
Amnestie pro piráty? Přežije česká odborná knížka?

Dobré ráno, zrovna jsem vstal a hned jsem se naštval. Mám již pátý den pekelnou rýmu, v hlavě mám střep a v ranních zprávách je opět amnestie. Sedl jsem si k počítači a od redaktorů mi došly další odkazy na naše nelegální digitalizované knihy umístěné na studentských fórech a dalších portálech. Loni nám meziročně klesly prodeje našich knížek, a to přes enormní úsilí a usilovnou práci všech našich lidí a agresivní marketing.
Koho by to nenaštvalo. Ekonomickou krizi jsme zvládli díky úsporám a společnému úsilí i snaze neztratit svou práci a živobytí. Růst DPH z původních pěti na dnešních patnáct procent je klacek hozený pod nohy českému vzdělání, a k tomu dnes ještě ti piráti!
"Je horší ten, kdo připraví tisíce lidí celkově o miliony, anebo ty tisíce malých, kteří okradou ve svém součtu o miliony jen jednoho?"
Nelíbí se mi ani velikost současné amnestie, ani humbuk kolem ní. Z novin a televize to vypadá, že se to nelíbí většině z nás. Novinářům a veřejnosti prý především vadí, alespoň v médiích je to tak prezentováno, osvobození velkých hospodářských zločinců. Těch, kteří stát, daňové poplatníky či tisíce jednotlivců připravili o miliony korun. Nyní se asi řada z nich vyhne trestní odpovědnosti, možná i té hospodářské a nebudou muset nikomu nic platit.
Jak je to však u malých zločinců? Jsou malí, a tedy si jich nemáme všímat? Vždyť každý z nás má nějakou slabost a občas udělá nějakou tu nekalost, špatný skutek. Je horší ten, který připraví tisíce lidí celkově o miliony, anebo ty tisíce malých, kteří oberou ve svém součtu o podobnou částku jen jednoho? Jak se může ten jeden proti tolika ostatním bránit? Je to opravdu v praxi uskutečnitelné?
Tak je to například s autorskými právy. Tisíce pirátů si stahuje nelegálně knihy, filmy, hudbu a neplatí za to. Tisíce lidí tyto nelegální kopie autorských děl umisťují na servery, kde si je další lidé mohou stáhnout. Jak se má takový autor třeba velmi pěkné knížky bránit proti tisícům?
Je horší jeden špatný "šikovný" člověk mezi dobrými, anebo tisíce drobných špatných "méně šikovných" lidí mezi námi? Co na to zákon? Co na to veřejnost? Odpustí veřejnost těm malým a tomu velkému nikoli? Jistě, tak to přece chodí, to je nám všem asi jasné.
Čeští nakladatelé i autoři čelí problémům malého trhu. Nyní autorům a nakladatelům ještě ubírá prostor pirát! A to ne jeden, tisíce, statisíce malých pirátů. Obrovská část veřejnosti, která chce ušetřit, aby jí zbylo více na konzumní výrobky či jiné služby, na které je zvyklá a které nelze "koupit" zadarmo. Knihy jsou a budou kvůli pirátům dražší, protože se méně prodávají. Ti, co za ně platí, pak platí i za ty, co je kradou. Má každý náš autor dnes udělit amnestii tomu, kdo ničí jeho práci, jeho živobytí a tedy i budoucnost české knížky?
Ať se rozhodneme jakkoli, prosím, respektujme to, že se za knihy platit musí. Knížky legálně kupujme a plaťme za ně také proto, aby autor a nakladatel mohl pro nás napsat a vydat i další pěknou knihu. Veďme k tomu i naše děti, studenty, novou generaci. Upravme proto i novelou autorský či jiný zákon tak, aby byl autor skutečně ochráněn před piráty. Jinak si budeme muset knížky psát každý sám a znalosti předávané dnes v učebnicích a odborných knihách si po malých kouskách budeme přeposílat po internetu či dokonce ústně převypravovat, jako tomu bylo ve středověku.
Navíc se nakladatelé spojili a ode dneška zavedli nový typ zabezpečení své knižní produkce, kdy každému, kdo si stáhne nelegální kopii knihy, uhnije za každé kliknutí jeden prst a bude navěky odpojen od sítě!
Autor je zakladarelem vydavatelství Grada Publishing.
Diskuse
Diskuze k článku
ebooky
