Finská sauna jako regenerace po sportovním výkonu

Finská sauna jako regenerace po sportovním výkonu
Domácí sauna.
Autor snímku Saunaproject.cz
SDÍLEJ:

Během sportovních výkonů se člověk vyčerpá. V této chvíli je důležité tělo optimálně zregenerovat pro dodání nové energie. Oblíbeným způsobem relaxace pro sportovce je sauna.

Finská sauna jako regenerace po sportovním výkonu
Luxusní sauny s dřevěným obložením.
Autor snímku Saunaproject.cz

Něco o saunování

Saunování má velmi bohatou historii. Zrod saunování začal ve Finsku, postupně se rozšířil do východní Evropy a Asie. V posledních letech se saunování stalo i u nás velmi oblíbenou činností, při které regenerujeme tělo i mysl. Chození do sauny je skvělou volbou pro profesionální i nadšené sportovce, kteří ji berou jako součást své sportovní přípravy. Proto saunu najdeme ve většině posiloven a sportovních center.

Co je regenerace

Při sportování dochází v těle k únavě a poklesu výkonnosti. Proto je nutné nabídnout mu regeneraci, která pomůže vyrovnat se s náročným fyzickým výkonem. Podpořit ji lze nejrůznějšími fyzikálními prostředky. Skvělým prostředkem je masáž, strečink, relaxace a sauna. Správnou regeneraci lze podpořit také kvalitní stravou, pitným režimem a doplněním vitaminů a minerálů. Kromě toho existují doplňky výživy pro regeneraci těla a svalů. Kombinace všech procesů bude regenerace vašeho těla rychlejší, efektivnější a vy budete podávat vyšší sportovní výkony.

Sauna.

Sauna pro optimální regeneraci po sportu

Proč se sauna doporučuje po sportovních výkonech? Saunování pomáhá tělu rychleji se zbavit toxických látek z těla. Teplo příjemně proniká do hloubky svalů a tím je rychleji zbavuje křečí a únavy. Pravidelné saunování má příznivý vliv na činnost srdce. Tyto procesy efektivně působí na činnost těla, svalů i šlach a rychleji je nabíjí po ztraceném výkonu. Důležitým aspektem je však návštěva sauny pravidelně, pro aktivní sportovce se doporučuje frekvence návštěv třikrát týdně, po ukončení tréninku. Týká se to běžného trénování. Podstupujete-li náročný sportovní výkon, doporučujeme návštěvu sauny po dostatečném odpočinku, nejlépe až druhý den.

Je vhodné saunu navštívit před nebo po tréninku?

Někteří sportovci, především pak vrcholoví sportovci, využívají účinky sauny jako přípravu ke sportovnímu výkonu pro optimální rozehřátí svalů. Pokud i vy potřebujete nastartovat své tělo na nejlepší výkon, pak navštivte saunu na pět minut před sportovním výkonem. Poté se neochlazujte v ledové kádi, ale osprchujte se vlažnou vodou.

Sauna.

Většina sportovců má však saunování spojené s potréninkovým odpočinkem. Sauna tělo optimálně zklidní, uvolní, připraví na klidný spánek. Je proto otázkou, zda je lepší chodit do sauny před nebo po sportovních výkonech. Ze všeho nejdříve si musí každý sportovec uvědomit, co od saunování očekává. Pokud je cílem regenerace, tak by se mělo tělo nechat chvilku odpočinout po sportovních výkonech. Pokud je cílem zlepšení vytrvalosti, pak je dobré využít saunu bezprostředně po sportu. Pro silový trénink je dobré chodit do sauny před tréninkem.

Sauna a vytrvalostní sport

Pozitivní účinky saunování po tréninku cítí lidé, kteří se zaměřují na vytrvalostní sport. Pod pojmem vytrvalostní sport řadíme běh, rychlou chůzi, jízdu na kole apod. Návštěva sauny po cvičení výrazně posiluje vytrvalost. A jak saunování podporuje vytrvalost? Představte si procesy, které v těle vyvolávají běh či jízda na kole. Spolu s fyzickou zátěží se zvyšuje tělesná teplota. Saunování lze považovat za aklimatizaci na teplo, čímž má pozitivní vliv na zvýšení objemu krevní plazmy v těle, zvýšení průtoku krve do srdce a svalů, okysličení organismu a zvýšení svalové hmoty, díky vyšší úrovni růstového hormonu. Tyto procesy jsou srovnatelné s výkonnostními sporty. Při pravidelné návštěvě sauny dochází k lepší fyzičce u sportovce. 

Sauna.

Sauna a silový sport

Saunování má také pozitivní účinky pro zvýšení fyzické zdatnosti během silových sportů. Typický příkladem jsou lidé, kteří chodí do posilovny. Tepelná terapie totiž stimuluje produkci hormonů, pomáhá odplavit z těla jedovaté toxiny a zlepšuje činnost srdce. Během saunování tělo vylučuje celou řadu hormonů a stimuluje proteiny, podporující růst svalů.

Saunování a léčba

Sportování se bohužel často neobejde bez různých zranění. I v těchto případech sauna napomáhá. Podporuje rychlou regeneraci tkání, pomáhá k rekonvalescenci po zranění, urychluje rehabilitaci po operaci, léčí bolavá místa. Během zranění se sportovní aktivity snižují. Sportovec přichází o svou kondičku i svalovou hmotu. Saunování však může tento proces pozastavit. Pravidelná návštěva sauny pomáhá snížit rychlost atrofie a ztrátu svalové hmoty.

Sauna.

Pozor na pitný režim

Během saunování je nutné dodržovat pitný režim. U sportovců toto pravidlo platí dvojnásob. Je důležité pravidelně doplňovat tekutiny. Jak během sportovních výkonů, tak v průběhu saunování. Ještě důležitější je, když dojde ke kombinaci těchto aktivit. Riziko dehydratace se tím ještě více zvyšuje. Proto nezapomínejte pít minerální látky. Zcela se vyhněte syceným nápojům a sladkým limonádám.

Dodržujte zásady správného saunování

Saunování má svá pravidla, která je nutné dodržovat. Do sauny nechoďte v případě, že máte rýmu, kašel, horečku. Saunování se rozděluje na saunovací část a odpočinek. V saunovací kabince zůstáváme po dobu max. 15 minut, vždy však záleží na vaší aktuální kondici. Pak následuje ochlazení ledovou vodou a odpočinek na lehátku po dobu 15 minut. Celý proces opakujeme 3x. Návštěvu sauny pro sportovce doporučujeme 3x týdně. Saunu navštěvujeme zásadně bez plavek. Tělo chráníme ručníkem a na lavičku použijeme prostěradlo.

Ještě lepší požitek ze saunování budete mít, pokud si jej budete moci dopřát kdykoliv budete chtít. Třeba v pozdních nočních hodinách nebo o víkendech a svátcích. V teple domova, v soukromí. A to koupí vlastní finské sauny! Podívejte se, jaké sauny nabízí obchod saunaproject.cz a objednejte si saunu podle vlastních představ právě nyní. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Káva, jak se podává ve Vídni

Káva, jak se podává ve Vídni

Rakouské a speciálně vídeňské kavárny jsou fenoménem jak pro místní obyvatele, tak pro přespolní turisty. Jaké druhy kávy si můžete objednat u kavárníků?
RECEPT Sypané housky

RECEPT Sypané housky

Pečení housek je vyšší škola pekařského řemesla. Musejí být vláčné i křupavé, držet tradiční tvar, barvu a chuť. A měly by co nejdéle vydržet čerstvé.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Běh na podzim Jana, 27.9.2021 10:43, 6 příspěvků
jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55