Píchli jste. Co dělat?

Píchli jste. Co dělat?
SDÍLEJ:
Píchli jste? Zastavíte, seskočíte z bicyklu a kolo opravíte. Stačí vám k tomu pumpička, montáka a lepící souprava. Podívejte se, jak je to jednoduché. ...nevozíte základní vybavení s sebou? Příště ho už nezapomenete, protože tlačit domů kolo se splasklou pneumatikou je nejenom ponižující, ale také otravné.
Jak na to

Co s píchlou duší?

Proraženou duši ani pneumatiku nezahazujte.

Pneumatiku můžete okamžitě znovu nasadit a jet na ní dále. Výjimkou je, pokud jste ji ojezdili až na vnitřní konstrukci, která prosvítá skrz gumu, nebo když jste ji prodřeli v příliš razantním smyku. Dojedete na ní bez problému domů, ale pak už patří do popelnice.

Píchlou duši nafoukněte a strčte do vody (vana, kbelík, rybník, louže...). Uvidíte ucházet bublinky v místě poškození. Nouzově stačí duši přiložit k uchu a pozorně poslouchat, kudy vzduch uchází. Podezřelé místo nasliňte a pokud jste se nemýlili, uvidíte ve slinách bublinky.

Sada na lepení obsahuje brusný papír (zdrsněte okolí díry), lepidlo (potřete jím plochu větší než záplata) a záplaty (vyberete raději větší). Některé sady mají záplaty, které nepotřebují lepidlo. Lepení díry je jednodušší doma nebo v dílně, ale v případě nutnosti to zvládnete i v terénu. Počítejte nejméně se čtvrthodinou navíc. Záplat může mít jedna pneumatika mnoho a na jejích vlastnostech se nic nezmění.

Cykloservis na Horydoly
Kontrola vybavení před sezonou
Co má dělat cyklista na jaře?
Údržba středové osy
Údržba řetězu
Výměna píchlé duše

Pokud nechcete tlačit až domů nebo čekat, že vám někdo pomůže, měli byste u sebe mít pumpičku, montpáku, náhradní duši, anebo aspoň opravnou soupravu.

To vše se vejde do dvou brašniček pod sedlem a v rámu. Zbyde v nich ještě místo i na další cykloturistické nezbytnosti - energetickou tyčinku, obvaz, bundu a trochu peněz.

Duše stojí padesát až sto korun, lepení přijde na třicet korun, brašničku pořídíte pod dvě stovky, pumpička je k mání už za sto padesát korun a montpáka je desetikorunová položka.

Jak na to

1. Zastav!

Nejčastěji jsi píchnul o drát, sklo nebo trn. Malá dírka nedovolí unikat vzduchu rychle, a tak si toho nejprve nevšimneš. Pneumatika pomalu měkne, ty jedeš stále dál, jenom šlapeš s větším úsilí a hůř držíš stabilitu.

Rychle zastav a zjisti, zda jsi píchnul. Předejdeš tím poškození ráfků, pneumatiku budeš moci znovu použít a duši opravíš. Pokud bys je "rozšlapal", budeš muset všechno vyměnit.

2. Vyndej kolo z bicyklu

Vyhákni lanko z brzdy (u véček to jde jednoduše, ostatní systémy raději vyzkoušej doma). Povol rychloupínák nebo matice, které drží kolo v rámu. Roztáhni brzdové čelisti a vyndej kolo z rámu.

Zapamatuj si, jak jsi kolo vyndal. Stejným způsobem ho po výměně duše budeš vracet zpět. Obtížnější je to kvůli řetězu a přehazovačce se zadním kolem.

3. Sejmi pneumatiku a duši z ráfku

Uvolni ventilek. Vypusť případné zbytky vzduchu a vyšroubuj upevňovací kolečko. Ventilek musí později projít dírou v ráfku.

První monpáku zasuň pod pneumatiku. U některých duší to jde velmi obtížně. Důležité je, abys nepoškodil duši v pneumatice ani ráfek. Montpákou můžeš páčit a vedle ní zasunout druhou montpáku, vše půjde jednodušeji. Klasický postup cyklistického servismana začíná u ventilku. Amatéři na horských kolech mohou pro ulehčení začínat na protilehlé straně kola.

Montpákou přetáhni jeden bok pneumatiky přes ráfek. Objeď zasunutou monpákou pod pneumatikou okolo celého ráfku a stáhni ji z něho. Společně s pneumatikou stáhni i duši. Na ráfku zůstane natažený pouze gumový ochranný pásek.

4. Nasaď novou duši

Prohlédni ráfek a pneumatiku zvenku i zevnitř, zda v nich nejsou ostré předměty. Hledej zapíchnuté sklo, dráty, hřebíky, napínáčky a ostré kamínky. Zběžně očisti a vysuš pneumatiku i ráfek.

Vlož novou duši do pneumatiky. Pečlivě ji srovnej a mírně přifoukni. Pneumatiku nasaď na ráfek. Začni od ventiku. Možná to půjde pouze rukama. Můžeš si pomoci montpákami, ale pozor na proražení duše.

Správný směr nasazení zjistíš podle šipky z boku pneumatiky. Některé totiž mají vzorek, aby na jednu stranu dobře zabíraly a na druhou měly menší valivý odpor. Pokud je nasadíš obráceně, budeš v terénu klouzat a na silnici se ti ztěžka pojede.

