Tubing v Laosu

Tubing v Laosu
SDÍLEJ:
\"Mladý pane, co to znamená ten tubing? To je nějaká aktivita v potrubí?\" ptala se postarší singapurská dáma na břehu řeky Nam Sang, když jsme pozorovali západ slunce. \"Kdepak,\" povídám, \"to jen cestovatelé splavují řeku na velké traktorové duši.\"

Při cestách jiho východní Asií jsme narazili na aktivitu, která v Evropě nemá obdoby.

Cestovatelské nebe

Za tubingem, který se provozuje na řece Nam Song v severním Laosu, přijíždí denně stovka cestovatelů. Z líné hry, která se v České republice provozuje jen na rybnících, se ve městečku Vang Vieng vyvinul fantastický bysnys.

Město leží na půli cesty mezi hlavním městem Vientiane a Luang Prabangem v severním Laosu. Samotná přerostlá vesnice Vang Vieng není nijak atraktivní, ale krajina kolem je okouzlující. Řeka, která v době letních monzunů zvyšuje několikrát svůj průtok, je jedním z lákadlem turistů, kteří sem proudí každým dnem.

Není divu, že průvodce Lonely Planet označuje toto místo jako "travellers' heaven."

Na vlastní kůži

Nakonec jsme také podlehli a postavili jsme se do fronty turistů, kteří se registrovali v turistické kanceláři. Platíme 3,5 dolaru na osobu a necháváme se odvézt tuk-tukem tři kilometry za město. Obrovské duše se vezou na střeše.

Udělali jsme první kroky do vody a plácli jsme sebou do duše. Jedeme. Překonali jsme první peřejky a zpoza zatáčky už slyšíme hlasitou hudbu. Silné koncertní reproduktory oznamují možnou zastávku u pobřežní restaurace, kde místní podnikatelé postavili velkou houpačku. A ta mě láká mnohem více než Beer Lao.

Big swing

Vystoupil jsem po bambusovémm žebříku na vachrlatou plošinku sedm metrů nad nad vodní hladinou a snědý mladík mi podal kovovou hrazdu. Jakmile jsem ji vzal do rukou, rozklepala se mi kolena jako na bungee jumpingu.

VIDEO: Skok z lanovky (MPG, 1 MB)

Adrenalin byl silnější než strach. Skočil jsem. Zhoupnul jsem se několik metrů a žuchnul do hluboké vody. Hladina adrenalinu šla ještě výš a já se škrábal znovu po žebříku nahoru. Výborná věc. Ale dvakrát a dost.

Vyrazili jsme zase na cestu. Měli jseme před sebou tři kilometry a jelikož v dubnu bývá nízká voda a slabý proud, trvalo nám čtyři hodiny, než jsme dopádlovali do cíle.

Na řece bylototiž několik zrcadlových "volejů", a tak bylo ldepší pádlovat rukama, než se jen spoléhat na líný proud. V polovině jsme se zastavili na oběd v podniku, který se kymácel na bambusové konstrukci na skalce nad vodou. Byl tu prima výhled na okolní vápencové vysoké skály, které jsou rájem špeluňkářů.

A v mnohých z nich se schovávali místní zemědělci v době utajené války USA proti laoskému komunistickému režimu v letech 1963-1975.

Na ryby se sítí nebo s harpunou

Závěr ospalé jízdy opět zpestřily rychlejší proudnice a drobné peřejky, u kterých jsme zahlédli mladé rybáře. Jeden vrhal kruhovitou síť a druhý lovil s pomocí domácí harpuny malinké sumečky, které hledal pod říčními oblázky. Kupodivu vždy pod druhým nebo třetím kamenem jednoho našel, obratně ho napíchl na bodec a vstrčil do bambusového košíčku, který měl přivázaný u pasu. Mladý klučina měl na hlavě obyčejné potápěčské brýle a byl stále pod vodou.

Když jsme skončili s tubingem, posadili jsme se na lavičku, slunce se sklánělo k obzoru. Vedle mě seděla cestovatelka z Izraele, a tak jsem se jí zeptal, zda mají tento typ zábavy u nich doma. Překvapivě odpověděla, že ano, ale že to je dnes na ústupu. Populární to prý bylo v osmdesátých letech.

V tu chvíli projela kolem nás partička vodáků na plastových kajacích. A tak pravděpodobně i zde se situace za pár let změní. Traktorové duše se již nenafouknou, protože jejich atraktivitu převálcuje akčnější (ale dražší) zábava na kajacích.

Autor je organizátorem Setkání cestovatelů

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Nusa Dua?
no jo. když já tam byl v devadesátym prvnim. věci se měněj. kuta, hmm, tak to by souhlasilo..
  • Autor patpong
  • Datum a čas 10.5.2006 20:43
Reaguj
Nusa Dua?
Nusa Dua je backpackerske ghetto? To by tam nebyly hotely jako Sheraton, atd. Mozna tak Kuta...ale i ta se pohybyje pozvolna smerem k vyssi tride.
  • Autor Tok
  • Datum a čas 3.5.2006 20:57
Reaguj
vang vieng / pathet lao
Z kouzelnýho vang viengu se za pár let stalo normální backpackerské ghetto. laoská obdoba khao sanu, nebo nusa dua. best to be avoided. sice výborný pro attention-seekery, hráče na bubínky a lunatiky všech odstínů a barev kožky, ale naštěstí jsou v laosu tisíce míst, kam tenhle živočišnej druh ještě nepáchl. a ani nepáchne - nemaj tam chlazený beer lao, kolikrát ani elektriku, a po večerech v baru nepromítaj terminátora... kop chay lay-lay :))) Jo. a vang vieng neni severni laos. je to prefektura vientiane. trochu jako prachovky pro prágl..
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky... celý článek

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

BOTIČ Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Vážený pane šéfredaktore, četl jsem Vaši pozvánku na sobotní otevření Hořínského kanálu. Mám rád váš server Horydoly, a proto jsem byl dnes velice nemile překvapen, když jsem četl Váš komentář.
Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál na Vltavě bude slavnostně otevřen v sobotu 18. září. V době  11:00 - 17:00 h se koná prohlídka pro veřejnost, plavba zdarma a jsou připraveny dětské atrakce. Zajištěna je kyvadlová doprava autobusy v úseku
K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 2.-3.10. 2.10.
Dračí lodě Ústí nad Labem, Vaňov 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   9.10.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 9.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30