Na cestovním veletrhu Holidayworld

Na cestovním veletrhu Holidayworld
Holiday World 2013. Elegantní dáma nebo namalovaná slečna?
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

O víkendu bude pro veřejnost otevřený veletrh cestovního ruchu Holidayworld. Co může návštěvník za stokorunové vstupné čekat? A co může očekávat ten, kdo vyrazí ještě dnes v pátek a zaplatí za tak zvaný odborný den pětistovku?

Jak na to

Holiday World

Kde: Výstaviště, Praha–Holešovice

Kdy: 12.–15.2. (10-18 h), pro veřejnost 14.-15.2. (9-18 h)

Vstup: dospělí 100 Kč, rodina 200 Kč, studenti, děti do 18 let a důchodci 50 Kč. Ve dnech pro odborníky se platí 500 Kč.

Worldfilm

SOBOTA 14.2.

9.30 Steve Lichtag a Pavel Pavel: Návrat na Rapa Nui. Film o Velikonočním ostrově a beseda.

10.30 Rudolf Švaříček: Lidojedi a tajemná Indonésie. Beseda o sdomorodcích z Nové Guinei. Po besedě autogramiáda knihy Tamtamy času.

11.30 Reportáže z pořadu České televize Objektiv.

12.00 Petra Tour: Film Ischia – ostrov splněných snů.

13.00 Petr Klier: beseda s kameramanem potápěčských filmů. Záběry korálových žraloků a obřích krabů.

14.00 Kamila Šimková Broulová a Vladimír Šimek: České stopy v Jižní Americe. Ukázky z filmových dokumentů.

15.00 Miroslav Verner: Čeští egyptologové v Abusíru. Beseda a promítání.

16.00 Tomki Němec a Andrej Bán: Budoucnost české komunity v rumunském Banátu. Beseda a fotografie.

17.00 Jiří Kolbaba: Setkání s cestovatelem. Promítání diapozitivů a beseda s autorem.

NEDĚLE 15.2.

9.30 Mořeplavec Thor Heyerdahl – projekce filmu z cyklu Neznámá Země.

10.30 Rudolf Kreuttschneider: Beseda s mořeplavcem.

11.30 Jihotrans: Jižní a Střední Amerika hotelbusem.

12.00 Miloslav Stingl: Vzpomínka na společné cesty s kolegou Erichem von Dänikenem.

12.30 Erich von Däniken - Vzpomínky na budoucnost - projekce natočeného rozhovoru a filmu.

14.00 Miroslav Náplava: Plavby sebevrahů. Na vorech přes Pacifik. Film a beseda.

16.30 Jiří Kolbaba: Setkání s cestovatelem. Promítání diapozitivů a beseda.

V halách secesního holešovického výstaviště se setkávají nabídky cestovních kanceláří, států i jednotlivých regionů. Dá se z nich vybrat letošní dovolená.

Nečekejte, že vás všude budou vítat s otevřenou náručí. Mnohde neumějí česky, často se obsluha stánků omezuje jen na rozložení letáků na pultě a pokud si chcete popovídat, většinou se dozvíte pár obecných frází o zájezdu cestovní kanceláře, službě, nebo regionu, o který se zajímáte. Konkrétní údaje je potřeba hledat jako špendlíky v kupce sena.

Například cyklistika

Jasným příkladem jsou služby spojené s cyklistikou. Zeptali jsme se v několika náhodně vybraných stáncích českých regionů různých velikostí, kde bychom našli jízdní řády cyklobusů, které budou stejně jako posledních několik let pendlovat v atraktivních přírodních lokalitách po celém Česku.

"Zavolejte si do íčka, až k nám budete chtít vyrazit," nabízí dívka spojení na své informační středisko v Liberci. "Na co byste potřeboval vědět jízdní řády předem? My bychom vám je poslali," podivuje se nad přáním znát trasy a časy odjezdů. Poté se do hovoru vmísí její kolegyně: "V létě budeme jezdit do Bedřichova v Jizerských horách." Na dotaz, zda tedy tuto sezónu nebude jezdit cyklobus z Liberce do Českého ráje, odvětí: "Bude jezdit, ale to má na starosti íčko v Turnově, zeptejte se tam."

Další pokus získat informace o nádcházející cyklistické sezóně, je možném absolvovat u jabloneckých. "Jízdní řády ještě nejou a ani nevíme, kdy budou," říká žena za přepážkou informačního stánku. "Ale zavolejte si do našeho infostřediska." Podle jejích slov došlo ke zdržení, protože dopravce dostal od města jen polovinu loňských dotací a bude zdražovat.

"Jízdní řády? Nejsou!," je stručná zástupkyně Českého ráje. Nabízí loňské číslo jakýchsi místních novin, kde prý byly minulé jízdní řády uvedeny. Přidává k nim aspoň plánek předpokládaných tras cyklobusů.

