Na in-linech údolím Tiché a Divoké Orlice

Na in-linech údolím Tiché a Divoké Orlice
In-line a cyklostezka údolím Tiché Orlice.
Autor snímku Orlické hory a Podorlicko
SDÍLEJ:

Je in-line bruslení vaším koníčkem? Je pro vás tento sport rekreačním oddychem, nebo v něm vyhledáváte výzvy a toužíte po adrenalinu? Chcete zažít dobrodružství s přáteli nebo si užít rodinný výlet v klidné přírodě? In-line a cyklostezky Orlických hor a Podorlicka dokáží splnit všechna vaše přání. 

In-line stezky se rozbíhají z Ústí nad Orlicí na všechny světové strany. Všechny nabízejí kvalitní asfaltový povrch, minimální převýšení a jsou pravidelně udržovány. Na každé cestě vás bude provázet krásná příroda i bohaté kulturní a historické památky.  

Údolím Tiché Orlice aneb královský in-line

Jedna z nejdelších a nejkrásnějších in-line stezek v Česku vede údolím Tiché Orlice. Pokud jste zkušený a sportovní bruslař a neodradí vás ne zcela komfortní průjezdy městy, můžete si dát na bruslích celou délku 2 x 30 km již ze Žamberka přes Letohrad, Ústí nad Orlicí až do Chocně a zpět.

"Cyklostezky údolím Tiché Orlice patří mezi nejoblíbenější v České republice. Mě jako aktivní bruslařku nejvíce těší jejich délka, kvalitní a udržovaný povrch a nádherná příroda. Jedete údolím řeky s meandry zarostlými kvetoucími netýkavkami. Na písečných plážích a jezech si můžete odpočinout z horkých bruslí. Děti ty zastávky milují, stejně jako odpočívadla s prolézačkami a bufety přímo na trase. Na dostatečně širokou stezku se všichni vejdeme, bruslaři i cyklisti. Je potřeba přejet několik málo obtížnějších míst jako je přejezd železnice pod Lanšperkem, ale na tu délku jsou to opravdu drobnosti. Potkáváte usměvavé lidi, zamáváte vodákům, prostě pohoda, relax, sport, všechno dohromady," říká orlická cyklo&in-line královna Renata Šedová.

Výchozím bodem této cyklostezky mohou být její hraniční body, tedy Ústí nad Orlicí, Letohrad, Černovír, případně Žamberk. Právě v Žamberku najdete perfektně vybavenou in-line a cyklo půjčovnu Pod Černýme lesem, která nabízí k zapůjčení i lehké koloběžky. Půjčovnu dětských bruslí HEPA school najdete v Ústí nad Orlicí. HEPA pořádá i dětské kurzy bruslení a příměstské tábory s in-line tematikou. Největší sportovní zázemí, které se nachází přímo na cyklostezce, skýtá Sporthotel Tichá Orlice v Ústí nad Orlicí.  

Jak již název napovídá, Sporthotel Tichá Orlice není jen obyčejnou půjčovnou, ale i ideálním ubytováním pro zákazníky s vysokými sportovními nároky. Nachází se zde fitness a wellness centrum, v těsné blízkosti pak aquapark, nový zastřešený skatepark a bowlingové centrum.

Vyšlápnout si můžete také na Stříbrnou krasavici – rozhlednu na Andrlově chlumu v Ústí nad Orlicí.

Pokud vyhledáváte netradiční ubytování, potěší vás místní zajímavost, ubytování v zámcích a tvrzích. V Tvrzi Orlice Letohrad se budete cítit jako za starých časů a v hotelu na zámku v Letohradě si zase můžete užít romantickou atmosféru.

Navštívit můžete také řemeslné muzeum v Novém dvoře v Letohradu. Další možnost ubytování je v již zmiňovaném Žamberku. V areálu pod Černým lesem se nacházejí jak chatky, tak útulný penzion s rozsáhlým sportovním areálem, dětským hřištěm a aquaparkem, a to všechno téměř bez bariér s dostupností pro všechny klienty.

Pokud kromě in-line preferujete i vodáctví, není nic lepšího, než ubytování ve Vodáckém tábořišti Cakle, kde se zároveň nachází půjčovna kol a lodí s přepravní službou, ale také horolezecká stěna pod širým nebem s půjčovnou a instruktory i pro úplné začátečníky.  

Cyklo & in-line stezka z Ústí nad Orlicí do Chocně

Druhou nejdelší trasou údolím Tiché Orlice je stezka mezi Ústím nad Orlicí a obcí Choceň. Tato deset kilometrů dlouhá trasa začínající v Ústeckých Kerharticích disponuje novým, kvalitním povrchem. I proto je vhodná pro začátečníky i pokročilé bruslaře.

Stezka je vedena přes Brandýs nad Orlicí, lázeňské městečko pod horami, kterým se dá na bruslích pohodlně projet a zároveň si prohlédnout zdejší unikátní přírodní bludiště symbolizující Ráj srdce Jana Amose Komenského a další brandýské památky. Nachází se zde i pověstná cukrárna, která nese název města a kde můžete při výletech načerpat energii.

