Podzimní kombinace na západě

Podzimní kombinace na západě
Skalnaté údolí Střely u Kozičkova mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Příjemnou vodáckou dvojkombinaci nabízejí západní Čechy tradičně v polovině září. Tamní vodácké oddíly organizují vypouštění přehrad na říčkách Teplá a Střela.

Jak na to

Střela a Teplá

Vodácká obtížnost: max. WW 2+

Charakter: jasná proudnice, kameny v řečišti, obtížné stupně

Riziko: samozáchrana je ve válcích obtížná, pomoc kamarádů s házečkou je potřebná

Znalosti: posádky musejí ovládat loď, plavání a záchranu

Tábořiště: kemp u hráze přehrady Březová, zdarma cca 1 km nad jezem v Rabštejně na pravém břehu a u Mladotic vedle mostu přes Střelu

Kilometráž: V tištěné podobě vyšla Kilometráž českých a moravských řek v roce 1998 v nakladatelství Shocart. Dá se koupit v e-shopu za 199 korun. Na internetu jsou kilometráže dostupné na Raft.cz.

Doprava: pouze po silnici, do Březové jezdí z Karlových Var městský autobus

Doporučené vybavení

plastový kajak, zavřená deblkanoe, nafukovací kanoe

pádlo

plovací vesta

přilba

funkční prádlo

neopren nebo šusťákový oblek

kilometráž

malý lodní pytel na drobnosti

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

horký nápoj v termosce

Přinášíme fotogalerii z právě uplynulého víkendu, kdy se kromě turistického splutí jely zároveň vodácké jízdy zdatnosti.

Rodiče a děti

Počasí se podařilo, babí léto právě zuří, voda není ledová. Nasedáme kempu pod hrází přehrady v Březové a spouštíme se po travnaté stráni do proudu. Naše čtyři kajaky v nás budí důvěru.

Věříme, že se nám nestane to, co minule, kdy jednomu dítěti skočila dole u Thermalu ve válci kanoe na záda a musel mu z něj potom pomáhat raft, a na posledním válci jsem se cvaknul já, protože mi na poslední chvíli překřížila cestu nafukovací pálava.

Ve válcích mu pomůžu

Cesta rychle ubíhá, projíždíme první peřejky, potom karlovarské parky a blížíme se k Vřídlu. Osmiletého kajakáře si přivazuji ke své lodi lanem, desetiletý jede pod dohledem matky sám.

Libujeme si, že okolo nás není příliš mnoho vodáků a máme dost místa na manévrování. Všechno zatím vychází, jak má. Několik válečků projíždíme bez ztráty kytičky.

Jako náklaďák s vlekem

Předposlední stupeň je jako obvykle pěkně vypasený. Naše tažná souprava se rozjíždí na nejvyšší rychlost, skáčeme stupeň ...a pod ním se napříč řeky zjevuje postarší kajakář. Nereaguje na pokřik a my už nejsme schopni zastavit. Skáčeme stupeň, narážíme do něj a nastává mela.

Válec si nás podává

Chvíli bojuji s válcem, ale ten si mě pomalu točí kolmo k proudu. Vlečňák za mnou se zatím drží po proudu, ale válec si ho vcucává nazpátek. Do toho si ještě přisadí kajakář, který zapeklitou situaci způsobil, a strká mi do zádi. Padám do vody, chvíli mi trvá, než strhnu špricku, a nahmatám lano, kterým chci vytáhnout syna z válce. Zatím sedí ve své lodi hlavou nahoru. Kajakář ovšem natlačí do válce i jeho a on krysí taky.

Do toho se z protějšího břehu vrhá záchranář upoutaný na svém laně. Už ale není potřeba. Synek úspěšně opustil loď, já držím oba kajaky a vedle nás se cvakla ještě deblovka. Jen kajakář se usadil v proudu pod námi a v klidu s námi konverzuje. Aspoň že nám chytil pádlo.

Poslední stupeň vynechá

Strach, slzy, zima. To zažívá synek, když složitě manévruji s oběma loděmi, abych nás do nich v silném proudu usadil. Daří se a traverzujeme na druhou stranu. Největší hrůzu měl z toho, že pojedeme ještě další stupeň o pár desítek metrů pod námi, kde jsme přišli podobným způsobem k úhoně minulý rok.

Skáču ho tedy sám, žena s druhým synem už to mají za sebou. Na soutoku s Ohří pijeme horký čaj, jíme tatranky a rozhodujeme se, že dojedeme až na peřej Hubertus.

Pohoda na vodě

V neděli přejíždíme na Střelu. Stejně krásné počasí jako na teplé nás potěší, dostatek vody pozve ke splutí a tentokrát bez potíží splouváme z Rabštejna do Mladotic. Po cestě nebyl ani jeden padlý strom, či jiná vypečenost, a tak si můžeme gratulovat k pěkně prožitému víkendu.

Na Střele se dokonce potkáváme s viníkem karlovarské nehody. Zasmějeme se dramatické příhodě a "dědek od Plzně", jak se sám tituluje, přichází na konci splutí se dvěma samolepkami. Synek je s povděkem přijímá jako omluvu a oba si podávají ruce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Taky jsem si na Střele všiml, že byla pohoda. Dokonce se i závodníkum uhybalo asi to bylo počasim
  • Autor Pepča
  • Datum a čas 20.9.2004 19:05
Reaguj
Teplá a Střela
Teplou jsme projeli mezi prvními bez problémů, ale na Střele byla pěkná mela. Vrcholem bylo, když při sjezdu jezu v Rabštejně si kdosi hrál s lankama, na kterých byly pověšeny branky hned pod jezem tak, že hrozila amputace hlavy mému háčkovi, který sklonil hlavu opravdu na poslední chvíli. Do toho řeka párkrát zacpaná raftama a různejma opileckejma existencema. I když musím uznat, že atmosféra byla veskrze přátelská a tolerantní, vládla pohoda, prostě jen pro tolik vodáků je ta řeka malá. Na Střelu už pojedu jen za povodní... Škoda že se nepouští voda víckrát v roce, zajímalo by mě jaké obtíže přináší organizace vypouštění ... třeba by stálo za to během roku zkusit vícekrát
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42