Nudíte se? Dejte vládní agentuře 5 milionů a ona vás zabaví

Nudíte se? Dejte vládní agentuře 5 milionů a ona vás zabaví
Cestou na Vraní skálu.
Autor snímku Jiří Cysař - Cysnews
SDÍLEJ:

Internetovou stránku Kudy z nudy zaměřenou na domácí cestovní ruch provozuje vládní agentura CzechTourism. Právě pochází přestavbou. Zeptali jsme se proto na ekonomické záležitosti tohoto webu tiskového mluvčího Filipa Remence a dostali nečekanou odpověď: \"Z takto formulovaných dotazů máme dojem, že portál Kudy z nudy vnímáte ne jako místo pro prezentaci turistických nabídek a získání informací o cestování po Česku, ale spíše jako zátěž daňových poplatníků.\"

Jak na to

Komentář Horydoly

Letos poprvé jsme dostali konkrétnější odpovědi na otázky, které klademe v souvislosti s Kudy z nudy už několik let. Naposledy vloni na podzim.

Nemůžeme je ovšem nechat bez komentáře. Měření návštěvnosti pouze pomocí vnitřního systému zní velmi podezřele. Neexistuje kontrola, že si někdo něco nevymýšlí. Proto se používají nezávislé auditované systémy. V Česku je hlavní NetMonitor, svoji váhu má také iAudit, nebo je možné používat aspoň služby zdarma, jako například Toplist či Navrcholu.

Uváděné číslo 330 tisíc reálných uživatelů za měsíc je v příkrém rozporu s odhadním systémem Google Ad Planner, který pro Kudy z nudy vypočítal 120 tisíc reálných uživatelů. Je to sice jenom odhad, ale oproti přesnému NetMonitoru se obvykle liší nejvýše o desítky procent nahoru nebo dolů.

Pětimilionová roční investice do webu se zdá nízká, ale je otázka, zda-li ji vůbec občané České republiky musí platit. Podle čerstvých zkušeností z Velké Británie to není vůbec jisté. Vládní agentura CzechTourism stále nezná svoji efektivitu a pouze nám sděluje, že se vyplatí, aby vysávala státní rozpočet. To se týká i jí provozované internetové stránky Kudyznudy.

V době ekonomické krize je nutné velmi pečlivě rozvažovat, co je potřeba platit a na čem ušetřit. Z našeho pohledu se jeví investice, o které nikdo nedokáže říci, zda se vyplatí, nebo je to jen černá díra na peníze, absurdní. Zralá na zrušení. Pokud je o její užitečnosti někdo přesvědčený, měl by ji převést ze státního do komerčního režimu a tam se ukáže, zda je k něčemu dobrá.

Možná je Kudyznudy.cz zátěží pro daňové poplatníky, jak naznačuje Filip Remenec. Možná je to dobrá prezentace České republiky. Přečtěte si jeho odpovědi a posuďte sami.

Připomeňme na začátek tři důležité skutečnosti: 1) Všechny informace, které jsou na Kudy z nudy uveřejněny, již někde jinde na webu visí. 2) V naprosté většině případů se jedná o komerční nabídky, které by na sebe měly vydělávat samy. 3) Obdobné servery v Česku si na sebe vydělávají samy a neodčerpávají peníze z našich daní.

Z čeho odvozuje tvrzení, že Kudy z nudy je nejdůležitější portál o tuzemském cestování?

V naší tiskové zprávě je uvedeno, že jde o "Nejdůležitější portál agentury CzechTourism o tuzemském cestování." Což portál Kudy z nudy bezesporu je.

Uvádíte denní návštěvnost 12 až 20 tisíc návštěvníků. Jedná se o počet návštěv nebo reálné uživatele?

Jedná se o reálné uživatele.

Jaký je počet reálných uživatelů za měsíc? Ptám se, abychom měli srovnání s ostatními servery a tištěnými časopisy.

Květen 2010: 330 tisíc.

Jaký systém měří návštěvnost Kudyznudy.cz? Je možné nahlédnout do jeho statistik?

Měření je velmi detailní. Vstup do statistik pro externí subjekty není možný.

Jaké jsou celkové náklady na Kudy z nudy za měsíc, případně za rok? Zajímá nás celkový kompletní součet (např. platy včetně odvodů a související náhrady, technika, webový prostor, reklamní a PR aktivity, tisk brožur, účast na veletrzích a výstavách, atd.).

