Těžká voda teče pro amatéry

Těžká voda teče pro amatéry
SDÍLEJ:
O posledním prázdninovém víkendu se bude závodit na raftech ve vltavských Čertových proudech. Zároveň se na divoké vodě pod Lipnem budou moci svézt všichni vodáci, kteří mají zkušenosti pětkovou vodu.
Jak na to Doprava

Ať už chcete Vltavu splout nebo jen podívat na závody, jeďte raději vlakem. Doprava po silnici bude značně omezena. Záchytná parkoviště jsou vybudována v Loučovicích, Vyšším Brodě a v Lipně. Pořadatelé slibují silnou účast policie, a tak se nesnažte na opatření nijak vyzrát, mohlo by vás to stát dost nepříjemností a peněz. Od pátku do neděle si můžete koupit speciální jednodenní traťovou jízdenku Vyšší Brod – Lipno za čtyřicet korun, děti platí polovic. Za třicet korun můžete naložit i kanoi nebo kajak. Za raft zaplatíte šedesát korun. Zvláštní vlaky odjíždějí z Vyššího Brodu od 8:45 do16:45 a z Lipna od 8:51 do 16:51 každou hodinu.

Parametry řeky

Lipno – Loučovice: 4 km, WW4, spád 15 promile

Loučovice – Čertova stěna: 6 km, WW5, spád 40 promile

Kilometráž Vltavy najdete na Raft.cz. Půjčovny lodí na Horydoly.cz.

Ve středu a čtvrtek se konají tréningové jízdy, o víkendu se jede naostro. Sprint v pátek 29., slalom v sobotu 30. a sjezd v neděli 31. srpna.

Jak takové závody vypadají?

Jedou výhradně šestimístné rafty ve třech disciplínách. Vyhlašuje se pořadí v každé disciplíně, ale nejcennější je celkové vítězství. Všichni mají k dispozici jeden typ raftu od jednoho výrobce, aby měli srovnatelné podmínky.

Miliony litrů navíc

Čertovy proudy jsou nejtěžším vodním terénem v Česku a zároveň férovým pro všechny účastníky mistrovství světa. Domácí borci nebudou mít žádnou výhodu ve znalosti řeky. Voda totiž teče při závodě jen jednou ročně a ještě k tomu se po loňské povodni změnilo koryto. Navíc pořadatelé pustí do koryta obrovské množství vody. Zatímco na minulé závody se obvykle vypouštělo z přehrady okolo osmnácti kubických metrů za vteřinu, letos by to mělo být na slalom a sprint něco přes dvacet kubíků a na sjezd dokonce třicet kubíků.

Co téměř dvojnásobný proud udělá s obtížností, nelze přesně říci. Obvykle se řeka s větší vodou stává obtížnější, dravější a má větší vlny. Může se ovšem stát, že hladina zalije nejtěžší místa a voda poteče rychle, ale bez velkých překážek.

„Energetickou společností ČEZ bylo zajištěno pro potřeby závodů 2,8 milionu kubických metrů vody, která bude vypuštěna do závodního koryta z nádrže Lipno v průběhu pěti dní,“ uvádí ohromující číslo Matouš Duchek z pořadatelského týmu.

Samostatné splutí

Pokud budete chtít sami vyzkoušet, jak chutná nejdivočejší voda v Česku, pořadatelé vám to umožní v přesně určených časech. Striktně vymezené doby a místa pro veřejné splutí jsou nutné kvůli bezpečnosti závodníků i rekreačních jezdců.

Slalomová trať pod přehradou je proto uzavřena po celou dobu závodů. V neděli bude uzavřena i celá trať sjezdu od Lipna do Loučovic. Z Loučovic přes samotné Čertovy proudy bude možné jezdit, ale v neděli bude tento úsek uzavřen od půl jedenácté na dobu, než projede první vlna raftů. Druhá vlna pojede v půl jedné.

Jinak budou moci rekreační vodáci využít vodu, která se bude pouštět během závodů. Nezapomeňte ovšem, že se jde o velmi náročný až extrémní terén. Pokud tedy nejste na vodě experti, nepokoušejte zbytečně štěstí a jeďte romantickou Vltavu až z Vyššího Brodu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

termín sedí??
no a neni termín 5.-7.9. ??
  • Autor hsh
  • Datum a čas 4.9.2008 16:50
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Parníkem z Prahy na Slapy

Parníkem z Prahy na Slapy

AKTUALIZACE 2026 Parníkem z Prahy na Slapy je možné plout od 1. května do 30. září každý víkend. Na lodní lince slouží historický kolesový parník Vltava. Celodenní výlet je plný přírodních a historických zajímavostí.... celý článek

Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

ZDOBNICE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Parníkem z Prahy na Slapy

Parníkem z Prahy na Slapy

AKTUALIZACE 2026 Parníkem z Prahy na Slapy je možné plout od 1. května do 30. září každý víkend. Na lodní lince slouží historický kolesový parník Vltava. Celodenní výlet je plný přírodních a historických zajímavostí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
Vydra - povolené splutí Modrava 15.3.-31.5. Jen víkendy 15.3.
Otava - povolené splutí
Čeňkova pila Povolené splutí do 31.10. 15.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.

Diskuse

Shanebal Stephenjense, 3.3.2026 8:52, 124 příspěvků
OLanebal Timsothyenush, 3.3.2026 8:45, 124 příspěvků
FobertProft Gichardpow, 3.3.2026 8:35, 124 příspěvků
Как сделать шумоизоляцию ... ShumoizolyaciyaDverejFug, 3.3.2026 6:25, 124 příspěvků
Как сделать шумоизоляцию ... ShumoizolyaciyaTorpedymix, 3.3.2026 5:49, 124 příspěvků
Inu Honza, 2.3.2026 14:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 1.3.2026 9:36, 2 příspěvky
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 28.2.2026 18:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 28.2.2026 18:38, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 23:01, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41