Ještě hůř zní odpověď postarší plaché ženy ve stánku Krkonoš. "Nevím, já jsem z pomezí Krkonoš a Jizerek," špitne na omluvu. Kam se z otázkou obrátit jinam, není schopná poradit.

U dvou žen zastupujících Pardubice vyloudí dotaz na cyklobusy nechápavý úsměv na tvářích. "Co to je?" Poté, co si nechají princip autobusů pro cyklisty vysvětlit, neúspěšně hledají ve svých materiálech. "Zkuste se zeptat na stánku pardubického kraje. Ten je o dvě haly dál."

Ani Šumava s propracovaným systémem cyklistické dopravy nemá pro veletrh cestovního ruchu připravené podklady. "Cyklobusy jezdit budou, ale jízdní řády ještě nejsou k dispozici," říká zástupkyně dopravní kanceláře Jihotrans. "Dám vám vizitku našeho ředitele. Napište mu a on vám je pošle, až budou vytištěné."

Střípky z veletrhu

U hlavní brány Holešovického výstaviště vystavují dopravní společnosti komfortní autobusy a mezi nimi si rozestavili stolečky pouťoví trhovci. Ti ostatně pronikli i do výstavních hal. Mezi produkty cestovních kanceláří a drahými prezentacemi tak můžete koupit předražené hrnce, lampičky či perníková srdce. "Ty vole, furt si bereme stejný místo a furt to nejde," stěžuje si prodavač hrnců oblečený do kuchařské uniformy svému šéfovi v tmavém obleku hodném vyhazovače na diskotéce.

U vchodu mine návštěvník tiskové centrum, kde se akreditují novináři. Je tu neustálý ruch, obsluha zvýšeným hlasem odmítá registrovat žurnalisty, kteří podle jejího mínění mají špatné průkazky. (Autorovi tohoto článku se po mnoha letech praxe stalo, že po něm někdo chtěl novinářský doklad. Vždy stačilo prohlášení, pro jaké médium pracuje.)

Outdoorové cestovky

Konečně uvnitř. Ve vstupní nafukovací hale vystavují především cestovní kanceláře zaměřené na outdoor, dobrodružství a nezávislé cestování. Adventura představuje mimo hlavní nabídky zvláštní katalogy pro Afriku, Jižní Ameriku a rafting. To jsou podle jejího mínění destinace, o které je teď největší zájem. Český ráj vsadil na vizuální prezentaci pomocí obřího billboardu, velké množství tištěných skládaček a mnoho informačních pracovníků přímo na veletrhu. Vydavatelství Mapové centrum představuje plody své spolupráce s Geodézií CS.

Extrem Tour nazývá svůj katalog Light. "Původní název nám začíná vadit," komentuje změnu spolumajitelka cestovní kanceláže. "Lidé se slova extrem bojí a nechtějí s námi jezdit."

Největší prezentaci ve stylu velkých firem na počítačových veletrzích předvádí Fischer. Nafukovací letadélka zvou k odběru katalogů, ale snad kvůli nedávnému odchodu zakladatele cestovní kanceláře chybí celému dvoupatrovému představení šmrnc. Stejně jsou na tom v dalších halách i ostatní velcí hráči na tuzemském trhu Čedok, Firo-tour a Globtour.

Zahraničí v jedné hale

V další hale jsou naskládané stánky jednotlivých regionů nebo celých států. Najdete tu velká oficiální zastoupení Rakouska, Chorvatska či Německa, ale zajímavější jsou nově objevené destinace jako Bulharsko, Lotyšsko či Ukrajina.

"Češi jsou hlavně turisté," pokyvuje paní v selském kroji, která má na starosti propagaci německého Berchtesgadenu. "V zimě před den lyžují a večer se jdou vykoupat do bezénu, v létě chodí po horách. Nejsou s nimi žádné problémy."

"Češi? Ti snad nedělají nic jiného, než chodí po horách," usměje se její kolegyně v lidovém kroji ze Zuberce zpod slovenských Roháčů. "Jsou strašně vytrvalí a hodně vydrží." Proto nabízí především cíle pro pěší turistiku.

Orient na zvláštním místě

V centrální části výstavních prostor jsou k vidění stánky orientálních zemí. Černá pleť se tu mísí s bílou, stánky i oblečení vystavovatelů hýří barvami. Nejvíce pozornosti poutá červená stylizovaná marocká pevnost. Uvnitř hraje etnická kapela, okolo se vlní krásné dívky a mohutní černoši nalévají ledový čaj.