Rozpočet portálu Kudy z nudy pro letošní rok je 5 milionů korun a zahrnuje veškeré související náklady s provozem portálu a jeho propagačními činnosti, jako jsou kampaně, pořádní soutěže Ceny Kudy z nudy, vydávání DVD a brožur včetně překladů do šesti jazyků a mnoho dalšího.

Jaké zisky (finanční, případně nefinanční) z těchto nákladů má tuzemský daňový poplatník?

CzechTourism je příspěvková organizace zřízená státem a jako taková negeneruje žádný přímý zisk. Úkolem agentury je propagace turistického potenciálu Česka na zahraničním i domácím trhu a v rámci této svěřené činnosti plní také portál Kudy z nudy. Sám si asi dokážete představit, že počítat přínos pro každého daňového poplatníka není možné. Pokud bychom přesně věděli, kolik lidí navštívilo akce nebo aktivity právě na popud Kudy z nudy, jistě bychom se k tomuto číslu dostali.

Co uvádí Filip Remenec v tiskové zprávě

Nejdůležitější portál agentury CzechTourism o tuzemském cestování prochází zásadní přestavbou. V říjnu se představí v novém a změna to nebude jen vizuální.

Portál rozšíří možnosti pro vkládání informací od provozovatelů turistických nabídek a nabídne komfortnější služby pro vyhledávání ze strany veřejnosti. Přestavba portálu probíhá v rámci projektu na podporu domácího cestovního ruchu, jehož nejviditelnější součástí je kampaň Dovolená v Česku – to letí! Pro kampaň je portál stěžejním informačním bodem, ke kterému odkazuje propagace v televizi, rádiu nebo tisku.

"Portál Kudy z nudy oslaví na podzim šesté narozeniny, a tak je na důkladnou rekonstrukci nejvyšší čas. Dosavadní systém už ve špičce nestačí zvládat nápor návštěvníků, je náročný pro redakční práci a neumožňuje rychle reagovat na aktuální trendy," říká vedoucí týmu Kudy z nudy Štěpánka Orsáková.

10 největších změn

1. Přehlednější a přesnější vyhledávání – databáze Kudy z nudy se stále rozšiřuje, a tak by nové vyhledávání mělo při zpracování velkého množství dotazů přinést přesnější výsledky. Nově budou propojeny akce a aktivity, takže po zadání místa se lidé rychle dozví nejen to, co je zde k vidění, ale i jaké akce je možné navštívit.

2. Atraktivní design založený na vizuálně zajímavých fotografiích, videích a virtuálních prohlídkách

3. Otevřená redakce – snadné vkládání nových turistických nabídek, pozvánek na akce a jejich následná editace ze strany podnikatelů nebo pořadatelů

4. Více aktuálních informací z regionu – přístup do redakce pro pracovníky turistických informačních center nebo zástupců organizací cestovního ruchu

5. Zapojení do sociálních sítí – propojení aktivit a akcí do facebooku

6. Plánovač výletů – po zadání základních parametrů sestaví trasu výletu včetně předpokládané ceny, itineráře trasy, času potřebného na návštěvu jednotlivých cílů a otevíracích dob objektů

7. Nový obsah – např. Česká nej, přes tisíc virtuálních prohlídek významných turistických cílů, tematických nabídek pro rodiny s dětmi, milovníky wellness, gurmánské turistiky i dalších témat

8. Moje Kudy z nudy – možnost registrace a vytvoření vlastního profilu, ukládání a plánování vlastních výletů a oblíbených turistických cílů

9. Propojení s dalšími weby – nově tu lidé najdou např. certifikované hotely, kempy nebo certifikované restaurace, akce z jednotlivých regionů

