Chorvatské město Poreč je připravené přivítat české turisty

Chorvatské město Poreč je připravené přivítat české turisty
Chorvatsko.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Poreč patří již půl století mezi nejnavštěvovanější turistická místa v Chorvatsku. Cestovní ruch dominuje městské ekonomice.

Město Poreč / Parenzo je položené na západním pobřeží poloostrova Istrie. Komplex pláží, hotelů a letovisek se táhne podél moře v délce 37 kilometrů.

Aby se Poreč po kovidové odmlce připomněl českým návštěvníkům, chorvatská velvyslankyně a zastupitelé města představili odborné veřejnosti i novinářům v Praze, co mají na tuto sezonu pro turisty připravené.

Hosty přivítala velvyslankyně Chorvatské republiky v Česku Ljiljana Pancirovová a místostarosta Poreče Elio Štifanić. Následně ředitel Porečského turistického sdružení Nenad Velenik a vedoucí odboru správy města pro ekonomiku Morena Mičetić Fabić představili turistický a ekonomický potenciál města.

Před více než padesátkou odborných novinářů, zástupců cestovních kanceláří a podnikatelské sféry představilo Turistické sdružení města Poreč nabídky a služby, které jsou k dispozici turistům i partnerům v podnikání.

Chorvaté jsou s českými návštěvníky spokojeni

"Věřím, že dobrá spolupráce v turistice i jinde mezi oběma zeměmi bude pokračovat také letos. Očekávám, že počet turistů bude ještě vyšší než loni, kdy jsme v Chorvatsku zaznamenali přes 800 tisíc českých turistů," poznamenala velvyslankyně Ljiljana Pancirovová. "Vzhledem k tomu, že loni se jednalo o dobu po pandemii a mezi pandemiemi, můžeme být více než spokojeni. Výsledky předčily naše očekávání a letošní rok, který vzhledem k situaci v Evropě omezoval některé trhy, hlásí, že Chorvatsko bude ještě lákavější. Je snadno dosažitelné autem a máme i noční vlaky, které se před pár lety staly v Evropě novinkou. Samozřejmostí je i přímé letecké spojení s dalmatskými a dalšími přímořskými městy. Myslím si, že nejde o falešný optimismus, ale domnívám se, že turisté z Česka opět potvrdí, že Chorvatsko je pro jejich dovolenou mimořádně kvalitní a dobrá volba."

Velvyslankyně připomněla historickou spolupráci v oblasti cestovního ruchu, která začala mezi Čechy a Chorvaty už koncem 19. století. 

"Češi se vracejí na scénu světového cestování, o čemž svědčí i fakt, že za poslední tři roky byli pro nás pátými nejpočetnějšími hosty, což je zatím nejlepší pozice v historii. Vracejí se v hojném počtu a doufám, že jsme je touto prezentací povzbudili, aby ještě více přemýšleli o Poreči jako možném cíli své dovolené," řekl ředitel Porečského turistického sdružení Nenad Velenik.

Poreč, Chorvatsko.

Hosty pozdravil také místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík, který poukázal na dobrou a aktivní desetiletou spolupráci mezi oběma městy a dodal, že sám je častým návštěvníkem Poreče. 

Bez pršutu se neobejde žádná chorvatská hostina

Kromě odborných přednášek a videí upoutaly propagační obrazové katalogy a tiskoviny s prezentací města Poreč. Co ovšem hosty akce velice zaujalo, byla gastronomická ochutnávka, ve které nechyběly vyhlášené istrijské pochoutky jako proslavená sušená šunka pršut, istrijský sýr, víno, rybí speciality a těstoviny s lanýži. Prezentaci nabídky enogastronomie měl na starosti odborný kuchař Stanislav Poropat ve spolupráci s restaurací Chorvatský mlýn v Praze.

Město šlo z ruky do ruky

Poreč (italsky Parenzo, latinky Parentium) leží na západním pobřeží Istrie, 68 km západně od Rijeky a 50 km jižně od Terstu.

Během 2. století př. n.l. byl Římany na malém poloostrově postaven vojenský tábor castrum s rozměry 400x200 m. Půdorys starého města připomíná tento tábor dodnes. Za vlády císaře Augusta se v 1. století stal tábor oficiálně městem. Ve 3. století se připomíná křesťanská komunita. Nejstarší bazilika svatého Maura byla postavena ve 2. polovině 4. století a uchovávala světcovy relikvie. Mozaiky z podlahy této baziliky se dosud dochovaly v zahradě pozdejší Eufraziovy baziliky.

Po pádu Římské říše v roce 476 se město dostalo pod nadvládu Ostrogótů, v roce 539 se stalo součástí Byzantské říše, roku 788 Francké říše. Krátkou dobu bylo samostatné, později ho vlastnil patriarcha z Aquileje. V roce 1267 se Poreč stalo prvním istrijským městem, které se rozhodlo stát součástí Benátské republiky, ve které pak setrvalo více než pět století. Roku 1354 město zničili Janované. Po zániku Benátské republiky se v roce 1797 stalo součástí Habsburské monarchie. V letech 1805–1814 byla Poreč součástí Napoleonova Italského království, pak Ilyrských provincií v rámci Prvního Francouzské císařství a nakonec bylo začleněno do Rakouského císařství.

V roce 1918 bylo město anektováno Italským královstvím. Za 2. světové války byla Poreč v roce 1943 obsazena Němci. Roku 1947 se stalo součástí Chorvatska, resp. Jugoslávie. Italské obyvatelstvo muselo opustit město a bylo nahrazeno obyvatelstvem slovanským z různých částí Jugoslávie.

Nejvýznamnější pamárkou v Poreči je bazilika svatého Eufrazia. Její stavba sahá do 6. století, kdy její základ roku 553 položil biskup Eufrazius. Výjimečným způsobem kombinuje klasické a byzantské prvky. Na místě, kde se dnes nachází rozsáhlý komplex baziliky, stál původně raně křesťanský kostelík. Biskup Eufrasius mimo jiné použil kameny z bývalého kostela a díky tomu se ve stavbě zachovaly bloky kvalitního marmarského mramoru. Pro svou historickou hodnotu byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu... celý článek

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

Ukrajinská společnost Delfast vyrábí elektrokola s mohutnými bateriemi a velkým dojezdem. V Česku i celé Evropské unii by musela jezdit jen s registračními značkami jako tzv. rychlá elektrokola (s-pedelec), ale to teď na Ukrajině nikdo
Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

UKRADENÉ SOCHY Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

Self storage je oblíbený anglický termín. Takto se popisují samoobslužné skladovací prostory, v nichž si zákazníci mohou pronajmout ideální prostor pro skladování a využívat jej podle svých představ. Proč je ale tato

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bahna - den pozemního vojska Strašice   25.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 16.-17.9. 16.9.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48