René Kujan: Znovu na Islandu

René Kujan: Znovu na Islandu
Utramaratonec René Kujan.
Autor snímku ARCHIV René Kujan
SDÍLEJ:

René Kujan přebehl Island od severu k jihu! Ultramaratonec byl na své trase sám, bez doprovodného vozidla. Vše, co potřeboval, vezl s sebou ve speciálním běžeckém vozíku. Trať vedla vnitrozemím Islandu, převážně po nezpevněných komunikacích. Do cesty se běžci stavěly nejen rozbité komunikace, ale také říční brody, vítr a také technické potíže s vozíkem.

René Kujan: Znovu na Islandu
Kus lesa. Kdo by to na Islandu čekal...
Autor snímku René Kujan

1. července

14 den: Konečně v cíli

René dnes odpoledne doběhl do nejjižnějšího místa Islandu - na pobřeží Kotlutangi! Právě se veze autobusem nazpátek do Reykjavíku, odkud poletí domů do Česka. "Poslední etepa byla dlouhá přibližně 40 kilometrů," říká do telefonu. "Měl už jsem všeho plné zuby, a tak jsem fakt rád, že mám další běžecké dobrodružství za sebou."

5:30 h a 40,0 km. Z předností běžeckého vozíku jsem se dlouho netěšil. Přišel silný protivítr. Na posledním kilometru mi usilovali o život zase nějací ptáci stejně jako při startu na severním pobřeží Islandu. Ubránil jsem se džípíeskou, kterou jsme přivázal na šňůrce, a zdatně se s ní oháněl kolem sebe jako řemdihem. 

Závěrečná oslava proběhla jak má být - na benzinové pumpě jsem si dal islandskou polévku kjotasupa. Kamarádka v Reykjavíku mi řekla, že vůbec nevypadám unaveně, ale že děsně smrdím. Tak jdu do sprchy.


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

30. června

13. den

5:36 h a 37,0 km. Tý vole, vidím moře na druhý straně ostrova! Konečně zase přišlo hezké počasí. Je přece léto, ne? Turbotrekking s batohem na zádech mi ale už leze krkem. Sedřenou kůži ze zad jsme našel i na vnitřní straně trika. Dnes spím v karavanu a večeři mi uvařila máme nejlepšího islandského maratonce a olympionika Kariho Steinna Karlssona. Tomu říkám dovolená.

29. června

12. den

5:48 h a 33,9 km. Vítr se uklidnil až večer. Svištím proto až do tří hodin do rána. Zítra se mi snad podaří srovnat denní režim na nějakou snesitelnější úroveň.

Island. Nekonečné černé pláně ve vnitrozemí.

28. června

11. den: Fjallabaksleið nyrðri

5:30 h a 36,0 km. Přijel mě povzbudit islandský kamarád. Přivezl hamburgery, hranolky, sýry a salámy. Přežral jsem se tak, že mě to ještě v noci tlačilo do žaludku a budilo ze sna. Na radu místních rangerů měním vozík na krosnu. Uzavřená cesty F208 je prý v katastrofálním stavu. Místo tří brodů na trase jich bylo patnáct a k tomu přibyly strašné kopce. Měli tedy pravdu. Jsem teď hodně pomalý a ještě navíc mi bágl dost odřel záda. Už se zase těším na vozík.

27. června

9.-10. den

5:57 h a 37,0 km. Po delší vynucení přestávce jsem znovu na cestě.  Vítr se uklidnil až večer, a tak dřu až do tří hodin do rána. Je tu mlha, déšť a ještě snesitelný protivítr. Do spacáku se rozhodně těším.

Island 2013.

25. června

8. den: Nyidalur

15 h a 90 km. Den XXL! Po třiceti kilometrech jsem si dal krátký odpočinek na chatě Nyidalur. Pak jsem běžel dalších šedesát kilometrů až do čtyř hodin do rána. Běžím doslova s větrem v zádech. Vichřice, která mě přiková k zemi až do čtvrtka, bude foukat rychlostí 20 m/s.

24. června

7. den

6:13 h a 34,9 km. Mám za sebou náročný den. Jsem urvaný jako tibetský jak. Cesta se proměnila v říční koryto. Naštěstí bylo většinou vyschlé. K tomu se objevil starej kámoš protivítr. Škoda, že jsem nevěděl, jak mu říct, že ho zase rád vidím. Mokré boty jsem raději neřešil, snad uschnou v noci, když nebude pršet.

Někdy se cítím jako harleyář: Řídítka proklatě vysoko, vítr si pohráva s mými bujnými kadeřemi a hlava je plná myšlenek o svobodě, žití a nezměrnosti vesmíru.

23. června

6. den

6:27 h a 42,5 km. Slunečný den kořeněný vyplavenými cestami, sněhovými poli a bahnem. Trasa vede do kopců. Jsem znaven. Potkal jsem starší německý pár v expedičním  terénním autě. Prý co tam dělám a odkud jsem? Pak se na sebe podívali bylo jim to jasné - takové ptákoviny dělají jen Francouzi a Češi!

22. června

5. den: Mývatn

6:31 h a 51,5 km. Panebože, to je taková paráda, mít zase všechna kolečka pohromadě! Musel jsem to včera oslavit tradičním způsobem - pořádným hamburgerem na pumpě. Dnes jsem si užil trochu asfaltu a hurá zase na polňačky. Měl jsem krásné počasí, ale muchničky nedaly pokoj. Já vím, proč k k jezeru Mývatn jezdím radši v zimě.

Island 2013. René má za sebou prvních pět dní běhu.

