Co najdete, když otevřete šatník sportovkyně? Kultovní značky, které musíte mít!

Co najdete, když otevřete šatník sportovkyně? Kultovní značky, které musíte mít!
Maloja.
Autor snímku Maloja
SDÍLEJ:

Běžkyně, cyklistky, náruživé turistky, lyžařky a drsné snowboarďačky nám otevřely šatníky. Co jsme zjistili? Že milují styl, ale na funkčnost rozhodně nedají dopustit. Pohodlí, komfort a uvolněný styl je rozhodně to, co dneska sportovkyně hledají.

Jak na to

V čem nejraději cvičíte?

Iva K. (Sportmall.cz)

Ráda běhám a preferuji pohodové klusy, a proto mám ráda barvy, dobře padnoucí střihy a to především u volných kalhot. Vybírám ze značek, které mne baví, a mám k nim nějaký vztah. V poslední době kombinuji výbavu Westige, Fox a Maloja.  

Adéla M. (bývalá závodnice na lyžích)

Jezdím ve věcech od značky Scott a Nortwave, preferuji elastické kalhoty. Značky si vybírám dle pocitu a prostě ráda chrtím a závodím.  

Hanka T. (freeride cyklistka)

Čím dál tím více je pro mě bike útěkem za hranice běžných dnů do přírody a pěkného terénu.  Ráda trávím volno na celodenních výletech v horách. Proto volím častěji freeride kraťasy a upnuté dresy - tílka. Nebudu zastírat, i já mám své oblíbence na poli značek (ostatně do nedávna jsem jezdila na biku Rocky Moutain).  Baví mě Fox a je škoda, že v kolekci pro 2014 se na holky příliš nemyslí. Nejčastěji jezdím v Oakley, Scottu a Nortwave.

Michaela K. (Snowboards.cz)

Miluji freeride a hodně mě baví pohodové volné kalhoty na snowboard, které většinou preferuji v pestrých barvách, jelikož jste pak na svahu dobře vidět. K tomu už kombinujeí nějakou jednobarevnou bundu, protože to bývá větší investice. Bývala jsem věrná značce Oneill, ale teď mě začala bavit česká kultovka Westige. Možná i proto, že není tak nákladná.

Ač se to nezdá, právě značky a samotné střihy oblečení jsou dobrým indikátorem, který vypovídá o samotném přístupu (nejen) žen ke sportu, jejich stylu a příslušnosti k dané sportovní komunitě. Milé sportovkyně, jistě nám dáte za pravdu, že ve vašem šatníku se také nachází kousky, které prostě patří k vašemu milovanému sportu. Příslušností k těmto pomyslným kultům dáváme v podstatě najevo svou sportovní osobnost, originalitu a výjimečnost. A o to přeci ve sportu do jisté míry (bez urážky) jde. Preferujeme takové značky sportovní módy možná i díky příběhu, který za jejich vznikem často stojí. Ptáte se proč?

Ženy a  kultovky

To si pište, že ano. Říkají ženy. A co na to samotní výrobci? V zásadě jsou stejného názoru jako ony. Přeci, co může oku polahodit více než pohled na běžkyni v pěkně padnoucích legínách, nebo na snowboarďačku v drsném růžovém kompletu za kterou se jen práší? Na cyklistku, která projíždí divokou krajinou a v technickém sjezdu bravurně zvládá techniku jízdy a navíc u toho ještě stejně dobře vypadá, také není špatný pohled. Věříme, že jsme sportovkyně neurazili, neboť je jasné, že jde především o nás, naše pohodlí a dobrý pocit z jakéhokoliv sportovního výkonu. Ale jak to tak bývá, tak zakladatelé a návrháři značek bývají většinou muži. Není to náhoda?

Proč je oblečení tak důležité?

Ať už pomyslíme na kterýkolivsport a zaměříme se zvláště pak na ty outdoorové,všechny popisují jedno - pohyb ve volné přírodě, možnost překonávat své limity a leckdy i překonávání nesnadných terénů. A to prostě bez kvalitního oblečení, které k tomu patří, nelze. Roman Blažek majitel sportovních galerií SPORTMALL.CZ a SNOWBOARDS.CZ, které poskytují i odborné poradenství pro své zákazníky a zákaznice v otázkách sportovní výbavy, tvrdí: „ V nekvalitním oblečení ztrácí pohyb v terénu to pravé kouzlo. Troufáme si tvrdit, že ženy tuto skutečnost řeší o něco více, z čehož je patrné, jak dnes dokáže být vývoj dámské sportovní módy progresivní. Ženy se chtějí cítit komfortně, žensky a sexy. Jsou to sice tvrdé sportovkyně, ale stále ženy, které mají na svojk výbavu specifické požadavky.“

Šaty dělají sportovce, aneb jaký styl vám bude sedět?