Všehochuť nakonec

V poslední hale je směsice všeho, co turistický ruch nabízí. Čedok se prezentuje osobním autem na pódiu, Vysoké Tatry se tísní v rohu, Pražský hrad má pronajaté obrovské protory, ve kterých není nic než několik prázdných židlí, a oficiální státní zastoupení připomíná hovornu ve vězení. On stejně nikdo od Ministerstva pro místní rozvoj, propagační agentury CzechTourism nebo několika profesních svazů, které jdou na ruku vládě, nemůže na veletrhu mnoho očekávat.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pozdrav paní Ulrike Nagenrauft (Olině Tylové) původně z Teplic vČ.

Milý pane Holický, paní Nagenrauftová vede spolu se svým manželem informační a turistické centrum v Berchtesgadenu. Zde jsou její internetové stránky: http://www.berchtesgadener-land.com - najdete na nich i přímé spojení. Paní vídám na českých veletrzích cestovního ruchu často, protože nabízí své služby také pro českou klientelu.

Reaguj
Pozdrav paní Ulrike Nagenrauft (Olině Tylové) původně z Teplic vČ.

Milá Olino pozdravujemeTě s Maruškou. Při uklízení různých dokumentů se mi dostala do rukou Tvoje navštívenka, kterou si nám tenkrát dala, když jsme se setkali  na Holiday world v Holešovicích. Je na ní Tvůj email a tak si dovoluji Tě tímto pozdravit. Nevím zda se tento pozdrav k Tobě dostane? Já jsem v únoru oslavil 70ku a protože vím, že jsme stejný ročník tak Ti s Maruškou ke stejným kulatinám přejeme všechno nejlepší a hlavně dobré zdraví a spokojenost.Kdy to oslavíš to však nevím, protože si to nepamatuji. Měj se moc hezky a jestli se k Tobě dostane tenhla email tak se mi prosím ozvi.   František  a  Maruška  Holických

Reaguj
Berchtestgaden
Informační kancelář: Berchtesgadener Land. Zaměstnankyně paní Olina-Ulrike Nagenrauftová (nagenraufto@aol.com) je Češka. Vysokohorské ubytování najdete například na velké chatě ve výšce 1930 m Watzmannhaus za 15 euro, 7,50 e členové OEAV a 3,50 e členové OEAV děti. O něco níže leží chata Wimbachgrieshütte.
Reaguj
Dotaz
V létě se chystám do Berchtesgadenu. Nemáte někdo typ na pěkné a levné ubytování? Dík. Jirka
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 14.2.2004 19:36
Reaguj
Zlatý trhovci
Pořád lepší trhovec než kravaťák!
  • Autor Trhovec
  • Datum a čas 13.2.2004 18:38
Reaguj
Hrnce
Ty hrnce, to je fakt síla. Naleštěný stánky a sakáči a vedle toho trhovci se šuntem.
  • Autor Hrnčíř
  • Datum a čas 13.2.2004 15:15
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Tibet - více než 60 let okupovaná země

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Číňané tvrdí, že přivezli technický pokrok a zbavili zemi vlády teokracie. A co říkají Tibeťané? Autentické záběry a zpovědi Tibeťanů nabídne jedinečný filmový dokument Kauza Tibet, který přináší kontrast mezi řáděním čínských vojáků a tibetskou... celý článek

Rakouské dálniční známky a mýto

Cestovní doklady dnes a kdysi

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Soud Evropské unie se přiklonil na stranu leteckých pasažérů a připomněl, že pokud je více navazujících letů zakoupeno v rámci jedné rezervace, jsou považovány za jeden let. Kompenzaci za zpožděný let tak
Tibet - více než 60 let okupovaná země

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Číňané tvrdí, že přivezli technický pokrok a zbavili zemi vlády teokracie. A co říkají Tibeťané? Autentické záběry a zpovědi Tibeťanů nabídne jedinečný filmový dokument Kauza Tibet, který přináší kontrast mezi řáděním čínských vojáků a tibetskou
Cestovní doklady dnes a kdysi

Cestovní doklady dnes a kdysi

RETRO Dnešní mladá generace se jistě podivuje za jakých podmínek jejich předci kdysi po Evropě cestovali. Dnes je to jednoduchá věc, člověk si vezme ruksak nebo kufr a jede za svým cílem. Často
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Senegal je považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Lucie Masopustová společně s Bacarym, místním Senegalcem, koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, označovaném za sýpku Senegalu, 20 km jižně od

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den tygrů Jihlava, ZOO 27.7.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Afrika Fest
Choceň, zámek 6.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.
Voda,moře,oceány - filmový festival Hluboká nad Vltavou 12.-15.9. 12.9.

Diskuse

Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky
Všechno Špatně Smrk, 7.7.2019 22:20, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Buy Fake UK ID CARD, FAKe... Patela Patela, 15.7.2019 16:13
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29