Proč je vitamin C tak důležitý?

Proč je vitamin C tak důležitý?
Jihotyrolská jablka.
Autor snímku Roter Hahn
SDÍLEJ:

Všichni víme, že je důležitý, ale jak vlastně působí? Může šťáva z pomerančů skutečně pomoci vašemu tělu překonat nachlazení? Přínosy vitaminu C sahají od posílení T-buněk až po pomoc při fungování neuronů a obnově zranění.

Zde se dozvíte, jaké jsou účinky vitaminu C, jaké jsou doporučené dávky a jak ho do svého jídelníčku dostat více. 

Co je to vitamin C? 

Vitamin C, jinak známý jako kyselina askorbová, je klíčovým hráčem v několika důležitých procesech a funkcích ve vašem těle. Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, L-karnitinu, pojivových tkání a některých neurotransmiterů. Pomáhá také našemu imunitnímu systému, hojení a ochraně před škodlivými volnými radikály.

Možná budete překvapeni, kolik potravin obsahuje velké množství vitaminu C, od citrusových plodů až po zelenou listovou zeleninu. Níže je uveden seznam potravin, které patří k nejlepším zdrojům vitaminu C. V 1 šálku každé z těchto potravin získáte:

  • Sladká červená paprika: 190 mg 

  • Jahody: 190 mg 

  • Grapefruity: 93,9 mg 

  • Brokolice (dušená): 81,2 mg 

  • Ananas: 78,9 mg 

  • Růžičková kapusta: 74,8 mg 

  • Citron: 44,5 mg  

    Malinová dobrota se podává na farmě Frötscherhof u Brixenu v Jižním Tyrolsku.

Jak vitamin C pomáhá při nachlazení?

V roce 1970 dospěl Dr. Linus Pauling na základě výzkumu k závěru, že vitamin C nás může chránit před nachlazením. Dále naznačil, že by mohl hrát roli i při ochraně před rakovinou. Těmito tvrzeními se proslavil, ale bohužel vědci později zjistili, že byl ve výsledcích svých studií až příliš optimistický. 

Nejprve špatné zprávy: Žádná studie nepotvrzuje, že by vám vitamin C pomohl vyhnout se nachlazení. Dobrou zprávou však je, že výzkum potvrdil, že vitamin C zkrátil dobu trvání nachlazení u dospělých o 8 % a u dětí o 14 %. To je jeden z nejlepších důvodů, proč mít po ruce doplněk vitaminu C, který můžete zakoupit v online lékárně a použít klidně Dr Max slevový kupón. Zejména když se cítíte vyčerpaní. 

Studie ukazují, že kyselina askorbová (vitamin C) pomáhá podporovat imunitní systém tím, že zvyšuje sílu T-buněk, cenného typu bílých krvinek. Vitamin C pomáhá T-buňkám odolávat útokům infekcí. 

Další působivé účinky vitaminu C

Tvrzení o prospěšnosti vitaminu C sahají od jeho schopnosti zkrátit nachlazení až po jeho potenciál podporovat zdraví srdce. Zde je několik vědecky podložených způsobů, jak vaše tělo využívá vitamin C:

Antioxidační schopnosti

Antioxidanty jsou sloučeniny, které vás chrání před škodlivými volnými radikály. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují formu kyslíku, která vytrhává elektrony z molekul ve vašem těle. Nejčastěji se tyto elektrony dostanou z buněčných stěn vašeho těla, což způsobí, že se tyto stěny rozpadnou a buňka se následně rozpadne. To je důležité, protože poškozené buňky nefungují správně. Vitamin C je dobrým dárcem elektronů, který volným radikálům dodává potřebné elektrony, aniž by poškodil stěny vašich buněk. 

Funkce neurotransmiterů

Vitamin C hraje zásadní roli ve funkci mozku. V neuronech vašeho mozku se nachází vysoká koncentrace askorbátu (verze kyseliny askorbové neboli vitaminu C). Podle studií na zvířatech mohou doplňky vitaminu C také chránit neurony před škodlivými účinky Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby. 

Hojení a tvorba kolagenu

Vitamin C spolupracuje s kolagenem v procesu oprav vašeho těla. Jedna studie na morčatech ukázala, že suplementace vitaminem C pomáhá v procesu oprav tkání tím, že vytváří velmi pevné jizvy. Chcete-li získat co největší výhody kolagenových bílkovin, ujistěte se, že máte ve stravě dostatek vitaminu C. 

Vstřebávání železa 

Při testech potravin bylo zjištěno, že lidé, kteří jedli jídla obsahující kyselinu askorbovou (vitamin C), měli zvýšenou absorpci železa. Pokud trpíte anémií, může vám lékař předepsat doplněk vitaminu C, který budete užívat společně s doplňkem železa. 

