Luční bouda pokutu zaplatí

Luční bouda pokutu zaplatí
Luční bouda, Krkonoše.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rolby prý poničily vroce 2005 kosodřevinu a trávu v okolí krkonošských cest z Pece pod Sněžkou na Výrovku a dále na Luční boudu, a také směrem na Richterovy boudy. Ochranáři za to sázejí vysoké pokuty, policie nenachází důkazy.

Luční bouda pokutu zaplatí
Luční bouda, Krkonoše. Příchod na lyžích údolím Bílého Labe.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Komentář HORYDOLY

Absurdní divadlo pro vyvolené

Katastrofický scénář jsme předvídali již v roce 2003. Tvrdili jsme tehdy, že správa národního parku nebude schopna zabránit velkému přílivu motorizovaných návštěvníků na zprivatizovanou boudu uprostřed nejcennější přírody v Česku. Bohužel jsme měli pravdu.

Zároveň se ve světle této skutečnosti jeví jako absurdní zákazy ježdění na kole po asfaltové cestě z Výrovky na Luční boudu (a do mnohých dalších oblastí v Krkonoších), terénní lyžování z nedaleké Studniční a Luční hory (i všude jinde v Krkonoších) a lezení po zamrzlých ledopádech v Obřím dole (a jinde v krkonošských údolích).

6. prosince 2012
Pokuta za sto tisíc korun 

Pokutu sto tisíc korun potvrdil Nejvyšší správní soud. Udělila ji Správa Krkkonošského národního parku majitelům Luční boudy.

Důvodem byl koncert kapely Mig21 před sedmi lety, který sice deklarovala Luční bouda jako soukromou akci pro obyvatele a návštěvníky boudy, ale ochránci přírody ho označili za veřejnou produkci bez povolení. Na říjnový koncet se tehdy sjelo 250 lidí, které přivezly zčásti mikrobusy a zčásti několik desítek osobních aut.

O dva roky později Ministerstvo životního prostředí takové akce povolilo. Luční bouda tak zaplatí pokutu za něco, co koncem roku  2005 nebylo legální, ale už v roce 2008 bylo bez problémů. Například ještě letos v prosinci zde zahraje Čechomor a v lednu Olympic.

2. ledna 2007
Policie nenašla důkazy 

V únoru 2006 Správa Krkonošského národního parku zahájila s majitelem Luční boudy, akciovou společností AEZZ správní řízení v souvislosti s pořádáním koncertu skupiny MIG 21 a Borůvkového country bálu koncem roku 2005.

Důvodem zahájení správního řízení bylo pořádání hromadné akce bez souhlasu orgánu ochrany přírody a poškození přírodního prostředí – klečových porostů v první zóně národního parku. Správa uložila přestupci pokutu ve výši čtvrt milionu korun, která byla odvolacím orgánem Ministerstvem životního prostředí potvrzena.

"V souvislosti s frézováním cesty vedoucí na Luční boudu pracovníci Správy KRNAP zaznamenali poškození tundrových trávníků a klečových porostů podél cesty. Necitlivým pohybem rolby, vyhrnováním sněhu z cesty i samotným frézováním bylo poškozeno mnoho desítek metrů vegetace podél cesty z Pece pod Sněžkou na Luční boudu," uvádí tisková zpráva Správy Krkonošského národního parku.

Správa v této věci podala podnět policii k prošetření. I přes předložení množství důkazního materiálu nebyl Policií ČR vypátrán pachatel tohoto přestupku a věc byla odložena.

16. května 2006
Další prohřešek

Největší škody měly napáchat fréza Technických služeb z Pece, kráčející bagr a rolba při prorážení osmimetrových závějí na silnici z Výrovky do Lučního sedla ke kapličce zasvěcené obětem hor.

"Stroj tu poničil pět metrů široký pás tundrového trávníku a posekal kleče," uvedl mluvčí ochránců přírody Radek Drahný.