Odpočívadla, včetně prolézaček pro děti, jsou na trase samozřejmostí. Stezka je jednou z nejbezpečnějších stezek v Česku. Rizikovější úseky jsou zde značené, jeden je dokonce osvětlený.

Pokud byste se v Chocni rozhodli ubytovat, je pro vás, pro bruslaře, jednou z nejlepších variant Penzion Mítkov u Chocně, kde si zároveň pochutnáte na místních grilovaných specialitách.

Cyklostezka údolím Divoké Orlice

Tato nově prodloužená cyklo a in-line stezka o délce 12 kilometrů vede v údolí Divoké Orlice, z Lípy nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí a dále do Doudleb. Ani zde nepřijdete o kulturní podívanou. Cestou můžete navštívit zámek v Častolovicích s nádherným parkem a zvěřincem. Dále zámek v Kostelci nad Orlicí nebo zámek v Potštejně s Bubákovem pro děti a luxusním hotelem přímo na zámku.

Cyklisté si mohou užít celou cyklotrasu z Třebechovic pod Orebem přes Kostelec n. O. až do Potštejna a ti zdatnější mohou pokračovat do Litic nebo až do Žamberka. Pojedou kouzelným údolím řeky s meandry, skalami a zříceninami hradů Potštejn a Litice.  

Protože cyklo & in-line království nabízí zážitky na kolečkách všech velikostí, nezapomeňte vyzkoušet ta střední – koloběžky.  Nadšené z nich budou děti i dospělí. K zapůjčení jsou například v půjčovně Luboše Maryšky v Žamberku.

Pro vyznavače adrenalinu jsou kromě klasických in-linových stezek k dispozici i mnohé skateparky. Nový skatepark v Ústí nad Orlicí se řadí mezi nejlepší. U nás v České republice je vůbec tím největším a je kvalitně vybaven. Další parky naleznete v obci Letohrad či Žamberku.

INFO: Moje Orlické hory a Cyklobusy Orlických hor a Radiobusy Audis

Tipy na ubytování v okolí in-line a cyklostezek

Sporthotel Tichá Orlice - Ústí nad Orlicí www.sporthotel-tichaorlice.cz
Zámecký hotel - Potštejn www.zamekpotstejn.cz
Vodácké tábořiště Cakle - Ústí nad Orlicí www.cakle.cz 
Hostinec U Hubálků - Kostelecká Lhota www.uhubalku.cz
Sportovní a rekreační areál Pod Černým lesem - Žamberk www.autocamping.cz
Tábořiště Vochtánka - Kemp Country Potštejn www.kempcountry.rychnovsko.com
Tvrz Orlice Letohrad - hotel wellness www.tvrzorlice.cz
Penzion Mítkov - Brandýs nad Orlicí www.penzionmitkov.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Upřesnění Žamberk-Ústí
Děkujeme za aktuální zprávy!
Reaguj
Upřesnění Žamberk-Ústí

Od minulého týdne je vyasfaltovaná komunikace v Červené, zůstává jen hrbolatý most přes Tichou Orlici.

  • Autor Václav
  • Datum a čas 25.6.2014 08:52
Reaguj
Upřesnění Žamberk-Ústí

Ze Žamberka do Letohradu je cyklostezka velmi úzká, sice větší část z kopce, ale pro in-line nepříliš vhodná. V úseku z Letohradu do Ústí je v obci Červená úděsný úsek cca 260 m, kde je původně záplatovaná silnice po výstavbě kanalizace "vylepšená" zaštěrkovaným výkopem. Pro inline nevhodná (v budoucnosti se má asfaltovat, ale zatím je to tak). Dále kromě zmiňovaného úseku cca 70 m v Lanšperku, kde se po silnici II/360 překonává přejezd trati je ještě nepříjemný 50 m úsek v lokalitě Na Tiché Orlici, kde cyklostezka vede po a kříží silnici II/360. V Ústí probíhá v současné době přestavba nádraží, průjezd do Kerhartic pravděpodobně nemožný a nutno objet po II/315. Povrch cyklostezky je v Ústí, u Černovíru a Lanšperku poškozen prorůstajícími kořeny, plánuje se oprava. Na cyklostezce je bufet v Lanšperku a v Ústí u bazénu.

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Na mrazivé královně Beskyd - Lysé hoře - zdolal vítěz 160 kilometrů

Na mrazivé královně Beskyd - Lysé hoře - zdolal vítěz 160 kilometrů

Poslední lednový víkend naordinoval pro fanoušky extrémních výzev mrazivé počasí s občasným sněžením. S podmínkami se nejlépe vypořádal pětadvacetiletý Tomáš Štverák ze Zubří a obhájil titul Mistra České republiky v zimním horském maratonu. 24

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 12.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 16.-19.2. Lov a rybářství 16.2.

Diskuse

Půjčit peníze na 2 měsíce Lukáš Mertan, 9.2.2023 2:09, 9 příspěvků
What all you can get with... Martin, 8.2.2023 5:55, 117 příspěvků
Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

LEJDIS za darmo wazzBal wazzBal, 8.2.2023 21:13
Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21