Zimní dovolená v Česku: kratší pobyty a vyšší útraty

Zimní dovolená v Česku: kratší pobyty a vyšší útraty
Skiareál Špindlerův Mlýn.
Autor snímku Prime Communications
SDÍLEJ:

Zimní dovolenou v tuzemsku letos plánuje 44 % Čechů, což je o tři procentní body méně než loni. Průměrně zde chtějí strávit šest dní – o den méně než v minulé sezóně.

Zároveň ale počítají s vyššími výdaji. Za celou zimní dovolenou se chystají zaplatit v průměru 9 11 korun, meziročně o 769 korun víc. Do zahraničí se v zimě chystá 34 % Čechů. Tradičním lákadlem během adventu zůstávají vánoční trhy. Silvestr pak většina lidí pojímá spíše jako klidnou záležitost a chtějí ho strávit doma nebo u blízkých. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Institutu turismu.

Kratší dovolená, vyšší rozpočet

Zimní pobyty v Česku plánují častěji muži, lidé ve věku 30–49 let a respondenti s vysokoškolským vzděláním. Průměrná délka dovolené se oproti loňsku zkrátila na šest dní, zároveň však roste ochota investovat do kvalitního ubytování, gastronomie a dalších služeb. Polovinu plánovaných výdajů tvoří ubytování, sedmnáct procent připadá na stravování a devět procent na sport, kulturu či doplňkové aktivity.

Vyšší útratu než loni plánuje pětina účastníků průzkumu. Devět procent chce naopak šetřit, zatímco téměř polovina oslovených počítá s podobným rozpočtem jako minulou zimu.

„Náš nejnovější průzkum ukazuje, že Češi sice mírně zkracují své zimní pobyty, ale zároveň chtějí víc prožít a dopřát si kvalitní služby. Lidé očekávají vyšší komfort, zajímavé zážitky a kombinaci odpočinku s lehčí aktivitou. To je velká příležitost pro regiony, aby nabídly produkty, které spojují pohodu, autenticitu a zimní atmosféru,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „České hory jsou skvělou volbou pro zimní dovolenou s jedinečnou atmosférou. Jejich nespornou výhodou je jejich blízkost a snadná dostupnost. Tuzemské sjezdovky nejsou tak extrémní, tudíž jsou ideální pro rodiny s dětmi a perfektním místem pro aktivní odpočinek i pohodovou dovolenou. Je skvělé, že jim domácí lyžaři a snowboardisté zůstávají věrní.

Do modernizace v zimní sezóně 2025/26 investovala domácí horská střediska více než 850 mil. Kč. K hlavním novinkám letos patří dvě nové lanovky na Tanvaldský Špičák a ve Skiareálu Karolinka v Beskydech, propojení sjezdovek, rozšíření a vyšší bezpečnost sjezdových tratí, a také vylepšování dalších služeb pro návštěvníky.

„Podobně jako v minulých letech tvoří zásadní část z investic technické zasněžování – modernizace a navyšování počtu koncových prvků pro efektivnější a rychlejší vysněžení areálů, nové akumulační nádrže pro vodu na technické zasněžování, terénní úpravy na sjezdovkách pro vyšší efektivitu nakládání se sněhem, které přináší úspory vody a elektrické energie apod.,“ vyjmenovává ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Hory a klid - kombinace, která Čechy baví

Češi si zimní dovolenou stále nejvíce spojují s odpočinkem a lehčí aktivitou, Tento způsob preferuje 29 % oslovených. Aktivní sportovní dovolenou pak plánuje pětina dotázaných a čistě relaxační pobyt si plánuje užít 18 % lidí. Městské prostředí láká 15 % cestovatelů a devět procent vyhledává program vhodný pro rodiny s dětmi.

Mezi konkrétními aktivitami vede pěší turistika (64 %) a procházky (55 %), které plánuje většina lidí. Oblíbené zůstává sjezdové lyžování, se kterým počítá 36 % dotázaných. U 35 % Čechů hrají prim běžky. Trend tak odráží zájem o dostupnou a univerzální formu zimních aktivit, jež lze snadno přizpůsobit počasí i kondici.

