Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku

Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku
Run30. Reykjavík - Hveragerdi.
Autor snímku Smari Josafatsson
SDÍLEJ:

Bleší trh je něco, co už podle jména nezavání zrovna přepychem. Názory na původ tohoto sousloví jsou různé. Jeden z nich tvrdí, že v dřívějších dobách, kdy panovníci milostivě přenechávali svůj obnošený háv prostému lidu prostřednictvím takovýchto zařízení, se jednalo především o migraci malých krvesajných parazitů. Ať tak, či tak, existuje jeden bleší trh, který se vymyká všem ostatním. Je totiž na Islandu a můžete na něm shlédnout neviděné, zažít netušené…

Dámy a pánové, přistupte blíže!

Bleší trh Kolaportid byl poprvé otevřen v roce, kdy Čechoslováci na náměstích nadšeně chrastili klíči s nadějí na lepší zítřky v očích. V roce 1989.

Je největším podnikem takového druhu na Islandu. A je, ačkoli se to v outdoorovém magazínu těžko přiznává, celý indoorový.

Původně se trh konal v garážích islandské centrální banky v Reykjavíku. 1994 jej za masivní podpory vedení města i ministerstva financí přesunuli do větších prostor na ulici Tryggvagata 19 nedaleko starého přístavu.

Smrdutý žralok a koňský steak

Vedle antikvit najdete na islandském bleším trhu také stánky s oblečením, knihami, šperky a celé oddělení věnované potravinám.

Zakoupit můžete nejen pytel brambor, ale i vyhlášené islandské speciality - sušené syrové ryby (harđfiskur), fermentované žraločí maso (hákarl) a dokonce velrybí maso (samozřejmě z velryb ulovených pro vědecké účely, jak je ostatně zvykem i v Japonsku).

Narazit můžete i na maso koňské.

Džank nebo tradice?

Globalizace ve svých sedmimílových botách postupuje mohutnými kroky kupředu i směrem k severským ostrovům. Někteří domorodci vám dnes soukromě prozradí, že ve srovnání s dřívější Kolaportid je ta dnešní jen "junk."

Pravdou je, že vedle pokladů ryze islandských zde narazíte na plastové střevíce výstředních barev, palestinské šátky, osušku s Nirvanou, gumovou masku zeleného Frankensteina či extravagantní brýle všemožných tvarů.

Stále ještě ale seženete i vlněný svetr s originálním islandským vzorem a své nejdražší ženě můžete pořídit okrasu krku či ušních lalůčků se zaručeně islandskými lávovými kameny.

VIDEO Kolaportid Reykjavík

Muzika pro všechny

Na trhu najdete nepřeberné množství knih. Malých, velkých, obrázkových i výkladových, v různých jazycích.

Nechybí ani hudba roztodivných žánrů. Nejvíce našince samozřejmě láká hudba islandská. A jelikož jsem měl v uších ještě několik vzpomínek na výbornou punkovou kapelu z Akureyri, kterou neváhal založit šestnáctiletý chlapec s výtečným hlasem vyžilého rybáře, má otázka po "genuine icelandic punk, rock or metal" byla na místě.

Místní znalec a prodavač v jednom, jenž vzhledem připomínal Bedřicha Smetanu, bledými štíhlými prsty hráče na klávesové nástroje bleskově zapátral v přiložených krabicích a už sázel pětici CD disků na stůl.

"Dust je za dvanáct set, Shima za osm stovek, ostatní po pěti. Když je vezmeš všechny, bude to za tisíc pět set. Bereš?"

"Of course!" Dodnes tak mohu sousedům zpříjemňovat nedělní rána takovými skvosty, jako je Apeshit, Bullshit nebo Survival.

Vinyl i bonbón

Sběratelé jistě rádi prohrábnou i krabice plné starých vinylů.

Dětem domů můžete z cest přivézt cukrátka tak divokých barev, že se jich možná i zaleknou. S největší pravděpodobností se také nejedná o islandský folklór; však je také prodávají dívky původem z Afriky nebo s nápadně pošikmeným pohledem.

Opravdoví outdooroví muži jistě nevynechají stánek s militariemi a přebytky z vojenských skladů, jenž se v ničem neodlišuje od našich army-shopů.

