Podzimní kombinace na západě

Podzimní kombinace na západě
Skalnaté údolí Střely u Kozičkova mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Příjemnou vodáckou dvojkombinaci nabízejí západní Čechy tradičně v polovině září. Tamní vodácké oddíly organizují vypouštění přehrad na říčkách Teplá a Střela.

Jak na to

Střela a Teplá

Vodácká obtížnost: max. WW 2+

Charakter: jasná proudnice, kameny v řečišti, obtížné stupně

Riziko: samozáchrana je ve válcích obtížná, pomoc kamarádů s házečkou je potřebná

Znalosti: posádky musejí ovládat loď, plavání a záchranu

Tábořiště: kemp u hráze přehrady Březová, zdarma cca 1 km nad jezem v Rabštejně na pravém břehu a u Mladotic vedle mostu přes Střelu

Kilometráž: V tištěné podobě vyšla Kilometráž českých a moravských řek v roce 1998 v nakladatelství Shocart. Dá se koupit v e-shopu za 199 korun. Na internetu jsou kilometráže dostupné na Raft.cz.

Doprava: pouze po silnici, do Březové jezdí z Karlových Var městský autobus

Doporučené vybavení

plastový kajak, zavřená deblkanoe, nafukovací kanoe

pádlo

plovací vesta

přilba

funkční prádlo

neopren nebo šusťákový oblek

kilometráž

malý lodní pytel na drobnosti

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

horký nápoj v termosce

Přinášíme fotogalerii z právě uplynulého víkendu, kdy se kromě turistického splutí jely zároveň vodácké jízdy zdatnosti.

Rodiče a děti

Počasí se podařilo, babí léto právě zuří, voda není ledová. Nasedáme kempu pod hrází přehrady v Březové a spouštíme se po travnaté stráni do proudu. Naše čtyři kajaky v nás budí důvěru.

Věříme, že se nám nestane to, co minule, kdy jednomu dítěti skočila dole u Thermalu ve válci kanoe na záda a musel mu z něj potom pomáhat raft, a na posledním válci jsem se cvaknul já, protože mi na poslední chvíli překřížila cestu nafukovací pálava.

Ve válcích mu pomůžu

Cesta rychle ubíhá, projíždíme první peřejky, potom karlovarské parky a blížíme se k Vřídlu. Osmiletého kajakáře si přivazuji ke své lodi lanem, desetiletý jede pod dohledem matky sám.

Libujeme si, že okolo nás není příliš mnoho vodáků a máme dost místa na manévrování. Všechno zatím vychází, jak má. Několik válečků projíždíme bez ztráty kytičky.

Jako náklaďák s vlekem

Předposlední stupeň je jako obvykle pěkně vypasený. Naše tažná souprava se rozjíždí na nejvyšší rychlost, skáčeme stupeň ...a pod ním se napříč řeky zjevuje postarší kajakář. Nereaguje na pokřik a my už nejsme schopni zastavit. Skáčeme stupeň, narážíme do něj a nastává mela.

Válec si nás podává

Chvíli bojuji s válcem, ale ten si mě pomalu točí kolmo k proudu. Vlečňák za mnou se zatím drží po proudu, ale válec si ho vcucává nazpátek. Do toho si ještě přisadí kajakář, který zapeklitou situaci způsobil, a strká mi do zádi. Padám do vody, chvíli mi trvá, než strhnu špricku, a nahmatám lano, kterým chci vytáhnout syna z válce. Zatím sedí ve své lodi hlavou nahoru. Kajakář ovšem natlačí do válce i jeho a on krysí taky.

Do toho se z protějšího břehu vrhá záchranář upoutaný na svém laně. Už ale není potřeba. Synek úspěšně opustil loď, já držím oba kajaky a vedle nás se cvakla ještě deblovka. Jen kajakář se usadil v proudu pod námi a v klidu s námi konverzuje. Aspoň že nám chytil pádlo.

Poslední stupeň vynechá

Strach, slzy, zima. To zažívá synek, když složitě manévruji s oběma loděmi, abych nás do nich v silném proudu usadil. Daří se a traverzujeme na druhou stranu. Největší hrůzu měl z toho, že pojedeme ještě další stupeň o pár desítek metrů pod námi, kde jsme přišli podobným způsobem k úhoně minulý rok.

Skáču ho tedy sám, žena s druhým synem už to mají za sebou. Na soutoku s Ohří pijeme horký čaj, jíme tatranky a rozhodujeme se, že dojedeme až na peřej Hubertus.

Pohoda na vodě

V neděli přejíždíme na Střelu. Stejně krásné počasí jako na teplé nás potěší, dostatek vody pozve ke splutí a tentokrát bez potíží splouváme z Rabštejna do Mladotic. Po cestě nebyl ani jeden padlý strom, či jiná vypečenost, a tak si můžeme gratulovat k pěkně prožitému víkendu.

Na Střele se dokonce potkáváme s viníkem karlovarské nehody. Zasmějeme se dramatické příhodě a "dědek od Plzně", jak se sám tituluje, přichází na konci splutí se dvěma samolepkami. Synek je s povděkem přijímá jako omluvu a oba si podávají ruce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Taky jsem si na Střele všiml, že byla pohoda. Dokonce se i závodníkum uhybalo asi to bylo počasim
  • Autor Pepča
  • Datum a čas 20.9.2004 19:05
Reaguj
Teplá a Střela
Teplou jsme projeli mezi prvními bez problémů, ale na Střele byla pěkná mela. Vrcholem bylo, když při sjezdu jezu v Rabštejně si kdosi hrál s lankama, na kterých byly pověšeny branky hned pod jezem tak, že hrozila amputace hlavy mému háčkovi, který sklonil hlavu opravdu na poslední chvíli. Do toho řeka párkrát zacpaná raftama a různejma opileckejma existencema. I když musím uznat, že atmosféra byla veskrze přátelská a tolerantní, vládla pohoda, prostě jen pro tolik vodáků je ta řeka malá. Na Střelu už pojedu jen za povodní... Škoda že se nepouští voda víckrát v roce, zajímalo by mě jaké obtíže přináší organizace vypouštění ... třeba by stálo za to během roku zkusit vícekrát
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný... celý článek

Cyklonovinky 2021

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30