5. Nafoukni, nasaď a jeď!

Nasazenou pneumatiku prohlédni. Nikde se nesmí boulit a musí stejnoměrně sedět v ráfku. Přifoukni duši asi na na polovinu tlaku a párkrát klepni s kolem o zem, ať poskakuje. Duše se tak srovná v pneumatice a na ráfku.

Kolo nasaď do rámu, utáhni rychloupínák nebo šrouby, nasaď lanko do brzd a dofoukni pneumatiku. Prvních pár set metrů jízdy pozoruj, zda je vše v pořádku -neuchází vzduch, kolo jede rovně ("nehází" a nemá tvar do "osmičky") a brzdí.

Sláva! Vyměnil jsi píchlou duši. Šlapej, co to dá!

Na poprvé může trvat výměna píchlé duše třeba půl hodiny. Zkušení a zruční servismani to zvládnou za pár minut.

VIDEO
Stáhněte OPRAVA DUŠE - stažení pneumatiky z ráfku (70 MB, MPG, 2:13 min)
Podívejte na YouTube:

Podívejte se, jak vyměňuje píchlou duši profesionál v cykloservisu.

Co radí expert, když píchnete v terénu?

Výměna duše je pro zkušené cyklisty záležitostí několika minut.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Proč tak složitě??

Já kašlu na demontáž kola, prostě jen vyndám duši a dál postupuju podle návodu. Sundavat celé kolo je zbytečné... 

  • Autor Pave
  • Datum a čas 23.1.2017 20:05
Reaguj
Píchlá guma

Uplně jsem si vybavil, jak jsem jel na výlet do Sicílie s bandou ve starém Escortu a píchli jsme pneumatiku. No vyměňovat to při cestě z pláže (bohužel v cuklích) a na těch akátových bodlinkách - radost :-)

  • Autor Linda K.
  • Datum a čas 17.8.2012 12:48
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Nejkrásnější alpské výjezdy a sjezdy

Nejkrásnější alpské výjezdy a sjezdy

TIP HORYDOLY Cyklistickou knihu Tam kde cesty končí napsal Michal Pavlata. Cyklisté milující kopce znají v Alpách nespočet legendárních stoupání, výjezdů a sedel jako například Hochtor, Passo dello Stelvio, Alp d´Huez … a mnoho dalších.... celý článek

Cykloturistický okruh spojí slovenské a polské lázně

Pozvánka na Frýdlantský ČEZ duatlon

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Mallorca: povinná jarní cyklistika

Mallorca: povinná jarní cyklistika

Z Malorky zmizela většina profesionálních cyklistických týmů, které zde trávily leden a únor najížděním tréninkových kilometrů. Na zdejších výborných silničkách se to ovšem stále hemží cyklisty. V březnu a dubnu trénují na Baleárech hobíci
Pohár Peruna 2018

Pohár Peruna 2018

Krušnohoří pokrývá seriál závodů na horských kolech Pohár Peruna. 
Nejkrásnější alpské výjezdy a sjezdy

Nejkrásnější alpské výjezdy a sjezdy

TIP HORYDOLY Cyklistickou knihu Tam kde cesty končí napsal Michal Pavlata. Cyklisté milující kopce znají v Alpách nespočet legendárních stoupání, výjezdů a sedel jako například Hochtor, Passo dello Stelvio, Alp d´Huez … a mnoho dalších.
Pozvánka na Frýdlantský ČEZ duatlon

Pozvánka na Frýdlantský ČEZ duatlon

Akce pro všechny aktivní sportovce, kteří si rádi užijí atmosféru závodu, ale i pro všechny ostatní, kteří si chtějí užít den plný zábavy! Duatlon / Beskydský šerpa / rodinný běh / juniorský běh / skvělý
Cykloturistický okruh spojí slovenské a polské lázně

Cykloturistický okruh spojí slovenské a polské lázně

Slovenské a polské pohraniční obce a města do konce roku propojí 230 km dlouhý cyklistický okruh pro všechny vyznavače cyklistiky a aktivního způsobu života. Celkové náklady si vyžádají více než 5 milionů eur. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 25.4.
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 28.4.
Na kole vinohrady Uherské Hradiště Cykloturistika 28.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 28.-29.4. Alternativní cyklistika 28.4.
Agro Tour - cyklomaraton Hustopeče Horská kola 28.4.
MUBA - veletrh Švýcarsko, Basilej 20.-29.4. 29.4.
Ratibořický cyklomaraton Úpice Horská kola 29.4.
Cukroušův mazec - cyklomaratron Praha, Zbraslav Horská kola, koloběžky 1.5.
Sport Expo - veletrh Praha, Holešovice 3.-5.5. Běh 3.5.

Diskuse

Klobouk dolů Michael Beranek, 24.4.2018 13:28, 2 příspěvky
home made Novinář, 23.4.2018 1:32, 2 příspěvky
Městské kolo Robert, 22.4.2018 14:10, 4 příspěvky
Spacák Josef Vopršálek, 20.4.2018 9:16, 4 příspěvky
Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 4 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30
Rokytnice Horydoly , 10.4.2018 19:41