Stroje objednala majitelka Luční boudy Klára Sovová. Té již byla dříve udělena čtvrtmilionová pokuta za poškození kosodřeviny při dopravě návštěvníků na rockové koncerty v prosinci minulého roku. Zatím ji ovšem nezaplatila.

Kosodřevina byla v Krkonoších uměle vysázená po několika velkých povodních na přelomu 19. a 20. století.

4. prosince 2005
Rock na Luční boudě

Temné očekávání mnoha milovníků Krkonoš se naplnilo. Na Luční boudu proudí skútry a rolby. Na Luční boudě se o tomto víkendu konal koncert rockové skupiny MIG-21, na který nepřišli návštěvníci po svých, ale přijeli motorizovanými krabicemi na pásech.

Dnes v neděli 4. prosince odhadl šéf krkonošských ochránců přírody Jan Novák pro televizi Nova, že za dva dny přijelo na Luční boudu osmdesát roleb. Majitelka Luční boudy tvrdí, že to bylo dvakrát méně. V obou případech se však jedná o hrozivé číslo.

Protože nebylo na úbočích Luční hory dost sněhu, rolby zničily kosodřevinu nejen podél obvyklé cesty okolo Památky obětem hor, ale také v širokém pruhu okolo ní. Další poškození se týká přirozeného travnatého půdního krytu. Zdokumentované škody na přírodě jsou podle Jana Nováka obrovské a jejich konkrétní výši bude možné spočítat až na jaře, kdy sleze sníh.

24. listopadu 2005
Dva koncerty v první zoně

Na Luční boudě v Krkonoších se koná koncert rockové skupiny MIG-21. Ostrá hudba bude znít v sobotu 26. listopadu.

Pokud si ji budete chtít poslechnout, nesmíte si vzít s sebou kolo. Pěšky nebo na lyžích nesmíte opustit značenou cestu. Budete totiž v nejpřísnější první ochranné zóně národního parku.

Další koncert Vypsané fixy je naplánován na 17. prosince.

INFO: Luční bouda


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Bohuzel mam zkusenosti s ochranari a to negativni

Vubec nejde o ochranu prirody a ponechani ve stavu nasim dalsim generacim, jde o hloupe dogma blaznu kteri chrani a nedokazi vubec vysvetlit co. Pred dvema lety mne chytil ochranas za to, ze jsem cca 200m mimo cestu rusil na bezkach zvirata pod 3 metrovou krustou snehu. Ze stejneho duvodu se nesmi jezdit v prakticky zadne casti Krkonos na kite a neexistuje zadny komprosis. Zrejme proto aby tam mohli porusovat pravidla ti kteri maji vlivne tatiky a nebo dost penez. Tito lide si totiz s ochranari utrou p..l

