Kyffhäuser Bergmarathon – Zhulený horský maraton?

Kyffhäuser Bergmarathon – Zhulený horský maraton?
Kyffhäuser Bergmarathon. Run to the hills!
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Člověk by se mohl lehce uvést v omyl. Stačilo by u názvu oblasti kolem starého hradu Kyffhausen zaměnit z nepozornosti ypsilon za měkké "i" a běžec by mylně nastupovali na start závodu ve Zhulenově (kiffen = hulit). 

Kyffhäuser Bergmarathon – Zhulený horský maraton?
Kyffhäuser Bergmarathon. Ta paní v modrém následuje Ježíše (aspoň to má napsáno na tom triku). Koho ale následuje ten rohatý pán?!
Autor snímku René Kujan
Jak na to

Reportér René Kujan (Horydoly) doběhl do cíle mezi 245 závodníky, kteří zdolali celou trať maratonu: 

Ačkoli se vám po trati občas zatočí hlava ze vší té krásy vůkol – ale hlavně z té dřiny v kopcích – na svědomí to tentokráte nebude mít THC v množství větším než velkém.

Tam, kde hynuly sny o společné společnosti

Pulzujícím centrem maratonu se startem, cílem a množstvím občerstvovacích atrakcí se stal zámecký park v lázeňském městečku Bad Frankenhausen.

Durynské městečko s necelou desítkou tisíc obyvatel a lázeňským komplexem je veliké hlavně svou bohatou minulostí.

Vzpomínáte si ještě na nepotřebné vědomosti historie ze školních škamen? Předchůdce komunistů Thomas Müntzer se pod heslem Omnia sunt communia! (Vše společné jest!) postavil do čela německého selského hnutí. Hnutí nedopadlo dobře, Müntzer byl právě v tomto Frankenhausenu lapen a později popraven.

Hora, či pahorkatina?

Z historického pohledu má tento horský maraton opravdu co nabídnout. No, horský... Spíše bychom měli říkat pahorkatinový maraton. Frankenhausen najdete v nadmořské výšce 150 m. Trasa vás pak zavede do kopců se závratnou výškou až 450 m n. m.

Nicméně zadýcháte se, nebojte. Někdy si budete připadat jako při výběhu v pražské Šárce, když opustíte linii pohodlného údolí a vydáte se do svahů.

Pusto a prázdno

Tedy nejprve bylo nutné absolvovat urbanistickou část závodu městem a asfaltem. V civilizaci právě probíhala nějaká nechutná (jak jinak, že?) předvolební kampaň, což kazilo jinak pěkný dojem z upravených, úhledných německých vesniček.

Když se pak běžci dostali do lesů, kopců a kamenitých cest, dalo se už i představovat, že člověk běží někde v horách.

Obsazení trati fandícími diváky bylo malé až žádné. Asi vzhledem k tomu terénu. Nicméně ani ve vesničkách to nebylo o moc lepší. Sem tam nějaký ten unyle se tvářící záchranář či dobrovolný hasič s připravenými nosítky. Jinak pusto a prázdno. Jen tu a tam vylepšují atmosféru veselí chlapci z Bundeswehru, kteří velí občerstvovacím stanicím.

Běh dějinami

Historiografickým vrcholem klání je památník Kyffhäuserdenkmal na kopci Kyffhäuserburgberg. V jarním slunci je krásný a impozantní. Mohutný. Druhý největší památník Německa, hned po lipském Památníku bitvy národů Völkerschlachtdenkmal. (Na Lipský maraton se podíváme příští víkend.)

Věž ční do výše 82 metrů a její patu zdobí jezdecká socha císaře Viléma I., toho von Hohenzollern s hrůzu nahánějícím knírem a licousy. Obrovitá stavba má připomínat jeho zásluhy o Německo.

Bubliny na konec

Závod končí tam, kde začínal. V Bad Frankenhausen v lázeňském komplexu na závodníky čeká sprcha, poměrně studená, a předtím ještě pár nepříjemných překvapení. V cíli musí odevzdat startovní číslo. Sice za něj vrátí dvě eura, ale účastníci by si ho raději nechali na památku.

"To není možné!" zní strohá odpověď na můj květnatý dotaz, zda bych si přeci jen nemohl onu posvátnou závodní relikvii ponechat.

Jdu si pro cílový čaj. Paní hasička se tam zrovna s někým hádá, protože si vzal kelímek s čajem z jiné řady, než jak by to podle paní bylo správné a logické. Kdybychom byli v komiksu, patrně by se nad mou hlavou objevila bublina s velkým otazníkem. A lebkou se skříženými hnáty. A pumou kulového tvaru s jiskřícím doutnákem.

