Píchli jste. Co dělat?

Píchli jste. Co dělat?
SDÍLEJ:
Píchli jste? Zastavíte, seskočíte z bicyklu a kolo opravíte. Stačí vám k tomu pumpička, montáka a lepící souprava. Podívejte se, jak je to jednoduché. ...nevozíte základní vybavení s sebou? Příště ho už nezapomenete, protože tlačit domů kolo se splasklou pneumatikou je nejenom ponižující, ale také otravné.
Jak na to

Co s píchlou duší?

Proraženou duši ani pneumatiku nezahazujte.

Pneumatiku můžete okamžitě znovu nasadit a jet na ní dále. Výjimkou je, pokud jste ji ojezdili až na vnitřní konstrukci, která prosvítá skrz gumu, nebo když jste ji prodřeli v příliš razantním smyku. Dojedete na ní bez problému domů, ale pak už patří do popelnice.

Píchlou duši nafoukněte a strčte do vody (vana, kbelík, rybník, louže...). Uvidíte ucházet bublinky v místě poškození. Nouzově stačí duši přiložit k uchu a pozorně poslouchat, kudy vzduch uchází. Podezřelé místo nasliňte a pokud jste se nemýlili, uvidíte ve slinách bublinky.

Sada na lepení obsahuje brusný papír (zdrsněte okolí díry), lepidlo (potřete jím plochu větší než záplata) a záplaty (vyberete raději větší). Některé sady mají záplaty, které nepotřebují lepidlo. Lepení díry je jednodušší doma nebo v dílně, ale v případě nutnosti to zvládnete i v terénu. Počítejte nejméně se čtvrthodinou navíc. Záplat může mít jedna pneumatika mnoho a na jejích vlastnostech se nic nezmění.

Cykloservis na Horydoly
Kontrola vybavení před sezonou
Co má dělat cyklista na jaře?
Údržba středové osy
Údržba řetězu
Výměna píchlé duše

Pokud nechcete tlačit až domů nebo čekat, že vám někdo pomůže, měli byste u sebe mít pumpičku, montpáku, náhradní duši, anebo aspoň opravnou soupravu.

To vše se vejde do dvou brašniček pod sedlem a v rámu. Zbyde v nich ještě místo i na další cykloturistické nezbytnosti - energetickou tyčinku, obvaz, bundu a trochu peněz.

Duše stojí padesát až sto korun, lepení přijde na třicet korun, brašničku pořídíte pod dvě stovky, pumpička je k mání už za sto padesát korun a montpáka je desetikorunová položka.

Jak na to

1. Zastav!

Nejčastěji jsi píchnul o drát, sklo nebo trn. Malá dírka nedovolí unikat vzduchu rychle, a tak si toho nejprve nevšimneš. Pneumatika pomalu měkne, ty jedeš stále dál, jenom šlapeš s větším úsilí a hůř držíš stabilitu.

Rychle zastav a zjisti, zda jsi píchnul. Předejdeš tím poškození ráfků, pneumatiku budeš moci znovu použít a duši opravíš. Pokud bys je "rozšlapal", budeš muset všechno vyměnit.

2. Vyndej kolo z bicyklu

Vyhákni lanko z brzdy (u véček to jde jednoduše, ostatní systémy raději vyzkoušej doma). Povol rychloupínák nebo matice, které drží kolo v rámu. Roztáhni brzdové čelisti a vyndej kolo z rámu.

Zapamatuj si, jak jsi kolo vyndal. Stejným způsobem ho po výměně duše budeš vracet zpět. Obtížnější je to kvůli řetězu a přehazovačce se zadním kolem.

3. Sejmi pneumatiku a duši z ráfku

Uvolni ventilek. Vypusť případné zbytky vzduchu a vyšroubuj upevňovací kolečko. Ventilek musí později projít dírou v ráfku.

První monpáku zasuň pod pneumatiku. U některých duší to jde velmi obtížně. Důležité je, abys nepoškodil duši v pneumatice ani ráfek. Montpákou můžeš páčit a vedle ní zasunout druhou montpáku, vše půjde jednodušeji. Klasický postup cyklistického servismana začíná u ventilku. Amatéři na horských kolech mohou pro ulehčení začínat na protilehlé straně kola.

Montpákou přetáhni jeden bok pneumatiky přes ráfek. Objeď zasunutou monpákou pod pneumatikou okolo celého ráfku a stáhni ji z něho. Společně s pneumatikou stáhni i duši. Na ráfku zůstane natažený pouze gumový ochranný pásek.

4. Nasaď novou duši

Prohlédni ráfek a pneumatiku zvenku i zevnitř, zda v nich nejsou ostré předměty. Hledej zapíchnuté sklo, dráty, hřebíky, napínáčky a ostré kamínky. Zběžně očisti a vysuš pneumatiku i ráfek.

Vlož novou duši do pneumatiky. Pečlivě ji srovnej a mírně přifoukni. Pneumatiku nasaď na ráfek. Začni od ventiku. Možná to půjde pouze rukama. Můžeš si pomoci montpákami, ale pozor na proražení duše.

Správný směr nasazení zjistíš podle šipky z boku pneumatiky. Některé totiž mají vzorek, aby na jednu stranu dobře zabíraly a na druhou měly menší valivý odpor. Pokud je nasadíš obráceně, budeš v terénu klouzat a na silnici se ti ztěžka pojede.