Ženy velmi často vyznávají pohodový styl a při sportu si mají chuť dopřát funkčnost, ale zároveň i civilní vzhled. Pro takové doporučujeme zvolit oblečení s propracovanými střihy, které by měly sedět komfortně a plně vyhovovat specifickému ohnutí těla, které při každém sportu nastane. V neposlední řadě oceníte, pokud můžete celý komplet díky střihu a použitému materiálu použít samostatně jako pohodlné víkendové oblečení při posezení po výletě – tedy tak trochu dva v jednom. Tak váš batoh už nebude zbytečně přeplněný svršky navíc.

Česká klasika z garáže (bez urážky)

Westige

Historie této značky vás možná maličko překvapí, protože její počátky sahají do naprosto odlišného sportovního odvětví – snowboardingu. Kolem roku 2001 se firma z Vrchlabí pustila do výroby snowboardového vybavení. Ryze český tým konstruktérů a designérů mající dlouholeté zkušenosti s výrobou ve fabrikách po celém světě, rozhodl rozšířit výrobu o další sportovní vybavení.  Hlavním motorem této myšlenky byl sám zakladatel Roman Blažek, bývalý závodník a cyklista tělem i duší.  Dnes si můžete u Westige vybrat z široké nabídky stylových batohů, přileb a oblečení. 

Fox

Značka Fox Head, Inc. má hlavní sídlo v Kalifornii a byla založena 1974 profesorem fyziky na universitě v Santě Clara Geoff Fox. Pro zajímavost Fox postavil svůj byznys na vývoji oblečení Fox pro motokros, při kterém musí snášet oblečení vysokou intenzitu a velké fyzické zatížení. Právě proto se díky střihům a celému sportovní stylingu kolekcí cyklistický segment ubírá tímto směrem.  Během 30 let působení se značka Fox stala jednou z nejprogresivnějších značek v oblasti oblečení pro mladé. Na klasické logo Fox, znázorňující hlavu lišky, můžete narazit po celém světě. Velmi populární jsou kraťasy, které nabízejí skvělé střihy a samozřejmě za zmínku stojí i trika, batohy a další. 

Endura

Tato relativně mladá značka se zrodila v roce 1993 ve Skotsku, kde je opravdu blízko do hor a velkých kopců a tím je také dán charakter a vzhled produktů, které jsou často zahaleny do černé barvy. Vedle jiných legendárních značek Endura zůstala věrná svému techničtějšímu zaměření a o své mateřské zemi doposud tvrdí, že je v podstatě přírodní testovací laboratoř, ve které může své produkty nejlépe testovat.

Gore bike wear

Pohádka o této značce začíná na americkém kontinentě.  Začala vývojem membrán Gore-tex a Windstopper již v roce 1969. V té době se zdály vlastnosti jako voděodolnost a prodyšnost neslučitelné, což se díky padesáti letům působení na poli technologického vývoje v kosmonautice, medicíně a elektrotechnice prudce změnilo. Základem je funkčnost zaručená technologií membrán Gore-tex a Windstopper a doplněná o dobrý střih (tvarovaná ramena, prodloužená záda, stahovatelný lem). Nezbytnou součástí jsou i malé detaily, jako například ergonomické zipy či reflexní nášivky.

Maloja

Relativně mladá německá značka, která si však díky své originalitě cyklo oblečků získala mnoho fanoušků. Začala se hojně vyskytovat i v českých bikových revírech. Možná je to díky švýcarské inspiraci a šik pojetí, které mnohdy připomínají oblečení naplňující představy městské slečinky s duší bikerky. Spousty barev, velké linie, indiánské, norské a jiné motivy, to vše člověk nalezne v kolekci oblečení, které vás bude doopravdy bavit.  Maloja v sobě totiž kloubí pestré možnosti sportovního a adrenalinového vyžití. Středisko se nachází na břehu jezera, které leží na úpatí hor. Ve firmě navrhuje oblečení několik žen i mužů. Možná vás zaujme, že značka Maloja podporuje naší fourcrosařku Terezu Votavovou.