Hele vy pane chytráku z Grady, melete, až se vám od úst práší. Ty vaše žvásty o pirátech už mě nebaví. Zde je debata na téma krádež vs. "porušení zákona" a počítání (hypoteticky) uniklého zisku v případě e-knih asi úplně zbytečná. VY budete pořád mlet tu svou, ale: vaše knihy se nekradou! A prohlášení ve stylu: bude to dražší kvůli pirátům, to je k pokakání. Vezměme to jinak, co takhle se zamyslet sami nad sebou! Začít můžete třeba s vašimi dementními cenami. Pokud si myslíte, že e.g. 1000 korun za jednu knížku je v ČR pro každého maličkost, nemlich pro studenta (nemluvě o tom, že jich na semestr potřebuje několik), tak se sakra mejlíte. Já osobně mám knih z Grady doma takzvaně plnou řiť. A ano, jsou to ty papírové, sakra zaplacené. Naposledy draze koupen biochemický atlas. Pokud bych si ale měl dnes tu knihu koupit nebo stáhnout gratis z netu, tak se na vás vykváknu a jednoznačně stahuju. Nejenže tam máte plno chyb, jak v textu, tak v obrázcích, ale i často dlouho zastaralé informace (a je mi jedno, jestli je to tak v originále). Takže chtít za to tisícovku je prostě loupežničina od vás. A co k sakru máte na mysli tím agresivním marketingem?! Třeba ty srandovní slevy, co jste studentům schopni nabídnout na nějakých předváděčkách a děláte jací jste granti?! Academia dává na ISIC slevy normálně. A předhazovat chudáky autory!?! Ale no tak, všichni víme, že ti z toho mají skoro kulový. Nebo: proč papírová kniha stojí to stejný jako PDFko?!! To je ten tisk a papír tak levný? Asi nee, že ?! Prostě jen apriori pranýřujete lidi, co si to koupí a "zcela určitě" dají na net. Stejně debilní a fašounský postoj mě nutí platit nějaké zločinecké bandě za prázdné CD a DVD i když si tam dám SVOJE věci, nemluvě o papíru do kopírky. Vyměňte agresivní marketing za marketing inteligentní a pak tu nebude muset psát takové pšouky.
- Autor čtenář
- Datum a čas 13.4.2013 20:29
Stahování knih, hudby a filmu je plně legální
Horydoly.cz taky blbnou? Nebo došly peníze?
Stahování knih, hudby a filmu je plně legální
Zákon 121/2000 ("Autorský zákon") praví:
§ 30
Volná užití
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
(3) Nestanoví-li tento zákon dále jinak, užitím podle tohoto zákona je užití počítačového programu či elektronické databáze i pro osobní potřebu fyzické osoby či vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby včetně zhotovení rozmnoženiny takových děl i pro takovou potřebu; stejně je užitím podle tohoto zákona zhotovení rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou i pro osobní potřebu fyzické osoby či vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby (§ 30a) a pořízení záznamu audiovizuálního díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu (§ 20) i pro osobní potřebu fyzické osoby.
(4) Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby podle odstavce 1 musí být jako taková vždy zřetelně označena.
(5) Rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného zhotovená pro osobní potřebu fyzické osoby podle odstavce 1 nesmí být použita k jinému než tam uvedenému účelu.
(6) Ustanovení § 25, 43 a 44 nejsou odstavcem 1 dotčena.
---
Tedy pořízení fotokopie knihy či časopisu z knihovny, převedení CD či DVD z půjčovny do formátu čitelného počítačem nebo smartfounem, nebo stažení takového souboru z internetu (uloz.to, rapidshare), je zcela legální. Nelegální by bylo pouze poskytnutí takového materiálu, včetně sdílení (DC, torrent). Takže je potřeba důsledně rozlišovat pojmy "kopírování", "sdílení", "stahování" aj.
Někteří autoři a nakladatelé to již pochopili, možnostem současných technologií se přizpůsobili, a spokojeni jsou jak oni, tak i zákazníci. Jiní stále požadují, aby stát za peníze daňových poplatníků chránil jejich domnělá práva a hlavně zisky. Nabízím trochu delší text o filosofii autorského práva:
http://www.marigold.cz/item/intelektualni-prava-jsou-odvozena-od-intelektu-tedy-schopnosti-inovovat
- Autor Joe
- Datum a čas 28.1.2013 09:52
Ukázka myšlení do záhuby
ani povinou četbu jinak než do čtečky už nečteme
- Autor Marek - 15 let
- Datum a čas 24.1.2013 15:23
Ukázka myšlení do záhuby
Když mu to nedošlo v roce 2009 tak mu to asi nedojde ani v roce 2013.

Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?
Lithuanian company Walletto and Fintech Poland: Innovative payment solutions
Může se hodit
Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích
Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?

Macka vede Klub českých turistů

Lithuanian company Walletto and Fintech Poland: Innovative payment solutions

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Svět knihy - veletrh | Praha, Holešovice | 15.-18.5. | 15.5. | |
Hobby - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 15.-18.5. | 15.5. | |
Parní víkend | Lužná, Železniční muzeum | 17.-18.5. | 17.5. | |
Třeboňská šlapka | Třeboň | Zahájení cyklistické sezony | 17.5. | |
Open House | Praha | 17.-18.5. | 17.5. | |
IMEX - veletrh | Německo, Frankfurt | 20.-22.5. Cestovní ruch | 20.5. | |
Seakajak sympozium | Praha, Troja | 23.-25.5. | 23.5. | |
Motýli - výstava | Praha, Botanická zahrada | 11.4.-25.5. | 25.5. | |
Kaktusy a sukulenty - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 1.-25.5. | 25.5. | |
IDET - veletrh | Brno, Výstaviště | 28.-30.5. | 28.5. |
Diskuse
Doping na horách | Piký, 13.5.2025 20:09, 1 příspěvek |
vlaky JHMD? | Horydoly, 13.5.2025 19:19, 2 příspěvky |
vlaky JHMD? | strašný news, 13.5.2025 17:25, 2 příspěvky |
Všeználek | Honza, 10.5.2025 15:46, 3 příspěvky |
Všeználek | Loukota, 10.5.2025 11:26, 3 příspěvky |
Inu | Honza, 9.5.2025 12:29, 3 příspěvky |
No a kto že sa | Honza, 9.5.2025 12:21, 23 příspěvků |
Kořeny zla | Horydoly - Andrea Černá, 8.5.2025 20:03, 23 příspěvků |
Kořeny zla | Honza, 8.5.2025 19:12, 23 příspěvků |
repre do OH | Horydoly, 7.5.2025 17:15, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Re: Regionální muzeum Mělník | Horydoly , 14.5.2025 1:30 |
Už tuto sobotu dorazí do ... | Horydoly , 14.5.2025 1:26 |
Cyklistické závody 2025 | Horydoly , 14.5.2025 1:21 |
Paddle Worldwide | Horydoly , 7.5.2025 19:44 |
Vodácké závody 2025 | Horydoly , 7.5.2025 19:39 |
Lodě na Labi | Horydoly , 7.5.2025 19:29 |
60 let Czech Travel Press... | Horydoly , 4.5.2025 19:06 |
Proběhněte Prahou s Janke... | Horydoly , 2.5.2025 14:29 |