5. Nafoukni, nasaď a jeď!

Nasazenou pneumatiku prohlédni. Nikde se nesmí boulit a musí stejnoměrně sedět v ráfku. Přifoukni duši asi na na polovinu tlaku a párkrát klepni s kolem o zem, ať poskakuje. Duše se tak srovná v pneumatice a na ráfku.

Kolo nasaď do rámu, utáhni rychloupínák nebo šrouby, nasaď lanko do brzd a dofoukni pneumatiku. Prvních pár set metrů jízdy pozoruj, zda je vše v pořádku -neuchází vzduch, kolo jede rovně ("nehází" a nemá tvar do "osmičky") a brzdí.

Sláva! Vyměnil jsi píchlou duši. Šlapej, co to dá!

Na poprvé může trvat výměna píchlé duše třeba půl hodiny. Zkušení a zruční servismani to zvládnou za pár minut.

VIDEO
Stáhněte OPRAVA DUŠE - stažení pneumatiky z ráfku (70 MB, MPG, 2:13 min)
Podívejte na YouTube:

Podívejte se, jak vyměňuje píchlou duši profesionál v cykloservisu.

Co radí expert, když píchnete v terénu?

Výměna duše je pro zkušené cyklisty záležitostí několika minut.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Proč tak složitě??

Já kašlu na demontáž kola, prostě jen vyndám duši a dál postupuju podle návodu. Sundavat celé kolo je zbytečné... 

  • Autor Pave
  • Datum a čas 23.1.2017 20:05
Reaguj
Píchlá guma

Uplně jsem si vybavil, jak jsem jel na výlet do Sicílie s bandou ve starém Escortu a píchli jsme pneumatiku. No vyměňovat to při cestě z pláže (bohužel v cuklích) a na těch akátových bodlinkách - radost :-)

  • Autor Linda K.
  • Datum a čas 17.8.2012 12:48
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Turistické cestovní kanceláře

Turistické cestovní kanceláře

Připravili jsme přehled cestovních kanceláří, které své klienty nevozí k moři, ale berou je s sebou do hor, posadí je do sedla bicyklu, nebo na loď.... celý článek

Velká cena cestovního ruchu

10 outdoorových závodů, které si nenechte ujít v roce 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Velorama se stěhuje do Holešovic

Velorama se stěhuje do Holešovic

Obchod Velorama zaměřený na koloběžky a skládací kola se stěhuje. Během své existence míří už do třetí pražské čtvrti. Od 16. ledna ho najdete na adrese Osadní 16 v Holešovicích. 
Velká cena cestovního ruchu

Velká cena cestovního ruchu

Labská cyklostezka, Luhačovice, moravské baroko, východočeský turistický web a Vítkovice Tours byly oceněny Velkou cenou cestovního ruchu.
Turistické cestovní kanceláře

Turistické cestovní kanceláře

Připravili jsme přehled cestovních kanceláří, které své klienty nevozí k moři, ale berou je s sebou do hor, posadí je do sedla bicyklu, nebo na loď.
10 outdoorových závodů, které si nenechte ujít v roce 2018

10 outdoorových závodů, které si nenechte ujít v roce 2018

AUDIO Každý víkend si můžete vybrat z desítek závodů v přírodě. Vybrali jsme 10 kultovních soutěží, na kterých byste něměli chybět, i když jste ryzí amatéři. Jsou to prestižní závody s mnoha účastníky a zároveň zážitkové
Cyklomaratony pro každé kolo 2018

Cyklomaratony pro každé kolo 2018

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od bžezna do října si lze

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 23.-27.1. Psí spřežení a sněžná kola 23.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 25.-28.1. 25.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 25.-28.1. 25.1.
SIA Snow Show - veletrh USA, Denver 25.-28.1. 25.1.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 25.-28.1. 25.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 26.-28.1. 26.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 26.-28.1. 26.1.
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-31.1. 28.1.

Diskuse

Elektrokolo motor Adam, 22.1.2018 15:00, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Radek, 22.1.2018 10:53, 2 příspěvky
batoh Horydoly , 21.1.2018 23:22, 11 příspěvků
batoh Jana, 21.1.2018 21:49, 11 příspěvků
Elektrokolo motor Karel, 20.1.2018 16:25, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Pavel, 19.1.2018 21:54, 2 příspěvky
Vše o Parlamentních liste... Horydoly - Andrea Černá, 19.1.2018 21:04, 7 příspěvků
Vše o Parlamentních liste... Jakub, 19.1.2018 18:34, 7 příspěvků
už žádná trubičková pera ... Bára, 19.1.2018 17:26, 9 příspěvků
Chotouň Lucka, 19.1.2018 9:00, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slatiňany: Kde ženy vládnou Horydoly , 22.1.2018 12:36
Veletrhy v zahraničí Horydoly , 22.1.2018 12:11
Re: Snowhill 2018 Horydoly , 22.1.2018 9:39
Rokytnice - Lysá hora Horydoly , 20.1.2018 12:00
ROKYTNICE NABÍZÍ SKVĚLÉ L... Horydoly , 20.1.2018 2:29
Skiareál Ještěd láká na s... Horydoly , 20.1.2018 1:58
LN 13.1.2018, Češi na ces... Kuba Turek, 19.1.2018 15:18
Články, vysvětlení a doplňky Horydoly , 19.1.2018 15:03