Josef Rössler-Ořovský. První sjezdovka byl Václavák

Josef Rössler-Ořovský. První sjezdovka byl Václavák
Josef Rössler-Ořovský (vpravo a vlevo) a František Prokop.
Autor snímku ARCHIV Horydoly
SDÍLEJ:

První český svah, který proťaly lyžařské stopy, bylo Václavské náměstí v Praze. Dnešní noci z 5. na 6. ledna před 122 lety došlo k historické události, která se stala omylem. Josef a Karel Rösslerovi objednávají v Norsku brusle, ale dostávají dva páry lyží. Zatímco na celnici si s nimi nevědí rady a zapisují je jako "dřevo prosté, nelakované," podnikaví bratři s nimi běží k rozestavěnému Národnímu muzeu. Tři čtvrtě kilometru dlouhý sjezd až dolů na Můstek vstupuje do dějin.

Josef Rössler-Ořovský. První sjezdovka byl Václavák
Josef Rössler-Ořovský na lodi.
Autor snímku ARCHIV Horydoly
Jak na to

Jediného diplomatického faux paux na sportovním poli se Josef Rössler-Ořovský dopouští po prvním fotbalovém derby Sparta - Slavia. Jako sudí odpíská celý mač především proto, že vlastní jediná originální fotbalová pravidla v angličtině. Po ukončení zápasu zpětně neuzná vítězný gól Sparty. Prý proto, aby předešel nevraživosti hráčů i fanoušků. Stalo se tak 29. března 1896.

Jak všechno začalo? Píše se rok 1881. Josefu Rösslerovi je dvanáct let a zakládá Bruslařský klub.

Zákaz studentského sportu

V celém Rakousko-Uherském mocnářství platí pro studenty zákaz sportu. Proto si dává pseudonym Ořovský.

Je to trochu průhledné, protože německý Ross je český oř. Pubertálnímu klukovi přesto laciný trik prochází.

Bruslařský klub pod vedením Josefa Rösslera-Ořovského funguje už šestým rokem. Na jaře 1887 pořádá první atletické závody v Česku.

Pošlete mi brusle a také lyže!

Během tohoto roku píše dopis do Norska se žádostí o ceník bruslí. Podpis Bruslařský klub Praha luští Norové jako Bruslar ski klub a ke katalogu bruslí přikládají také lyžařskou nabídku.

Kromě bruslí tedy Rösslerovi objednávají dva páry lyží. Po převzetí zásilky na celnici ještě týž pozdní večer sjedou Václavák. Dovoluje jim to nedávno zavedené plynové osvětlení celého pražského bulváru.

O pár dní později zakládá Josef Rössler-Ořovský ski klub. Mimo Skandinávii je to první evropský lyžařský spolek.

Sport se valí z Británie do Evropy

Hrabě Harrach, který vlastní mimo jiné majetky v Krkonoších, se s lyžemi seznamuje až 1890. O tři roky později je nechává vyrábět v Česku.

To hraje do karet hyperaktivnímu Rössleru-Ořovskému. Na podzimu 1903 zakládá Svaz lyžařů v Království českém. Byl to první lyžařský svaz na světě. Ačkoliv Harrachovi lidé i samotní vynálezci lyží Skandinávci používali rychlá prkna na práci, nazrál čas sportu.

Jedno za druhým se valila sportovní odvětví z Británie do Evropy a odtud dál do světa. Průmyslová revoluce skončila, lidé dostali do rukou spoustu volného času a hleděli ho využít.

Olympiáda, tenis, jachting, kánoe...

Josef Rössler-Ořovský neváhá. Veze se na sportovní vlně. V českých zemích přikládá pod kotel, v Evropě řádně tlačí na pilu.

Český lawn tennis club a Český yacht klub zakládá 1893.

Stává se nejbližším spolupracovníkem generálního sekretáře Mezinárodního olympijského výboru Gutha-Jarkovského. Jako zástupci neexistujícího státu společně prosadí českou výpravu na olympijské hry.

Olympijský výbor přesvědčí Rössler-Ořovský tak, že vytáhne z kapsy minci a čte: "František Josef, král uherský, král český..."

První kanadskou kánoi dováží na Vltavu 1908. Vodní turistiku staví na nohy za čtyři roky. V roce 1912 zakládají vodáci vlastní organizaci odlišnou od veslařů.

Uprostřed: Výstup na Žalý vede Jan Buchar, následuje Josef Rössler-Ořovský a Kalfus (foto Hynek Bedrník 1898). Vlevo bratři Rösslerové (cca 1887). Vpravo Emmerich Rath (cca 1910-1920).

Jeho doménou byly sporty na sněhu a ledu

Během prvních pár měsíců po vzniku Československé republiky 1918 řídí skautskou poštu, která zajišťuje kurýrní službu mezi novými státními orgány.