10. Nový robustní systém, který zvládne vyřídit požadavky několika desítek tisíc návštěvníků

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: pavel eichler
Tak jsem se enažil najít na kudy z nudy.cz jednoduchou informaci a to, kde jsou dnes v Praze kolotoče. A překvapivě nenašel. Pouze asi 200 nabídek komerčních zajímavostí "za zábavou" Hlavně že mi to nabídne staroměstský orloj.Každopádně server na nic. Alespoň pro mne.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 6.7.2010 13:54
Reaguj
pavel eichler
Kubo, diky. Dlouho jsem si nad tim lamal hlavu. Ze me to nenapadlo driv. Takhle naivni kampan musi byt tunel.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 6.7.2010 12:50
Reaguj
Marilyn - Tereza
Třeba má paní Tereza něco společného s hotelem Marilyn, viz http://www.firmy.cz/detail/2332496-zalstav-hotel-marilyn-chocen.html. Její reakce by byla takto adekvátní – měla by reklamu a inzerci zadarmo – a zaplatí to „jenom“ daňový poplatník. Jak se ale k tomu staví třeba malé truhlářství z Chocně, které by se chtělo také zviditelnit někde v internetu, nebo ta mlékarna za rohem, která je odkazána na tichou poštu nebo styl „jedna paní povídala“. Ten mlékař může pouze na kopírce zhotovit plakátek, který potom třeba někdo z rodiny roznáší do nedalekých poštovních schránek.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: zastání
Žeby Tereza alias Marylin.S byla zaměstnankyní Kudyznudy.cz? Že by kecala? Že by nikde nic neinzerovala? Že by žádný podnik neměla?
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 2.7.2010 09:56
Reaguj
Zastání - rád se poučím
Vážená paní Terezo, jistě jednáte dobře když se stavíte za Vašeho podnikatelského partnera. Máte ovšem představu o kolik procent se Vaše podnikatelská činnost díky tomuto portálu zvětšila, je to pro Vás doložitelné? Je možné z Vaši strany dohledat, které Vaše aktivity bazírují jenom a jenom na inzerci v tomto portálu? A nemáte vlastní internetové stránky, které v zásadě prezentují Vaší podnikatelskou činnost?. A jak dlouho spolupracujete s tímto portálem? Co se u Vás od té doby změnilo?Je jasné, že každý je rád, když ziská bezplatně podporu, reklamu nebo inzerci – pouze to stojí každého daňového poplatníka něco - souhrnně stát miliony korun. Shledáváte, že je to v pořádku?Velice by mne zajímaly Vaše odpovědi na mé otázky, rád se v mém pokročilém věku něco přiučím.S přátelským pozdravem a přáním dalších úspěchů.
Reaguj
Re: Hm
Zkouknul jsem HD, jsou to pěkný stránky, asi opustím KZN :) Obrovský rozdíl ale bude v tom, že Kudy z nudy budu pořád dál platit, kdežto na provoz Horydoly neplatím nic před tím ani potom.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 1.7.2010 12:22
Reaguj
Re: Re: Re: zastání
Jsem CSZ (celkem spokojený zaměstnanec) tak nevim co bych inzeroval - vadí mi ale že vám ji platím a vůbec, co máte za podnik? Pochlubte se Marylin v čem podnikáte?
 • Autor JN
 • Datum a čas 1.7.2010 12:18
Reaguj
Hm
Zkouk jsem KzN, moc pěkný stránky, asi opustím HD...
 • Autor Tom
 • Datum a čas 1.7.2010 12:06
Reaguj
Re: Re: zastání
...a cože vám brání se na KZN přidat?
 • Autor Tereza
 • Datum a čas 1.7.2010 11:54
Reaguj
Re: zastání
Taky bych byl rád, kdyby mi někdo zaplatil reklamu a já se moh propagovat zadarmiko
 • Autor JN
 • Datum a čas 1.7.2010 11:16
Reaguj
Celkem 30 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Slovenští horolezci zvolili za předsedu Paceka, zadluženého po uši

Slovenští horolezci zvolili za předsedu Paceka, zadluženého po uši

Anton Pacek, nový předseda úctyhodného horolezeckého spolku JAMES, je zadlužený až po uši na Slovensku i v Česku.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Registrace snímků na Tourfilm je spuštěna

Registrace snímků na Tourfilm je spuštěna

Tradiční festival propagačních spotů cestovního ruchu Tourfilm spustil registraci soutěžních snímků pro ročník 2019.
Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvije cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi
Ferátový set Ocún Torq 2 může zabít lezce

Ferátový set Ocún Torq 2 může zabít lezce

AKTUALIZACE: doplnili jsme nesouhlasné stanovisko výrobce  Systém rychlého varování pro nebezpečné výrobky Evropské unie zakázal prodávat ferátový tlumič pádu Ocún Torq 2. Zároveň přikázal výřobci, aby ho stáhnul od zákazníků

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonošní kašparské hory Kašperské Hory 21.4.
Gruzie a severní pól - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Jan Homola a Richard Santus 24.4. 19:00
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Na jeden den geologem Praha, Česká geologická služba 26.-27.4. 26.4. 09:00
Open Studios Brno, Tesla 26.-28.4. Dny otevřených dveří výtvarných ateliérů 26.4.
Drahokamy a minerály Tišnov 26.-28.4. Burza 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54