Cézannova hora Montagne Ste-Victoire

Cézannova hora Montagne Ste-Victoire
Hora Ste-Victoire nad přehradní nádrží Bimont.
Autor snímku CK Mundo
SDÍLEJ:

Provence, malebný francouzský region, má nespočet lákadel. Je to kraj, kde poetika čiší z každého zákoutí, vzduch voní po bylinkách a kde i horský výšlap může být spojený s téměř uměleckým prožitkem. Těžko říct, zda vápencový masiv Montagne Ste-Victoire proslavil postimpresionista Paul Cézanne nebo zda tomu bylo naopak.

Cézannova hora Montagne Ste-Victoire
Montagne Ste-Victoire. Převorství na hřebenech francouzského pohoří.
Autor snímku CK Mundo
Jak na to

Montagne Sainte-Victoire je pohoří dlouhé 18 km zvané také Venturi, Santa Venturi, či provensálsky Santo Ventùri. Vypíná se u města Aix en Provence. Vrchol Pic de Mouches (Muší špička) měří 1001 m n.m.

V každém případě jeho stříbřitá pyramida představovala pro umělce dokonalý objekt a žádná jiná hora nebyla tolikrát zachycena na světově proslulých malířských plátnech.

Motiv, který se neomrzel

Post-impresionista Paul Cézanne se narodil v Aix-en-Provence. Proslavil se zejména krajinkami, které si zjednodušoval do základních geometrických tvarů a vybarvoval je do nečekaných odstínů, aby dokonale vystihl jejich hloubku. Tím také později inspiroval kubismus a vysloužil si přízvisko otec moderního umění.

Montagne Ste-Victoire, Provence, France.

Hora svaté Viktorie mu poprvé učarovala, když ji zahlédl z okna vlaku v roce 1878. K jejímu motivu se v průběhu své tvorby stále vracel a v posledních deseti letech života ji namaloval více než osmdesátkrát. Cézanne miloval její elán za slunečních dnů i podvečerní melancholii. Stále hledal nové perspektivy a světelné podmínky.

Pod jeho štětci dostávala hora až tropický nádech. Raději než hnědou a černou používal malíř syté odstíny od okrových až po sytě modré a zelené.

Jedním z oblíbených míst, odkud měl Cézanne skvělý výhled, se stal starý venkovský dům známý jako Château Noir na pahorku Bibémus, který masiv na západě ukončuje. Odtud se také vydával malovat do plenéru.

Naposledy se Cézanne vypravil malovat svou horu osudu v říjnu roku 1906, ale zastihla ho bouřka a kvůli prochlazení zemřel na těžký zápal plic.

Výšlap ke Croix de Provence

Nemusíte být malíř, aby vás tvary Montaigne Ste-Victoire okouzlily. Výrazný bělostný masiv se táhne 18 km od východu k západu a z každé strany je úplně jiný. Směrem na jih dramaticky klesají strmé svahy, ze severu stoupá k hřebeni pozvolné úbočí.

Možností, kudy se vydat na Montagne Ste-Victoire, je několik. My na našem zájezdu do Provence volíme cestu, která vede z opačné strany, než ji maloval Cézanne. Jejím cílem je Croix de Provence, kříž umístěný na nejzápadnějším pyramidovém výběžku. Následujeme červeno-bílé značení stezky Chemin des Venturiers a prudce stoupáme řídkým piniovým lesem.

Červnové teploty nabírají vysoké obrátky, ale okolní stromy alespoň trochu zmírňují sluneční paprsky. Po 600 m serpentýn se nám konečně odhaluje náš cíl a pokračujeme vzhůru po kamenité stezce, dokud nás nepřivítá kamenná brána převorství Notre-Dame de la Victoire.

V této oáze klidu, jejíž nádvoří skrývá studnu, smýváme pot z čela, svačíme ve stínu stromu a kocháme se výhledem na vinice v úpatí hory. Pokusy o trvalé osídlení tohoto orlího hnízda již dávno vyhasly, ale stále tu pocítíte duch místa tak jako poutníci, kteří se po staletí vydávali do místní románské kaple.

Odtud už je to jen kousek kamenitým terénem na vrchol Croix de Provence ve výšce 946 m. Jeho dominantou je 19 metrů vysoký kříž z 19. století, jeden ze symbolů celé Provence.

Odtud se otevře překrásný panoramatický výhled na Mont Ventoux, Luberon, Alpilles a Haute Provence. Na východ od tohoto místa se pak nachází nejvyšší bod masivu Pic des Mouches (1011 m).

Horydoly.czPO STOPÁCH TOUR DE FRANCE: Mont Ventoux

Montagne Ste-Victoire, Provence, France.

Odpolední slunce ale nabírá na síle, a tak vyrážíme zpět po modré stezce, která zvolna klesá z hřebene až k vodní nádrži Barrage de Bimont. A pak se ohlédneme a naskytne se nám ta známá podívaná: právě z této strany se hora proměňuje v pyramidu z Cézannových obrazů.

Horydoly.czIMPRESIONISMUS: Zahrada Claude Moneta v Giverny

Montagne Ste-Victoire, Provence, France.

Stopy ve tvaru C

Po pěti hodinách máme túru za sebou. Tyrkys přehrady láká k osvěžení, ale koupání je zde zakázané. Přesouváme se tedy do 12 km vzdáleného Aix-en-Provence, kterému se ne nadarmo přezdívá město tisíce fontán. Na téměř každém náměstí tak můžete narazit na osvěžení v podobě chladivého pramene ve stínu platanů. Ještě osvěžující pastis, mléčně zbarvený anýzový nápoj s ledem, a únava po výšlapu je ta tam.

Bloumáme uličkami a necháme se mosaznými písmenky C na chodníku zavést na místa, které jsou nerozlučně spjaty s Cézannovým životem. A že jich není málo. Lyceum, kde studoval, klášterní budova, kam docházel na hodiny kreslení, dům, kde se narodil, kde byl pokřtěn, kde se oženil, kde měl jeho otec kloboučnictví.

A pak je tu ateliér na ulici Avenue Paul Cézanne. Malý pokoj zůstal zachován ve stejném stavu, v jakém ho jeho slavný nájemník opustil – s kabátem na věšáku, sklenkou na víno, kloboukem a spoustou předmětů, které maloval. Dokonalá tečka za výpravou po stopách malíře, jehož milovanou horu jsme dnes zdolali.

Autorka je průvodkyní Cestovní kanceláře Mundo..


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dominikanska republika je fakt super
my sme boli v DR na lodi uz davnejsie  asi dva roky dozadu ale strasne sa tam chceme vratit, lebo to bolo usper, ludia, jedlo, krajina,celkovo vsetko super. pohostinnost obyvatelov bola ze uau
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Gosaikunda Trekking Langtang Region

Gosaikunda Trekking Langtang Region

Gosaikunda Lake Trek is one most popular holy pilgrims from Hindu and Buddhist, Gosaikunda Lake lies 4,300 meters above sea level, and the trek is easy and short as well as... celý článek

Dálkové lety výrazně podražily během pandemie

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Annapurna High Pass Trekking

Annapurna High Pass Trekking

If you travel with a local reputed travel company, it means that your local guides and porters are exceptionally well-versed with the local etiquette. The main attraction of this trek is

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.

Diskuse

jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55