Nesmysly o hubnutí podle Petra Havlíčka!

Nesmysly o hubnutí podle Petra Havlíčka!
Maurachalm, svačina na horské salaši.
Autor snímku SalzburgerLand
SDÍLEJ:

Hubnutí a stravování je důležitým tématem pro velkou část populace. Kromě racionálního přístupu ke zdraví se ovšem můžeme dozvedět také mnoho mýtů a nesmyslů. Osm z nich vyvrací výživový poradce Petr Havlíček. 

Jak na to

Škodí nebo prospívá?

Káva: Černý aromatický nápoj je velký zdroj antioxidantů, což je pozitivní. Mírně stimuluje a potlačuje únavu. U lidí, kteří se správně stravují a jen čas od času pociťují únavu, je její konzumace v pořádku. Naopak u jedinců s vysokým tlakem a chronickou únavou není vhodná, protože je vyčerpává ještě více. Nebezpečná může být, protože maskuje pocit únavy. Pít kávu ve stavech únavy je jako mlátit holí do hladového koně.

Koření: Pokud nemáte narušené žaludeční a střevní sliznice, je pro vás koření z hlediska zdravé výživy neutrální. Některé druhy koření, např. chilli, zvyšují produkci tepla v organismu, čímž se spaluje tuk. Termický efekt ovšem nevyvolává pouze koření. Každá potravina ho vykazuje ve vyšší nebo menší míře. To můžete pozorovat sami na sobě, že po konzumaci některých potravin se zapotíte.

Alkohol: V rozumné míře je tělu prospěšný, především tím, že zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Optimální je konzumace červeného vína 2 až 3 dcl týdně. Častější pití je problematické, protože alkohol má vysokou energetickou hodnotu a metabolizuje jako tuk, takže se po něm tloustne. Navíc zpracování velkého množství alkoholu zatěžuje a poškozuje játra.

NE! Abych zhubla, musím snížit denní energetickou spotřebu pod 1200 kcal (5000 KJ)

Při tak nízkém přísunu energie dochází ke vzniku jo-jo efektu. Tyto hodnoty totiž nerespektují klidovou spotřebu organismu, která se u jednotlivců velmi liší od 1300 do 2200 kcal. Celkový energetický příjem na úrovni 1200 kcal tedy může mít pouze ten, kdo odhodí výdobytky civilizace, spojené se stresem a odjede relaxovat mezi buddhistické mnichy do Tibetu. Nebo stráví celé měsíce na Tahiti, kde bude jen relaxovat, dobře jíst a lehce aerobně se hýbat. Pak má šanci spalovat tuky i při velmi nízkém příjmu energie.

NE! Ve stresu se lépe hubne.

Ve stresu sice stresové hormony způsobí větší vyloučení cukrů a mastných kyselin do krve, ale prakticky spalujeme pouze cukry pro práci mozku, neboť se většinou nehýbeme. Mastné kyseliny slouží jako palivo pro svaly, které jsou za psacím stolem v nečinnosti.

NE! Drastické diety vedou k hubnutí.

Neuvážené diety naopak vedou k nárůstu hmotnosti. Většina mých klientek jsou ženy, které měly 3 až 4 kila navíc a začaly s dietami. Dnes mají navíc 20 až 30 kilo a na dietách jsou závislé. Tak funguje princip jo-jo efektu. Celé dny jsme ve stresu a neklidu, takže spalujeme cukry. Když nedodáváme tělu další energii, mozek se brání poklesem výkonnosti a z každého jídla si ukládá energii do zásoby. Zároveň se organismus snaží snížit svou celkovou spotřebu energie. Drastické diety tedy v konečném důsledku vždycky vedou k nárůstu hmotnosti.

NE! Nesportují, hodně jedí a jsou štíhlí.

Paradoxně bývá člověk, který vypadá hubeně, ve skutečnosti často "tlustý." Hodnotící systém BMI je totiž nesmysl. Všechno je o stylu života. V posledních desetiletích lidstvo roste do výšky. Generace dnešních mladistvých je vysoká a hubená, protože prosedí celé dny u počítačů a málo sportují. Mají jemnější kostru a minimum svalové hmoty. Růstový potenciál žene kostru do výšky a mačkáním klávesnic počítače svaly nenarostou.

NE! Vysocí a štíhlí lidé byli vždy považování za ideály krásy.