Scott

Firma Scott je jedním z předních světových výrobců jízdních kol, ale i široké škály dalších sportovních potřeb. Založení značky Scott se datuje do roku 1958, kdy talentovaný inženýr a závodní lyžař Ed Scott, žijící v Sun Valley v Idahu navrhl a vyrobil první hliníkové lyžařské hole, které byly v té době naprosto revoluční. V roce 1986 firma Scott uvádí na trh své první horské kolo. Přichází dlouhá řada nových technologií, inovací a úspěchů. Namátkově můžeme vyjmenovat například revoluční patentovaný systém Twinloc, který nyní nabízí možnost ovládání jak zadního tlumiče, tak uzamčení přední vidlice přímo z řídítek.  Má také několik váhových rekordů: například rám Scale 899 pro rok 2011 váží neuvěřitelných 899g!

Co najdete na visačkách

Gore-tex

S tímto materiálem se často setkáte na bundách, vestičkách, kalhotách a tretrách.

Registrovaná značka, která je nejvíce známá ve vztahu k nepromokavým tkaninám. Lehká a tenká teflonová membrána, nepromokavá a zároveň prodyšná, přitom však větru vzdorná. Používá se ve formě laminátů (dvou nebo třívrstvých). To co cyklistky na tomto materiálu baví, jsou právě tyto vlastnosti. 

Soft Shell

Najdete především na bundách a kraťasech.

patří pod křídla značky Gore-tex, rovněž je označován jako materiál nové generace. Jedná se o dvou až třívrstvý laminát, který vhodnou kombinací použitých materiálů dosahuje praktických vlastno)stí: odolnost proti větru, voděodolnost a prodyšnost. Navíc je extrémně příjemný na omak a poskytuje dostatečnou pružnost.  

No Wind

Velmi často je použit na doplňcích, jako jsou návleky na tretry, kolena, paže a často je i součástí předních dílů cyklo oblečení.   

Větruvzdorný fleecový materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti od výrobce Pontetorto. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity (používá se i ve druhé vrstvě).

Coolmax

Často objevíte ve dresech, funkčních oblečcích atd.

Lehký materiál, jehož hlavní přednost spočívá ve schopnosti rychlého odvodu vlhkosti směrem od kůže do dalších vrstev. Je praktický, vydrží při praní a rychle schne. To díky aktivní složce, která je implementována přímo do vlákna. Účinky této složky pak zachovávají po celou dobu životnost vašeho oblečení.

Nic netrvá věčně

1. Jak se má cyklistické oblečení správně prát, aby neztrácelo své vlastnosti?

Správná údržba závisí na materiálu. Měli byste se proto řídit symboly údržby na štítku. Oblečení perte naruby.

2. Proč se při praní funkčního prádla nemá používat aviváž?

Používání aviváže se při praní funkčního oblečení nedoporučuje. Vytváří film na jednotlivých vláknech a ucpává póry tkaniny, a právě proto pak tyto oděvy ztrácejí své speciální vlastnosti.

3. Vadí funkčním materiálům časté praní a je třeba je vždy impregnovat?

Praní samo o sobě nevadí, ale narušuje se jím povrchová impregnace, která brání promočení materiálu. Je tedy vhodné sáhnout po impregnačním prostředku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Školské prázdniny 2023/2024 na Slovensku

Školské prázdniny 2023/2024 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny a dny pracovního klidu jsou jednotné pro všechny školy a žáky.... celý článek

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LEDEČ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Praha AKTUÁLNĚ 2023

Praha AKTUÁLNĚ 2023

PRAŽSKÝ HRAD Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Zájem o first minute i last minute dovolené na zimní sezonu se zdvojnásobil

Zájem o first minute i last minute dovolené na zimní sezonu se zdvojnásobil

ANALÝZA Cestovní kanceláře spustily prodej first minute zájezdů na nadcházející zimní sezonu. Stále oblíbenější jsou exotické destinace. Lyžování na horách ale svou oblibu neztrácí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Vánoční výstava Čáslav, Kalabousek 1661 10.11.-23.12. 23.12.
Vilém Heckel - fotovýstava Adršpach, zámek 20.5.-31.12. 31.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-31.12. 31.12.
Urbanismus a Benešov - výstava Benešov, Městská výstavní síň 20.3.-31.12. 31.12.

Diskuse

sdhd dgds, 8.12.2023 22:24, 1 příspěvek
fdsgg ftged, 8.12.2023 22:22, 3 příspěvky
xfxf dyhthrefd, 8.12.2023 22:20, 2 příspěvky
Scttij meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 3 příspěvky
klataJIii meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 1 příspěvek
nabddujjj meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 2 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 2 příspěvky
Ze Záběhlic ze Záběhlic, 8.12.2023 16:13, 3 příspěvky
Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50