Prabos je konzervativní obuvník, ale letos začíná vyrábět i moderní boty

Prabos je konzervativní obuvník, ale letos začíná vyrábět i moderní boty
Juraj Vozár.
Autor snímku Prabos
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Juraj Vozár je ředitelem obuvnické firmy Prabos. Značka má za sebou 155 let historie, protože ve Slavičíně pracoval koželuh Jan Pivečka už roku 1860. Po 1. světová válce se vrhla jeho firma na výrobu bot stejně jako slavná konkurence Baťa. Jak by také ne, když slavičínský Prabos sídlí jen pár kilometrů od Zlína, hlavního města obuvi.

Ředitel Juraj Vozár poukazuje na velké zkušenosti Prabosu s pracovními a vojenskými botami, ze kterých jsou odvozené outdoorové modely. Zároveň ohlašuje, že letos se zaměří také na lehší outdoorové boty s novou membránou Nanodry.

Komu Prabos patří?

Za Prabosem stojí ryze český kapitál.

Proč se majitel do šití bot vůbec pustil? Dá se na obuvi něco vydělat?

Nedá se říci, že by se do výroby pustil. Prabos je tradiční firmou s historií delší, než má Baťa. Nejde tedy o vznik někdy v 90. letech, nýbrž o pokračování tradiční výroby ve Slavičíně, týkající se pracovní a lovecké obuvi. Vydělat se na obuvi dá, ale nejde o obrovské sumy. A peníze se okamžitě reinvestují do strojů a technologií.

Jaký je rozdíl mezi outdoorovou a pracovní botou, případně vojenskou či loveckou?

Pracovní bota musí odpovídat evropským a českým státním normám. Těmi základními jsou EN ISO 20345 a 20347. Prabos má kolekci rozdělenu na pracovní, vojenskou a trekovou. Snažíme se, abe certifikaci měla i treková obuv. Certifikát totiž potvrzuje, že produkt splňuje vysoké nároky na kvalitu zpracování a materiálů. Přínos vidím v tom, že obuv musí mít předem jasně dané požadavky z hlediska propustnosti vodní páry, pohlcení energie na patě, oděru podšívky nebo ohybu podešve. Toto vše norma požaduje a běžná outdoorová obuv mít nemusí. 

Kam dodáváte a do kterých zemí vyvážíte?

Pracovní boty jdou hlavně na český trh a méně na Slovensko. Vojenské boty dodáváme pro českou, holandskou, anglickou a německou armádu. Také pro policii Makedonie, Bulharska, pro městskou policii v polských Katovicích a Krakově. Nějaké boty šly i do střední Ameriky.

Jaké jsou vaše hlavní prodejny?

S omezením, daným licencí na Gore-tex, jsou naše boty v prodejnách pracovní obuvi, loveckých a rybářských obchodech. Provozujeme také několik vlastních firemních prodejen. Což by se mělo změnit s aplikací nové nanomembrány Nanodry v průběhu roku 2016. I tak bude ale důraz kladen na prodej v e-shopech, ne velkoobchodě.

Kdo si Prabosky kupuje více - zaměstnanci na práci, nebo turisté na rekreaci do přírody?

Prodáme více pracovních bot.

Cítíte v prodeji krajové zvláštnosti?

V severních a horských oblastech jsou požadovány více zateplené boty, ale zásadní rozdíly to nejsou. Nejlépe jdou na odbyt boty kožené, vybavené membránou, dále polobotky kombinace useň/textil. Kotníkové boty jen celousňové.

Jaké trendy letos vládnou u botařů?

Prabos patří ke konzervativním výrobcům a nesleduje módní trendy. Chceme, aby obuv byla lehká, neklouzala, dobře tlumila na patě a byla paropropustná, tedy aby se v ní nepotila noha.

Kožené boty spíše ustupuji, nebo si zachovávají pozice?

Jde o to, co zákazník preferuje. Z pohledu prodeje je kožená bota levnější, než s membránou. Z pohledu vojenských bot, většina armád chce kožené boty s membránou. Je zajímavé, že největší evropská armáda, německá, upřednostňuje koženou obuv bez membrány. Z čehož plyne, že z pohledu středoevropského, má obuv bez membrány své výhody.

Je tedy membrána vůbec nutná?

Domnívám se, že kombinace useň/textil vyžaduje použití klimamembrány. Na druhou stranu, celokožená bota vždy membránu nevyžaduje. Třeba do polobotek nemá moc smysl membránu všívat. Třeba náš model Eryx má i bez ní výbornou paropropustnost. Membrána by odvod par jen brzdila. Nad použitím membrány je potřeba se zamyslet, pokud boty přicházejí dlouhodobě do kontaktu s vodou. 

Je výhodné mít botu od středoevropského výrobce? Padnou cizí kopyta, třeba Italů, na českou nohu? 

Co se týče anatomie nohy, lidé se řadí do několika skupin. Naše středoevropská bota, má kopyto kratší a masivnější. Kopyto pro nohu středomořského typu je delší a užší. Boty od jižních výrobců je tedy třeba důkladně vyzkoušet, než si je koupíte. Kopyto Prabos prošlo dlouholetým vývojem a měřením. Je vyzkoušené především armádou. Ale vše je individuální. Pro armádu má kopyto několik objemových stupňů, kdy obvod přes kloub prstů se může lišit o 3 až 4 milimetry.

Jak je to s kopytem pro ženskou nohu?

Anatomie mužské a ženské nohy je pochopitelně rozdílná. Prabos má vyvinuté odlišné ženské kopyto pro pracovní obuv 0451. Ve vojenské oblasti je pak vyráběno běžné kopyto v menších velikostech. Ženská a mužská bota se však u většiny výrobců nijak neliší, pouze velikosti, s ohledem na náklady.

