10 rad pro cestování s dětmi

10 rad pro cestování s dětmi
Gesäuse, Peternpfad, Ennstalerschritt 2 UIAA.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Na podzim cestuje mnoho rodičů s malými dětmi k moři nebo na hory. Hlavní důvody jsou tři: Na plážích se koupe méně lidí, ve městech je klid, zmizely největší dopravní zácpy, pominula nesnesitelná horka a pobyty jsou levnější. Daleká cesta stejně není nic příjemného. Jak zvládnout cestování s dětmi tak, abyste si jej užili vy i vaši potomci? Přinášíme deset osvědčených rad.

1. Nejezděte daleko

Zkušení rodiče vyznávají osvědčené pravidlo přímé úměrnosti: Čím menší dítě, tím menší vzdálenost, na kterou s ním cestovat. Vzhledem k tomu, že malé děti ještě nemají stabilní imunitu, je zbytečné vystavovat je novým zdravotním rizikům v cizí zemi. Kojenci navíc v mnoha případech špatně snášejí změnu prostředí a narušení přirozeného biorytmu. S dětmi kojeneckého věku je proto ideální zůstat na dovolenou v České republice. Zahraniční dovolené vždy předem konzultujte s pediatrem.

Mercedes-Benz B 180 CDI. Auto na rodinné výlety do přírody?

2. Když jedete autem

V případě, že cestujete s dětmi, je jedním z nejpohodlnějších způsobů přepravy jízda automobilem. Umožňuje vám flexibilně reagovat na potřeby dítěte, zastavit, když je třeba, a je snazší udržovat ve voze stálé klima. Malé děti do tří let potřebují přestávku minimálně každou hodinu, aby se osvěžily a trochu se protáhly. Starší děti vydrží až dvě hodiny. Nezbytnou podmínkou cestování je vhodná a kvalitní autosedačka. Při její koupi buďte obezřetní a orientujte se podle výsledků nezávislých testů autosedaček.

Mercedes-Benz ML 350 BlueTec 4M.

3. Vyhněte se kinetóze

Kinetóza, neboli cestovní nevolnost, se objevuje u dětí i dospělých při přepravě různými dopravními prostředky. Mezi její projevy patří závrať, nevolnost, bolesti hlavy, studený pot, případně zvracení. Existuje řada přípravků, které pomáhají těmto příznakům předcházet. S nejlepší volbou vhodných tabletek či žvýkaček vám poradí lékárník. Děti trpící kinetózou by neměly v autě číst nebo kreslit, lepší je v tomto případě dívat se z okýnka a povídat si, zpívat, nebo třeba hrát slovní fotbal.

Mercedes-Benz ML 350 BlueTec 4M.

4. Cestujeme letadlem

Cestujete-li letadlem, připravte děti na nepříjemné pocity při vzletu a přistání, které jsou způsobeny přetlakem ve středním uchu. Starším dětem pomůže cucání bonbónu nebo žvýkání žvýkačky, kojence je dobré při vzletu a přistání vzbudit a začít jej kojit, nebo krmit z lahve.

Polské letušky na letišti.

5. S jídlem velmi opatrně

Cestujete-li do zahraničí s dětmi, víc než kdy jindy platí pravidlo zvýšené opatrnosti při konzumaci potravin a vody. Například v Egyptě a v dalších exotických destinacích používejte výhradně balenou vodu v neporušeném obalu, a to i na mytí rukou, čištění zubů či omývání ovoce. Nepřipravujte příkrmy z místního ovoce a zeleniny, raději s sebou zabalte osvědčené dětské konzervy z domova. Před cestou navštivte dětského lékaře, poskytněte mu co nejvíc informací o plánované dovolené a informujte se o možných rizicích.

Špek.

6. Když bolí bříško

Průjem patří k nejčastějším problémům, které děti během cestování postihují. Na vině je nedostatečná imunita a častý kontakt rukou a úst. U malých dětí je nejlepší prevencí kojení. Důležité je důkladně si mýt ruce, omývat hračky a pravidelně sterilizovat láhev i dudlíky. S průjmem hrozí dětem riziko dehydratace.

Sanitka na táboře.

7. Už tam budeme?

Nejčastější otázka při cestování s dětmi je: "Kdy už tam budeme?" Připravte si dopředu dostatek her a zábavy, aby se děti nezačaly na cestě nudit. Vezměte s sebou dost hraček, pomůže i oblíbená hudba nebo pohádky do autorádia. Menším dětem přibalte deku nebo plyšové zvířátko, na které jsou zvyklé, budou klidnější. Mezi oblíbené autohry starších dětí patří počítání barev, kdy si každý vybere jednu barvu a počítá protijedoucí auta této barvy, vyhrává ten s největším počtem. Osvědčený je i slovní fotbal nebo hádání zvířátek či osobností, kdy se smí ptát jen na otázky s odpovědí ano - ne.

BMW řady 5.

8. Mazat, mazat a mazat

Dětská kůže je na sluneční paprsky mnohem náchylnější, než kůže dospělého. Děti do šesti měsíců není vhodné vůbec vystavovat slunečnímu záření, měly by se držet pouze ve stínu a oblečení by mělo pokrývat celé tělo. Do šesti měsíců se nedoporučuje ani používat opalovací krém. Starší děti každé dvě hodiny natírejte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, po koupání nebo pocení vrstvu obnovte. Pozor, aplikace krému spolu s repelentem účinnost faktoru snižuje na třetinu. Nezapomínejte také na pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Rhodos.

