X-Alps 2013: Maurer klouže vzduchem

X-Alps 2013: Maurer klouže vzduchem
X-Alps 2013. Paragliding.
Autor snímku Martin Kráčalík – Seven Days
SDÍLEJ:

Tak má vypadat outdoorový závod! Ze Salcburku do Monaka vlastní silou. Máš k tomu jenom padák a nohy. Jídlo a náhradní oblečení ti může vézt autem pomocník. Vyhraje, kdo první přistane na molu v monackém přístavu.

X-Alps 2013: Maurer klouže vzduchem
X-Alps 2013. Paragliding.
Autor snímku Martin Kráčalík – Seven Days
Jak na to

Christian Chrigel Maurer

Švýcarský paraglider vyhrál X-Alps přesvědčivě a už potřetí v řadě. Po závodě prozradil něco ze své kuchyně. Na příklad třetí den zachytil stoupák o rychlosti 4 m/s už ráno v 8:10 h. To je neslýchané, protože termika se začíná aktivizovat až pozdě dopoledne, kdy se ohřívá země.

Maurer odhalil svůj trik: Klouzal pomalu těsně podél zalesněných svahů a čekal, až se od nich odtrhne polštář teplého vzduchu, který se zvedá ze stromů těsně po rozednění. Potom už jenom surfoval na obloze, když ostatní ještě zůstávali na zemi.

Jako příklad pečlivého tréningu slouží zimní příprava, kdy stál na zemi a v silném větru o rychlosti 50 km/h zkoušel zkrotit nafouknutý padák. Při závodě si díky zkušenostem mohl dovolit startovat ze skalních útesů při rychlosti větru 30-40 km/h, což by bylo pro většinu paraglidistů sebevražedné. Taktická příprava spočívala v plánování trasy tak, aby večer přistával vysoko v horách, přespával na turistických chatách a brzy ráno nemusel čekat na termiku, ale rovnou se vzduchem klouzal do údolí. Každý den tak získal na konkurenci nejméně dvacet kilometrů.

X-Alps se koná každé dva roky. Připomínáme tedy aspoň loňský závod 

Hra má velmi jednoduchá a zároveň tvrdá pravidla. Tři desítky pozvaných paragliderů se rozbíhají z historického centra Solnohradu. Běží na kopec Gaisberg nad městem, kde poprvé rozbalují padáky.

Mají před sebou trasu dlouhou 1031 kilometrů, měřeno pravítkem na mapě. Ve skutečnosti uběhnou a uletí dva až tři tisíce kilometrů. Méně zkušení letci naběhají spíš více.

Létej, neběhej!

Hned od prvních metrů vede fenomenální Christian Maurer. Na paraglidovém křídle vyhrává závody všeho druhu jako na běžícím pásu včetně X-Alps. Tento Švýcar má totiž v Alpách nalétáno víc než kdokoliv jiný a k obrovské porci hodin ve vzduchu navíc přidává pečlivou navigační a meteorologickou přípravu. Jeho čas 6 dní, 23 hodin, 40 min je o dva dny kratší než nejbližší konkurence.

"Jak to ten chlap dělá?" vrtalo hlavou po jednom z minulých ročníků Čechoameričanovi Honzovi Rejmanekovi, který také patří do světové paraglidingové extratřídy. Po pečlivém studiu záznamů letových tras všech závodníků zjistil jednoduchou skutečnost: "Christian hlavně létá, běháním se nezdržuje."

Minulá vítězství získal mimo jiné také díky tomu, že byl v alpských údolích třeba jen pár minut před konkurencí, a náskok mu stačil, aby obletěl kupící se mraky a přicházející bouřky. Jeho pronásledovatelé museli předčasně přistávat a on frčel vstříc dalším stoupavým vzdušným proudům.

X-Alps 2013. Paragliding.

Přes celé Alpy

Paraglideři letí nejprve na jih, aby se dostali na hlavní alpský hřeben, který je vede až do Monaka. Místo přesné trasy mají určených pouze několik otočných bodů, jež musejí přeletět. Kontrolují je navigační přístroje GPS, který jsou připojené na internetovou mapu. Tu sledují nejen pořadatelé, ale on-line také fanoušci a samozřejmě i pomocníci závodníků.

Existuje ještě jedno omezení. Nesmí se létat ani běhat v noci od půl jedenácté do pěti hodin ráno. Jde o bezpečnost závodníků, protože v minulých letech byli někteří drsoni schopní celé dni nespat. Přeborník v tom byl Rumun Toma Coconea a na záda mu v tomto ohledu dýchal český závodník Jan Škrabálek. Oba jsou kromě létání specialisté na ultramaratony, a tak když se je pokusili jiní letci následovat, usínali za chůze na silnici nebo padali únavou do příkopů.