Jak je to s podešvemi?

V současnosti platí, že čím měkčí podešev, tím méně klouže. Dle normy se uvádí třídy skluzu SRA, SRB a SRC od nejhorší po nejlepší. Jen složení gumové směsi je alchymie a vyžaduje jasnou představu, kde se bude chodit. Třeba požadavek na pracovní boty, aby byly oleji vzdorné, zároveň zvýší tvrdost podešví a tím klouzavost. 

Hegemonem je v této oblasti Vibram.

To je téma na delší rozhovor. Životnost podešví této značky není podle mých představ a navíc má dlouhé objednací lhůty. Dle mé osobní zkušenosti měli u Vibramu problém spojit měkkou podešev, tedy neklouzavou, s polyuretanovou mezipodešví. Vibram tedy jde spíše cestou tvrdších podešví. Výhodou českého výrobce je blízkost místních výrobců gumy a podešví, s nimiž je pružná komunikace při vývinu směsí na podešve. Společnost Vibram je obrovská a část výroby má přenesenou do Číny. 

KATALOG: Prabos (9 MB)
KATALOG: Prabos Energy (2 MB)

Má česká firma Prabos s tak dlouhou tradicí ambice zařadit se mezi světové TOP výrobce outdoorové obuvi?

Samozřejmě, vše je možné. Chceme se ale hlavně řadit po bok německým výrobcům. Jejich filozofie je podobná. Obávám se, že italská tendence měnit každou chvíli kolekci, materiály a barvy, není to, co bychom my chtěli. Zatím jsme ztratili pozice na outdoorovém trhu, protože tento trh je spojen s použitím membrány. Díky licenční smlouvě s Gore-texem bychom porušovali dohody. Ale smlouva nám umožňuje použít i jiné typy membrán.

Jak je to s lehčími nižšími botami? Oblíbené jsou teď maratónky, speciální boty na feráty a podobné modely.

Nová kolekce trekové obuvi s membránou Nanodry musí vyžadovat jinou filozofii, než kterou Prabos splňuje se svou současnou kolekcí.

Na botách jsou od nepaměti tkaničky a nahoře háčky. Je v dohledu něco revolučního?

Jsou suché zipy, gola systém – lanko stahované otáčením. My z hlediska konzervativního přístupu volíme běžné gumičky a tkaničky. Měníme kování, už není kovové, ale plastové. Další nové systémy se objevují, ale ne masově.

Pro horolezecké použití vyrábíte model Diamir. Co brání širší nabídce?

Naším cílem je oslovit outdoor v nejmasovějším měřítku a do specialit jsme proto zatím příliš nezabruslili.

Před pěti až osmi lety se ozývaly negativní ohlasy na Prabos, ale utichly.

Pravděpodobně byl problém hlavně na botě Condor, kdy gumový materiál podešve rychle stárnul. A že nebyl dodržen technologický postup lepení a podrážka se odlepovala. Tyto problémy jsme odstranili.

Co má smysl na roky používané a přesto oblíbené botě vyměňovat a opravovat?

Nabízíme servis v podobě výměny podešve a různých vkládacích stélek, dále tkaniček a celkové impregnace.

Dnes je důležitá ekologická stránka výroby a ochrana zdraví zaměstnanců, práce s lepidly, gumou, opracování kůže.

Především musíme sledovat limity znečištění dané zákonem. To se týká rozpouštědel v lepidlech. Useň nakupujeme už zpracovanou, tedy zbavenou škodlivého chromu, což zabezpečuje koželužna. Gumu zpracováváme také jako hotový produkt. Veškerý odpad zužitkováváme, kdy zbylá kůže jde třeba na brašny a opasky. Klasická lepidla v rámci moderního trendu nahrazují vodou rozpustné, ale já osobně se domnívám, že nikdy v použití pro armádu a outdoor nebude u takového lepidla dosaženo požadované pevnosti.

INFO: Prabos

Horydoly.czTEST: Pohory Prabos Fox doplňují polobotky Eryx

Prabos Fox.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.... celý článek

Mnich na hrotu

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

LABSKÁ STEZKA Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Chorvatská kuna vydržela jen 28 let

Chorvatská kuna vydržela jen 28 let

Kuna je měna platná v Chorvatsku. Její zkratka je HRK. V oběhu je od roku 1994, když nahradila chorvatský dinár, který zase nahradil jugoslávský dinár po rozpadu Jugoslávie. Od 1. ledna  2023
Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Obrázky vylepšují prezentace a videa. Ne text. Ne audio. Je to obraz, který vládne tomuto světu.
Jak doma šetřit energie, když jste na dovolené? Vytáhněte spotřebiče ze zásuvky!

Jak doma šetřit energie, když jste na dovolené? Vytáhněte spotřebiče ze zásuvky!

Šetřit, šetřit a zase šetřit. Takové je heslo většiny Čechů na letní dovolené. V průzkumu ING Bank odpovědělo 86 % českých turistů, že se snaží na letním pobytu co nejvíce snížit náklady. Zhruba

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Čochtanova Třboň Třeboň 12.-14.8. 12.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Sraz koloběžkářů Červený Kostelec, Brodský 9.-11.9. 9.9.
Hrnčířské trhy Beroun 10.-11.9. 10.9.

Diskuse

Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 21 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 21 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 21 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 21 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 21 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 21 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 21 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 21 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 21 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 11:01, 21 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Browse over 500 000 of th... billhi18 billhi18, 12.8.2022 15:32
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53