 • Autor Peol
 • Datum a čas 24.12.2012 17:40
Reaguj
Re: vztek
Připadá mi, že ochrana přírody v Krkonoších je prováděna nekvalifikovaně a hlavně dost nevyváženě. Proti jednotlivcům se tu vždy ochranářům bojuje mnohem snadněji, než proti všem těm hlavním škůdcům přírody. Také jsem pro přísnou ochranu přírody, ale ne pro každou buzeraci, jak se to s prominutím děje tady. Nikdy například nepochopím, jak mohl někdo ve zdejší chráněné přírodě nechat vybudovat ty příšerně široké asfaltky z údolí na hřebeny, pak dál po hřebenech a nakonec pak vyhánět z nich třeba ty cyklisty. V tom zmiňovaném úseku Výrovka - Luční bouda mi to na té zdejší široké asfaltové cestě připadá naprosto absurdní a zcela zbytečné. Nebo co třeba říci k tomu narůstajícímu množství železa v Krkonoších ? Při schvalování lanovky na Sněžku ochranáři couvli a tak tu budeme mít rekonstrukci původní lanovky, ale s daleko větší přepravní kapacitou. Určitě se proto nedá říci, že by tu platilo pravidlo "stejného metru" pro všechny ! Zkuste se podívat třeba na hory všude tam, kde už lanovky dlouhodobě jsou a jak to tam nakonec s devastací krajiny dopadlo, viz. třeba na Slovensku Chopok, Chleb, Skalnaté pleso atd. A co třeba všechny ty lanovky v Krkonoších pro sjezdové lyžování, k tomu celé ty obří železobetonové areály a na svazích další nově pokácené úseky ? Nebo nevíte náhodou třeba odkud že to byl ten letošní nádherný vzrostlý vánoční strom pro Staroměstské náměstí v Praze ? No přece z jedné z nejcennějších lokalit KRNAPu ! Je s podivem, že v tomto případě varovný hlas KRNAPu nějak slyšet není ! Nebylo by také vhodné postupovat mnohem kompexněji v celé té ochraně horské krajiny ? Chci se zde zmínit kupříkladu k výstavbě bytů a další nevhodné zástavbě v horských střediscích, jak je to dnes vidět třeba ve Špindlu i jinde ! Nebylo by také potřeba více chránit a nenechat novými majiteli zničit starou cennou horskou architekturu, pokud vůbec ještě nějaká původní zbyla ? Stačí se podívat, jak celá řada z těch starých horských staveb zde v Krkonoších dopadla ! Nenáleží tomuto všemu potřeba daleko větší péče, než jsou ty prkotiny, kterými se ochranáři tady v Krkonoších dnes neustále zabývají ?
 • Autor MH
 • Datum a čas 2.1.2007 16:32
Reaguj
KRNAP?
Vůbec se mi nelíbí, co majitelka Lční boudy předvádí.Za každou cenu musí mít párty a koncíky v KRNAPU? Jestli chce pořád párty, tak si měla koupit hospodu ve městě.Bojovat proti ochráncům přírody je fakt slabý SLEČNO.Ale jako póza dobrý za zády s Macháčkem:-)))
 • Autor Pedro
 • Datum a čas 12.10.2006 14:47
Reaguj
NEROZUMÍM CO CHCETE
Nevím, někdo tady blábolí o problémech na Luční boudě a moc toho neví. 1/Byty tam žádné nejsou.To co bylo v úvaze na stavbu apartmánů nad technickým křídlem je téměř nepoužitelné a vyžaduje ohromné investice.2/ Problém je hlavně v tom že boudu chtěl získat pro sebe KRNAP a následně ji třeba pronajímat.3/ Nejsem schopen pochopit v čem je rozdíl mezi normálním provozem kdy v letní sezoně např. restaurace boudy obslouží během výkendu přes 2000 turistů, a v době kdy takzvaně tady chcípnul pes si přiveze na nějakou akci /např koncert/ 150 hostů, protože jinak to tady může do jara zavřít. Jenom vytápění je tady cca 800 000,- za zimu.Tak-že jestli boudu chcete choďte ve stejném počtu i v zimě.A nezapomeńte že i ten čaj a párek se musí pro vás přivézt z Pece třeba rolbou.
 • Autor
 • Datum a čas 9.10.2006 00:10
Reaguj
Všeho s mírou
Namám nic proti cyklistice v horách. Ale pouze tam. kde nic neponičí. Tedy vyhrazené cesty pro bycikl, a stezky pro pěší.A ratraky a sněžné skůtry nechat pouze vymezeným skupinám (dopravci horská a t.p.) Jinak nám podnikatelská zazobaná panděra z přírody udělají měsíční krajinu!!!!
