TEST Kamerka GoPro Hero

TEST Kamerka GoPro Hero
Outdoorová kamera GoPro Hero.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Videokamery GoPro Hero se staly legendami během několika krátkých let. Americká značka vycítila požadavky zákazníků a ovládla trh jednoduchých odolných kamerek pro použití především při outdoorových aktivitách. Upevňují se na helmu, řídítka, kajak, padák, na lyže a kamkoliv jinam, kam to sportovce napadne.

Kamera GoPro Hero stojí šest nebo sedm tisíc korun podle přiložené doplňkové výbavy.

Starší, aktuální i přicházející

Ještě se doprodává starší model GoPro 960 za pět tisíc korun. Právě přichází na trh model GoPro Hero2 za osm a půl tisíce korun.

Redakce Horydoly testovala nejrozšířenější model GoPro Hero v setu s příslušenstvím pro outdoor. Ještě se vyrábějí sety pro motorsport a surfing. Liší se jen tvary úchytů a přísavek, které jsou optimalizované pro různé druhy aktivit.

Kameru vzali do rukou čtyři lidé a vyzkoušeli ji v několika zajímavých situacích. Spluli jsme s ní řeky, podívali se na podzimní zahrádku a svezli se na kole.

HD rozlišení a dvě hodiny

Kamera nahrává v HD rozlišení 1080 p, lze zvolit i nižší rozlišení 960p a 720 p. Rychlost je 30 snímků za sekundu (60 snímků při 720 p).

Nahrávat lze podle výrobce až dvě a půl hodiny na jedno nabití. Ověřili jsme si, že tento údaj odpovídá pravdě, protože jsme třikrát nahrávali přes dvě hodiny a baterii jsme nikdy zcela nevysáli.

V ceně kamery GoPro není paměťové médium. Každý zákazník si tedy musí dokoupit vlastní SD kartu, nebo ji do kamery vložit z jiného svého zařízení. Je potřeba SD karta o maximální velikosti 32 GB.

My využíváme SD kartu o velikosti 8 GB a ani dvě hodiny záznamu ji zcela nenaplnily. Výrobce tvrdí, že na maximální dvaatřicetigigovou kartu lze dostat devět hodin videa. Odpovídá to tedy realitě.

Kamera využívá objektivu zvaného rybí oko. Zabírá tedy velký prostor okolo sebe, což na jednu stranu umožňuje neobvyklé a zajímavé záběry, taktéž není nutné, aby kameraman úplně přesně mířil na vybraný objekt, ale za to je obraz zvláště na okrajích výrazně zkreslený.

Kamerou lze také automaticky fotografovat v intervalech 2, 5, 10, 30, nebo 60 vteřin. Velikost každého snímku je 5 MB.

Volné ruce jsou nejdůležitější

Technické a optické záležitosti kamery GoPro Hero jsou jistě zajímavé, ale podstatnější je jiná věc. Kameru lze spolehlivě připevnit a jednoduše ji spustit v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Každý si tak může zaznamenat vzrušující okamžiky, má při tom volné ruce a nemusí se bát ztráty ani rozbití kamery.

Typicky si s kamerou "hrají" vodáci, snowboardisté a lyžaři, kteří ji připevňují na helmy. Cyklisté a motocyklisté ji připevňují k řídítkům, automobilisté ji staví za přední sklo, kajakáři, kanoisté nebo třeba surfaři ji přidělávají na špičky svého sportovního náčiní, paraglidisté ji přivazují na kolena, a tak dále.

Malá obdélníková kamera se vloží do odolného plastového pouzda, uzavře se proti vodě a prachu, jednoduchým šroubem se nastaví záměr objektivu, a pak se kamera "přilepí" na vybrané místo.

Je to velmi jednoduchý a při tom spolehlivý mechanismus. Plastový segment se nalepí pomocí samolepky třeba na přilbu, do tohoto segmentu se zaklapne svorkou stojánek a na něj se přišroubuje kamera. Vše je záležitost na několik desítek vteřin.

Pokud nemáte kameru kam přilepit, můžete využít náhlavní popruh, který je stejný, jako používají třeba majitelé čelových svítilen. Právě na něj se místo lampičky připevní kamerka. Nevýhodou takovéto řečení je, že při rychlých pohybech se zaznamenaný obraz mírně třese.

Prohlédněte fotogalerii kamera GoPro Hero:

Dvě jednoduchá tlačítka

Kamera se ovládá dvěma tlačítky. Jedním se zapne, druhým se spouští a vypíná videozáznam. Tyto dvě tlačítka umožňují pomocí různých kombinací přepnout z videa na fotografování, případně určit speciální režimy.

Soubory z videokamery se přenášejí do počítače pomocí jednoduchého připojení USB kabelu. Přes tento kabel se kamera také nabíjí.

