Francouzský skiareál La Sambuy se ruší

Francouzský skiareál La Sambuy se ruší
Na vleku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Francouzské město La Sambuy provozovalo malý lyžařský areál v podhůří Savojských Alp od roku 2016. Letos rozhodla městská rada o jeho uzavření. Není dost sněhu.

Ještě tento rok se mají demontovat lyžařské vleky.

Globální oteplování zkrátilo lyžařskou sezonu na několik týdnů v roce a to je pro rentabilitu skiareálu příliš málo. Místní klima ovlivňuje především obrovské údolí řeky Rhony, Ženevské jezero a jezero Annecy.

Málo přírodního sněhu

Starosta La Sambuy Jacques Dalex uvedl, že dříve měl Ski resort Sambuy Familial sníh od prosince do dubna. Během minulé zimy se ovšem lyžovalo jen čtyři týdny. Skiareál je při tom závislý výhradně na přírodním sněhu. Nemá instalovaný systém umělého zasněžování.

Sambuy Familial byl na francouzské poměry menším lyžařským střediskem zaměřeným na rodiny s dětmi. V provozu byly tři vleky a šest sjezdovek do nadmořské výšky 1850 metrů.

Stejný osud jako La Sambuy měl vloni další francouzský malý skiareál Saint-Firmin. Jeho lyžařské zařízení je již demontováno.

Francouzská pobočka celosvětové ochranářské organizace Mountain Wilderness uvádí, že od roku 2001 bylo ve Francii zrušeno 22 lyžařských areálů regionálního významu. Zároveň odhaduje, že mimo provoz je na světě dalších 106 skiareálů, kvůli nedostatečnému množství sněhu.

INFO: La Sambuy ski resort


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

on je to přirozený vývoj

Asi jak kde. Na začátku osmsátek se v našem městě vybudovala sjezdovka pro náš ski klub. A lyžovalo se opravdu +/-40 dní v roce. Ale bylo pár let, kdy se dalo jezdit jen pár dní. V roce 91, nebo 92 (už si to přesně nepamatuji) se nelyžovalo vůbec. 

Pak přišla doba temna, kdy papaláši z radnice sjezdovku zařízli a ta zarostla. Naštěstí se po roce 2000 obnovila a dnes jede, jak na drátkách. A světe div se, jede 100x lépe, než v těch osmdesátkách. 

Pod sjezdovkou teče potok, udělalo se zasněžování a dnes je ročně v provozu sjezdovka minimálně 3 měsíce !!! A to je sněhu podstatně méně, než v těch osmdesátkách. 

A to jen díky tomu zasněžování. Ano, nikdo tam na dovolenou určitě nepojede, ale jezdí tam pravidelně lyžařské kurzy ze ZŠ, jezdí tam lidé na pár sklouznutí po práci, jezdí tam děcka po škole, prostě to funguje. A funguje to velice dobře, jak provozně, tak ekonomicky. Globálnímu oteplování navzdory. 

A to se bavíme o skiareálu v nadmořské výšce 523m !!!! A lyžuje se minimálně 90 dní v roce a skiareál je schopen si na sebe vydělat. A to ještě platí městu provozovatel za sjezdovku nájem !!!! 

Takže když to jde v Jihlavě, tak v Sambuy je to čistá výmluva. Pokud by měl Havlíček v Jihlavě k dispozici takové podmínky jako mají v Sambuy, tak je dávno za vodou. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.9.2023 07:44
Reaguj
on je to přirozený vývoj

lyžování se holt koncentruje do velkých středisek. i v našich "malých českých poměrech". malé areály s jednou pomičkou zanikají - pčestože mají (a měly už v osmdesátkách) 30-40 lyžovacích dnů. dovolenou si tam nikdo nenaplánuje, a proč by místní lyžovali tam, když skočí do auta a za půlhodinku jsou ve "velkém" středisku, kde nemusí hoblovat celý den jediný svah.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 27.9.2023 07:18
Reaguj
Je jednoduché « ty pitomce a neschopné » zkritizovat

Zdravím Petře, aby nebyl článek špatně pochopen - vesnice se na nic nevymlouvá a ani nečekala na zázrak. Nevyplývá to z našeho textu ani z vyjádření starosty, které jsme převzali od celosvětové tiskové agentury AP a ta to má od své francouzské pobočky. 

Prostě dřív tam měli dost sněhu na lyžování, dnes ho tam mají méně. A přičítají to globálnímu oteplování. Lyžařské středisko se jim kvůli tomu nevyplatí provozovat, tak ho zbourají. 

Už mimo článek o skiareálu: Obec uvádí, že chce výpadek příjmů z lyžování nahradit letními aktivitami. Mluví o environmentálním vzdělávání a pobytech s dětmi (což se zdá logické, když dosud to byla zimní i letní oblast především pro rodiny). Také má na svém území jedno z nejfrekventovanějších startoviš paraglidingu v Savojských Alpách.

Reaguj
Je jednoduché « ty pitomce a neschopné » zkritizovat

Dnes je starostou Seythenex sedmdesátiletý Jacques Dalex – až do roku 2026. Ten byl už jednou v této vesničce starostou.

Čekání se na zázrak ? Jen je potřeba vyřešit problém kde vzít třeba peníze  na zalepení děr v silnicích, kde vzít peníze na odvoz odpadků a podobné důležitější věci.  Funkce lanovek je až na jednom  z míst dost dole v žebříčku důležitých pro vesnici. Je fakt, že poslední dobu sněhu nenapadlo mnoho, takže celý systěm fungoval necelé 4 týdny a to ještě nepříliš kvalitně (na sjezdovkách se brzy ukázaly kameny a hlína).

