Kde se vzalo CFD? Jsou investice vhodné pro soukromé investory?

Kde se vzalo CFD? Jsou investice vhodné pro soukromé investory?
Obchodování s futures a CFD je celosvětové.
Autor snímku eToro.com
SDÍLEJ:

Contract for Difference (CFD) je módní pojem, o kterém se mluví v souvislosti s investováním soukromých osob. Nabízejí ho makléřské společnosti malým investorům a penáze do něj vkládají i velké instituce. Při tom jde o výkonný, ale extrémně rizikový způsob investování. 

CFD jsou pokročilou formou tak zvaných futures. Zní to velmi moderně, ale jde o velmi starou metodu obchodování.

Futures zná svět už tisíce let

Už ve starověkém Babylonu, tedy v úrodném půlměsíci mezi Perským zálivem a Středozemním mořem, kde se zrodila evropská civilizace, se futures běžně používaly 3800 let před naším letopočtem. Tehdejší smlouvy o životně důležitých dodávkách obilí byly každá jiná a futures kontrakt zajišťoval oběma stranám ochranu investic.

Ví se, že o dvě tisíciletí později s podobnými futures obchodovali Japonci a individuální formy těchto zajištění se v říši vycházejícího slunce udržely až do 19. století.

Contract for Difference

Během dlouhých věků se futures přeměnily na Contract for Difference, které jsou dostupné téměř každému a díky obchodování na internetu po celém světě. CFD jsou v současnosti nejoblíbenějším způsobem obchodování s komoditami, indexy, měnami a cennými papíry. Umožňuje větší pružnost než tradiční obchodování – například přístup na zahraniční trhy, obchodování s pákovým efektem, frakčními akciemi a krátký prodej.

"CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu," píše se na eToro recenze. Je to standardní varování před neuváženým investováním. Pokud však investor využije služeb profesionálů, zbytečně neriskuje a je si vědom vysokého rizika, může velmi dobře využít tento finanční nástroj.

Velmi jednoduše řečeno, CFD je dohoda mezi makléřem a klientem o zaplacení rozdílu mezi otevírací a uzavírací cenou cenného papíru. CFD jsou odvozeny od futures. Futures kontrakt je dohoda dvou stran, které se při otevření kontraktu dohodnou na ceně určité akcie nebo komodity. Transakci však dokončí někdy v budoucnu.

Standardní trh s komoditami

V roce 1865 Chicago Board of Trade změnil hru. Zemědělská plodinová burza pro většinu amerických pěstitelů obilí na americkém Středozápadě standardizovala futures kontrakty. Klasifikovala kvalitu pšenice, kukuřice a dalších komodit a stanovila standardní míru obilí. Smlouvy o budoucích dodávkách komodit tak byly stejné pro všechny zemědělce, obchodníky i odběratele. Najednou bylo možné důvěřovat kvalitě, množství i ceně a přestalo záležet, z jaké farmy a od kterého farmáře obilí pochází.

Standardizace smluv se postupně rozšířila na veškerou rostlinnou i živočišnou výrobu.

Další zlomy v obchodování s futures přišly s koncem zlatého standardu roku 1944, kdy státy přestaly garantovat obrovské válečné výdaje zlatem. Koncem 60. let minulého století se s futures začalo obchodovat na burzách mimo zemědělství. Tímto způsobem oceňované komodity jsou nejen zlato a ropa, ale také třeba železná ruda, dřevo, různé druhy kovů, a také stavební hmoty. 

Když se zhroutil světový Brettonwoodský systém roku 1971 a jednotlivé světové měny přestaly být fixovány na  americký dolar, měny se staly vysoce volatilními, to znamená, že se rychle měnily jejich kurzy. Doslova se tím otevřela stavidla pro futures. Co dříve zažili zemědělci a po nich těžaři, to prožili finančníci. Peníze se staly zbožím a spekulovalo se na jejich hodnotu.

Futures plní funkci termínového trhu. Prodejce má předem garantovanou cenu za komoditu, kterou teprve vypěstuje, vyrobí nebo vytěží. Kupující předem ví, kolik za to zaplatí a může plánovat své výdaje.

Obchodují se peníze, rizika, měny, akcie, indexy...

Pak přišel přelom tisíciletí a na Wall Street se masivně obchodovalo už nejenom s měnami a od nich odvozenými futures, ale rovnou s akciovými indexy, s riziky a dalšími složitými finančními nástroji. Tak vznikly rozdílové smlouvy, které se dnes označují CFD. Mají jen velmi vzdálený vztah k podkladovým komoditám.

Pohyb cen futures ovšem láká banky a velké investory. Nezajímá je podkladové aktivum, tedy kukuřice, pšenice, kakaové boby, ropa, zlato, železná ruda a další, ale důležité jsou pro ně poklesy a vzestupy cen na burze. Je to pro ně obdobné, jako obchodování s měnami, akciemi a dalšími cennými papíry. Bankéři nehodlají vlastnit komodity, tedy je ani reálně prodávat či nakupovat, ale vydělávají nebo prodělávají na cenových pohybech.

Při velké míře zobecnění lze říci, že hodnotí rizika komoditních obchodů a získávají finanční prémie za jejich správné ohodnocení.

Jinak řečeno, pokud se investoři domnívají, že cena komodity poroste, koupí kontrakt s garantovanou cenou. Poté, co cena komodity opravdu vzroste, prodají kontrakt za vyšší cenu. Výrobce dostane svoji garantovanou cenu v okamžiku výroby, bankéř vydělá na správném odhadu a nakupující získá komoditu za cenu, která platí v okamžiku prodeje. 

Jedná se tedy o složité a rizikové nástroje, které ovšem mohou velmi dobře vydělávat. Samozřejmě i prodělávat. V každém případě patří do rukou profesionálů. Amatéři nemají ani nejmenší šanci uspět na trhu plném finančních žraloků, obřích korporací, bank a investičních institucí.

Kromě potřeby značného finančního vzdělání je k jejich obsluze nutný obrovský přehled o trhu, tedy obrovské množství dat. A také velké množství peněz, protože futures se kupují jako hromadné kontrakty.

Výhodou CFD pro malé investory, jakožto obchodování s futures, je že neexistuje žádné skutečné vlastnictví podkladové aktiva. Nemusí tady kupovat železniční vagóny naložené pšenicí, uhlím či železnou rudou, ale mlže nakupovat po malých částkách. Místo aby kupovali celé akcie nebo futures kontrakty, získává pouze jejich zlomky.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Motorised rope winches, dual-texture climbing holds and triple-lock carabiners: the first edition of Vertical Pro provided a meeting point for gaining and exchanging information and networking for everyone who spends time... celý článek

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Internetový podnikatel Josef Jarmara poslal svoji firmu Leisure websites do insolvece. Občanům této země nechal svůj dluh přes jeden a půl milionu korun.
Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Ferátový set Petzl Scorpio Eashook Lanyard stahuje francouzský výrobce z trhu, z obchodů i od zákazníků. Výrobní vada může způsobit smrt ferátisty.
Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Motorised rope winches, dual-texture climbing holds and triple-lock carabiners: the first edition of Vertical Pro provided a meeting point for gaining and exchanging information and networking for everyone who spends time
Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Letos oslaví ve dnech 19. až 21. listopadu Outlet Arena Moravia (OAM) již třetí rok svého působení v Moravskoslezském kraji. Pro veřejnost je připravena narozeninová oslava a výrazné dodatečné slevy a výprodeje včetně
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 5 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36