To nejlepší zdarma

Kolaportiđ plní hned dvě důležité funkce. Ta první je zřejmá, jako ostatně u každého řádného blešáku. Jeden prodá to, co už nepotřebuje, druhý to s vidinou úspor zakoupí.

Pak je tu ale ještě něco. Velká kavárna. Skrze ni plní trh i funkci sociální a socializační. Staří známí se tady scházejí v centru města na šálek dobré kávy. I s vámi se dají ochotně a nenuceně do řeči.

Mohou jít zrovna z nákupů nebo sem v obvyklou dobu chodí už jen tak. Posedět s kamarády, okouknout cvrkot. Nedivím se jim. Na to, že jde o trh, konzum, krátící se rodinné rozpočty a ryk a shon, vládne v tomhle koutě nefalšovaná pohoda. Snad se vám podaří odvézt si z ní trochu také domů. Je úplně zadarmo!

Kdy mají otevřeno?

Bleší trh Kolaportid je otevřený každý víkend mezi 11. a 17. hodinou. Adresa je Tryggvagata 19, centrum Reykjavíku, u starého přístavu.

Island na HORYDOLY

Treking přes Duhové hory

Lavinami zasypaný Island

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů

Ďáblův odkaz, jezerní maraton

Island na vlastní pěst

Divukrásné příběhy mraků

Levný Island

Jak vypadá Island po výbuchu sopky?

Islandská příroda krizi nepodléhá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

ZIV - Die Fahrrad Industrie a Zukunft Fahrrad ukončují spolupráci s Eurobike. Dvě nejvýznamnější sdružení výrobců a prodejců kol v Německu dávají ruce pryč od největšího evropského cyklistického veletrhu.... celý článek

Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Queen Elizabeth 2 zůstává v Dubaji, ale ukáže se v Londýně

Queen Elizabeth 2 zůstává v Dubaji, ale ukáže se v Londýně

Legendární hotel Queen Elizabeth 2, spravovaný společností Accor Hotels, se zúčastní veletrhu World Travel Market London, který se bude konat od 4. do 6. listopadu v londýnském výstavním a kongresovém centru Excel.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

JILEMNICE Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

AKTUALIZACE Přinášíme seznam outdoorových obchodů v celém Česko-Slovensku. Outdoorové obchody řadíme podle měst, kde si v nich můžete nakoupit.
Soutěž o nové Airpods Pro zve ke sledování ekonomického pořadu Tradeinfo TV

Soutěž o nové Airpods Pro zve ke sledování ekonomického pořadu Tradeinfo TV

Chcete vyhrát nové Airpods Pro? Zapojte se do právě probíhající soutěže, kterou si připravil portál Tradeinfo.cz.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.
Žaludy, potrav minulosti a budoucnosti - přednáška Praha, Toulcův dvůr 4.11. 17:30
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 4.-6.11. Cestování 4.11.
AI forum Praha, Studio FAMU 4.11.
Středočeské forum cestovního ruchu Voděrádky 4.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 6.-9.11. Cyklistika a motocykly 6.11.
Caravaning - veletrh Brno, Výstaviště 6.-9.11. 6.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava, Minikino 6.-8.11. 6.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 7.-9.11. 7.11.
Philoxenia - veletrh Řecko, Soluň 14.-16.11. Cestování 14.11.

Diskuse

Online games Clubnika mup, 5.11.2025 7:16, 1 příspěvek
дизайнерский ремонт цена ... JacobHes, 5.11.2025 6:51, 2 příspěvky
дизайнерский ремонт дома ... JamesTrorm, 5.11.2025 6:37, 2 příspěvky
дизайнерский ремонт пентх... JacobHes, 5.11.2025 4:33, 13 příspěvků
Hmm lišky a kuřátka Lukas B., 4.11.2025 12:06, 4 příspěvky
Hmm lišky a kuřátka Honza, 3.11.2025 20:04, 4 příspěvky
Hmm lišky a kuřátka Kuba Turek, 3.11.2025 12:57, 4 příspěvky
Hmm Honza, 3.11.2025 11:59, 4 příspěvky
Inu Honza, 3.11.2025 11:53, 3 příspěvky
Tolik keců k jednomu svít... Matúš Čák Trenčanský, 3.11.2025 8:57, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Společenské oděvy Horydoly , 28.10.2025 21:27
Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17