Sázava 2010: Ohlédnutí za letní sezonou

Sázava 2010: Ohlédnutí za letní sezonou
SDÍLEJ:
Na začátku letošního roku byl celý tým Bisportu plný očekávání a otázek, jakpak dopadne sezona? Ostatně jako každý rok. Uf, už je to skoro za námi. Ale děly se věci...

Sázava nám opět dokázala, že je to hravá řeka, která nemá ráda nudu a stereotyp.

Není každým rokem posvícení

Je plná tajemných překvapení, zajímavých barev, nálad a hlavně změn stavu, co počtu centimetrů a průtoku týká. Asi chce, aby i kameny, které pokrývají její dno, si dobře prohlédly náš svět.

Po loňské optimální vodě, příznivě nakloněné vodákům od dubna až do září, kdy si na své přišell snad každý milovník vodáctví, jsme očekávali, že se letos budeme korytem Zlaté řeky spíše brodit.

Snad každého napadlo, že není možné, aby bylo letos opět dost vody jako loni. A ejhle, řeka šprýmařka nám pro změnu přidala ještě víc.

Zima v květnu a povodně v červnu

Po nečekaně chladném májovém počasí, kdy se konečně slunce opřelo svými paprsky do Posázaví a nedočkaví vodáci mohli v červnu vyplout, dostali jsme se na první a následně na druhý povodňový stupeň.

Čili všichni z vody - to bylo smutku. V tu dobu nejezdili dokonce ani profesionální vodáci či extrémisté na kajacích nebo raftech. 

Červencové peřeje

Pak se na chvilku řeka umoudřila a na dolním úseku z Týnce i výše na Stvořidlech si užívali nejen kanoisté, ale také rafťáci. V letních měsících na Sázavě je to věc nevídaná. Proč jezdit do Alp na Salzu, když od Týnce až do Pikovic se tvořily nevídané peřeje.

Druhé povodně v srpnu

Bylo to fajn. Ovšem ne na dlouho. V polovině srpna se opakovala situace podobná červnu, avšak s tím rozdílem, že povodně trvaly mnohem déle a řeka byla takřka čtrnáct dní nesplavná.

I náš lanový park musel být z důvodu zatopení uzavřen a my jen, s rukama v klíně a slzami v očích čekali, až voda opadne.

Krásné babí léto v září

Vodákům se to snažilo vynahradit krásné babí léto v září, kterého mnozí využili, ale bohužel zimomřivé už nikdo na vodu nedostal.

Uzamčená řeka od října

Děda Sázava již pro letoní rok řeku symbolicky zamkl. Snad nabere přes zimu dost sil, aby jí domluvil a zařídil optimální stav vody na příští rok a domluvil i s patrony počasí svatým Petrem a Pavlem slunečné a teplé počasí na rok 2011.

Abychom se my všichni dobří vodáci zase užili ten nádherný pocit na kánoi, o kterou se lehce opírají peřeje.


Zobrazit místo Sázava na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Bi-sport
jejda, kdyby jste si tak dali pauzu taky když je na Sázavě závod ČPVčka, alespoň pro těch pár hodin, než všichni odstartují - to bych byl vděčný a neskutečně rád. Protože když se pak milion žlutý banánů a raftů motá v brankovištích, válcuje závodníky a hlavně děcka, o kterých přes plavající/kvílející/nadávající/chlastající/hulící pacienty BS ani není kolikrát pořádně vidět.PS: pokud vám zní v uších, tak asi proto, že letos mne na Pěnkavě přejel jeden žlutej raft tak, až jsem raději vykrysil - a jenom proto, že množina žlutých lodí a raftů tak ignorovala zoufalé mávání rozhodčích nad jezem, až smetla pár závodníků v brankovišti
  • Autor PetrZ
  • Datum a čas 8.11.2010 20:23
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Poslední dva dny máte na prohlídku výstavy Vltava slavná & splavná. Je to velkolepá přehlídka historických obrazů, fotografií, uměleckých děl, technických modelů a předmětů denní potřeby. Koná se do 4. ledna v Jízdárně Pražského... celý článek

Vzpomínka na barevný Botič

Klasické vodácké maratony 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Klasické vodácké maratony 2026

Klasické vodácké maratony 2026

AKTUALIZACE Vodácké maratony se konají na řekách po celém světě. Přinášíme přehled nejdůležitějších závodů, které jsou otevřené pro výkonnostní sportovce i rekreační amatéry. Podívejte se na termíny roku 2026.
Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Poslední dva dny máte na prohlídku výstavy Vltava slavná & splavná. Je to velkolepá přehlídka historických obrazů, fotografií, uměleckých děl, technických modelů a předmětů denní potřeby. Koná se do 4. ledna v Jízdárně Pražského
Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

LABE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Vzpomínka na barevný Botič

Vzpomínka na barevný Botič

Letošní splutí Botiče bylo reklamou na krásný podzim. Ranní mrazík, dopolední opar, polední slunce. Studená voda, teplé sluneční paprsky a jiskřivý vzduch. A barvy, ach překrásné barvy...

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 25.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 25.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 25.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 3.-4.2. Cestovní ruch 3.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 5.-8.2. Turismus a karavaning 5.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 6.-8.2. 6.2.

Diskuse

Hi! hex, 24.1.2026 5:04, 120 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 13:08, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 12:17, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 10:58, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 9:39, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 22.1.2026 21:20, 52 příspěvků
Kuba Turek Tom, 22.1.2026 20:47, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 22.1.2026 18:25, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06