Raftové Lipno očima amatéra

Raftové Lipno očima amatéra
Rafting.
Autor snímku Naturarena Kärnten
SDÍLEJ:

Zúčastnit se sjezdu těch správných kubíků je povinností každého vodáckého nadšence. Pro raftery je k tomu příležitost vždy koncem prázdnin pod Lipnem. Teče tam do Vltavy 25 až 35 krychlovýcm metrů vody za vteřinu.

Jak na to

ROZHOVOR

Radomír Štos z Olomouce vysvětluje rekreačnímu vodákovi, o co jde v Čertových prodech

Napadá mne, co jste s sebou vezli v Čerťácích?

No prostě jsme vezli kluka, který se nezhroutil, ale bylo mu hodně blbě, že málem přišel o prst, a zavezli jsme ho do cíle sjezdu k pojízdné ambulanci, to je celý. Jinak jsme jeli ve čtyřech s hákama za sebou, abychom se nedrcali při práci.

Sorry Radku, předpokládám že jsme si nerozumněli... Měl jsem na mysli, jaké předměty se vyplatí vzít s sebou do lodi. Rozhodně jsem neměl na mysli vypisovat počet prstů posádky včetně těch oddělených, nebo případně cestou nalezených. Znamená to tedy, že jste si nevezli nic? Žádné nástroje a přístroje? Já si představím, co si s sebou vezmu v létě do kanoe, ale na takové nafukovací pramici netuším, zda je nějaký úschovný box. Rozumím tomu tak, že si záměrně beru jen pádlo, protože o všechno ostatní včetně života přijdu při prvním cvaknutí?

Tak jo. Každej vodák ví, že se někde a s někým musí vyspat. Kempuje se ve Vyšším Brodě. Postavíš si stan a v něm si uložíš věci. Na ten sjezd s raftíkem si z toho kempu do auta vezmeš neopreny (posádka si je na parkovišti u cíle obléká do lodi), pádla (posádka si je na parkovišti u cíle bere do rukou), pumpičku - nejlépe elektrický kompresorek na připojení k autobaterii (ten zůstane na parkovišti u cíle v autě) a nafukovat dobře, spád je velký a peřeje dovedou raftíky sklapovat, blembáky na hlavu (posádka si je na parkovišti u cíle nasadí na sjezd), záchranné vesty (posádka si je na parkovišti u cíle obleče na sjezd), na loď je dobré přilepit náhradní pádlo (to jsme neměli), někdo si dával ucpávku nosu (vniknutí sajrajtu vypouštěného zpod přehrady do dutin se neubráníš), víc radši do lodi nic. Peníze na pivo ani nemusím psát, tyhle věci zůstávají v autě. Sjezd Čerťáků se nejede turisticky. Kdysi to zkoušeli hoši ze Slovenska v otevřené vertexce, na první peřeji vypadli a loď už nikdo nikdy neviděl.

Fantasticky, great! Bylo mi zřejmé, že se sudem, vlajkou a stetsony se do toho asi nechodí.

Ještě jsem si vzpomněl. Organizace na tom parkovišti u cíle vypadala tak, že auta tam měla zůstávat pouze na složení lodí a měla odjíždět do Loučovic, na veřejné parkoviště nebo jinam. Asi by to tak mělo být u každých závodů.

Dušan Němeček

Trať sprintu a slalomu je vytýčena pod hrází v délce asi 1000 m, sjezd se jede 9 km včetně Čertových proudů. Už před závody se trénuje, a tak je třeba hned po příjezdu zjistit, v kolik hodin se pouští voda, jak je organizováno spouštění na vodu pod cílem slalomu a jaká omezení připravila policia při vynášení a vyvážení raftíků od Loučovic zpět k cíli závodů.

Loni při mistrovství světa to zorganizovali tak, že se nosilo půl kilometru na nejbližší parkoviště v Loučovicích.

I mistr teseř se utne

Když je čas, tak je dobré podívat se na mistry. Někdy však na vodě vypadali jako my nadšenci. Při průjezdu dvou branek slalomu "po vodě" situovaných na stejné úrovni se někdo snažil točit raft a vjíždět do druhé po přídi místo toho, aby raft po traverzu zasunul do branky zádí. Mnohým se to nepovedlo.

Ráj pro hobíky

Za cílem ty kubíky nemizí, a tak se do koryta vrhají nadšenci se svýma raftíkama, kajakama, keňama a botičkama pod zadek a sjíždí řeku k Loučovicím. Kdo to trochu natrénuje, tak pokračuje Oknem do ráje, nebo spíš do pekla Čertových proudů.

Závěrem: záchranářské hlídky jsou na devítikilometrové trati sjezdu dvě, kritických míst je tam více.

Ženy to měly těžké

Američanky prohlašovaly, že těch hlášených pětatřicet kubíků nepojedou. Seveřanky, co jsem viděl jet Okno, bych na závody vůbec nepustil. Dřely stěnu propusti a naivně se nechaly pod Oknem protáhnout vrbičkama u levého břehu, když před tím udělaly hodiny o pravý břeh. Kluka, co se cvaknul, drncal hlavou dno přes dva prahy a nakonec vylezl sám s nakrojenym prstem, jsme svezli ke zdravotníkům přes zbytek trati k cíli sjezdu. Nadšenci to holt nemají jednoduché.

Nejbližší raftové závody pod Lipnem se jedou 29. srpna 2004.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současnosti dochází k přeměně průmyslových areálů. Než úplně zanikne výrobní zóna, je dobré přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu upozornit... celý článek

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

Bílá skála v Libni: lezení po hnědé skále nad modrou Vltavou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Pražské póly je označení nejsevernějšího, nejjižnějšího, nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího místa hlavního města Prahy. Od letoška na těchto místech stojí betonové patníky a jejich návštěva se stala turistickou atrakcí. 
Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

NOVÉ FOTKY Všichni, kdo píší o Karlových Varech, se snaží vypodobnit jejich krásu a starobylost. Vyhlídky, rozhledny i půvab lázeňských domů, jakož i celou scenérii noblesních kaváren a vináren. O divokých hospodách a nálevnách alkoholu nikdo nenapsal
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Užívání CBD je jednoduché. Sáhnout po tom nejvhodnějším je ovšem produktu obtížnější, hlavně pokud máme dnes na trhu tak široký výběr. Dříve než zvolíte, kde nakoupit, musíte se rozhodnout, která
Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Miloš Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06