Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu
GoldenPass Express, interiér umožňuje dokonalý výhled do alpské krajiny.
Autor snímku ARCHIV Passengera
SDÍLEJ:

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux, Gstaad a Interlaken. Za úspěšným projektem stojí mnoho zvučných jmen drážního světa.

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu
GoldenPass Express.
Autor snímku ARCHIV Passengera

Na revolučních podvozcích posledních 15 let pracoval výrobce Alstom, za vagony stojí Stadler a jejich design pochází z pera společnosti Pininfarina, která se podepsala třeba pod luxusními supersporty Ferrari. O komfort cestujících na palubě se zásadním způsobem starají dvě české firmy. Na panoramatické výhledy lidé vyhlíží ze sedaček fryčovického Borcadu a v průběhu cesty si mohou užít digitální služby od české technologické firmy Passengera.

GoldenPass Express.

Dvě šířky kolejí a různé elektrické trakce

Vlak GoldenPass Express je malý technický zázrak. Přes 115 km dlouhá trať s převýšením 900 metrů se skládá ze dvou typů kolejí, přičemž snahy o řešení tohoto problému vyšly historicky naprázdno a oblíbená letoviska se nepodařilo bez přestupu propojit přes 150 let.

 

Řešení přinesla až společnost Alstom, která posledních 15 let pracovala na variabilním podvozku, který dokáže za jízdy plynule měnit rozchod kol téměř o půl metru (z 1000 mm na 1435 mm), a dokonce i upravit o 20 cm výšku vagonů podle nástupišť. To vše probíhá v rychlosti 15 km/h před stanicí Zweisimmen nedaleko Gstaadu, kde se navíc mění také elektrická soustava, a je tak nutné ve stanici vyměnit lokomotivu. Přes veškerou složitost si ale cestující změny prakticky nevšimnou.

GoldenPass Express.

Zábava a internet ve všech vozech

Na palubě je kromě první a druhé třídy i oddělení Prestige, ve kterém si až 18 cestujících může vychutnávat výhledy z otočných, elektricky nastavitelných křesel české značky Borcad doplněné prémiovým cateringem. Všem na palubě cestu zpříjemňují také digitální služby druhé české firmy, která se na projektu GoldenPass Express podílela, technologické společnosti Passengera. Ta zajišťuje připojení vlaků k internetu a formou infotainmentu nabízí cestujícím i digitální služby v podobě dynamického obsahu o trase na obrazovkách ve vlaku doplněné o interaktivního turistického průvodce.

Booking.com

"GoldenPass Express se zařazuje mezi ostatní ikony švýcarské železnice, a to ve všech kategoriích: inženýrství, design i digitalizace. Passengera má na starost tomuto historickému, ale zároveň modernímu projektu dodat špičkový digitální zážitek. Nabídnout spolehlivou konektivitu uprostřed švýcarských Alp není jednoduché, ale Passengera má roky zkušeností z úspěšných spoluprací s Bernina Expressem či Glacier Expressem. Máme tak radost, že jsme do portfolia mohli přidat další jedinečný švýcarský projekt. Navíc všem, kdo se chtějí dozvědět něco nového o alpské přírodě, umožňuje Passengera přístup k aktuálním informacím o trase a zajímavých místech po cestě díky digitálnímu průvodci," popisuje nový projekt Jan Kolář, CEO české technologické společnosti Passengera. 

GoldenPass Express.

Passengera dodává technoplogie do vlaků i na lodě

Kromě pověstných švýcarských vlaků dodává Passengera svá digitální řešení pro vlaky, autobusy a další dopravní prostředky na celkem pěti kontinentech. Čeští cestující mohou využít služby z dílny Passengery například ve vlacích Pendolino, RailJet, InterJet či ve vybraných EC/IC spojích Českých drah. Ve světě na technologii od české firmy spoléhá například futuristický projekt největšího metra na světě, který roste v saúdskoarabském Rijádu, turistické vlaky na Machu Picchu v jihoamerickém Peru nebo luxusní katamarán společnosti Austal, který bude brzy brázdit vody ve Francouzské Polynésii.

GoldenPass Express.

Passengera dopravcům nabízí modulární platformu, která kromě Wi-Fi a infotainment platformy pro cestující (filmy, hudba, audioknihy, hry…) poskytuje také monetizační nástroje, centrální systém pro správu obsahu (content management system, CMS) a systém pro správu a monitoring vlaků (monitoring and management suite, MMS). Passengera dokáže integrovat další palubní systémy od různých výrobců a spravovat je všechny z jednoho centrálního systému. Firma při svých začátcích využila liberalizace železničního trhu a nabídla dopravcům konkurenční výhodu v podobě nových služeb pro cestující. Aktuálně má nasmlouvané zakázky za více než 10 milionů dolarů (téměř čtvrt miliardy korun).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jaro začíná dnes v podvečer

Jaro začíná dnes v podvečer

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

České cestovní kanceláře hledí do příštího roku s nejistotou. Nechají chorvatští hoteliéři dost místa pro naše turisty, nebo budeme tak trochu vycpávka pro mezery v příjezdech Němců?
Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux,
Legendární sportovní obuv Botas se přestala vyrábět

Legendární sportovní obuv Botas se přestala vyrábět

Botasky končí. Výrobce ve Skutči propustil zaměstnance a ukončil výrobu. 
Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Finanční potíže cyklistické společnosti BP Lumen se rozkrývají. Spadla do insolvence, má napůjčováno tři čtvrtě miliardy korun, nikdo její kola nechce a úvěry v bankách zaplatí díky Andreji Babišovi všichni občané České

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42