Bém dostal cenu za šplh po laně

Bém dostal cenu za šplh po laně
Pavel Bém.
Autor snímku Václav Holič
SDÍLEJ:

Pavel Bém je pořád dobrá marka. ...aspoň co se marketingu týká. Vloni měl nabitý sál na cestovatelském festivalu Kolem světa a letos naplnil sál na Smíchovském festivalu alpinismu při promítání ze svého výstupu na K2. Zároveň dostal cenu jako horolezec roku v kategorii velehory nad šest tisíc metrů.

Pavel Bém patří k modrým kmotrům pražského a možná i celostátního formátu. Má na svědomí rozkradené miliardy korun, obří korupci a kriminální činnost na Magistrátu hlavního města Prahy.

Zároveň býval horolezcem, který patřil do české širší špičky. Dnes stále leze a sportuje na kole, na lyžích a v dalších odvětvích. Má za sebou Seven Summits (vylezl na nejvyšší hory všech kontinentů) a zdolal mnoho atraktivních vysokých hor včetně nejvyššího Mount Everestu.

Nikdy neodhalil své sponzory, ačkoliv mnoho hor zdolal v době, kdy byl ve veřejných službách nejprve jako starosta Prahy 6 a poté jako primátor hlavního města Prahy. Nevyvrátil tak podezření, že jeho sponzoři byli ve skutečnosti firmy, které od něho získaly zakázky na Magistrátu za předražené honoráře.

Horolezec roku nebo Výstup roku?

V současné době jsou udělovány dvě ocenění v českém horolezeckém sportu. Nejlepší Výstupy roku uděluje Český horolezecký svaz vždy na konci léta v rámci Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu. Cena je určena pro jeden konkrétní nejlepší výstup ve své kategorii.

Horydoly.czČeské horolezecké výstupy roku 2012

Pavel Bém.

Ocenění Horolezec roku uděluje společnost Alpy ve spolupráci s Českým horolezeckým svazem na podzimním Smíchovském festivalu alpinismu. Cena je určena pro laureáty, kteří vylezli nejlepší výstupy.

Obě ceny jsou si dost podobné. Výstup roku je tradičně udělován už od dob socialismu, Horolezec roku je dílem cestovní kanceláře Alpy, která se zviditelňuje v posledních několika letech.   

Horolezcem roku 2012 byl vyhlášen skalní lezec, boulderista a závodník Adam Ondra ze stáje společnosti Alpy. Pražský křišťálový cepín byl udělen za celoživotní výkony Alexu Huberovi z Alpenvereinu, který v České republice obchodně zastupuje společnost Alpy. 

Těžká hora a špatné počasí

Osmitisícová hora K2 (8611 m) je druhá nejvyšší na světě a s přehledem nejobtížnější. Vládne tu většinou špatné počasí a výstup z žádné strany není lehký. 

K2 se místním jménem nazývá Chogori (z jihu) a Qogir (ze severu). Poprvé vylezli na vrchol Italové roku 1954. Další výstup se podařil až roku 1977. Vystoupil na ni z českých horolezců již dříve Josef Rakoncaj, dokonce dvakrát a jednou těsně pod vrcholem bivakoval (1983, 1986), a Libor Uher (2007). Pokoušely si o ni dále takové persony, jako třeba Lepold Sulovský, Radek Jaroš nebo Zdeněk Hrubý, ale neuspěly.

Horydoly.czLibor Uher zdolal K2

K2 (8611 m) nad ledovcem Baltoro.

Výstup Pavla Béma a Petera Hámora zřejmě nepatřil k nejtěžším. Využili totiž fixních lan, které do stěny zavěsila korejská expedice, která lezla před nimi. Nemuseli tedy zdolávat náročnou skálu, led a sníh vlastními silami, ale nejhorší místa prostě vyšplhali po cizích lanech.

Rychlý sešup mezi mezi bezvýznamné země

Výškové himálajské horolezectví v česko-slovenském podání zaznamenává od 80. let minulého století výkonnostní sestup. Tehdy patřili Čechoslováci do absolutní světové špičky, dnes lezou spíše turistické výstupy a trasy vhodné pro horolezec, kterým jde o vrcholy více než o obtížnost výstupu.

