Air France-KLM letí na biopalivo

Air France-KLM letí na biopalivo
Letadla na letišti Paris - Charles de Gaulle.
Autor snímku Air France-KLM
SDÍLEJ:

Aerolinky Air France-KLM, čerpadlářská firma Total, provozovatel pařížských letišť Groupe ADP a výrobce letadel Airbus spojily síly, aby dálkové lety poháněly biopalivem. Letoun Airbus A350 byl naplněn udržitelným palivem a odstartoval 18. května v 15:40 hodin z pařížského letiště Charlese de Gaulle do Montrealu.

Biopalivo použité pro tento konkrétní let bylo vyrobeno z odpadu a zbytků pocházejících z oběhového hospodářství. Společnost Total vyrobila SAF z použitého kuchyňského oleje ve své biorafinérii La Mède v jižní Francii a v továrně Oudalle poblíž Le Havru, aniž by použila jakýkoli panenský rostlinný olej. Tato první francouzská společnost na výrobu SAF získala certifikaci ISCC-EU od Mezinárodní organizace pro certifikaci udržitelnosti a uhlíku.

Šestnáctiprocentní směs při tomto letu zabránila emisím dvaceti tun CO2.

Letadla na letišti Paris - Charles de Gaulle.

Úterní let je hmatatelným výsledkem společných ambicí čtyř nadnárodních skupin, snahy dekarbonizovat leteckou dopravu a rozvíjet dodavatelský řetězec SAF ve Francii, což je předpokladem pro zobecnění jejich použití na francouzských letištích.

Ekologická stopa

Pro použití biopaliv nejsou nutné žádné úpravy skladovací a distribuční infrastruktury, letadel ani motorů. Jejich postupné zavádění po celém světě by mělo výrazně snížit emise CO2 v letecké dopravě v souladu s cíli udržitelného rozvoje OSN.

"Skupina Air France-KLM se již mnoho let snaží snižovat svou ekologickou stopu. Spolu s obnovou naší flotily představují udržitelná letecká paliva naši hlavní páku, jak ve střednědobém horizontu snížit do roku 2030 emise CO2 na jednoho cestujícího/km o polovinu. Tato dvě opatření jsou proto vedle ekologického pilotování a dosažení uhlíkově neutrálního pozemního provozu ústředním bodem naší strategie. Francie má v současné době příležitost zaujmout vedoucí postavení ve výrobě a používání udržitelných paliv a my děláme vše pro to, abychom k tomu s našimi partnery přispěli. Podpora vzniku ekonomicky životaschopného francouzského odvětví leteckých biopaliv pro všechny zúčastněné strany je strategickou prioritou pro zemi
i celou naši skupinu," uvedl Benjamin Smith, generální ředitel společnosti Air France-KLM.

Airbus A350 použitý pro tento let spotřebuje o 25 % méně paliva než jeho předchůdce. Letadlo bylo navíc obsluhováno elektrickým tankovacím vozem a veškeré pozemní podpůrné vybavení používané společností Air France bylo poháněno elektřinou.

Společnost KLM uskutečnila svůj první let na pohon SAF v roce 2009. Od té doby skupina znásobila počet inovativních programů. Například v letech 2014-2016 uskutečnila ve spolupráci s přidruženou společností Total 78 letů společnosti Air France poháněných 10% směsí SAF. Tyto testy ukázaly, že použití SAF nemá žádný vliv na spolehlivost provozu letecké společnosti. Společnost Air France-KLM hodlá v následujících letech posílit své vedoucí postavení v oblasti SAF a zároveň přispět k výzkumu budoucích generací letadel.

 

"Rozvoj biopaliv je součástí široké energetické strategie společnosti Total zaměřené na dekarbonizaci dopravního průmyslu. Poté, co jsme v březnu loňského roku úspěšně zahájili výrobu udržitelných leteckých paliv v našich závodech ve Francii, pokračujeme v úpravách našich průmyslových zařízení, abychom se připravili na rostoucí poptávku leteckého průmyslu v nadcházejícím desetiletí. Přímým snižováním uhlíkové náročnosti energetických produktů používaných našimi zákazníky z leteckého průmyslu s nimi aktivně spolupracujeme na dosažení naší ambice dostat se do roku 2050 společně se společností na čistou nulu," dodává Patrick Pouyanné, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Total.

Air France-KLM je globální společnost

Skupina Air France-KLM, globální hráč se silnou evropskou základnou, se zabývá především osobní dopravou, nákladní dopravou a leteckou údržbou. Pokrývá více než 300 destinací především z dopravních uzlů Paříž - Charles de Gaulle a Amsterdam - Schiphol. Společně se svými partnery Delta Air Lines a Virgin Atlantic provozuje největší společný transatlantický podnik. Je také členem aliance SkyTeam, která má 19 členských leteckých společností a nabízí přístup k rozsáhlé globální síti.

INFO: Air France-KLM 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští... celý článek

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Vodácké značky

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,
Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31