10 rad pro cestování s dětmi

10 rad pro cestování s dětmi
Gesäuse, Peternpfad, Ennstalerschritt 2 UIAA.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Na podzim cestuje mnoho rodičů s malými dětmi k moři nebo na hory. Hlavní důvody jsou tři: Na plážích se koupe méně lidí, ve městech je klid, zmizely největší dopravní zácpy, pominula nesnesitelná horka a pobyty jsou levnější. Daleká cesta stejně není nic příjemného. Jak zvládnout cestování s dětmi tak, abyste si jej užili vy i vaši potomci? Přinášíme deset osvědčených rad.

1. Nejezděte daleko

Zkušení rodiče vyznávají osvědčené pravidlo přímé úměrnosti: Čím menší dítě, tím menší vzdálenost, na kterou s ním cestovat. Vzhledem k tomu, že malé děti ještě nemají stabilní imunitu, je zbytečné vystavovat je novým zdravotním rizikům v cizí zemi. Kojenci navíc v mnoha případech špatně snášejí změnu prostředí a narušení přirozeného biorytmu. S dětmi kojeneckého věku je proto ideální zůstat na dovolenou v České republice. Zahraniční dovolené vždy předem konzultujte s pediatrem.

Mercedes-Benz B 180 CDI. Auto na rodinné výlety do přírody?

2. Když jedete autem

V případě, že cestujete s dětmi, je jedním z nejpohodlnějších způsobů přepravy jízda automobilem. Umožňuje vám flexibilně reagovat na potřeby dítěte, zastavit, když je třeba, a je snazší udržovat ve voze stálé klima. Malé děti do tří let potřebují přestávku minimálně každou hodinu, aby se osvěžily a trochu se protáhly. Starší děti vydrží až dvě hodiny. Nezbytnou podmínkou cestování je vhodná a kvalitní autosedačka. Při její koupi buďte obezřetní a orientujte se podle výsledků nezávislých testů autosedaček.

Mercedes-Benz ML 350 BlueTec 4M.

3. Vyhněte se kinetóze

Kinetóza, neboli cestovní nevolnost, se objevuje u dětí i dospělých při přepravě různými dopravními prostředky. Mezi její projevy patří závrať, nevolnost, bolesti hlavy, studený pot, případně zvracení. Existuje řada přípravků, které pomáhají těmto příznakům předcházet. S nejlepší volbou vhodných tabletek či žvýkaček vám poradí lékárník. Děti trpící kinetózou by neměly v autě číst nebo kreslit, lepší je v tomto případě dívat se z okýnka a povídat si, zpívat, nebo třeba hrát slovní fotbal.

Mercedes-Benz ML 350 BlueTec 4M.

4. Cestujeme letadlem

Cestujete-li letadlem, připravte děti na nepříjemné pocity při vzletu a přistání, které jsou způsobeny přetlakem ve středním uchu. Starším dětem pomůže cucání bonbónu nebo žvýkání žvýkačky, kojence je dobré při vzletu a přistání vzbudit a začít jej kojit, nebo krmit z lahve.

Polské letušky na letišti.

5. S jídlem velmi opatrně

Cestujete-li do zahraničí s dětmi, víc než kdy jindy platí pravidlo zvýšené opatrnosti při konzumaci potravin a vody. Například v Egyptě a v dalších exotických destinacích používejte výhradně balenou vodu v neporušeném obalu, a to i na mytí rukou, čištění zubů či omývání ovoce. Nepřipravujte příkrmy z místního ovoce a zeleniny, raději s sebou zabalte osvědčené dětské konzervy z domova. Před cestou navštivte dětského lékaře, poskytněte mu co nejvíc informací o plánované dovolené a informujte se o možných rizicích.

Špek.

6. Když bolí bříško

Průjem patří k nejčastějším problémům, které děti během cestování postihují. Na vině je nedostatečná imunita a častý kontakt rukou a úst. U malých dětí je nejlepší prevencí kojení. Důležité je důkladně si mýt ruce, omývat hračky a pravidelně sterilizovat láhev i dudlíky. S průjmem hrozí dětem riziko dehydratace.

Sanitka na táboře.

7. Už tam budeme?

Nejčastější otázka při cestování s dětmi je: "Kdy už tam budeme?" Připravte si dopředu dostatek her a zábavy, aby se děti nezačaly na cestě nudit. Vezměte s sebou dost hraček, pomůže i oblíbená hudba nebo pohádky do autorádia. Menším dětem přibalte deku nebo plyšové zvířátko, na které jsou zvyklé, budou klidnější. Mezi oblíbené autohry starších dětí patří počítání barev, kdy si každý vybere jednu barvu a počítá protijedoucí auta této barvy, vyhrává ten s největším počtem. Osvědčený je i slovní fotbal nebo hádání zvířátek či osobností, kdy se smí ptát jen na otázky s odpovědí ano - ne.

BMW řady 5.

8. Mazat, mazat a mazat

Dětská kůže je na sluneční paprsky mnohem náchylnější, než kůže dospělého. Děti do šesti měsíců není vhodné vůbec vystavovat slunečnímu záření, měly by se držet pouze ve stínu a oblečení by mělo pokrývat celé tělo. Do šesti měsíců se nedoporučuje ani používat opalovací krém. Starší děti každé dvě hodiny natírejte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, po koupání nebo pocení vrstvu obnovte. Pozor, aplikace krému spolu s repelentem účinnost faktoru snižuje na třetinu. Nezapomínejte také na pokrývku hlavy a sluneční brýle.

