Jak udržet optimální hladinu cukru na cestách?

Jak udržet optimální hladinu cukru na cestách?
Horská turistika.
Autor snímku Diapil
SDÍLEJ:

Normální hladina cukru v krvi je v průběhu dne důležitá pro naše správné fungování. U lidí, kteří trpí prediabetes, cukrovkou I., nebo II. typu, to platí dvojnásob. Jelikož cestování nás často vrhá mimo naši obvyklou rutinu, podíváme se, jak mít hladinu glukózy pod kontrolou, i když zrovna pojedete pryč.

I když si mnoho lidí myslí, že hladinu krevního cukru by měli pečlivě hlídat především ti, kteří trpí prediabetes a diabetes, normální rozpětí hladiny glukózy je klíčové i pro zdravé jedince. V případě, že se krevní cukr sníží, nebo zvýší, může docházet k mnoha nepříjemným jevům. (Při snížení například k pocení, třesu, hladu, podrážděnosti…) Z dlouhodobého hlediska pak navíc může být vychýlení rovnováhy krevního cukru směrem nahoru jedním z rizikových faktorů pro vznik vážnějších zdravotních potíží.

Jak ale rychle snížit cukr v krvi, pokud zrovna cestujete a nemáte takové možnosti, na jaké jste zvyklí při pohybu doma nebo v práci? Pokud máte strach, jak takovou situaci zvládnout, vše důležité, co byste měli o této problematice vědět, si společně přiblížíme níže.

Normální hladina cukru v krvi

Když půjdete na preventivní prohlídku ke svému lékaři, s největší pravděpodobností vám udělá orientační rozbor krve, ze kterého dokáže vyhodnotit hladinu glukózy v těle. A případně i to, zda se u vás skrytě nerozvíjí prediabetes, těhotenská cukrovka či cukrovka 2. typu. (Cukrovka 1. typu bývá vrozená, proto se na ni obvykle přijde u dětí a hodně mladých lidí, kteří pak musí podstoupit celoživotní léčbu.)

Pokud je měření prováděno nalačno, u výsledku do 5,5 mmol/l je glykémie v normě. Po jídle je normální glykémie do 7,5 mmol/l. Zvýšené riziko cukrovky pak existuje u lidí, kteří mají při měření nalačno hodnoty mezi 5,6 mmol do 7 mmol/l, nebo mají při měření po jídle od 7,6 mmol/l do 11 mmol/l.

Cukr.

Co ovlivňuje hladinu cukru v krvi?

Bohužel pro nás může hladinu krevního cukru ovlivňovat obrovské množství věcí. Včetně různých jevů, které se pojí právě s cestováním. Které to ale jsou?

Přidané cukry

Jednou z věcí, která má na hladinu krevního cukru skutečně špatný vliv, je dlouhodobě nepřiměřený příjem potravin a nápojů, které obsahují přidaný cukr. Sem patří nejrůznější dortíky a polotovary, sladké limonády, džusy, slazené čaje a kávy a podobně. Z toho důvodu je hodně důležité minimalizovat jejich příjem. Místo nich dávejte přednost ovoci a dalším potravinám, které obsahují přírodní cukr, jež je pro lidské tělo přirozenější.

Velikost porcí

Sedíte ve vlaku a nudíte se? Možná si hodláte zkrátit čekání tím, že spořádáte balíček sušenek, bramborové lupínky nebo jinou slanou chuťovku, obložený chleba s řízkem a třeba ještě čokoládu. Pokud toho ale sníte příliš mnoho, hladina krevního cukru se může zvednout do závratných výšin.

Vynechávání jídla

Opačným extrémem je vynechávání jídel. Aby byla hladina krevního cukru co nejvíce stabilní, mějte na cestu připravené zdravé svačinky, díky kterým se vám podaří rozprostřít přijaté potraviny do více částí dne.

Pitný režim

V průběhu cestování, ale i kteréhokoli jiného dne, může mít na hladinu krevního cukru a jeho výši vliv i nastavený pitný režim. Nejlépe uděláte, když si dopřejete dostatek vody (mějte tedy po ruce velkou láhev) nebo kvalitní čaj, který si předem připravíte do termosky.

Nápoj.

Stres

S cestováním, ale i s každodenním fungováním, se velmi úzce spojuje i stres, který může opět podpořit neočekávané zvýšení hladiny krevního cukru. Z toho důvodu se snažte nepropadat kvůli cestování nebo důvodu odjezdu panice. Pokud je to možné, poslouchejte během cestování příjemnou hudbu, při čekání na spoj si můžete přečíst knihu (nebo můžete sledovat okolní lidi a prostředí), případně vyzkoušejte i dechová cvičení, která vám pomohou ulevit od nahromaděného napětí.

Jak udržet krevní cukr pod kontrolou na cestách?

Vhodnou volbou pro vás může být užívání přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které obsahují skořici cejlonskou, berberine, kyselinu alfa-lipoovou, gymnemu sylvestre, chrom, magnesium, vitamín D3 a niacin. Jelikož jde většinou o kapsle, budou se vám snadno převážet.

Také ale nezapomeňte na aplikaci dalších výše uvedených tipů, které souvisejí se správně nastavenou životosprávou. V průběhu pobytu mimo domov byste také neměli zapomínat na pohybovou aktivitu, díky které se snáze udržíte v kondici.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

Keksy, kapsle, pilulky, čokoláda a t.d. Ale v dnešní ekonomicky zpitomělé době už nikdo nezjistí co vlastě konzumuje. Ve všem dnes může bejt onen aspertan, třtinovej olej látky ke zvýšení trvanlivosti a t.d. a t.d.  A kdo to pozná při koupi. A věřit malinnkejm náípisům co jsou k nepřečtení už vůbec ne. A když si navíc ještě někde přečte ony negativní zprávy  o onom ukrajinském obil, dováženém  masu a t.d. tak vlastně nemůže jíst nic.- Ani ten rohlík či chleba. Tak co? Počítat, že si s tím organizmus poradí a když ne tak respektovat onen přírodní výběr a čekat na zrakvení? To už dnes bejvá i při konzumaci den starej rýže či nudlí.  A co pamatuju, tak dřív s tímhle problémy nebyly i bez chladniček...

  • Autor Honza
  • Datum a čas 29.10.2023 18:23
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Lukáš Kočař je podruhé králem triatlonu

Lukáš Kočař je podruhé králem triatlonu

Železná koruna pro nejlepšího českého triatlonistu patří Lukáši Kočařovi, který dokázal v anketě České triatlonové asociace zvítězit podruhé v životě. Ocenění Král triatlonu převzal na slavnostním galavečeru v brněnském Besedním domě.... celý článek

Line van den Berg: My Phantom poprvé a naposled

Trutnov, brána do Krkonoš

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Napříč Chocní - otužilci Choceň, Peliny   9.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Adventní běh Žatec 9.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.

Diskuse

Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 36 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10