Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku

Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku
SDÍLEJ:

Bleší trh je něco, co už podle jména nezavání zrovna přepychem. Názory na původ tohoto sousloví jsou různé. Jeden z nich tvrdí, že v dřívějších dobách, kdy panovníci milostivě přenechávali svůj obnošený háv prostému lidu prostřednictvím takovýchto zařízení, se jednalo především o migraci malých krvesajných parazitů. Ať tak, či tak, existuje jeden bleší trh, který se vymyká všem ostatním. Je totiž na Islandu a můžete na něm shlédnout neviděné, zažít netušené…

Dámy a pánové, přistupte blíže!

Bleší trh Kolaportid byl poprvé otevřen v roce, kdy Čechoslováci na náměstích nadšeně chrastili klíči s nadějí na lepší zítřky v očích. V roce 1989.

Je největším podnikem takového druhu na Islandu. A je, ačkoli se to v outdoorovém magazínu těžko přiznává, celý indoorový.

Původně se trh konal v garážích islandské centrální banky v Reykjavíku. 1994 jej za masivní podpory vedení města i ministerstva financí přesunuli do větších prostor na ulici Tryggvagata 19 nedaleko starého přístavu.

Smrdutý žralok a koňský steak

Vedle antikvit najdete na islandském bleším trhu také stánky s oblečením, knihami, šperky a celé oddělení věnované potravinám.

Zakoupit můžete nejen pytel brambor, ale i vyhlášené islandské speciality - sušené syrové ryby (harđfiskur), fermentované žraločí maso (hákarl) a dokonce velrybí maso (samozřejmě z velryb ulovených pro vědecké účely, jak je ostatně zvykem i v Japonsku).

Narazit můžete i na maso koňské.

Džank nebo tradice?

Globalizace ve svých sedmimílových botách postupuje mohutnými kroky kupředu i směrem k severským ostrovům. Někteří domorodci vám dnes soukromě prozradí, že ve srovnání s dřívější Kolaportid je ta dnešní jen "junk."

Pravdou je, že vedle pokladů ryze islandských zde narazíte na plastové střevíce výstředních barev, palestinské šátky, osušku s Nirvanou, gumovou masku zeleného Frankensteina či extravagantní brýle všemožných tvarů.

Stále ještě ale seženete i vlněný svetr s originálním islandským vzorem a své nejdražší ženě můžete pořídit okrasu krku či ušních lalůčků se zaručeně islandskými lávovými kameny.

VIDEO
Stáhněte KOLAPORTID REYKJAVÍK (71 MB, MPG, 0:30 min)
Podívejte na YouTube:

Muzika pro všechny

Na trhu najdete nepřeberné množství knih. Malých, velkých, obrázkových i výkladových, v různých jazycích.

Nechybí ani hudba roztodivných žánrů. Nejvíce našince samozřejmě láká hudba islandská. A jelikož jsem měl v uších ještě několik vzpomínek na výbornou punkovou kapelu z Akureyri, kterou neváhal založit šestnáctiletý chlapec s výtečným hlasem vyžilého rybáře, má otázka po "genuine icelandic punk, rock or metal" byla na místě.

Místní znalec a prodavač v jednom, jenž vzhledem připomínal Bedřicha Smetanu, bledými štíhlými prsty hráče na klávesové nástroje bleskově zapátral v přiložených krabicích a už sázel pětici CD disků na stůl.

"Dust je za dvanáct set, Shima za osm stovek, ostatní po pěti. Když je vezmeš všechny, bude to za tisíc pět set. Bereš?"

"Of course!" Dodnes tak mohu sousedům zpříjemňovat nedělní rána takovými skvosty, jako je Apeshit, Bullshit nebo Survival.

Vinyl i bonbón

Sběratelé jistě rádi prohrábnou i krabice plné starých vinylů.

Dětem domů můžete z cest přivézt cukrátka tak divokých barev, že se jich možná i zaleknou. S největší pravděpodobností se také nejedná o islandský folklór; však je také prodávají dívky původem z Afriky nebo s nápadně pošikmeným pohledem.

Opravdoví outdooroví muži jistě nevynechají stánek s militariemi a přebytky z vojenských skladů, jenž se v ničem neodlišuje od našich army-shopů.

To nejlepší zdarma

Kolaportiđ plní hned dvě důležité funkce. Ta první je zřejmá, jako ostatně u každého řádného blešáku. Jeden prodá to, co už nepotřebuje, druhý to s vidinou úspor zakoupí.

Pak je tu ale ještě něco. Velká kavárna. Skrze ni plní trh i funkci sociální a socializační. Staří známí se tady scházejí v centru města na šálek dobré kávy. I s vámi se dají ochotně a nenuceně do řeči.

Mohou jít zrovna z nákupů nebo sem v obvyklou dobu chodí už jen tak. Posedět s kamarády, okouknout cvrkot. Nedivím se jim. Na to, že jde o trh, konzum, krátící se rodinné rozpočty a ryk a shon, vládne v tomhle koutě nefalšovaná pohoda. Snad se vám podaří odvézt si z ní trochu také domů. Je úplně zadarmo!


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

Kdy je mají otevřeno?

Bleší trh Kolaportid je otevřený každý víkend mezi 11. a 17. hodinou. Adresa je Tryggvagata 19, centrum Reykjavíku, u starého přístavu.

Island na HORYDOLY

Treking přes Duhové hory

Lavinami zasypaný Island

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů

Ďáblův odkaz, jezerní maraton

Island na vlastní pěst

Divukrásné příběhy mraků

Levný Island

Jak vypadá Island po výbuchu sopky?

Islandská příroda krizi nepodléhá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Sport Invest ulovil Adama Ondru

Sport Invest ulovil Adama Ondru

Český sportovní lezec Adam Ondra je nově zastupován agenturou Sport Invest. Ta se specializuje na nejlepší tedy i nejvýnosnější české sportovce.... celý článek

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Slovinské dálniční známky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.
Sport Invest ulovil Adama Ondru

Sport Invest ulovil Adama Ondru

Český sportovní lezec Adam Ondra je nově zastupován agenturou Sport Invest. Ta se specializuje na nejlepší tedy i nejvýnosnější české sportovce.
Český Bosch eBike má nového marketingového ředitele Jančárka

Český Bosch eBike má nového marketingového ředitele Jančárka

Novým marketingovým manažerem Bosch eBike Systems pro český trh se stal Tomáš Jančárek. Bude koordinovat marketingové aktivity a komunikaci. Stal se novou kontaktní osobu pro média a bude odpovědný za pořádání tuzemských

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Festival vojenské historie Helfštýn 21.-22.5. 21.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Dřevolodní sympozium Horka 27.5. 16:00
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.
Bikefest Kálnica 3.-5.6. 3.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40