21. června

4. den: Reykjahlíd

4:55 h a 33,1 km. Konečně se mi podařilo sestoupit k jezeru Mývatn. Deset kilometrů jsem ztratil hledáním jedné polňačky - tundračky. Ale když mi majitel hotelu Reykjahlíd nabídl přístřeší, nesl jsem se z hor jako vítr! Po pětačtyřiceti kilometrech mám konečně spravené kolo mého běžeckého vozíku díky Eyrun z BikeHike. Z dnešního běhu mě ovšem bolí víc ruce než nohy. Těším se do postele. Dalších jedenáct dnů budu spát zase na karimatce.

20. června

3. den

6:28 h a 26,1 km. Dneska jsme měl blbej den. Kufroval jsem, nemohl jsme najít správnou polňačku, tedy spíš tundračku. Pak jsme ještě ulomil přední kolo. Skoro celý dem pršelo, což mi náladu také nezvedlo. Zítra u Mývatnu zkusím spravit vozík. Vzdušnou čarou je to 15 kilometrů, to bych mohl dát do osmi do večera.

Island 2013.

19. června

2. den 

5:02 h a 42,4 km.Užil jsme si trochu asfaltu a už jsem zase na štěrku. Kolem osmé večer mi bylo nějak divně. Pak jsem si vzpomněl, že  bych se měl najíst, protože jsem měl jen tatranku ke snídani. Všechny krámy s vozíkem dohromady vážily 50 kilogramů. Musela nastat redukce, ale asi jsem stejně neušetřil, neboť jsme si vzal o to víc jídla a vody.

18. června

1. den: Kopasker

5:52 h a 43,4 km. Konečně se do toho mohu pustit! Auto, vlak, taxi, letadlo, autobus, taxi, letadlo, taxi, auto, autobus, taxi...A pak už konečně přišly na řadu nohy. Z Rifstangi do městečka Kopasker. Pes si útok rozmyslel, jen co kámen uviděl, zato nějaké přerostlé vlaštovky mě málem uklovaly. Silnice byla blblá až hrozná, střídaly se hluboké díry s roletou jako prase.

Rifstangi, nejsevernější místo na Islandu.

17. června

Hraunhafnartangi

Po úspěšném zakončení projektu prvního sólového oběhu Islandu v roce 2012 se René Kujan vydal na Island i tento rok. Letošní běžecký projekt – pokus o spojení nejsevernějšího s nejjižnějším bodem Islandu – startuje takřka na polárním kruhu symbolického 18. června. Na 85. výročí pravděpodobné smrti polárníka Roalda Amundsena. Oproti loňské akci zaznamená letošní běh několik změn. Bude kratší, ale zato náročnější.

Běžce René Kujana čeká zhruba 500 km vnitrozemím subarktického ostrova. Předem nelze přesně odhadnout, kolik kilometrů bude činit jeho denní penzum. Na překonání ostrova si vyčlenil čas 15 dní. Teoreticky by tak na něj mohlo čekat každý den zhruba 33 kilometrů se zátěží kolem 30 kg (váha samotného nákladu, bez započítání hmotnosti vozíku). V praxi bude záležet na aktuálním vývoji nevyzpytatelného islandského počasí, množství sněhu na cestách a na výši hladiny řek.

Horydoly.cz FRAM neboli Kupředu!

Island. Na utramaraton přes hory a doly je potřeba dost vybavení.

10. června

Přípravy na odlet z Prahy do Reykjavíku 

Čtěte podrobnosti: René Kujan se pouští do další šílenosti. Připravujeme jako obvykle podrobné zpravodajství o běhu našeho reportéra. 

René Kujan přeběhne Island od severu k jihu.

1. června

Vysoké Tatry: Poslední ostrý tréning

René Kujan absolvoval poslední ostré tréningové soustředění před běžeckým dobrodružstvím na Islandu. Podívejte se na fotografie:

Horydoly.czPřečtěte si všechny články od René Kujana na Horydoly

Podívejte se také na oficiální web Run30.net

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Island

Gratuluji !!!

  • Autor Pavel
  • Datum a čas 2.7.2013 05:54
Reaguj
Rybáci

Magore ty to máš pěkně vymyškovaný - 90 km za den. Obdivuju Tě.

Reaguj
Rybáci

Jojo, přerostlé vlaštovky neboli rybáci jsou protivové vzteklí. Staví si nenápadná hnízda na zemi a neradno se k nim přiblížit.

  • Autor Petr Š.
  • Datum a čas 21.6.2013 13:45
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Sportovní oblečení basic – proč je vhodné mít ho ve svém šatníku?

Sportovní oblečení basic – proč je vhodné mít ho ve svém šatníku?

Každé roční období má svá vlastní pravidla, i pokud jde o otázku oblečení. Tlusté péřové bundy nebo zateplené kalhoty se v létě příliš neosvědčí, a krátké šortky se v zimě hodí spíše do posilovny. Existuje... celý článek

Nová sezóna Běhej lesy je za bukem

Horská výzva se letos nepoběží

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hus Muž odstartoval český pohár v terénním triatlonu

Hus Muž odstartoval český pohár v terénním triatlonu

V malebném údolí šumavské říčky Blanice odstartoval nový ročník Českého poháru v terénním triatlonu. Na duatlonu Hus Muž si připsali suverénní vítězství Tomáš Strnad s Janou Dubcovou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 28.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Noční půlmaraton Ústí nad Orlicí 28.5.
Běh sídlištěm Police nad Metují 29.5.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 3.6.
Budějovický půlmaraton České Budějovice 4.6.
Milada Run - běh Ústí nad Labem, Milkada Běh 4.6.
Štěkatlon - canisross Varnsdorf, Mašíňák 4.-5.6. 4.6.
Mnichovohradišťská 25 Mnichovo Hradiště Silniční běh zkrácen na 15 km 5.6.

Diskuse

Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 9 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05