Mezinárodní lyžařskou federaci spoluzakládá v roce 1924. Je otcem myšlenky na povýšení mezinárodního Týdne zimních sportů na zimní Olympiádu. Povedlo se mu to prosadit na kongresu 1928 v Praze.

Josef Rössler-Ořovský umírá v roce 1933 a je pohřben na vyšehradském Slavíně.

Kdo byl Rössler-Ořovský?

Josef Rössler-Ořovský (1869-1933) měl štěstí, že se narodil do rodiny zámožného drogisty v centru Prahy. To mu umožňovalo sportování v mládí a finanční nezávislost v mužném věku.

Ve sportovní diplomacii si vedl velmi zdatně, ovládal několik jazyků a brilantně argumentoval. Rakouští úředníci mu nemohli přijít na jméno a považovali jeho jednání za nepřijatelně vychytralé. Střetávali se s ním především v boji o jednotnou státní sportovní reprezentci na Olympiádách.

Souputníky mu byli na sportovním poli dva velikáni.

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861-1943) byl generální tajemník Mezinárodního olympijského výboru, předseda Klubu českých turistů a autor dodnes uznávaných knih o etiketě.

Miroslav Tyrš (1832-1884) založil Sokol a dal mu tělocvičné i morální zásady. Spáchal sebevraždu na řece Ötz.

Josef Rössler-Ořovský.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

obcas to ide
ano zaujimavy clanok, tiez som si ho precital cely
  • Autor buzmo
  • Datum a čas 6.1.2009 10:57
Reaguj
Dik za peknej clanek
Obcasne zarazeni zajimaveho clanku do tohoto outdooroveho bulvaru potvrzuje jeho legitimni misto ve svete medii.
  • Autor Dany
  • Datum a čas 6.1.2009 08:26
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Lucy a Selam - tři miliony let staré kostry jsou k vidění v Národním muzeu

Lucy a Selam - tři miliony let staré kostry jsou k vidění v Národním muzeu

V pražském Národním muzeu začala výstava kosterních pozůstatků slavné ženy Lucy a dítěte Selam. Jde teprve o druhou výstavu půl století starého archeologického nálezu mimo Etiopii.... celý článek

Proč je součástí cestovního pojištění i pojištění právní ochrany?

Studené Lipno udělilo české tituly ve vodním slalomu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

AKTUALIZACE V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje
Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy jsou nejvyšší a nejdelší evropské hory. Táhnou se do délky zhruba 1200 km a na šířku 130 až 300 km. Hlavní hřeben měří 1600 kilometrů.
Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Proč je plnohodnotná náhrada notebooku telefonem zatím vzácná

Pozorovatel technologických trendů vidí, že výkon telefonů vzrostl: vícejádrové čipy, rychlé grafické jednotky, velké množství RAM, displeje s vysokým jasem i obnovovací frekvencí. Přesto většina lidí při skutečné práci - psaní delších textů,
Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách

Plánování výletu do přírody už dávno není jen o papírových mapách a kompasu. Moderní technologie nabízí řadu aplikací, které zvyšují bezpečnost, komfort i zážitek z každé outdoorové výpravy.
Ohníčkové desatero

Ohníčkové desatero

Každý zálesák, skaut i turista ví, jak uvařit na ohni v přírodě. Neškodí zopakovat 10 základních pravidel šetrného založení ohniště, vaření a nakonec opuštění tábořiště.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 13.-31.8. 13.8.
Noir Film Festival Křivoklát 27.-30.8. 27.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 28.-31.8. 28.8.
Běh Modřanskou roklí Praha, SK Modřany   28.8. 18:00
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 29.8.-7.9. 29.8.
Dračí lodě Letovice, Křetínka 29.-30.8. 29.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 29.-31.8. 29.8.
Dračí lodě Most, Mostecké jezero 30.8.
Birkebeiner - cyklomaraton Norsko, Rena Horská kola 30.8.
Ohře duatlon Kynšperk Kanoe, koloběžka 30.8.

Diskuse

Inu - to je pěkná blbost Honza, 27.8.2025 12:59, 3 příspěvky
slovaci se certi Michal, 26.8.2025 22:52, 63 příspěvků
Inu - to je pěkná blbost pikovoda, 26.8.2025 18:18, 3 příspěvky
Inu Honza, 26.8.2025 7:57, 3 příspěvky
Inu Honza, 23.8.2025 11:01, 1 příspěvek
Výborně! Honza, 22.8.2025 19:02, 2 příspěvky
Výborně! zeměpisář, 21.8.2025 12:52, 2 příspěvky
odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mezinárodní horolezecký f... Horydoly , 27.8.2025 12:28
Beskydská sedmička 2025 s... Horydoly , 26.8.2025 1:04
Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41