
Tubing v Laosu

Při cestách jiho východní Asií jsme narazili na aktivitu, která v Evropě nemá obdoby.
Cestovatelské nebe
Za tubingem, který se provozuje na řece Nam Song v severním Laosu, přijíždí denně stovka cestovatelů. Z líné hry, která se v České republice provozuje jen na rybnících, se ve městečku Vang Vieng vyvinul fantastický bysnys.
Město leží na půli cesty mezi hlavním městem Vientiane a Luang Prabangem v severním Laosu. Samotná přerostlá vesnice Vang Vieng není nijak atraktivní, ale krajina kolem je okouzlující. Řeka, která v době letních monzunů zvyšuje několikrát svůj průtok, je jedním z lákadlem turistů, kteří sem proudí každým dnem.
Není divu, že průvodce Lonely Planet označuje toto místo jako "travellers' heaven."
Na vlastní kůži
Nakonec jsme také podlehli a postavili jsme se do fronty turistů, kteří se registrovali v turistické kanceláři. Platíme 3,5 dolaru na osobu a necháváme se odvézt tuk-tukem tři kilometry za město. Obrovské duše se vezou na střeše.
Udělali jsme první kroky do vody a plácli jsme sebou do duše. Jedeme. Překonali jsme první peřejky a zpoza zatáčky už slyšíme hlasitou hudbu. Silné koncertní reproduktory oznamují možnou zastávku u pobřežní restaurace, kde místní podnikatelé postavili velkou houpačku. A ta mě láká mnohem více než Beer Lao.
Big swing
Vystoupil jsem po bambusovémm žebříku na vachrlatou plošinku sedm metrů nad nad vodní hladinou a snědý mladík mi podal kovovou hrazdu. Jakmile jsem ji vzal do rukou, rozklepala se mi kolena jako na bungee jumpingu.
VIDEO: Skok z lanovky (MPG, 1 MB)
Adrenalin byl silnější než strach. Skočil jsem. Zhoupnul jsem se několik metrů a žuchnul do hluboké vody. Hladina adrenalinu šla ještě výš a já se škrábal znovu po žebříku nahoru. Výborná věc. Ale dvakrát a dost.
Vyrazili jsme zase na cestu. Měli jseme před sebou tři kilometry a jelikož v dubnu bývá nízká voda a slabý proud, trvalo nám čtyři hodiny, než jsme dopádlovali do cíle.
Na řece bylototiž několik zrcadlových "volejů", a tak bylo ldepší pádlovat rukama, než se jen spoléhat na líný proud. V polovině jsme se zastavili na oběd v podniku, který se kymácel na bambusové konstrukci na skalce nad vodou. Byl tu prima výhled na okolní vápencové vysoké skály, které jsou rájem špeluňkářů.
A v mnohých z nich se schovávali místní zemědělci v době utajené války USA proti laoskému komunistickému režimu v letech 1963-1975.
Na ryby se sítí nebo s harpunou
Závěr ospalé jízdy opět zpestřily rychlejší proudnice a drobné peřejky, u kterých jsme zahlédli mladé rybáře. Jeden vrhal kruhovitou síť a druhý lovil s pomocí domácí harpuny malinké sumečky, které hledal pod říčními oblázky. Kupodivu vždy pod druhým nebo třetím kamenem jednoho našel, obratně ho napíchl na bodec a vstrčil do bambusového košíčku, který měl přivázaný u pasu. Mladý klučina měl na hlavě obyčejné potápěčské brýle a byl stále pod vodou.
Když jsme skončili s tubingem, posadili jsme se na lavičku, slunce se sklánělo k obzoru. Vedle mě seděla cestovatelka z Izraele, a tak jsem se jí zeptal, zda mají tento typ zábavy u nich doma. Překvapivě odpověděla, že ano, ale že to je dnes na ústupu. Populární to prý bylo v osmdesátých letech.
V tu chvíli projela kolem nás partička vodáků na plastových kajacích. A tak pravděpodobně i zde se situace za pár let změní. Traktorové duše se již nenafouknou, protože jejich atraktivitu převálcuje akčnější (ale dražší) zábava na kajacích.
Autor je organizátorem Setkání cestovatelů
Diskuse
Diskuze k článku
Re: Nusa Dua?
- Autor patpong
- Datum a čas 10.5.2006 20:43
Nusa Dua?
- Autor Tok
- Datum a čas 3.5.2006 20:57
vang vieng / pathet lao

Parník Vyšehrad
Studené Lipno udělilo české tituly ve vodním slalomu
Může se hodit
Nejčtenější články

Řeky AKTUÁLNĚ 2025

Povodí Vltavy zajistí kvůli suchu jeřáb pro jachty na Orlíku

Hostivařská přehrada 2025

Studené Lipno udělilo české tituly ve vodním slalomu

Parník Vyšehrad
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Zahrada Čech - veletrh | Litoměřice | 12.-17.9. | 12.9. | |
Dračí lodě - školní posádky | Most, Mostecké jezero | 17.9. | ||
20 let přívozů v Pražské integrované dopravě | Praha, Podhoří | 17.9. | 13:00 | |
1000 Seen - vodácký maratón | Německo, Labussee | 19.-21.9. | 19.9. | |
Dračí lodě | Horní Cerekev | 19.-20.9. | 19.9. | |
Kůň - veletrh | Lysá nad Labem | 19.-21.9. | 19.9. | |
Cidlina - splutí | Žehuň | 20.9. | ||
Teplá - splutí | Karlovy Vary | NOVÝ TERMÍN | 20.9. | |
Moc gor | Polsko, Zakopané | 20.-28.9. Festival horských filmů | 20.9. | |
Mže - zamykání | Tachov, Lučina | 20.9. |
Diskuse
Inu | Honza, 13.9.2025 20:53, 12 příspěvků |
Inu | Kuba Turek, 13.9.2025 14:11, 12 příspěvků |
Inu | Honza, 13.9.2025 12:52, 12 příspěvků |
únava a vyčerpání? | Lukas B., 12.9.2025 12:22, 12 příspěvků |
únava a vyčerpání? | Honza, 11.9.2025 14:41, 12 příspěvků |
Chyba v článku | Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků |
Pomoc | Horal, 11.9.2025 13:24, 12 příspěvků |
Pomoc | Vodák, 10.9.2025 17:38, 12 příspěvků |
únava a vyčerpání? | Lukas B., 10.9.2025 15:08, 12 příspěvků |
??? | Honza, 10.9.2025 14:37, 1 příspěvek |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Krumlovský vodácký maraton | Horydoly , 9.9.2025 22:28 |
Filmový festival Voda, mo... | Horydoly , 9.9.2025 4:03 |
Re: Galasova cyklojízda | Horydoly , 8.9.2025 11:48 |
Využite priaznivé počasie... | Horydoly , 8.9.2025 11:46 |
Prague | Horydoly Open, 8.9.2025 11:34 |
NN NIGHT RUN | Horydoly , 5.9.2025 1:24 |
Direct Alpine na MHFF v T... | Horydoly , 29.8.2025 13:03 |
Mezinárodní horolezecký f... | Horydoly , 27.8.2025 12:28 |