Posuďte sami, jaké čtyři významnější výstupy byly letos vylezeny a aspirovaly na nejlepší české výkony:  

Pavel Bém a Peter Hámor: K2 Abruzziho pilíř (prvovýstup 1954) - expediční styl po cizích lanech

Marek Holeček a Zdenek Hrubý: Nanga Parbat Kinshoferova cesta (prvovýstup 1962) - alpský styl

Radek Jaroš a Jan Trávníček: Annapurna Holandská varianta (prvovýstup 1977) - expediční styl

Zuzana Hofmanová: Broad Peak Rakouská cesta (prvovýstup 1957) - expediční styl, horolezkyně se ztratila pod vrcholem


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jak z radia Jerevan

Tak v tom je ještě větší bordel, než jsem čekal... Boha jeho.

Reaguj
Jak z radia Jerevan

Kubo, měl by sis udělat jasno, kolik a jakých cen se uděluje. Nejsou dvě, ale tři:

1) Výstupy roku ČHS

2) Výstupy roku Alpy/OAEV/LaH

3) Horolezec roku ČHS+Alpy a spol

Pavel Bém byl oceněn za výstup na K2 pouze společností Alpy, tvrzení, že to bylo v soutěži Horolezec roku, není pravdivé.

XYMAC

Reaguj
že by nyní?

Aha, takže to byly jenom takové kecy... Myslel jsem, že  to myslíš vážně.

Reaguj
že by nyní?

Proč bych se měl soudit já? Upozorňuji pouze na to, že takovému nařčení by se mohl Pavel Bém bránit soudní cestou. Tedy pouze za předpokladu, že by mu pan Turek jaksi stál za to, o čemž pochybuji.

  • Autor to je taky jedno
  • Datum a čas 27.11.2012 19:16
Reaguj
že by nyní?

To se to plácá do větru, když nejde o Tvé peníze, že jo? Vezmi si tenhle článek, zažaluj mne u soudu, slož všechny soudní poplatky, zaplať svého advokáta a sejdeme se ve Spálence. Jednak budeš muset do protokolu nadiktovat své jméno, takže se poznáme osobně, a druhak zaplatíš ještě mého odvokáta, až soud prohraješ.

Pokud jsi se rozhodl do toho stejně jít, nabízím Ti službičku. Napiš mi předem paragrafy, konkrétní citace z článku a částku, kterou chceš vysoudit. Já Ti napíšu, proč to je nesmysl. Ušetřím Ti tak spoustu peněz a času. A ostudu nebudeš mít tak velkou, jako když si tady vymýšlíš.

Reaguj
že by nyní?

Tvrzení Jakuba Turka o Pavlu Bémovi, který nebyl souzen (natož pak odsouzen) za jakýkoliv trestný čin, spojený s výkonem funkce primátora hlavního města, je bez předložení relevantních důkazů jasnou pomluvou. Doufám, že si to Pavel Bém nenechá líbit a konečně se rádoby novinář Jakub Turek dočká spravedlnosti (i kdyby to měla být jen omluva s pěknou pokutou). Za titulek ho ovšem nezbývá než pochválit, větší hnůj už vymyslet nemohl.

  • Autor to je taky jedno
  • Datum a čas 27.11.2012 16:39
Reaguj
styl

Děkujeme za pochvalu. Těší nás Vaše ocenění.

Reaguj
styl

Krásná klasifikace letošních výstupů na osmitisícovky, expediční styl, expediční styl po cizích lanech (zjevně vyhrazeno pro Béma) a alpský styl. Na Nangá Parbat rozhodně nevylezli hoši alpským stylem a na normálkách využívat cizí lana je normál. Ale titulek se opět povedl, je fakt čtivý. Bravo.

  • Autor to je jedno
  • Datum a čas 27.11.2012 14:22
Reaguj
Děkujeme za připomínku

Opraveno.

Reaguj
pravopis

Hned ve druhém řádku hrubka. Nezvládám-li vyjmenovaná slova po "b", měl bych raději napsat "... měl naplněný sál...". Nezní to sice tak expresivně, je to ale gramazticky správně.

  • Autor CHC
  • Datum a čas 26.11.2012 19:59
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci jízdních kol mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl o třetinu a některé firmy musely snížit výrobu nových kol. Nepovedlo se doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23 a to i přes různé slevové... celý článek

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

bsqaaoxl prednisone 20mg cheap, 19.4.2024 12:03, 12 příspěvků
multitasking Lukas B., 19.4.2024 8:39, 11 příspěvků
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 11 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 11 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 11 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 11 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 11 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 11 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09