Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku

Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku
SDÍLEJ:

Bleší trh je něco, co už podle jména nezavání zrovna přepychem. Názory na původ tohoto sousloví jsou různé. Jeden z nich tvrdí, že v dřívějších dobách, kdy panovníci milostivě přenechávali svůj obnošený háv prostému lidu prostřednictvím takovýchto zařízení, se jednalo především o migraci malých krvesajných parazitů. Ať tak, či tak, existuje jeden bleší trh, který se vymyká všem ostatním. Je totiž na Islandu a můžete na něm shlédnout neviděné, zažít netušené…

Dámy a pánové, přistupte blíže!

Bleší trh Kolaportid byl poprvé otevřen v roce, kdy Čechoslováci na náměstích nadšeně chrastili klíči s nadějí na lepší zítřky v očích. V roce 1989.

Je největším podnikem takového druhu na Islandu. A je, ačkoli se to v outdoorovém magazínu těžko přiznává, celý indoorový.

Původně se trh konal v garážích islandské centrální banky v Reykjavíku. 1994 jej za masivní podpory vedení města i ministerstva financí přesunuli do větších prostor na ulici Tryggvagata 19 nedaleko starého přístavu.

Smrdutý žralok a koňský steak

Vedle antikvit najdete na islandském bleším trhu také stánky s oblečením, knihami, šperky a celé oddělení věnované potravinám.

Zakoupit můžete nejen pytel brambor, ale i vyhlášené islandské speciality - sušené syrové ryby (harđfiskur), fermentované žraločí maso (hákarl) a dokonce velrybí maso (samozřejmě z velryb ulovených pro vědecké účely, jak je ostatně zvykem i v Japonsku).

Narazit můžete i na maso koňské.

Džank nebo tradice?

Globalizace ve svých sedmimílových botách postupuje mohutnými kroky kupředu i směrem k severským ostrovům. Někteří domorodci vám dnes soukromě prozradí, že ve srovnání s dřívější Kolaportid je ta dnešní jen "junk."

Pravdou je, že vedle pokladů ryze islandských zde narazíte na plastové střevíce výstředních barev, palestinské šátky, osušku s Nirvanou, gumovou masku zeleného Frankensteina či extravagantní brýle všemožných tvarů.

Stále ještě ale seženete i vlněný svetr s originálním islandským vzorem a své nejdražší ženě můžete pořídit okrasu krku či ušních lalůčků se zaručeně islandskými lávovými kameny.

VIDEO
Stáhněte KOLAPORTID REYKJAVÍK (71 MB, MPG, 0:30 min)
Podívejte na YouTube:

Muzika pro všechny

Na trhu najdete nepřeberné množství knih. Malých, velkých, obrázkových i výkladových, v různých jazycích.

Nechybí ani hudba roztodivných žánrů. Nejvíce našince samozřejmě láká hudba islandská. A jelikož jsem měl v uších ještě několik vzpomínek na výbornou punkovou kapelu z Akureyri, kterou neváhal založit šestnáctiletý chlapec s výtečným hlasem vyžilého rybáře, má otázka po "genuine icelandic punk, rock or metal" byla na místě.

Místní znalec a prodavač v jednom, jenž vzhledem připomínal Bedřicha Smetanu, bledými štíhlými prsty hráče na klávesové nástroje bleskově zapátral v přiložených krabicích a už sázel pětici CD disků na stůl.

"Dust je za dvanáct set, Shima za osm stovek, ostatní po pěti. Když je vezmeš všechny, bude to za tisíc pět set. Bereš?"

"Of course!" Dodnes tak mohu sousedům zpříjemňovat nedělní rána takovými skvosty, jako je Apeshit, Bullshit nebo Survival.

Vinyl i bonbón

Sběratelé jistě rádi prohrábnou i krabice plné starých vinylů.

Dětem domů můžete z cest přivézt cukrátka tak divokých barev, že se jich možná i zaleknou. S největší pravděpodobností se také nejedná o islandský folklór; však je také prodávají dívky původem z Afriky nebo s nápadně pošikmeným pohledem.

Opravdoví outdooroví muži jistě nevynechají stánek s militariemi a přebytky z vojenských skladů, jenž se v ničem neodlišuje od našich army-shopů.

To nejlepší zdarma

Kolaportiđ plní hned dvě důležité funkce. Ta první je zřejmá, jako ostatně u každého řádného blešáku. Jeden prodá to, co už nepotřebuje, druhý to s vidinou úspor zakoupí.

Pak je tu ale ještě něco. Velká kavárna. Skrze ni plní trh i funkci sociální a socializační. Staří známí se tady scházejí v centru města na šálek dobré kávy. I s vámi se dají ochotně a nenuceně do řeči.

Mohou jít zrovna z nákupů nebo sem v obvyklou dobu chodí už jen tak. Posedět s kamarády, okouknout cvrkot. Nedivím se jim. Na to, že jde o trh, konzum, krátící se rodinné rozpočty a ryk a shon, vládne v tomhle koutě nefalšovaná pohoda. Snad se vám podaří odvézt si z ní trochu také domů. Je úplně zadarmo!


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

Kdy je mají otevřeno?

Bleší trh Kolaportid je otevřený každý víkend mezi 11. a 17. hodinou. Adresa je Tryggvagata 19, centrum Reykjavíku, u starého přístavu.

Island na HORYDOLY

Treking přes Duhové hory

Lavinami zasypaný Island

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů

Ďáblův odkaz, jezerní maraton

Island na vlastní pěst

Divukrásné příběhy mraků

Levný Island

Jak vypadá Island po výbuchu sopky?

Islandská příroda krizi nepodléhá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.... celý článek

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Vodácké značky

Vodácké značky

Kánoe, kajaky, rafty, pramice, nafukovací lodě, skládací lodě, plast, laminát, kevlar, dřevo, hliník... Lodě na divokou vodu, turistiku, mořské či jezerní speciály... Závodní i rekreační... Vybavení a oblečení... Co si můžete přát,
Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi nepronikl na čínský trh, komunisté ho nepustili

Prodejce letenek Kiwi ukončil námluvy s Čínou. Miliony korun na průzkum čínského trhu přišly vniveč a plánované miliony eur směřují do Evropy. V brněnské centrále globální firmy si uvědomili, že Čína opravdu nepouští
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Ruský rubl věrně odráží velmocenské ambice

Rubl je oficiální měna v Ruské federaci. Jeho zkratka je RUB. Je druhou nejstarší národní měnou hned po britské libře.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.

Diskuse

bělá jako bělá, berte to ... Lukas B., 24.6.2021 21:16, 9 příspěvků
utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 9 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Smutná a zbytečná smrt po... milan šupa, 24.6.2021 19:39
Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36