Zdraví srdce 

Ačkoli neexistuje přímá vědecká korelace, shromážděné výsledky několika studií, které sledovaly účastníky po dobu 10 let, zjistily, že lidé, kteří denně užívali doplněk vitaminu C, měli o 24 % nižší riziko koronárního onemocnění srdce. To je dostatečně pádný důvod, proč užívat denně doplněk vitaminu C.

A co víc, v jedné studii prováděné na lidech, kteří dostávali doplňky vitaminu C, se znatelně snížil krevní tlak. I když se nejedná o náhradu léku na vysoký krevní tlak, pokud máte tendenci k vysokému krevnímu tlaku, poraďte se se svým lékařem, zda by vám doplňky vitaminu C nepomohly.

Nižší výskyt žlučových kamenů

Žlučové kameny jsou nahromaděním cholesterolu do "kamenů", které se snaží projít žlučníkem. Zdá se, že tyto žlučové kameny jsou časté u lidí, kteří se stravují především masem s vysokým obsahem tuku a mléčnými výrobky. Studie na lidech, kteří užívali doplňky stravy s vitaminem C, zaznamenala mnohem nižší výskyt žlučových kamenů. Pokud máte sklon ke vzniku žlučových kamenů, může vám lékař doporučit stravu s vysokým obsahem vitaminu C a užívání doplňků stravy s vitaminem C. 

Závěr: Vitamín C je nezbytný pro mnoho procesů v našem těle, od ochrany buněk před poškozením až po podporu imunity.

Židlochovické meruňky.

Kolik vitaminu C potřebujete?

Národní institut zdraví (National Institutes of Health Office of Dietary Supplements) doporučuje, aby dospělí muži užívali 90 mg a ženy 75 mg denně. Doporučené maximum je 2 000 mg denně.

Pokud ve stravě přijímáte příliš mnoho vitaminu C, obvykle se jako první příznak objeví afty v ústech. Nebojte se, ty rychle zmizí - ale nezapomeňte omezit všechno, co jíte a co má vysoký obsah vitaminu C (podívejte se na seznam potravin výše). Pokud ho z doplňku stravy přijímáte příliš mnoho, vaše tělo vám to dá najevo nevolností, křečemi nebo katastrofální situací v kalhotách. Jedná se však o vitamin rozpustný ve vodě, což znamená, že vaše tělo si zpravidla vezme tolik, kolik potřebuje, a zbytek odevzdá z těla ven jako odpad. 

Existují některé zvláštní situace, kvůli kterým může vaše tělo potřebovat více vitaminu C. Například pokud jste vystaveni pasivnímu kouření, vaše tělo potřebuje asi o 35 mg vitaminu C denně více, aby mohlo opravit poškození buněk způsobené volnými radikály v cigaretovém kouři. 

Pokud nemáte dostatek vitaminu C (například méně než 10 mg denně po dobu několika týdnů), zvyšujete riziko onemocnění nepříjemnou chorobou zvanou kurděje. Dobrou zprávou je, že vzhledem k tomu, že vitamin C je snadno dostupný ve zdravé stravě, je vysoká pravděpodobnost, že ho dostáváte dostatek. Pokud nejste příznivci ovoce a zeleniny, užívejte doplněk stravy v dávce 500 nebo 1000 mg.

Pokud užíváte některé léky, jako jsou léky na ředění krve, hormony nebo statiny, může vitamin C komplikovat účinky léků. Před zařazením nového doplňku do svého jídelníčku se určitě poraďte se svým lékařem.

Mirabelky u středočeských Mnichovic.

Zaměřte se na plnohodnotné potraviny, abyste získali dostatek vitaminu C

Nejlepší způsob, jak získat vitaminy, je prostřednictvím potravin, které jíte. Protože se vysoké množství vitaminu C nachází v mnoha chutných a zdravých potravinách, je snadné získat jeho dostatek ze stravy. Pokud si nejste jisti, zda ho přijímáte dostatek, použijte tohoto průvodce a začněte jíst více zeleniny. Do svého jídelníčku můžete také snadno a bezpečně přidat doplněk stravy s vitaminem C. 

Sečteno a podtrženo: Dospělí muži by měli přijímat 90 mg a ženy 75 mg denně, ale ne více než 2000 mg denně. Pokud si myslíte, že ho nepřijímáte dost, užívejte doplněk stravy. Je to vitamin rozpustný ve vodě, takže vaše tělo se zbaví toho, co nepotřebuje. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak převážet kajaky autem?

Hrdý hrad Eilean Donan

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Východy a západy slunce - fotovýstava Vrchlabí, Krtek Do 28.3. Fotografoval Miloš Šálek 28.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44