
Jižní Amerikou přes Patagonii k Orinoku

RECENZE Manželé Mykiskovi pokračují ve své velké cestě po Jižní Americe. Pokročili nejen v ujetých vzdálenostech, ale dál jsou ve všem, co nám o sobě prozrazují. Ona už není vykulená cestovatelka, ale budoucí maminka a zkušená stopařka. On se naučil lépe fotit a zajímavěji psát. Nasbírali znalosti i životní zkušenosti.
Verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Jižní Amerikou přes Patagonii k Orinoku je druhým dílem stejného deníku, ve kterém Mykiskovi popisují svoji cestu Přes stolové hory do Bolívie.
Přes roční odstup od vydání prvního dílu jsou důvody pro čtení tohoto deníkového cestopisu stále stejné: buď tam chcete vyrazit, nebo jste se odtamtud vrátili.
Jednoduchý jazyk prvního dílu jihoamerického deníku je ve druhém díle trochu učesaný. Lépe se čte a neodvádí od prožívání cesty společně s Mykiskovými.
Fotky jsou větší, lepší a zajímavější než v prvním díle. Až se zdá, že je jich trochu moc. Autor neměl z čeho brát. Ne všechny snímky jsou skvělé a mnoho z nich se dokonce motivem nebo formálně opakuje.
Osvěžujícím prvkem jsou drobné kresbičky v textu. Na první čtení vypadají jako neohrabané a rádovtipné obrázky, ale během čtení celé knížky si na ně zvyknete. Funkci na osvěžení a grafické rozbití příliš velké masy písmenek plní velmi dobře.
Litanie odkud kam autoři jeli, kde chytili jaký stop a jak na ně byli lidé hodní, občas přeruší historická nebo zeměpisná vložka.
Mykiskovi se v nich naštěstí nepouštějí do politických, charitativních ani hodnotících úvah. Čtenářům předkládají fakta, trochu okořeněná a správně vybraná, aby s nimi naložili, jak uznají za vhodné.
Zběžný pohled Mykiskových při cestování v kombinaci s podrobnějším popisem vybraných problémů nás zaujal například v tématech pěstování koky pro domácí i průmyslovou potřebu, dobytí poslední indiánské výspy Vilcabamby a astronomicky orientované město Machu Picchu.
Knihu Jižní Amerikou přes Patagonii k Orinoku nelze číst jinak než deník z velké cesty. Nenajdeme v ní podrobné itineráře pro cestovatele ani souvislejší vhled do současnosti či minulosti Argentiny, Chile či Venezuely pro znalce zeměpisu.
Přesto vám zaručujeme, že když si ji koupíte, přečtete ji v jednom zátahu od začátku do konce. Martin a Barbora Mykiskovi vás vtáhnou do svého světa "on the road." Nebude se dít nic dramatického ani exkluzivního, ale přesto nebo právě proto se od jejich publikace neodtrhnete.
Jejich cestu bychom zvládli všichni. Kdybychom chtěli. A v tom je kouzlo této knížky.
Aby amatérský cestopis dostal maximálních pět hvězdiček, musel by být výjimečný. To knížka Mykiskových není. Čtyři hvězdičky vyjadřují naše uznání, že autoři se zhostili tohoto žánru vzorně a s plnou vervou. Čtenářům můžeme jejich dílo s klidným srdcem doporučit.
Jenom mi pořád vrtá hlavou: Nechat se tisíce kilometrů vozit cizími auty je snad na hranici vkusu, ale nechat se od řidičů hostit, je už asi za hranou mého chápání návštěvy cizích zemí. Párkrát to samozřejmě není žádný hřích, ale počítat s tím už předem...?
Mykiskovi na to mají jiný názor a mnozí čtenáři této recenze jistě také.
Praha, MTM 2008. Orientační cena 295 Kč.
Diskuse
Diskuze k článku
Jen tak dál
- Autor Jaroslav Skolek
- Datum a čas 5.2.2009 18:22
Svatební cesta přes hory, doly, ...
- Autor Ludmila Kubicová
- Datum a čas 2.1.2009 11:04
- Autor Aja
- Datum a čas 26.12.2008 18:22
neastná recenze
- Autor Adam Kopecký
- Datum a čas 25.12.2008 14:35
dotaz na autora recenze

Velikonoce s Emirates: chutě, překvapení a filmové premiéry
Velikonoce lákají Čechy k moři i do evropských metropolí
Může se hodit
Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Albánie: země orlů a mercedesů

Velikonoce s Emirates: chutě, překvapení a filmové premiéry

Velikonoce lákají Čechy k moři i do evropských metropolí

Everest a cesta k němu je drahá záležitost
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Interalpin - veletrh | Rakousko, Innsbruck | 6.-9.5. Horské technologie | 6.5. | |
Lodě na Labi | Nymburk | 7.-11.5. | 7.5. | |
Setkání karavanistů | Nymburk | 7.-11.5. | 7.5. | |
Cestoslet - festival | Běšiny | 8.-11.5. | 8.5. | |
Cestovatelský festival | Praha, Paraple | 10.5. | 10:00 | |
Azory - diashow | Praha, Městská knihovna | Přednáší Martin Loew | 12.5. | 19:00 |
Czech Travel Press - valná hromada | Praha, CzechTourism | 13.5. | 14:00 | |
Burian 120 - výstava | Dvůr Králové nad Labem, ZOO | 11.2.-15.5. Maloval Zdeněk Burian | 15.5. | |
Svět knihy - veletrh | Praha, Holešovice | 15.-18.5. | 15.5. | |
Hobby - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 15.-18.5. | 15.5. |
Diskuse
Ring overseeing home-base... | itazapuaj, 10.5.2025 9:16, 4 příspěvky |
Usually animosities quant... | xepizaz, 10.5.2025 9:14, 4 příspěvky |
In affects atheroma, nose... | ukebiworufuuz, 10.5.2025 9:13, 4 příspěvky |
клининговая компания убор... | Thomaserync, 10.5.2025 9:11, 4 příspěvky |
tadalafil and dapoxetine ... | dapoxetine bestellen, 10.5.2025 6:53, 1 příspěvek |
megaweb9.at | DannyVut, 10.5.2025 6:15, 17 příspěvků |
megaweb10.com | Ronaldlop, 10.5.2025 6:14, 17 příspěvků |
megaweb4.com | Wilbertcrync, 10.5.2025 6:14, 17 příspěvků |
Online games in browser | Onlinegame, 10.5.2025 4:24, 17 příspěvků |
Навчання Для Українців В ... | Svetlsgo, 10.5.2025 1:33, 6 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Paddle Worldwide | Horydoly , 7.5.2025 19:44 |
Vodácké závody 2025 | Horydoly , 7.5.2025 19:39 |
Lodě na Labi | Horydoly , 7.5.2025 19:29 |
60 let Czech Travel Press... | Horydoly , 4.5.2025 19:06 |
Proběhněte Prahou s Janke... | Horydoly , 2.5.2025 14:29 |
Jižní Čechy startují cykl... | Horydoly , 2.5.2025 10:03 |
Payments To Uzbekistan | Horydoly , 30.4.2025 1:30 |
Trhy na Mariánském náměst... | Horydoly , 19.4.2025 2:52 |