 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.8.2006 09:45
Reaguj
Lucni bouda
Jo, kde jsou ty casy, kdy jsem spaval na Lucni, sel se vysrat a pritom koukal z okna na Snezku. Naposledy leta pane 2001, za nocleh jsem platil v pokoji s nevyhledem na Snezku asi 200CZK, v tu dobu uz byla bouda v celkem havarijnim stavu. Pak se tusim na chvili zavrela a pak ji koupila tato....ehm....podnikatelka. Kdyz vidim co se ted kolem boudy deje, tak by snad bylo lepsi kdyby zustala zavrena a ponechana svemu osudu po temer 400 lete historii. Nejde o koncert, jde o to, ze 40 roleb za den je proste trochu moc, ale to je to ceske podnikani. Prijde nekdo a dela si co chce bez ohledu na veci kolem, na ochranu prirody se kasle, hlavni je zisk. Dovedete si predstavit, ze by chatar na napr. Martin Busch Hutte v Otztalskych Alpach vozil lidi jeepem na boudu na koncert a denne tam projel 40x? Tam by s nim vybehli, do drzky by dostal. Ale co bych chtel, ze jo, kdyz dole ve Straznym prodava Krnap vjezd do jednoho z nasich mala narodnich parku za 50CZK (myslim ze terminus technicus "ekokapitalismus" je zde celkem vhodny) a me pak malem porazi auto i na Zadnich Rennerovkach. Uz chybi jen semafor na Bufiku a prechod pro chodce u Vyrovky. Tak sbohem Krkonose, jeste par takovych chytraku jako soucasna majitelka Lucni boudy a jdete do kytek kompletne. S uctou Vas YettiPS: pani majitelko Lucni boudy jdete se svymi aktivitami do prdele!!!PPS: bude nekdo vysetrovat ty nacerno postavene byty? jak bude Krnap postupovat kdyz budou novi osadnici prijizdet ke svym domovum v autech a na skutrech? Ach uz vim, proda jim povolenku za 50CZK a Vas ostatni budou buzerovat kdyz se pujdete kousek od cesty vycurat
 • Autor Čuk a Gek
 • Datum a čas 18.7.2006 01:38
Reaguj
Re: Byty na Luční
Tam jsou nějaký byty?
 • Autor martin
 • Datum a čas 25.6.2006 09:01
Reaguj
Krakonoši vrať se a vyžeň je!!!
Klasická ukázka myšlení zelených tykví... Tady někdo nadhodí nějakou blbost a okamžitě se toho kdejakej zelenej koumák chytá a pak často i vědomě a programově veřejnosti lže, a to aniž by o dané problamtice něco vůbec věděl ("mistrem" v tomto oboru je například s. Drahný, tzv. mluvčí KRNAPU)! Začít tento problém řešit od zlomených stébel je vždy trochu nešťastný, ale pro takový jako jste vy, bohužel klasický. (Kromě toho nevíš nic o tom, jak se stavějí lanovky a stejně tady o tom plkáš voloviny.) Podobný přístup řešení se objevuje u Krnapu ale téměř vždy. Když ale někdo z KRNAPU přijde s nějakou volovinou tak se tady teprve dějou "věci". Co se týká těch ukázkových "nešťastných" řešení, co tady (například jen v okolí Luční boudy) Krnap a jejich pohůnci předvádí:1. mezi ty NEJŠÍLENĚJŠÍ je třeba "vydláždění" rašeliniště vápencem (protože je tady prý moc "kyselo") a pak po pár letech opětovné "napravování" bagry a těžkou technikou (olej tam je patrný ještě dnes)2. výstavba asfaltové silnice tzv. traverzu od Výrovky ke Kapličce kvůli 3 - 4 měsícům za rok!!! 3. umělé a o to víc PRASECKÉ vysazování kleče v těchto partiích Takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Palác Krnapu ve Vrchlabí s jeho proskleným (a asi určitě "ekologickým" a samozřejmě velmi laciným) schodištěm to jen podtrhuje. KRKONOŠE JE BOHUŽEL POTŘEBA CHRÁNIT HLAVNĚ PŘED KRNAPEM SAMOTNÝM!!!
 • Autor Já, Frenky a Kristýnka
 • Datum a čas 4.6.2006 01:44
Reaguj
