Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku

Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku
SDÍLEJ:

Bleší trh je něco, co už podle jména nezavání zrovna přepychem. Názory na původ tohoto sousloví jsou různé. Jeden z nich tvrdí, že v dřívějších dobách, kdy panovníci milostivě přenechávali svůj obnošený háv prostému lidu prostřednictvím takovýchto zařízení, se jednalo především o migraci malých krvesajných parazitů. Ať tak, či tak, existuje jeden bleší trh, který se vymyká všem ostatním. Je totiž na Islandu a můžete na něm shlédnout neviděné, zažít netušené…

Dámy a pánové, přistupte blíže!

Bleší trh Kolaportid byl poprvé otevřen v roce, kdy Čechoslováci na náměstích nadšeně chrastili klíči s nadějí na lepší zítřky v očích. V roce 1989.

Je největším podnikem takového druhu na Islandu. A je, ačkoli se to v outdoorovém magazínu těžko přiznává, celý indoorový.

Původně se trh konal v garážích islandské centrální banky v Reykjavíku. 1994 jej za masivní podpory vedení města i ministerstva financí přesunuli do větších prostor na ulici Tryggvagata 19 nedaleko starého přístavu.

Smrdutý žralok a koňský steak

Vedle antikvit najdete na islandském bleším trhu také stánky s oblečením, knihami, šperky a celé oddělení věnované potravinám.

Zakoupit můžete nejen pytel brambor, ale i vyhlášené islandské speciality - sušené syrové ryby (harđfiskur), fermentované žraločí maso (hákarl) a dokonce velrybí maso (samozřejmě z velryb ulovených pro vědecké účely, jak je ostatně zvykem i v Japonsku).

Narazit můžete i na maso koňské.

Džank nebo tradice?

Globalizace ve svých sedmimílových botách postupuje mohutnými kroky kupředu i směrem k severským ostrovům. Někteří domorodci vám dnes soukromě prozradí, že ve srovnání s dřívější Kolaportid je ta dnešní jen "junk."

Pravdou je, že vedle pokladů ryze islandských zde narazíte na plastové střevíce výstředních barev, palestinské šátky, osušku s Nirvanou, gumovou masku zeleného Frankensteina či extravagantní brýle všemožných tvarů.

Stále ještě ale seženete i vlněný svetr s originálním islandským vzorem a své nejdražší ženě můžete pořídit okrasu krku či ušních lalůčků se zaručeně islandskými lávovými kameny.

VIDEO
Stáhněte KOLAPORTID REYKJAVÍK (71 MB, MPG, 0:30 min)
Podívejte na YouTube:

Muzika pro všechny

Na trhu najdete nepřeberné množství knih. Malých, velkých, obrázkových i výkladových, v různých jazycích.

Nechybí ani hudba roztodivných žánrů. Nejvíce našince samozřejmě láká hudba islandská. A jelikož jsem měl v uších ještě několik vzpomínek na výbornou punkovou kapelu z Akureyri, kterou neváhal založit šestnáctiletý chlapec s výtečným hlasem vyžilého rybáře, má otázka po "genuine icelandic punk, rock or metal" byla na místě.

Místní znalec a prodavač v jednom, jenž vzhledem připomínal Bedřicha Smetanu, bledými štíhlými prsty hráče na klávesové nástroje bleskově zapátral v přiložených krabicích a už sázel pětici CD disků na stůl.

"Dust je za dvanáct set, Shima za osm stovek, ostatní po pěti. Když je vezmeš všechny, bude to za tisíc pět set. Bereš?"

"Of course!" Dodnes tak mohu sousedům zpříjemňovat nedělní rána takovými skvosty, jako je Apeshit, Bullshit nebo Survival.

Vinyl i bonbón

Sběratelé jistě rádi prohrábnou i krabice plné starých vinylů.

Dětem domů můžete z cest přivézt cukrátka tak divokých barev, že se jich možná i zaleknou. S největší pravděpodobností se také nejedná o islandský folklór; však je také prodávají dívky původem z Afriky nebo s nápadně pošikmeným pohledem.

Opravdoví outdooroví muži jistě nevynechají stánek s militariemi a přebytky z vojenských skladů, jenž se v ničem neodlišuje od našich army-shopů.

To nejlepší zdarma

Kolaportiđ plní hned dvě důležité funkce. Ta první je zřejmá, jako ostatně u každého řádného blešáku. Jeden prodá to, co už nepotřebuje, druhý to s vidinou úspor zakoupí.

Pak je tu ale ještě něco. Velká kavárna. Skrze ni plní trh i funkci sociální a socializační. Staří známí se tady scházejí v centru města na šálek dobré kávy. I s vámi se dají ochotně a nenuceně do řeči.

Mohou jít zrovna z nákupů nebo sem v obvyklou dobu chodí už jen tak. Posedět s kamarády, okouknout cvrkot. Nedivím se jim. Na to, že jde o trh, konzum, krátící se rodinné rozpočty a ryk a shon, vládne v tomhle koutě nefalšovaná pohoda. Snad se vám podaří odvézt si z ní trochu také domů. Je úplně zadarmo!


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

Kdy je mají otevřeno?

Bleší trh Kolaportid je otevřený každý víkend mezi 11. a 17. hodinou. Adresa je Tryggvagata 19, centrum Reykjavíku, u starého přístavu.

Island na HORYDOLY

Treking přes Duhové hory

Lavinami zasypaný Island

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů

Ďáblův odkaz, jezerní maraton

Island na vlastní pěst

Divukrásné příběhy mraků

Levný Island

Jak vypadá Island po výbuchu sopky?

Islandská příroda krizi nepodléhá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.... celý článek

Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

MTBS.cz je na prodej

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Jaro začalo dnes ráno

Jaro začalo dnes ráno

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
MTBS.cz je na prodej

MTBS.cz je na prodej

Důležitý český cyklistický web MTBS.cz je od loňska na prodej. Pro případné kupce je ovšem požadovaných 7 milionů korun příliš.
Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

5-ti hvězdičkový hotelový rezort Zuri vybudovaný českou finanční skupinou RSJ se rozkládá na 11hektarovém pozemku. Leží přímo u bílé písečné bílé pláže omývané Indickým oceánem v oblasti Kendwa na severozápadním pobřeží zanzibarského
Denník N pohltil Hiking.sk

Denník N pohltil Hiking.sk

Největší slovenský turistický portál Hiking.sk přešel pod křídla placeného Denníku N.
Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Letecká společnost Emirates oznámila, že před začátkem velikonočních svátků posílí letecká spojení do populárních prázdninových destinací, konkrétně na Maledivy a Seychely. Aerolinky nabízejí 28 letů týdně do Malé a 7 letů do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.

Diskuse

Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15