No nic, jdu si dát sprchu. Zrovna se tam nějací běžci dohadují s personálem lázní, proč ke skřínkám v převlékárně nedostali taky klíčky. Znovu ta bublina. A ještě jedna. Stojí v ní: A jéje, tady asi někdo málo hulil!

Info: Kyffhäuser Berglauf a Kyffhäuser Tourismus


Zobrazit místo Německo na větší mapě

Maratony na HORYDOLY

Tangermünder Elbdeichmarathon 2012 Německo
Aquapalace Indoor na běhacích pásech 2012 Česko
Johannebas Thermen-Marathon 2012 Německo
Koloběh z Řípu do Prahy 2011 Česko
Dresden Marathon 2011 Německo
Tour de Tirol 2011 Rakousko
New Forest 2011 Velká Británie
Beskydská Sedmička 2011 Česko
Silva Nortica Run 2011 Česko
Kassel Marathon 2011 Německo
Pražský maraton 2011 Česko
Jerusalem Marathon 2011 Izrael
Mývatn Lake 2010 Island
Transalpine Run 2010 Švýcarsko
Mercury Indoor 2010 Česko
Usedom-Marathon 2010 Německo
LGT Alpin 2010 Lichtenštejnsko
Silva Nortica Run 2009 Česko
Jungfrau Marathon 2008 Švýcarsko

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vánoční trhy v Praze 2025

Vánoční trhy v Praze 2025

Pražské vánoční trhy patří k nejzajímavějším v Evropě. Podívejte se, kdy a kam všude můžete zajít a nakoupit tradiční dárky, sváteční drobnosti, anebo si jen užít vánoční atmosféru konce roku 2025. Zima se už... celý článek

Sport do bytu, hůl do ruky

Jak se obléct bez kompromisů: Praktický průvodce vrstvením od ponožek až po bundu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

KICK&KAYAK Před 10 lety, když vyschl Orlík, vodáci se vrhli na dolní Otavu. Původní koryto mohli splout po půl století, kdy zůstalo pohřbeno pod desítkami metrů stojaté vody přehradní nádrže. Všichni
Trenčín 2026: Odpočítáváme budoucnost!

Trenčín 2026: Odpočítáváme budoucnost!

Trenčín se stává  Evropským hlavním městem kultury na rok 2026. Symbolický odpočet zahájila velkolepá show Counting Down to the Future. Centrálními body programu je obří interaktivní zrcadlový trojhran Zero a multimediální videomapping
Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště

Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště

Podzimní kolekce Titanium využívá nejlepší technologie a materiály značky Columbia. Systém vrstvení oblečení se přizpůsobuje rychlým změnám povětrnostním a teplotních podmínek.
Jak začít sázet na Stawkibet: průvodce pro začátečníky

Jak začít sázet na Stawkibet: průvodce pro začátečníky

Sázení na sport se stalo populárním způsobem, jak spojit vzrušení a nadšení pro svět fotbalu, tenisu, boxu a mnoha dalších sportovních disciplín. Jednou z platforem, která přitahuje pozornost jak začátečníků, tak zkušených hráčů,
Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

Podzim v horách má zvláštní vůni. Vzduch je chladnější, dřevo voní z kamen a ranní mlhy se líně povalují po loukách. Právě teď, když se listí barví do zlatova, přichází chvíle, kdy majitelé

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historické adventní kalendáře - výstava Praha, Muzeum Karlova mostu 25.11.-2.2. 25.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 27.-30.11. Lodě 27.11.
Vánoční výstava ovoce Praha, Dům ochránců přírody 27.-29.11. 27.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 28.-30.11. 28.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 28.-30.11. 28.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 28.11.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, CzechHouse 28.11. 10:00
Mikulášská Orlice Perná   29.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 29.11.-2.1. 29.11.
Den otevřených dveří Praha, Pražský hrad 29.11.

Diskuse

I promised. HiptArerie, 27.11.2025 14:02, 3 příspěvky
Inu? Horydoly, 27.11.2025 10:56, 2 příspěvky
Inu Honza, 27.11.2025 8:00, 2 příspěvky
osuška Honza, 27.11.2025 7:54, 5 příspěvků
německá online casina Vladimir Bartol, 26.11.2025 17:38, 2 příspěvky
otázka to je jedno, 26.11.2025 10:23, 1 příspěvek
Inu Honza, 25.11.2025 15:24, 1 příspěvek
zima na obrázku Jana Bokšová, 24.11.2025 15:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.11.2025 17:10, 5 příspěvků
Labe do Neratovic Krkoška, 21.11.2025 10:19, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vánoční prodejny Pilsner ... Horydoly , 26.11.2025 2:23
Czech Travel Press - valn... Horydoly , 26.11.2025 2:04
Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23
Sportovní klub vozíčkářů ... Horydoly , 20.11.2025 12:00
21. ročník benefičního dn... Horydoly , 20.11.2025 11:56
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 19.11.2025 18:14