Nevim, kdyz srovnam to, jak krajina a vegetace vypadapod sedackovou lanovkou a kolem frekventovane cesty, pripada mi ten zasah lanovkou (po uplynuti nalezite doby, potrebne na zhojeni ran) leckdy mensi. Okoli -treba- horni stanice sedacky na Lysou horu vypada mene zdevastovane, nez okoli Pancavskeho vodopadu. Sedacka (nebo metro, az bude nekdy vic penez :-) na Lucni mi pripada rozhodne mnohem setrnejsim resenim nez sedacka na Snezku, tam by podle meho mela vest jen kvalitne dlazdena cesta a budovy nahore by se mely skoro vsechny postupem casu strhnout :-)Musite to brat i Vy ochranari trochu s nadhledem a historicky, nejaka rypadla pro sedackovou lankvku jsouuplny prd proti destrukcni cinnosti treba takoveho ledovce, ktery tam prece uplne nekontrolovane radil pred necelymi 10 000 lety :-)
 • Autor M.Z.
 • Datum a čas 30.5.2006 18:16
Reaguj
Ty a vis, co treba takova vystavba sedackove lanovky obnasi? Jaky to je zasah do krajiny? Asi ne, co? Ze se kopou jamy 3x3x a hluboke pres 3m, ze v celem pruseku musi byt vykaceny stromy do urcite sirky a zakopan kabel, ti asi uslo, co? A myslis, ze by to dneska nekdo delal rucne, kdyz tam nepovede cesta a teren nebude pruchodny pro menzimuc? Tak si nejdriv trochu rozsirte obzory i do zelena i do stavebnicti a pak promluvte. Ja bych taky chtel bejt se vsim rychle hotovej jako vy. V Cechach koukam rozumi prirode uplne kazdej. Hlavne ze vam brani obzorem omezeni vedci a ochranari, ale oni to budou spis zakony a nejaka dana pravidla o ochrane prirody - s cim tu je problem. Nam vy nezeleni (modri?, cerveni?, mozna i zluty vzteky) taky prijdete obcas pekne omezeny jen na svuj konzum, pohodli a drancovani prirody kvlu traveni vaseho volneho casu. Az Vam bude nekdo chtit postavit parkoviste pod okny, tak to se budete odvolavat na ochranu prirody...to, zname. Neverte tomu, ze se kolem Lucni boudy nic nedela, nediskutuje a nesnazi vyresit. Vse se ale deje v ramci nasich slavnych ceskych zakonu. Diky odmitani diskuse majitelky LB s KRNAPem, po nedodrzeni urcitych pravidel, coz si ji dovolil pripomenout, to jde dost spatne. KRNAP neni v ramci ceskych zakonu tak vsemohouci jak si myslite. Je to spise bida s nouzi a z vetsiny vasich povzbudivych vzkazu sotva podporite posledni zbytky lidi, co jim taky jde o trochu neco jineho nez vsechno prodat a ekonomicky vyuzit. Kdyz ctu ty prekroucene informace" jedna pani povidala" - dost se bavim. Jdete do politiky, stat by to urcite ocenil!
 • Autor Monitor
 • Datum a čas 30.5.2006 15:37
Reaguj
Celkem 50 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

GUSTÍK V HRADCI KRÁLOVÉ Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Švýcarská federace hledá nové zdroje energie. Koncern Alpiq Holding se sídlem v Lausanne chce společně s Axpo Holding se sídlem v kantonu Aargau, s mezinárodní společností BKE Energie se sídlem v Bernu a společností Energie, Wasser,
Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Finanční správa vydala zprávu o svých kontrolách vůči českým soukromým i firemním subjektům, které vydělávají na YouTube a Twitch. Získavají od amerických provozovatelů peníze za reklamy uveřejněné u jejich videí. Z toho by měly platit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Vánoce v hornickém domku Příbram, muzeum 5.-16.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
CNAWR - výroční schůze Praha, Boulder v síti 9.12. 19:00
Vánoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 12.-18.12. 12.12.
Lawinenupdate 2022/23 Österreichischer Alpenverein Livestream 16.12. 19:00

Diskuse

zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 1 příspěvek
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38