X-Alps 2013. Paragliding.

Paraglidisté se pokoušejí doletět na Dachsteinu, ale většina musí sbalit padák a vylézt na ledovce po ferátách. Na Střeše Rakouska se otočí k západu a sledují zaledněné Vysoké Taury až na Wildkogel. Šťastlivci letí, méně úspěšní musí do horských průsmyků po svých, protože nenašli dost stoupavých proudů, nebo je špatné počasí přibilo k zemi.

Okolo Innsbrucku je velmi složitá letová situace, protože skoro celé údolí je kvůli letecké dopravě uzavřeno pro paraglidisty, kteří se musí motat nejen mezi horami a vzdušnými proudy, ale také mezi zakázanými prostory. Neoddechnou si ani po přeletu řeky Inn, protože nepravidelné hřebeny a údolí Karwendelu jsou orientačně náročné nejen pro turisty na zemi, ale také letce ve vzduchu.

Garmisch-Partenkirchen a nejvyšší německá hora Zugspitze jsou pro ně vysvobozením. Krásná rozlehlá údolí s pravidelným větry následují jako za odměnu a dovedou závodníky k Ortleru, bývalé nejvyšší hoře Rakouska-Uherska.

Určení dalšího směru vyžaduje zkušenosti a také štěstí. Žádná trasa do švýcarského Interlakenu není jednoduchá ani krátká. Na výběr je jich při tom několik.

Ve Švýcarsku se točí na jih ke dvěma majestátním symbolům Alp – ostrému Matterhornu a nejvyššímu Mont Blanku. Pak už jenom paraglideři najdou nejrychlejší cestu do Přímořských Alp a za nimi dosednou na molo v přístavu uprostřed Monaka.

Pomocníci zajišťují spánek a jídlo

Každého paraglidera sledují po zemi dva jeho pomocníci. Podpůrný tým tu je však jen od toho, aby vozil jídlo a pití, zajistil přespání v autě nebo ubytovně, případně ohlídal bezpečnost a zdraví svého závodníka. Všechnu výbavu na létání a běhání si musí nést sám. Padák, navigace, přilba, oblečení a několik dalších nutných drobností váží osm až devět kilogramů.

Českou republiku reprezentoval Michal Krysta. Skončil sice v poli poražených, ale devetenácté místo na první pokus mezi elitou je slušné. Jakmile dosedne v cíli na zem první závodník, začíná běžet lhůta 45 hodin. Do té doby se počítají časy závodníků. Po uplynutí lhůty končí závod pro všechny a počítá se vzdálenost od cíle. Michalovi chybělo 228 kilometrů.

INFO: X-Alps a televizní reportáž ČT sport

X-Alps 2013. Paragliding.

Výsledky X-Alps 2013

1. Christian Maurer (Švýcarsko): 6 dní : 23 hodin : 40 min
2. Clement Latour (Francie) 8:16:00
3. Antoine Girard (Francie) 8:16:30
4. Jon Chambers (Velká Británie) 9:05:12
5. Peter Gebhard (Itálie) 9:07:40
6. Ferdinand Van Schelven (Nizozemsko) 10:09:27
7. Aaron Durogati (Itálie) 10:10:28
8. Martin Muller (Švýcarsko) 10:21:43
9. Paul Guschlbauer (Rakousko) 11:05:47
10. Toma Coconea (Rumunsko) 11:11:22
Na 11. místě skončil Honza Rejmanek (USA), kterému chybělo 97 km do cíle. 19. doletěl Michal Krysta (Česko), jehož dělilo od Monaka 228 km. Poslední Claudio Heidel (Argentina) na 31. místě měl do cíle 877 km.

Horydoly.czX-Alps na Horydoly

2011 X-Alps zase vyhrál Maurer

2009 Dva Švýcaři vzali Alpy útokem

2007 Přeletěl Alpy na paraglidu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek

Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Oblíbený seriál sobotních cyklistických závodů Jarní Bahno 2023 na úvod sezony je rozšížený také na běžce a vyznavače canicrossu (běhu se psem). Na čtyřech místech v okolí Karlových Var se čtyři soboty
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Od nevidim do nevidim Česká Skalice Běh 8.4.
Bahno Karlovy Vary, Čankov Horská kola, běh, canicross 8.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 13.4. 18:00
Liptov Ride Liptovský Mikuláš Kajak, běh, skialp, freeride, MTB 15.4.

Diskuse

sem asi ne Klekí Petra, 26.3.2023 13:22, 2 příspěvky
Odkud vezmeme energii na ... Michael Beranek, 25.3.2023 20:09, 18 příspěvků
sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 2 příspěvky
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44