Rhodos.

9. Nezapomeňte na pití

Děti jsou citlivější na ztrátu tekutin, proto dbejte na dostatečný pitný režim, a to nejen u dětí, ale i u sebe. Děti mezi jedním a čtyřmi lety by měly vypít denně decilitr na každý kilogram své váhy. Pokud mají průjem, teplotu nebo zvrací, pak ještě více. Důležitá je také volba tekutin, základem by měla být kojenecká nebo stolní voda bez bublinek. Tu lze kombinovat s minerálkou nebo ochutit citronovou šťávou, sirupem či trochou ovocného džusu. Dále mohou děti pít ovocné čaje slazené medem.

Čaj Caldo Caldo se sám ohřívá v kelímku.

10. Mami, mě něco kouslo

Komáři, klíšťata a mouchy přenášejí řadu závažných onemocnění, jako je klíšťová encefalitida, malárie nebo horečka dengue. Proti některým z nich neexistuje jiná ochrana, než důkladná prevence v podobě používání repelentů a dalších ochranných pomůcek. Pomáhá oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi, děti by měly spát v pokojích s klimatizací, se zakrytými okny nebo pod moskytiérou. Také kočárek je třeba přikrýt sítí proti hmyzu. Repelenty nejsou vhodné pro děti mladší dvou měsíců. Čím menší je počet bodnutí nebo pokousání hmyzem, tím menší je riziko onemocnění, která tento hmyz může přenášet. Zvažte také možnost dostupných očkování, o kterých vás informuje dětský lékař.

Vážka na Vlašimské Blanici.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Srbsko
To musela být nádhera.....!!!!
  • Autor Blanka
  • Datum a čas 13.9.2011 14:47
Reaguj
Srbsko
Není to úplně k tématu, ale minulý víkend jsem s 3letou dcerou přespával v Alkazáru a kolem 22:00 tam vyhánějí na pastvu koně. Noc, skály, měsíc, neosedlaní koně okusující stanové šňůry atd. Zkrátka doporučuji, zážitek obrovský i pro mě.Zdar,Radim
  • Autor Radim
  • Datum a čas 13.9.2011 12:38
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


V horách sNím Pacific Crest Trail

V horách sNím Pacific Crest Trail

RECENZE Převést cestovatelský deník do čtivé formy není jednoduché. V případě Terezy Kopecké se to nepovedlo. Pro autorku je kniha jistě hezkou vzpomínkou na několikaměsíční trek, čtenáře však po prvních několika... celý článek

10 rad pro cestování s dětmi

Turkey Tourism Covid-19 Information

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Emirates vrátila peníze pasažérům

Emirates vrátila peníze pasažérům

Letecká společnost Emirates splnila svůj závazek a kompletně dokončila refundační proces, v němž bylo vráceno zákazníkům 6,3 miliard AED (zhruba 40 mld. Kč). Celkem bylo v souvislosti s pandemií Covid-19 vyřízeno 1,7 milionu žádostí.
10 rad pro cestování s dětmi

10 rad pro cestování s dětmi

AKTUALIZACE Na podzim cestuje mnoho rodičů s malými dětmi k moři nebo na hory. Hlavní důvody jsou tři: Na plážích se koupe méně lidí, ve městech je klid, zmizely největší dopravní zácpy,
V horách sNím Pacific Crest Trail

V horách sNím Pacific Crest Trail

RECENZE Převést cestovatelský deník do čtivé formy není jednoduché. V případě Terezy Kopecké se to nepovedlo. Pro autorku je kniha jistě hezkou vzpomínkou na několikaměsíční trek, čtenáře však po prvních několika
Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie (Liberijská republika), země svobody, byla založena roku 1847 osvobozenými americkými otroky. Místo svobody ovšem přišel útlak ze strany nových osadníků, kteří byli díky svému dřívějšímu pobytu v Severní a Střední Americe
Turkey Tourism Covid-19 Information

Turkey Tourism Covid-19 Information

We would like to update you on the information of Turkey Tourism Industry during the Covid-19 Pandemic. In order to provide a safe and sound travel for all our guests, we

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ivanovice na Hané, Městský úřad 26.-28.11. 26.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 1.-3.12. 1.12.
Jak postavit bambusový dům v Indonésii - diashow on-line Přednáší Dana Bartošová 4.12. 20:00
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 7.-10.12. 7.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 7.-9.2. 7.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.

Diskuse

eshrdsed Tadeáš Gau, 26.11.2020 20:43, 1 příspěvek
Dovolená Jana33ma, 26.11.2020 13:10, 7 příspěvků
čurimurifuk Jana, 26.11.2020 11:57, 2 příspěvky
čurimurifuk Pišišvor, 25.11.2020 15:16, 2 příspěvky
Mastná pokuta Skiák, 22.11.2020 22:19, 17 příspěvků
Mastná pokuta Anonym, 21.11.2020 18:11, 17 příspěvků
Akné Petra, 20.11.2020 9:36, 1 příspěvek
Courmayeur vypadá strašid... Kuba Turek, 19.11.2020 12:33, 2 příspěvky
Courmayeur vypadá strašid... Skiák, 19.11.2020 10:25, 2 příspěvky
Whisky Tomáš, 19.11.2020 2:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mistrovství ČR v lezení n... Horydoly , 27.11.2020 11:59
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 25.11.2020 1:23
GO a Regiontour 2021 Horydoly , 24.11.2020 15:43
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:38
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:36
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:34
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:24
Dotaz na možnost zveřejni... Horydoly Open, 24.11.2020 11:21