Nenašel se desítky let žádný investor, který by do této věci byl ochoten dát peníze. A tak se představenstvo tento rok rozhodlo s celou záležitostí skončit – rozumné rozhodnutí. Pár místních ale ztratí sezónní práci.

Jestliže v ČR existuje investice do střediska, kde je jen jeden vlek, tak to asi jsou ti investoři chytřejší – nebo možná naivnější nebo odvážnější.

Také Francie je rozdělěna na místa bohatá a na místa chudá  - a  Seythenex patří do té druhé kategorie. Podle francouzských zákonů je starosta zodpovědný osobně za cokoliv co se ve vesnici stane, což je extrémně nebezpečné. A tak existuje spousta vesnic, které žádného starostu nemají.

Být starostou malé vesnice není žádný med.

Reaguj
Je jednoduché « ty pitomce a neschopné » zkritizovat

Není to jednoduché, je to pravdivé. 

Stejně tak je jednoduché si pro tuto chudou vesničku přiznat, že minimálně 30 let neinvestovala a čekala na zázrak. Místo toho, to svedou na globální oteplování. A to je chucpe. 

Pokud by investovali, lyžují dodnes. 

No a co se těch chybějících peněz týče, tak to jsem teda fakt zamáčkl slzu. V ČR to jde, tady lidé investují do areálů, kde je třeba jen jeden vlek a jde to. A v bohaté Francii na to nemají ??? To je od Vás žert, ne ??? 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 26.9.2023 06:47
Reaguj
Je jednoduché « ty pitomce a neschopné » zkritizovat

Je třeba si ale uvědomit, že se jedná o malou vesničku s něco přes 600 lidmi, kteří byli rádi, že před více než 60 lety zde bylo vytvořeno lyžařské středisko. Bohužel nejvyšší body terému jsou kolem 1800 m / m. Sem tedy skutečně mnoho lidí nepojede, když se mu dnes nabízejí oblasti, kde si zaručeně zalyžuje ve výškách skoro  o 1000 metrů výše.

Chudáci ze Seythenex nemohli mít žádný vliv na stav financí týkající se vleků a jistě prodělávali každý rok  – a sehnat investory do takového businessu bylo nemožné.

Dlouho drželi hlavu nad vodou – a teď to korektně vzdali. Vleky se zbourají a je vymalováno

Reaguj
Také další lyžařská střediska ve vyšších polohách byla potrefena.

No jasně že ano. 

Takový Hintertux má děla až na samém vrcholu střediska. Pokud by je tam neměl, zkrátila by se mu sezona na polovinu. Nesněží a bez investic do zasněžování, to prostě nejde. A nejde to už minimálně 30 let. 

Jenže je lehčí vymlouvat se na globální oteplování než na svojí neschopnost. To že jsou v La Sambuy neschopní, je jejich problém. Nikoli přírody. 

Kdo jezdí do této oblasti lyžovat, ví svoje. To středisko končí ve výšce, kde většina okolních teprve začíná. A všechna mají zasněžování. Já třeba nepamatuji, že bych vyjížděl z údolí do La Plagne a v těch serpentinách by ležel sníh. Většinou tam bylo vždy holo, nebo nelyžovatelný porašek. Sníh většinou začínal až kolem bobové dráhy. 

To samé v Tignes. Nepamatuji sníh od přehrady níže. Když tam náhodou leží, je to pár cm. A to jsem tam byl poprvé v roce 1993.  

 • Autor Petr
 • Datum a čas 25.9.2023 19:58
Reaguj
Také další lyžařská střediska ve vyšších polohách byla potrefena.

V březnu 2023 byly zlikvidovány 3 lyžařské lifty na ledovci Dachsteinu, které tam byly postaveny v roce 1969.

Na ledovci se vytvořily veliké trhliny a tak  provoz na podzim není možný a i v zimě by bylo třeba počítat a velkými technickými adaptacemi terénu. A tak oblast byla uzavřena pro lyžaře – zůstává přístupná pro běžkaře, turisty a horolezce.

Reaguj
o čem se mluví

Ale potřebovali. Sníh tam není minimálně 30 let. 

Už když byla olympiáda v Albertville, tak bylo dole v údolí sněhu na pár týdnů. I Tignes se bez zasněžování neobejde. Pokud by nezasněžovali, tak lyžují tak 3 měsíce. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 25.9.2023 16:20
Reaguj
o čem se mluví

Ubývá sníh a je teplo - o tom starosta mluví - doteď umělý sníh nepotřebovali. 

 • Autor PK
 • Datum a čas 25.9.2023 11:38
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Školské prázdniny 2023/2024 na Slovensku

Školské prázdniny 2023/2024 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny a dny pracovního klidu jsou jednotné pro všechny školy a žáky.... celý článek

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LEDEČ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Praha AKTUÁLNĚ 2023

Praha AKTUÁLNĚ 2023

PRAŽSKÝ HRAD Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Zájem o first minute i last minute dovolené na zimní sezonu se zdvojnásobil

Zájem o first minute i last minute dovolené na zimní sezonu se zdvojnásobil

ANALÝZA Cestovní kanceláře spustily prodej first minute zájezdů na nadcházející zimní sezonu. Stále oblíbenější jsou exotické destinace. Lyžování na horách ale svou oblibu neztrácí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Vánoční výstava Čáslav, Kalabousek 1661 10.11.-23.12. 23.12.
Vilém Heckel - fotovýstava Adršpach, zámek 20.5.-31.12. 31.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-31.12. 31.12.
Urbanismus a Benešov - výstava Benešov, Městská výstavní síň 20.3.-31.12. 31.12.

Diskuse

Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 36 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10