9. Nezapomeňte na pití

Děti jsou citlivější na ztrátu tekutin, proto dbejte na dostatečný pitný režim, a to nejen u dětí, ale i u sebe. Děti mezi jedním a čtyřmi lety by měly vypít denně decilitr na každý kilogram své váhy. Pokud mají průjem, teplotu nebo zvrací, pak ještě více. Důležitá je také volba tekutin, základem by měla být kojenecká nebo stolní voda bez bublinek. Tu lze kombinovat s minerálkou nebo ochutit citronovou šťávou, sirupem či trochou ovocného džusu. Dále mohou děti pít ovocné čaje slazené medem.

Čaj Caldo Caldo se sám ohřívá v kelímku.

10. Mami, mě něco kouslo

Komáři, klíšťata a mouchy přenášejí řadu závažných onemocnění, jako je klíšťová encefalitida, malárie nebo horečka dengue. Proti některým z nich neexistuje jiná ochrana, než důkladná prevence v podobě používání repelentů a dalších ochranných pomůcek. Pomáhá oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi, děti by měly spát v pokojích s klimatizací, se zakrytými okny nebo pod moskytiérou. Také kočárek je třeba přikrýt sítí proti hmyzu. Repelenty nejsou vhodné pro děti mladší dvou měsíců. Čím menší je počet bodnutí nebo pokousání hmyzem, tím menší je riziko onemocnění, která tento hmyz může přenášet. Zvažte také možnost dostupných očkování, o kterých vás informuje dětský lékař.

Vážka na Vlašimské Blanici.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Srbsko
To musela být nádhera.....!!!!
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 13.9.2011 14:47
Reaguj
Srbsko
Není to úplně k tématu, ale minulý víkend jsem s 3letou dcerou přespával v Alkazáru a kolem 22:00 tam vyhánějí na pastvu koně. Noc, skály, měsíc, neosedlaní koně okusující stanové šňůry atd. Zkrátka doporučuji, zážitek obrovský i pro mě.Zdar,Radim
  • Autor Radim
  • Datum a čas 13.9.2011 12:38
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Izraelci masivně vyrazili k Arabům

Izraelci masivně vyrazili k Arabům

Ihned po oficiálním navázání turistických vztahů Izrael - Spojené arabské emiráty se nahrnuli Izraelci do Arábie. ... celý článek

Chcete se i za dnešních ne příliš vhodných podmínek vydat na cesty?

Padělání očkovacího průkazu bude trestný čin?

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Arabové naočkují polovinu populace do března

Arabové naočkují polovinu populace do března

Spojené arabské emiráty naočkují 50 % své poulace proti koronaviru do konce března. Letecká společnost Emirates ode dneška očkuje všechny své klíčové zaměstnance.
Izraelci masivně vyrazili k Arabům

Izraelci masivně vyrazili k Arabům

Ihned po oficiálním navázání turistických vztahů Izrael - Spojené arabské emiráty se nahrnuli Izraelci do Arábie. 
11 nejexotičtějších lidí světa

11 nejexotičtějších lidí světa

Je mnoho míst na světě, kde se zastavil čas. Lidé žijí tradičním způsobem života v sepětí s přírodou, bez aut i mobilů. Čtěte, kam se vypravit za nejdrsnější exotikou do doby kamenné. Možná
Chcete se i za dnešních ne příliš vhodných podmínek vydat na cesty?

Chcete se i za dnešních ne příliš vhodných podmínek vydat na cesty?

Nejčerstvější studie Ranking 2020 – Insurly safest countries ukázala, že Švýcarská konfederace je pro cestování dnes nejbezpečnější zemí na zeměkouli.
Padělání očkovacího průkazu bude trestný čin?

Padělání očkovacího průkazu bude trestný čin?

Od tohoto roku budou na dlouhou dobu patřit do povinné výbavy cestujících ochranné roušky, negativní testy a nepochybně také očkovací průkazy. S nadějí a optimismem vyhlížíme dobu, kdy bude očkování na COVID-19 dostupné.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Jak se nalehko sbalit na trek - přednáška On-line Přednáší Viktorka Hlaváčková 18.1. 20:00
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 9.-11.4. 9.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 11.-15.4. Myslivost a lesnictví 11.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
IBTM - veletrh Singapur 13.-14.4. 13.4.

Diskuse

Faberlic zkušenosti faberlic, 18.1.2021 21:42, 1 příspěvek
Erekce Karel, 18.1.2021 11:58, 3 příspěvky
Batoh Šlojíř, 16.1.2021 16:44, 1 příspěvek
Kolem Prahy Šlojíř, 16.1.2021 15:23, 1 příspěvek
Erekce David, 16.1.2021 15:18, 3 příspěvky
Erekce Karel, 15.1.2021 20:13, 3 příspěvky
A to je právě ono... Skiák, 15.1.2021 17:05, 3 příspěvky
A to je právě ono... Ondřej, 15.1.2021 13:59, 3 příspěvky
Je to patálie i ve Švýcarech Michael Beranek, 15.1.2021 12:08, 3 příspěvky
Střešní box František, 13.1.2021 10:23, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Lidovci kritizují diskrim... Horydoly , 16.1.2021 15:36
Destinační společnost pro... Horydoly , 12.1.2021 18:21
Schválení kompenzací pro ... Horydoly , 11.1.2021 22:25
Ladovská zima Horydoly , 8.1.2021 1:55
Krkonoše na kole Horydoly , 6.1.2021 13:43
Re: Portrét Swarzbacha Kuba Turek, 6.1.2021 13:26
portrét Swarzbacha Horydoly Open, 6.1.2021 13:22
Praha a okolí Horydoly Open, 5.1.2021 12:24