Kde tráví Švédové dovolenou?

Kde tráví Švédové dovolenou?
Švédsko, kostel v Lysekil.
Autor snímku Martin Liška
SDÍLEJ:

Většina českých turistů, kteří navštíví Švédsko, obvykle míří buď do hlubokých lesů, kde se oddává cyklistice a rybaření, nebo do hlavního města Stockholmu a nedaleké Uppsaly, kde sídlí známá univerzita. Kam ale jezdí na dovolenou místní lidé?

Kde tráví Švédové dovolenou?
Švédsko, Götteborg, Gustav II. Adolf.
Autor snímku Martin Liška

Švédy neláká trávit dovolenou v jejich hlavním městě Stockholmu. Pokud už se rozhodnou strávit dovolenou na domácí půdě, obvykle vyráží směrem na jihozápad, do oblasti jménem Västra Götaland.

Jedním z lákadel oblasti je samozřejmě moře, ovšem v tomto případě nikoli Balt, nýbrž Severní moře.

Göteborg

Leží zde však i řada zajímavých měst, která stojí za návštěvu. Hlavním centrem oblasti je město Göteborg. Město samotné však cílem mnoha turistů není, spíše je díky vstupní branou do celé oblasti.

Velké autobusové a vlakové nádraží, funkčně propojené v jeden komplex budov, jak je ostatně ve Skandinávii dobrým a praktickým zvykem, doplňuje letiště na okraji města. Göteborg má pravidelné autobusové a letecké spojení s Prahou.

Je výhodné si při delším pobytu v oblasti hned zde pořídit kartu na hromadnou dopravu v celém regionu, neboť v podstatě veškerá spadá pod integrovaný systém Västtrafiken.

Pak už se můžete vydat na procházku historickým centrem města. Budovu starší čtyř set let nenajdete, neboť město bylo založeno teprve na počátku 17. století. Jako první použil název města král Karel IX., ale za zakladatele se většinou považuje až jeho syn Gustav II. Adolf, protivník našeho Albrechta z Valdštejna, který otcem založené město přesunul na dnešní místo.

Sochu mají ve městě oba, ovšem ctihodnější místo před radnicí připadlo Gustavu Adolfovi.

Švédsko, Uddevalla, reliéf Ivany Macháčkové.

Uddevalla

Dalším z měst v oblasti je Uddevalla, stejně jako Göteborg významný přístav, byť právě konkurence Göteborgu přispěla k tomu, že význam Uddevally poněkud poklesl.

Uddevalla si také nárokuje titul„Benátky Severu, pod kterýmžto označením je spíše známý Stockholm. Milovníci historické architektury však budou v Uddevalle zklamáni ještě více než v Göteborgu. Město počátkem 19. století kompletně vyhořelo a všechny budovy ve městě včetně kostela musely být nově postaveny.

Pokud ale ve vás ještě zcela nevymizela klukovská touha stát se námořníkem, Uddevallu si jistě zamilujete. Námořnické muzeum na vás dýchne atmosférou vzdálených krajin i všedního života obyčejných námořníků. Muzeum provozuje spolek vysloužilých mořských vlků, kteří si s vámi rádi v plynulé angličtině popovídají o uplynulých časech svého mládí. Vstup do muzea je zdarma, stejně jako do Muzea Bohuslänu, což je další z historických území v této části Švédska.

Kromě expozice o historii města a kraje si zde můžete prohlédnout i model tankeru Nanny, postaveného koncem 70. let v místních loděnicích. Tanker byl se svými 79 metry šířky ve své době nejširší lodí na světě. Před budovou muzea pak stojí za vidění moderní skulptura historie regionu, stylizovaná do podoby skalních rytin. Autorkou díla je sochařka českého původu Ivana Macháčková.

Trollhättan

Za návštěvu stojí také město Trollhättan, kde k hlavní turistickým lákadlům patří muzeum automobilky Saab. Osud sbírek byl nedávno notně nahnutý; v souvislosti s finančními potížemi automobilky se dokonce spekulovalo o tom, že by se jednotlivé modely rozprodaly v dražbě. K tomu naštěstí nedošlo a muzeum tak stále zve k návštěvě všechno fandy motorismu.

Město je také sídlem velkých filmových studií, při troše štěstí tedy možná potkáte i některou z hvězd filmového plátna. "Nedávno tu točila třeba Kate Winslet," ujistila mě sympatická Nina, která si občas přivydělává jako servírka v místní kavárně.

Pokud žádnou slavnou tvář neuvidíte, udělejte si aspoň procházku podél řeky Göta älv, kde se voda valí přes peřeje a vodopády.

Tanumshede

Příznivcům nejstarší historie lze doporučit návštěvu městečka Tanumshede. Dva kilometry jižně od něj jsou volně přístupné švédské nejstarší petroglyfy (vysekané či vyryté obrazce do skály od roku 1994 zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pro lepší viditelnost byly všechny obrazce obarveny červenou barvou a jejich množství je v této lokalitě vskutku úctyhodné.

Součástí místního muzea je replika vesnice z doby bronzové, rovněž volně přístupná po celý rok.

Lysekil

Přístavní městečko Lysekil láká návštěvníky na svou malou mořskou zoo, poeticky zvanou Dům moře (Havets hus). Budete-li mít štěstí, může být i u toho, když jsou jednotlivé ryby krmeny, a pokud nebude návštěvníků mnoho, dá vám usměvavá ošetřovatelka i trochu do ruky, abyste si mohli nějakou rybku sami nakrmit.

Kromě této atrakce má Lysekil i pěkný kostel, který byl navzdory starobylému vzhledu postavený teprve z roku 1905. Uvnitř kostela lze mj. najít nástěnný portrét sv. Ansgara, jednoho z prvních misionářů působících ve Švédsku.

Nedaleko Lysekilu leží další lákadlo pro milovníky přírody, zoologická zahrada Archa severu (Nordens ark). Zahrada se zaměřuje především na zvířata, která se ve švédské přírodě skutečně vyskytují, avšak počítají se mezi ohrožené. Mimo samotné ukazování zvířat návštěvníkům se zahrada také snaží posilovat populace dotyčných druhů ve volné přírodě – jen od roku 2001 se tak do přírody dostalo přes 300 savců a ptáků.

Fjällbacka

V oblasti leží i městečko Fjällbacka, které je zajímavé snad jen tím, že se v něm odehrávají detektivní příběhy spisovatelky Camilly Läckberg, které jsou dostupné i českému čtenáři.

Možná se tedy někdy vyplatí následovat příkladu místních turistů a navštívít oblasti, kde oni tráví svou dovolenou. Pokud jste už Stockholm a Uppsalu viděli a máte možnost se ještě jednou do Švédska podívat, zvažte, zda neprožít dovolenou v místech, kde ji tráví sami Švédové.

Švédsko, Götteborg, Gustav II. Adolf.

INFO: region Västra Götaland a doprava Västtrafiken

 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty
Best trekking packages in Nepal

Best trekking packages in Nepal

Trekking in Nepal: Everest, Annapurna, Manaslu, Langtang.
Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Cestovatelský festival Kolem světa se koná 26.-27. listopadu v pražském hotelu Clarion.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Americký severozápad - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 1.12. 19:00
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Evropa pod Jižním křížem - diashow Ostrava, Planetárium 3.12. 15:30
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Aljaška a Yukon - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Miloslav Martan 6.12. 19:00
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
Americký severozápad - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 8.12. 19:00

Diskuse

Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38