Stálice: Jizerky a Krkonoše

Nejvyšší zájem směřuje do Libereckého (15 %) a Královéhradeckého kraje (15 %), které dlouhodobě těží z obliby Jizerských hor a Krkonoš. Téměř polovina cestovatelů chce letos navštívit nové místo, zatímco více než čtvrtina z nich preferuje osvědčené lokality. Starší lidé (hlavně 60-74 let) častěji volí známé destinace, zatímco mladší respondenti, zejména mezi 40–49 lety, chtějí poznávat nové destinace.

V ubytování nadále vedou penziony, které plánuje využít polovina dotázaných. Hotely vyšší kategorie zvažuje třetina oslovených.

„Při výběru ubytování rozhoduje především cena (89 %), lokalita (88 %), dostupné informace na webu (88 %), osobní zkušenosti (87 %) a rozsah nabízených služeb (86 %). Lidé nejčastěji vyrazí s rodinou, partnerem nebo partnerkou. Nejvyužívanějším dopravním prostředkem zůstává vlastní auto, následuje vlak či autobus,“ uvádí ředitelka Odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce Tereza Hofmanová.

Adventní lákadla: místní trhy i výlety za hranice

Češi mají rádi vánoční trhy a ty také představují jeden z nejsilnějších magnetů zimní sezóny.

„Za sváteční atmosférou a osvětlenými stánky se chystá vyrazit bezmála polovina respondentů v místě bydliště či okolí. Čtvrtina pak navštíví i jiná města v Česku. Nejčastější volbou je Praha, Brno nebo Olomouc. Zájem je i o vánoční trhy v zahraničí, kam vyjede devět procent oslovených. Dominuje Vídeň, ale v oblibě jsou i Drážďany, Budapešť či Krakov,“ vypočítává vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček.

Data ukazují, že lidé často volí krátké výlety bez nutnosti čerpání delší dovolené, které nabízí atmosféru, kulinářský zážitek i kulturní program.

Silvestr zůstává spíše rodinnou záležitostí

Přelom roku stráví většina populace doma nebo u přátel (73 %). Na chatě či chalupě plánuje slavit sedm procent dotázaných a pět procent chce přivítat nový rok v placeném ubytování. Vyhledávané jsou zejména možnosti, které nabízí klidnější alternativu k městským oslavám. Zájem o silvestrovské pobyty v ubytovacích zařízeních je sice menší, ale dlouhodobě stabilní.

Zimní dovolená v zahraničí

Do zahraničí míří letos v zimě 34 % Čechů – stejně jako loni. Nejčastěji se tak rozhodují lidé ve věku 40–49 let a respondenti s vysokoškolským vzděláním. Obecně však platí, že Češi volné dny v cizině tráví hlavně v létě. Ti, kteří za hranice nepojedou, uvádějí nejčastěji, že na zimní dovolenou do zahraničí běžně necestují, případně řeší rozpočet. Tuzemsko tak dál těží z dostupnosti, krátkých vzdáleností a široké nabídky zimních aktivit i městských zážitků.

Inspiraci hledáme online

Při plánování zimní dovolené se Češi opírají o doporučení blízkých, ale výrazně roste role digitálních zdrojů. Tematické weby, turistické mapy a sociální sítě se stávají hlavními nástroji při hledání inspirace. Na cestách v tuzemsku jednoznačně dominuje aplikace Mapy.cz, kterou používá více než polovina cestovatelů. Slouží nejen k navigaci, ale také k plánování tras, vyhledávání služeb a objevování zajímavostí v okolí. S velkých odstupem následuje Booking (11 %).

Obsazenost během Vánoc a Silvestra v Česku

Data, která jsou dostupná na portálu CzechTourism - Tourdata, potvrzují každoroční trend, kdy, zejména ze strany zahraničních návštěvníků, roste s blížícím se koncem roku zájem o ubytování v Česku během Vánoc a Silvestra. Provozovatelé hromadných ubytování napříč republikou aktuálně hlásí během pracovního týdne (22. - 26.12.2025) nadpoloviční obsazenost (54,33 %), přičemž průměrná cena činí 3 097 korun za pokoj a noc. O víkendu včetně pátku (26. - 28.12.2025) pak roste, jak počet rezervací (63,84 %), tak i průměrná cena za pokoj (3 607 korun). Nejvyšší obsazenost je momentálně v Libereckém a Královehradeckém kraji.

