5 důvodů, proč se zamilovat do roubenky

5 důvodů, proč se zamilovat do roubenky
Dřevostavba.
Autor snímku Pila Novotný Jilemnice
SDÍLEJ:

Se současným trendem návratu k přírodě se spousta lidí začíná zajímat i o přírodnější bydlení. Lidé začínají být přesyceni unifikovaných domů developerů, kteří postaví celou čtvrť velmi podobných domů. Takové budovy jsou častokrát postaveny z nekvalitních materiálů, které dříve nebo později, nejdříve hned po záruce, přináší novým majitelům jisté problémy. Dřevostavby přinášejí nejen spoustu výhod, ale i útulný domov, kde se obyvatelé cítí více spojeni s přírodou.

Výhody dřeva a staveb z něj jsou četné, ne vždy však známé:

* Dřevo je lehký, přesto silný materiál

Železobeton je umělý materiál, který kombinuje železné tyče odolávající tahové síle a beton odolávající tlakové síle. Dřevo je však průměrně čtyřikrát silnější než železobeton. Postavíme-li dva domy stejné pevnosti ze železobetonu a dřeva, dřevěný dům bude mnohem lehčí. 

* Dřevo na výrobu roubenek je přirozeně lépe chráněno proti požáru

Je logické, že dřevo snadno hoří. To však neplatí pro tlustá polena. Pokusy prokázaly, že velké stromy v přirozeném stavu neshoří snadno. Na vnější straně stromu se tvoří vrstva dřevěného uhlí. Oheň se dovnitř dostane jen obtížně, protože je zde nedostatek kyslíku. Byly provedeny experimenty, které porovnávaly dřevo, železo a hliník. Výsledky ukázaly, že jak teplota stoupá, železo měkne a za méně, než pět minut ztrácí více než polovinu své síly. Hliník ochabne za pouhé tři minuty. Pro srovnání, trvá deset minut, než se pevnost dřeva sníží o 20 %, a dvacet minut, než ztratí polovinu své pevnosti. Teplo může dřevo oslabit, ale trvá velmi dlouho, než pronikne do polena. Polena jsou extrémně špatným vodičem tepla a oheň se rozhoří až po odplynění přítomného materiálu.

* Dřevo má skvělé izolační vlastnosti

Dřevo je dvanáctkrát více izolační než například beton. Když zatopíte v dřevostavbě máte poměrně rychle teplo v celé místnosti. Zděná stavba se vytápí mnohem hůře, neboť musí nejprve prohřát studené stěny a poté teprve zahřívá vnitřní vzduch. 

* Dřevostavby nabízí přirozenou klimatizaci

Dřevo neustále reaguje na okolní prostředí. Pokud je vlhkost vysoká, dřevo absorbuje vlhkost. Pokud je vlhkost nízká, dřevo vydává vlhkost. Dřevo tak působí jako přírodní klimatizace, která udržuje konstantní pokojovou teplotu. Uvnitř roubenky není vzduch ani příliš vlhký, ani příliš suchý.

Pro srovnání, pokud byste měřili vlhkost v místnosti s klimatizací, našli byste chladný vzduch v prostoru před klimatizací, ale teplý vzduch v oblasti poblíž dveří. Místnosti vyrobené ze dřeva tyto nerovnosti nemají, protože dřevo má vlhkost regulující vlastnosti.

Budova ze dřeva je relaxační prostředí

Dřevo obsahuje éterické látky, které chrání před hmyzem a zároveň uvolňují mysl a tělo. Tyto látky ve dřevě zůstávají i po vytěžení, a tudíž stavba ze dřeva poskytuje hluboce relaxační prostředí.

Nedostatky, které se dají jednoduše eliminovat

Každou budovu musíte samozřejmě udržovat. Nejinak tomu je i u dřevěné stavby. Samozřejmě dřevo má dva hlavní nepřátele – slunce a vodu. Chytrý design stavby však pomáhá eliminovat údržbu. Například správný přesah a výška střechy chrání dřevo před uvedenými živly a snižuje tak údržbu na minimum.

Proč zvolit stavbu ze dřeva?

Roubenky na klíč nám poskytují nejen bezpečné bydlení, protože jsou lépe chráněné proti ohni a dalším přírodním nebezpečenstvím. Zároveň jsou energeticky nenáročné a jejich provoz je tak levnější. Největší výhodou je nesporně kladný vliv na naši psychiku a celkovou vnitřní pohodu. A navíc romantické bydlení si můžete pořídit nejen na samotě u lesa, ale i na okraji větších měst jako je třeba Liberec, Hradec Králové nebo dokonce i Prahy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů... celý článek

Pražský hrad je nám drahý?

Jaro začíná dnes nad ránem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Dravce a šelmy, které zřejmě někdo otrávil, našli ornitologové u Jesenice na Příbramsku koncem února. Případ vyšetřují kriminalisté. Policie se zabývá nálezem dvou uhynulých orlů mořských, lišky a dalších šelem. Policisté žádají o pomoc
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Bývalý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek konečně vrací peníze, které pobíral z lanovky na Sněžku a které měl jako volený zastupitel ze zákona zakázáno inkasovat. Udělala to až na druhou výzvu

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21