Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu
GoldenPass Express, interiér umožňuje dokonalý výhled do alpské krajiny.
Autor snímku ARCHIV Passengera
SDÍLEJ:

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux, Gstaad a Interlaken. Za úspěšným projektem stojí mnoho zvučných jmen drážního světa.

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu
GoldenPass Express.
Autor snímku ARCHIV Passengera

Na revolučních podvozcích posledních 15 let pracoval výrobce Alstom, za vagony stojí Stadler a jejich design pochází z pera společnosti Pininfarina, která se podepsala třeba pod luxusními supersporty Ferrari. O komfort cestujících na palubě se zásadním způsobem starají dvě české firmy. Na panoramatické výhledy lidé vyhlíží ze sedaček fryčovického Borcadu a v průběhu cesty si mohou užít digitální služby od české technologické firmy Passengera.

GoldenPass Express.

Dvě šířky kolejí a různé elektrické trakce

Vlak GoldenPass Express je malý technický zázrak. Přes 115 km dlouhá trať s převýšením 900 metrů se skládá ze dvou typů kolejí, přičemž snahy o řešení tohoto problému vyšly historicky naprázdno a oblíbená letoviska se nepodařilo bez přestupu propojit přes 150 let.

 

Řešení přinesla až společnost Alstom, která posledních 15 let pracovala na variabilním podvozku, který dokáže za jízdy plynule měnit rozchod kol téměř o půl metru (z 1000 mm na 1435 mm), a dokonce i upravit o 20 cm výšku vagonů podle nástupišť. To vše probíhá v rychlosti 15 km/h před stanicí Zweisimmen nedaleko Gstaadu, kde se navíc mění také elektrická soustava, a je tak nutné ve stanici vyměnit lokomotivu. Přes veškerou složitost si ale cestující změny prakticky nevšimnou.

GoldenPass Express.

Zábava a internet ve všech vozech

Na palubě je kromě první a druhé třídy i oddělení Prestige, ve kterém si až 18 cestujících může vychutnávat výhledy z otočných, elektricky nastavitelných křesel české značky Borcad doplněné prémiovým cateringem. Všem na palubě cestu zpříjemňují také digitální služby druhé české firmy, která se na projektu GoldenPass Express podílela, technologické společnosti Passengera. Ta zajišťuje připojení vlaků k internetu a formou infotainmentu nabízí cestujícím i digitální služby v podobě dynamického obsahu o trase na obrazovkách ve vlaku doplněné o interaktivního turistického průvodce.

Booking.com

"GoldenPass Express se zařazuje mezi ostatní ikony švýcarské železnice, a to ve všech kategoriích: inženýrství, design i digitalizace. Passengera má na starost tomuto historickému, ale zároveň modernímu projektu dodat špičkový digitální zážitek. Nabídnout spolehlivou konektivitu uprostřed švýcarských Alp není jednoduché, ale Passengera má roky zkušeností z úspěšných spoluprací s Bernina Expressem či Glacier Expressem. Máme tak radost, že jsme do portfolia mohli přidat další jedinečný švýcarský projekt. Navíc všem, kdo se chtějí dozvědět něco nového o alpské přírodě, umožňuje Passengera přístup k aktuálním informacím o trase a zajímavých místech po cestě díky digitálnímu průvodci," popisuje nový projekt Jan Kolář, CEO české technologické společnosti Passengera. 

GoldenPass Express.

Passengera dodává technoplogie do vlaků i na lodě

Kromě pověstných švýcarských vlaků dodává Passengera svá digitální řešení pro vlaky, autobusy a další dopravní prostředky na celkem pěti kontinentech. Čeští cestující mohou využít služby z dílny Passengery například ve vlacích Pendolino, RailJet, InterJet či ve vybraných EC/IC spojích Českých drah. Ve světě na technologii od české firmy spoléhá například futuristický projekt největšího metra na světě, který roste v saúdskoarabském Rijádu, turistické vlaky na Machu Picchu v jihoamerickém Peru nebo luxusní katamarán společnosti Austal, který bude brzy brázdit vody ve Francouzské Polynésii.

GoldenPass Express.

Passengera dopravcům nabízí modulární platformu, která kromě Wi-Fi a infotainment platformy pro cestující (filmy, hudba, audioknihy, hry…) poskytuje také monetizační nástroje, centrální systém pro správu obsahu (content management system, CMS) a systém pro správu a monitoring vlaků (monitoring and management suite, MMS). Passengera dokáže integrovat další palubní systémy od různých výrobců a spravovat je všechny z jednoho centrálního systému. Firma při svých začátcích využila liberalizace železničního trhu a nabídla dopravcům konkurenční výhodu v podobě nových služeb pro cestující. Aktuálně má nasmlouvané zakázky za více než 10 milionů dolarů (téměř čtvrt miliardy korun).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Aby Český horolezecký svaz obešel úředně-ekonomické problémy s pojištěním Uniqa a vstupem do struktur Slovinského horského spolku, založil Česko-slovinský alpský spolek.... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Velmi si vážíme podpory od širokého spektra oddílů napříč celou republikou, která nás ujistila, že v problémech, které nás trápí, nejsme osamoceni. Snaha vyvinutá před Valnou hromadou Českého horolezeckého svazu je startovacím
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci
Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci jízdních kol mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl o třetinu a některé firmy musely snížit výrobu nových kol. Nepovedlo se doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23 a to i přes různé slevové

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
Hrnčířská sobota Veselý Kopec 4.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.

Diskuse

fgwnqjobj valtrex prescription medicine, 22.4.2024 1:28, 1 příspěvek
nyxdonyc lisinopril 10 12.5 mg, 22.4.2024 1:08, 117 příspěvků
oypcyaxp generic cialis tadalafil, 22.4.2024 0:51, 1 příspěvek
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23