Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku

Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku
SDÍLEJ:

Bleší trh je něco, co už podle jména nezavání zrovna přepychem. Názory na původ tohoto sousloví jsou různé. Jeden z nich tvrdí, že v dřívějších dobách, kdy panovníci milostivě přenechávali svůj obnošený háv prostému lidu prostřednictvím takovýchto zařízení, se jednalo především o migraci malých krvesajných parazitů. Ať tak, či tak, existuje jeden bleší trh, který se vymyká všem ostatním. Je totiž na Islandu a můžete na něm shlédnout neviděné, zažít netušené…

Dámy a pánové, přistupte blíže!

Bleší trh Kolaportid byl poprvé otevřen v roce, kdy Čechoslováci na náměstích nadšeně chrastili klíči s nadějí na lepší zítřky v očích. V roce 1989.

Je největším podnikem takového druhu na Islandu. A je, ačkoli se to v outdoorovém magazínu těžko přiznává, celý indoorový.

Původně se trh konal v garážích islandské centrální banky v Reykjavíku. 1994 jej za masivní podpory vedení města i ministerstva financí přesunuli do větších prostor na ulici Tryggvagata 19 nedaleko starého přístavu.

Smrdutý žralok a koňský steak

Vedle antikvit najdete na islandském bleším trhu také stánky s oblečením, knihami, šperky a celé oddělení věnované potravinám.

Zakoupit můžete nejen pytel brambor, ale i vyhlášené islandské speciality - sušené syrové ryby (harđfiskur), fermentované žraločí maso (hákarl) a dokonce velrybí maso (samozřejmě z velryb ulovených pro vědecké účely, jak je ostatně zvykem i v Japonsku).

Narazit můžete i na maso koňské.

Džank nebo tradice?

Globalizace ve svých sedmimílových botách postupuje mohutnými kroky kupředu i směrem k severským ostrovům. Někteří domorodci vám dnes soukromě prozradí, že ve srovnání s dřívější Kolaportid je ta dnešní jen "junk."

Pravdou je, že vedle pokladů ryze islandských zde narazíte na plastové střevíce výstředních barev, palestinské šátky, osušku s Nirvanou, gumovou masku zeleného Frankensteina či extravagantní brýle všemožných tvarů.

Stále ještě ale seženete i vlněný svetr s originálním islandským vzorem a své nejdražší ženě můžete pořídit okrasu krku či ušních lalůčků se zaručeně islandskými lávovými kameny.

VIDEO
Stáhněte KOLAPORTID REYKJAVÍK (71 MB, MPG, 0:30 min)
Podívejte na YouTube:

Muzika pro všechny

Na trhu najdete nepřeberné množství knih. Malých, velkých, obrázkových i výkladových, v různých jazycích.

Nechybí ani hudba roztodivných žánrů. Nejvíce našince samozřejmě láká hudba islandská. A jelikož jsem měl v uších ještě několik vzpomínek na výbornou punkovou kapelu z Akureyri, kterou neváhal založit šestnáctiletý chlapec s výtečným hlasem vyžilého rybáře, má otázka po "genuine icelandic punk, rock or metal" byla na místě.

Místní znalec a prodavač v jednom, jenž vzhledem připomínal Bedřicha Smetanu, bledými štíhlými prsty hráče na klávesové nástroje bleskově zapátral v přiložených krabicích a už sázel pětici CD disků na stůl.

"Dust je za dvanáct set, Shima za osm stovek, ostatní po pěti. Když je vezmeš všechny, bude to za tisíc pět set. Bereš?"

"Of course!" Dodnes tak mohu sousedům zpříjemňovat nedělní rána takovými skvosty, jako je Apeshit, Bullshit nebo Survival.

Vinyl i bonbón

Sběratelé jistě rádi prohrábnou i krabice plné starých vinylů.

Dětem domů můžete z cest přivézt cukrátka tak divokých barev, že se jich možná i zaleknou. S největší pravděpodobností se také nejedná o islandský folklór; však je také prodávají dívky původem z Afriky nebo s nápadně pošikmeným pohledem.

Opravdoví outdooroví muži jistě nevynechají stánek s militariemi a přebytky z vojenských skladů, jenž se v ničem neodlišuje od našich army-shopů.

To nejlepší zdarma

Kolaportiđ plní hned dvě důležité funkce. Ta první je zřejmá, jako ostatně u každého řádného blešáku. Jeden prodá to, co už nepotřebuje, druhý to s vidinou úspor zakoupí.

Pak je tu ale ještě něco. Velká kavárna. Skrze ni plní trh i funkci sociální a socializační. Staří známí se tady scházejí v centru města na šálek dobré kávy. I s vámi se dají ochotně a nenuceně do řeči.

Mohou jít zrovna z nákupů nebo sem v obvyklou dobu chodí už jen tak. Posedět s kamarády, okouknout cvrkot. Nedivím se jim. Na to, že jde o trh, konzum, krátící se rodinné rozpočty a ryk a shon, vládne v tomhle koutě nefalšovaná pohoda. Snad se vám podaří odvézt si z ní trochu také domů. Je úplně zadarmo!


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

Kdy je mají otevřeno?

Bleší trh Kolaportid je otevřený každý víkend mezi 11. a 17. hodinou. Adresa je Tryggvagata 19, centrum Reykjavíku, u starého přístavu.

Island na HORYDOLY

Treking přes Duhové hory

Lavinami zasypaný Island

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů

Ďáblův odkaz, jezerní maraton

Island na vlastní pěst

Divukrásné příběhy mraků

Levný Island

Jak vypadá Island po výbuchu sopky?

Islandská příroda krizi nepodléhá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu... celý článek

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

UKRADENÉ SOCHY Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.
Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 16.-17.9. 16.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.

Diskuse

Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48