Tradičně velkému zájmu během svátečního období, hlavně díky bohatému kulturnímu programu a oslavám Nového roku, se těší Praha. Ve všední dny (22.- 26.12.) dosahuje obsazenost 61,72 % s průměrnou cenou za pokoj a noc 5229 korun. O víkendu (26. - 28.12.) obsazenost stoupá na 70,87 % a průměrná cena za pokoj roste na 7810 korun.

Pokud budeme vycházet z dat za celé období vánočních svátků a Silvestra (23.- 31.12), činí průměrná cena za pokoj v regionech, mimo Prahu, 2 188 - 3 596 korun, v hlavním městě pak dosahuje až 8958 korun za noc. Obsazenost v metropoli vrcholí na přelomu roku (29. 12. 2025 – 2. 1. 2026) s obsazeností 80,77 % a průměrnou cenou 8884 korun za pokoj.

V horských oblastech se průměrná obsazenost ubytovacích zařízení pohybuje mezi 60–80 %, což odpovídá vysokému zájmu o zimní sporty a rekreaci. Aktuálně nejvíce rezervací evidují Krkonoše a Šumava. Během pracovního týdne (22. - 26. 12.) činí v těchto regionech průměrná cena za pokoj a noc 3 841, resp. 2252 korun, zatímco o víkendu (26. - 28. 12.) mírně roste na 5323, resp. 2799. Kč. Nejvyšší zájem o ubytování na horách je v lyžařských střediscích, kde provozovatelé očekávají další nárůst obsazenosti těsně před koncem roku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí... celý článek

Klub slovenských turistov ztrácí členy

Ideální plánování dovolené dle státních svátků

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Zaplatit za rande kryptem? Zájem generace Z roste, brzdí ho chybějící terminály i předsudky

Zaplatit za rande kryptem? Zájem generace Z roste, brzdí ho chybějící terminály i předsudky

Kryptoměny postupně pronikají do světa seznamování a randění. Nový průzkum společnosti Pollfish, zpracovaný pro kryptoburzu OKX, ukazuje, že část mladé generace vnímá digitální aktiva nejen jako investici, ale i jako praktickou součást
Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze

Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze

KOMENTÁŘ Jaroslav Foldyna (komunista, socialista a fašistický nacionalista) byl Andrejem Babišem (komunista, estébák a populista) dosazen do správní rady Správy železnic. Spolu s Petrem Smolkou (Motoristé sobě) a Luďkem Janouškem (Ministerstvo financí).
Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Ideální plánování dovolené dle státních svátků

Ideální plánování dovolené dle státních svátků

Nedostanete od zaměstnavatele ani den navíc k zákonnému limitu na dovolenou? Pak vám přijde vhod šest termínů, kdy se k vaší dovolené připočte nejvíce sobot, nedělí a státních svátků v tomto roce 2026.
Václav Fischer naučil Čechy létat k moři, teď má opletačky s německou policií

Václav Fischer naučil Čechy létat k moři, teď má opletačky s německou policií

Člověk ze světa přijel v devadesátkách do Česka a stal se magnátem cestovního ruchu. Nechal se zvolit senátorem. Prodal cestovní agenturu a vrátil se do Německa. Teď ho stíhá policie. Známe ho všichni,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Národná asociácia horských záchranárov - snem Ružomberok, Kultúrny dom Andreja Hlinku 18.3. 15:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Len - přednáška Vrchlabí, Krtek Přednáší Ivana Buttry 26.3. 18:00

Diskuse

Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Honza, 12.3.2026 13:26, 8 příspěvků
Pohrobci Klausovi Kladivo, 12.3.2026 10:05, 1 příspěvek
Hmm Honza, 11.3.2026 9:55, 1 příspěvek
Dobrý odkaz Kuba Turek, 10.3.2026 17:51, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 17:48, 10 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Paulse, 10.3.2026 12:42, 8 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Kuba Turek, 10.3.2026 11:58, 8 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... -OB-, 10.3.2026 11:49, 8 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Kuba Turek, 10.3.2026 10:49, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 10:28, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42