Už dávno se ví, že je optimální mít střední postavu pro ženy i muže. Střední výšku i hmotnost, pevnou kostru a dostatek svalstva. Dítěti, které je aktivní, kostra sílí, ale neroste většinou až tak moc do výšky. Jeho kosti jsou pevnější, ukládá se v nich více vápníku.

NE! Optimální hmotnost udržíme pod kontrolou omezeným jídlem.

Podívejme se na život našich předků. Náš předek si ráno ukrojil kus chleba se špekem, zapil to podmáslím a šel orat. Dělal manuální práci střední intenzity, kdy byl psychicky v klidu, na čerstvém vzduchu a spaloval tuky. Prováděl vytrvalostní zátěž. Mohl si dovolit 3x denně kalorické jídlo většího objemu a po obědě si pospat, aby se tuky měly čas ukládat, jako zdroj energie. Dnešní člověk jede do práce autem nebo MHD. Nevhodně se stravuje. V zaměstnání většinou celý den sedí, stresuje se, takže spotřebovává více cukrů. Převahu činnosti vykonává mozek, nikoli svaly, a ten potřebuje cukry, aby mohl správně fungovat. Jestliže mozek nemá dostatek paliva ve formě sacharidů, naše výkonnost klesá, cítíme se unavení. Když budeme psychicky v pořádku a budete mít jakž takž vyvážený příjem energie, která bude pocházet ze slušných zdrojů, budeme štíhlí i bez diety.

NE! Tlustí lidé jsou nešťastní ze své tloušťky.

Je to naopak. Znám terapeuty, kteří léčí obezitu a nadváhu pouze psychologicky a jsou úspěšní. Málokdo je ochoten si své psychické problémy připustit a přiznat si, že potřebuje pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Navíc většina lidí se zjevnou nadváhu a množstvím tělesného tuku je ve skutečnosti podvyživených. Jinak to u věčných dietářů, kteří přijímají jídlo denně do 1200 kcal a mnohdy i méně, ani nemůže být. Většina těchto lidí střídá období přejídání s obdobími hladovění. Když se přejídají, tak tučnou stravou, která obsahuje minimum životně důležitých živin.

NE! Stravu je potřeba odvažovat na lékarnických vahách.

Naslouchejte raději svému tělu. Správně se stravujete v případě, že vám po jídle není nevolno, nejste unaveni, cítíte se v pohodě. Jestliže občas zhřešíte a trochu přiberete, pak víte, že musíte na nějaký čas někde ubrat a vše se rychle vyřeší. Jestliže svému tělu dobře rozumíte, nepotřebujete ani váhu. Instinktivně si budete udržovat optimální hmotnost. Pouze byste se měli vyvarovat smažených, uzených a jinak spálených, to je karcinogenních potravin.

Horydoly.cz INSPIRATIVNÍ DOPORUČENÍ Petra Havlíčka:

Nebojte se jíst!

Jak se stravovat?

5 pověr o jídle

 

Petr Havlíček je výživový poradce, popularizátor zdravého životního stylu. Je inženýrem v oboru technologie potravin. Pečlivě sleduje výživové trendy ve světě a konzultuje výživu vrcholových sportovců, pacientů po úrazech a operacích a všech klientů, kteří chtějí zhubnout.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Magnézium na ženském zadku do televize nepatří

Magnézium na ženském zadku do televize nepatří

Rakuská boulderistka Johanna Färber již podruhé v této závodní sezoně dostala omluvu, že během live přenosu na YouTube ukázal kameraman její zadek zamazaný od magnézia. Diváci si stěžovali během semifinále boulderingu... celý článek

Kaisertour, císařská túra ve Wilder Kaiser

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Podložka Welling Putt: 4metrová podložka je dobrou volbou pro domácí trénink?

Podložka Welling Putt: 4metrová podložka je dobrou volbou pro domácí trénink?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Může se zdát, že golfová sezóna je krátká, ale s touto golfovou podložkou, která má povrch velmi podobný skutečné trávě, můžete cvičit golf kdykoli a kdekoli ve své domácnosti.
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Sportovní skalkaření na Stripsenjoch ve Wilder Kaiser

Sportovní skalkaření na Stripsenjoch ve Wilder Kaiser

CLIMBING GUIDE Sportovní lezecké cesty a tři feráty k tomu si můžete vychutnat poblíž horské chaty Stripsenjochhaus v pohoří Wilder Kaiser. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 7 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 12 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 12 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 12 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30