Přehrada v Krkonoších je naprostý nesmysl

Přehrada v Krkonoších je naprostý nesmysl
SDÍLEJ:
Mezi vodáky, turisty i místními obyvateli se diskutuje o záměru vybudovat v Krkonoších a Jizerských horách soustavu přehrad. Měly by zničit zbylé úseky divokých řek a potoků.

Uveřejňujeme doslovné znění prohlášení ministra životního prostředí Libora Ambrozka, který odmítá jednu z přehrad na Jizeře pod soutokem s Mumlavou.

Můžeme si myslet, že jde o snahu zalíbit se voličům těsně před volbami. Můžeme odhadovat, že zásadová stanoviska se po volbách rozplynou jako poslední zbytky sněhu v Krkonoších. Může být pro nás lidovecký ministr, který se spřáhnul se socialististy, nedůvěryhodný.

Přesto má jeho prohlášení váhu. Proto činíme výjimku a uveřejňujeme ho v původním znění. (Redakce Horydoly)

Prohlášení ministra živolního prostředí Libora Ambrozka

Na podzim loňského roku se opět rozvířila diskuse o záměru, pocházejícím ještě z dob komunistického plánování, že by se v západních Krkonoších vybudovala přehrada Vilémov.

Rád bych veřejně a zcela jasně, aby nebylo pochyb, znovu prohlásil, že takový plán považuji z řady důvodů za hloupost, se kterou bychom se měli už jednoznačně rozloučit.

Krkonoše jsou jednou z nejvýznamnějších turistických lokalit u nás. Turisté sem ale nejezdí s plavkami a surfařskými prkny. Berou si v létě pohorky a v zimě běžky nebo sjezdovky a jezdí obdivovat krásu našich nejvyšších hor.

Přehrada by zatopila jednu z nejcennějších údolních partií hor, která je pod ochranou evropské soustavy Natura 2000. Dokonce v obou kategoriích – je to evropsky významná lokalita i tzv. ptačí oblast. To mimo jiné znamená, že jakékoli aktivity musí minimálně zachovat takové podmínky pro chráněnou přírodu, jaké tu jsou dnes, či je ještě lépe zlepšovat.

Představa, že by zatopení přehradou pomohlo zdejším bučinám, je naprosto absurdní a proto jakékoli úvahy o vybudování přehrady na tomto místě jsou zcela mimo realitu. Je pravda, že Směrný vodohospodářský plán z roku 1995 s územní ochranou pro potenciální výstavbu přehrady v těchto místech počítá. Ovšem plán vznikal v době, kdy u nás žádná evropská ochrana přírody nebyla a navíc nejde o závazný program výstavby přehrad.

Známe také nyní postoj obcí, kterých by se stavba dotkla – ať už jde o Harrachov, Kořenov, Vilémov nebo Paseky nad Jizerou. Všechny jsou zásadně proti. Navíc se ukazuje, že ke stavbě přehrady vlastně není žádný důvod. Původní argumentace potřebou další zásobárny vody pro Prahu se po letech ukázala být lichá a na tom se nic nezměnilo. Stavba přehrady v krkonošském údolí Jizery by tedy byla zcela zbytečná.

Po vstupu do EU a poté, co jsme i u nás soustavu Natura 2000 zákonem zavedli však plán vilémovské přehrady považuji za naprosto vyloučený. Přesto MŽP nenamítá nic proti územní ochraně areálu kdysi uvažované přehrady. Právě proto, že pomůže ochraně zdejší unikátní a atraktivní přírody.

Režim územní ochrany ale nesmí bránit odpovídajícímu rozvoji obcí. Krkonoše mají mnoho přírodních pokladů, pro které je chráníme jako národní park, a kvůli kterým sem také jezdí miliony lidí. Rostou tu byliny, které kromě Krkonoš nerostou nikde (nebo téměř nikde) jinde na světě – jako svízel sudetský nebo zvonek český. Žijí tu podobně vzácní živočichové – netopýr pobřežní či pěvuška podhorní. Najdeme tu vzácné hřebenové partie subalpinské tundry, zbytky horských smrčin nebo právě nádherné údolní bučiny.