Základní model GoPro Hero neumožňuje vizuální kontrolu nahraných záběrů jinak, než přetažením do počítače. Pro někoho to může být nepříjemné, protože si nemůže být jist, co vlastně natočil, a uvidí to až doma. Těch několik minut nebo hodin nejistoty si může ušetřit, pokud dokoupí připínací displej. Jeho provoz ale o něco zvýší váhu a akceschopnost kamery a také zkracuje dobu záběrů, protože odebírá akumulátoru část kapacity.

Podívejte se, jak jsme na podzim filmovali s kamerou GoPro Hero:

Podzimní splutí Sázavy bylo jedinečné. Nikde žádný vodák, chvílemi svítilo nízké slunce, voda tekla tmavá a peřeje zářily bílými čepicemi pěny. Kamera byla upevněná na temeni přilby. Sám sebe nafilmoval kajakář tím, že přilbu položil na palubu.

Dva cyklisté vyrazili na krátkou projížďku v Praze. Odpolední nízké slunce některé záběry znehodnotilo. Záběry z kamery připevněné popruhem na hlavu jsou poněkud roztřesené, snímky z kamery připevněné na helmě jsou stabilní.

Procházku po zahrádce si dopřála její majitelka. Kameru připevnila na hlavu pomocí popruhu.

Porovnejte záběry ze dvou outdoorových kamer. Spluli jsme Vltavu v rámci skautského závodu a na všech třech jezech jsme filmovali kamerou GoPro Hero upevněnou na helmu pomocí upínacích popruhů a ruční kamerkou Panasonic SDR. Pikantní je první záběr, kdy kajakář i s GoPro kamerou nechtěně skončil ve vodě.

Některé záběry byly pořízeny outdoorovou kamerou GoPro Hero. Děkujeme za podporu českému dovozci AWT.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: nejlepší obrana je útok
Není smutné když, ale je smutné něco, nebo smutné že :-) Ohledně obrany útokem: Přijde mi poněkud přihlouplé, pokud někdo povýšeně kritizuje, místo aby napsal svoji připomínku nebo výtku, a při tom je sám na tom stejně :-(
Reaguj
nejlepší obrana je útok
Nejlepší obrana je útok, o tom žádná, a redakce Horydoly v čele s Kubou Turkem je v tom kovaná. Ale bylo by dobrý si pojistit argumentaci, abyste se nezesměšňovali tak okatě. Expert souvztažnost ovládá vcelku dobře :) Ve své obžalobě neexistující korektury na tomhle serveru neudělal žádnou gramatickou chybu.
  • Autor taky expert
  • Datum a čas 16.11.2011 10:35
Reaguj
Re: Pravopis ?
Ještě "smutější" je, že veliký znalec jazyka českého nedodržuje gramatickou souvztažnost ve své obžalobě neexistujícího korektora/korektorky. (Díky za upozornění - jedno nabití jsme nechali ve správném tvaru a druhé nabytí jsme opravili.)
Reaguj
Pravopis ?
Je smutné, když "veliký novinář" neovládá základy českého jazyka (y/i) a ještě smutější je, že na to nepřijde nikdo ani při korektuře.
  • Autor expert
  • Datum a čas 15.11.2011 16:49
Reaguj
Dobrá ale drahá
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 15.11.2011 15:28
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Orlice - vodácký průvodce

Orlice - vodácký průvodce

RIVER GUIDE Orlice (německy Adler, polsky Orlica) teče z Orlických hor do Hradce Králové, kde ústí do Labe. Divoká Orlice měří 99 km, pramení v Polsku a protéká skalnatým údolím s mnoha peřejemi. Tichá Orlice... celý článek

Jak se chovat na vodních cestách

Proč se nestaví bezpečné jezy?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Proč se nestaví bezpečné jezy?

Proč se nestaví bezpečné jezy?

KOMENTÁŘ Smrt tří mladých mužů pod jezem na Ostravici znovu připomněla otázku, proč se staví nebezpečné jezy. Proč projektanti, majitelé jezů i státní správa ví, že je jen otázky času, kdy
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

OHŘE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Orlice - vodácký průvodce

Orlice - vodácký průvodce

RIVER GUIDE Orlice (německy Adler, polsky Orlica) teče z Orlických hor do Hradce Králové, kde ústí do Labe. Divoká Orlice měří 99 km, pramení v Polsku a protéká skalnatým údolím s mnoha peřejemi. Tichá Orlice
Jak se chovat na vodních cestách

Jak se chovat na vodních cestách

Pokud se chystáte strávit jarní a letní dny na lodi, motorovém člunu nebo třeba šlapadle, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Budete-li si půjčovat plavidlo
Extreme kayaker Nouria Newman explores Icelandic glacier

Extreme kayaker Nouria Newman explores Icelandic glacier

Kayaker Nouria Newman had to overcome a severe lack of water and violent winds when she travelled to Iceland for the first time to tackle its scenic rivers and stunning waterfalls.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Pádluj o 106 Týn nad Vltavou 4.-6.6. Seakayak maraton 4.6.
Marathon Nisa Proseč nad Nisou Vodácký závod 5.6.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.

Diskuse

Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 1 příspěvek
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27