To jsou hodnoty Krkonoš. A nápad zničit je kvůli přehradě, kterou nikdo nepotřebuje, neumím označit jinak, než jako naprostou hloupost a nesmysl.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Nesmyslná stavba
Ad 1 - obávám se, že nechápeš, k čemu vodní elektrárny v energetice slouží (odpověď na kontrolní otázku to naznačuje).Ad 2 - to skutečně nevím
 • Autor Joe
 • Datum a čas 20.4.2006 15:22
Reaguj
Re: Re: Re: Re: :)
Vládne přece koalice ČSSD-US/DEU-KDU/ČSL. A v ČSSD vládne Paroubek... :)
 • Autor KK
 • Datum a čas 20.4.2006 09:39
Reaguj
Re: Re: Nesmyslná stavba
Takže budeme do domácí sítě dodávat energii draze a postavíme ještě mnoho vodních přehrad? Kolik se jich do téhle mrňavé republiky ještě vejde?
Reaguj
Re: Re: Re: Re: :)
vladne vlada vedena premierem paroubkem z cssd..
 • Autor jirik
 • Datum a čas 19.4.2006 10:03
Reaguj
Re: Re: Re: :)
Kontrolní otázka č.2: Vládne Paroubek nebo ČSSD?
Reaguj
Re: Re: :)
Však taky smajlíkuju :) Ale on nevládne s ČSSD Ambrozek, ale KDU-ČSL. Ale to je fakt detail. V poho...
 • Autor Kuba K.
 • Datum a čas 18.4.2006 17:01
Reaguj
Re: :)
Kdyby Libor Ambrozek vyměnil stranickou legitimaci, napsali bychom, že "vstoupil" do ČSSD. Protože však vládne spolu s ČSSD, použili jsme formulaci, že se s nimi "spřáhl."
Reaguj
:)
Jojo, redakční formulace je opravdu trochu úsměvná. Libor Ambrozek se "spřáhl" tak, že v červenci 2002 KDU-ČSL podepsala spolu s ČSSD a US-DEU koaliční dohodu, v níž KDU dostala post ministra životního prostředí... Takhle napsané to trochu vypadá, jako kdyby změnil stranickou průkazku. Zaručuju ale, že nezměnil :)
 • Autor Jakub Kašpar
 • Datum a čas 18.4.2006 15:41
Reaguj
pro kontext
Jen pro zařazení do kontextu doplňuji: Nejde o "prohlášení" ministra v pravém slova smyslu, ale o jeho článek, který napsal pro Harrachovský zpravodaj na žádost jeho redakce o text, který by ministrův názor shrnul (článek jsem poté odeslal já e-mailem redakci HZ a jak jsem posléze zjistil, text si začal "žít samostatným mailovým životem"). Ano, redakce Ambrozka o článek požádala letos v únoru, tedy asi 4 měsíce před volbami. Nicméně podobné stanovisko nejen Libor Ambrozek zastává a hájí dlouhodbě. Tedy kdyby se někdo těšil na jeho rozmělnění po volbách, jak naznačuje v úvodním textu redakce HD, asi bude zklamán...
Reaguj
Re: Nesmyslná stavba
Kontrolní otázka, soudruzi: Spoléhat na elektrickou energii z jaderných či uhelných elektráren by se nám velmi rychle mohlo prodražit, proč?
 • Autor Joe
 • Datum a čas 18.4.2006 13:49
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Světový pohár v Tróji plánuje tisícovku vodáků

Světový pohár v Tróji plánuje tisícovku vodáků

Světový pohár ve vodním slalomu v Praze - Tróji se koná 11.-13. června. I přes aktuální epidemiologickou situaci organizátoři věří, že se akce bude moci konat v podobném rozsahu, jako loňské mistrovství Evropy. V pondělí... celý článek

American boat helmsman confident crew can build on encouraging SailGP day

Viselský záliv a Vislanská kosa pěšky i na mořském kajaku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

SOPŘEČSKÝ KANÁL Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Světový pohár v Tróji plánuje tisícovku vodáků

Světový pohár v Tróji plánuje tisícovku vodáků

Světový pohár ve vodním slalomu v Praze - Tróji se koná 11.-13. června. I přes aktuální epidemiologickou situaci organizátoři věří, že se akce bude moci konat v podobném rozsahu, jako loňské mistrovství Evropy. V pondělí
Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Viselský záliv a Vislanská kosa pěšky i na mořském kajaku

Viselský záliv a Vislanská kosa pěšky i na mořském kajaku

Okolí polského Gdaňsku má pohnutou historii. Průmyslové a přístavní centrum Danzig patří mezi nejstarší polská města. Bylo hlavní městem svébytného národa Kašubů, ve středověku ho ovládala polská větev Přemyslovců, po nich
American boat helmsman confident crew can build on encouraging SailGP day

American boat helmsman confident crew can build on encouraging SailGP day

The United States SailGP Team did not make it into the finals at the season opening Bermuda Sail Grand Prix after a collision with the Japanese boat, however helmsman Jimmy Spithill

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Pádluj o 106 Týn nad Vltavou 4.-6.6. Seakayak maraton 4.6.
Marathon Nisa Proseč nad Nisou Vodácký závod 5.6.
Jihlava - splutí Mohelno 6.6.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
Letní Blanice - splutí Husinec  12.-13.6. 12.6.
Jihlava - splutí Mohelno 13.6.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22