Pod islandskou pokličkou

Pod islandskou pokličkou
Islandský mlékárenský průmysl je na naší straně - skyr. Půlené ovčí hlavy jsou tou pravou islandskou pochoutkou.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když se řekne islandská kuchyně, každého asi jako první napadne fermentovaný, rozuměj shnilý, žralok hákarl. Na ostrově pak při studiu jídelních lístků v restauraci zjistíte, že to až tak obvyklé a populární jídlo není. Prozkoumáme tedy zákoutí islandských kuchyní z běžné stránky a necháme vás ochutnat kulinářské kousky skutečně typické a obyčejné, ke kterým se při své návštěvě hravě dostanete i vy sami.

Jak na to

Na Islandu je krásné, že zatímco zbytek Evropy se utápí v bezcharakterní, globalizované a částečně zumělohmotyzované břečce nadregionálních a nadnárodních výstupů chemicko-potravinářského průmyslu, vzdoruje tato země vikingskou silou dovozu jak masných, tak mléčných výrobků. Cokoli z masa či mléka tedy na Islandu okusíte, pochutnáte si na zaručeně domácí, regionální krmi. A to je kouzlo a luxus, který v dnešním turboglobalizovaném světě už jen tak nezažijete. A neříkejte, že jste si dnes ještě nedali dvanáctistupňovou plzeň, kterou uvařili Poláci… Ano, až tam už svět dospěl!

Po přistání na mezinárodním letišti povedou vaše kroky nejspíše do hlavního města Islandu Reykjavíku.

Jeden se vším, prosím!

Stejně tak činí i oficiální návštěvy včetně amerických prezidentů, populárních zpěváků a jiných prominentů. Nevíme, čím to je, ale většina z nich se v centru města zastaví také u Bæjarins beztu pylsur, malého stánku na pobřeží, před kterým za jakéhokoli počasí postávají fronty hladovců a přejí si ein međ öllu.

Jeden hot dog se vším všudy. Někteří o něm mluví jako o islandském národním jídle. Opečený párek, podlouhlá žemle, kečup, osmahnutá a syrová cibule, sladká hořčice a speciální omáčka. Zkuste ho.

Tento naprosto autentický střet s islandskou kuchyní si dokáže upřít snad jen zapřisáhlý vegetarián. Zkoušel ho i Bill Clinton, když ještě prezidentoval, zkoušel ho i James Hetfield z Metallicy v době, kdy tvorba kapely ještě stála za to, zkoušely ho miliony turistů (opravdu, stánek je totiž v provozu už od roku 1937) a vyzkoušíte ho i vy!

Sviđ

Jeden oblíbený český rasistický vtip končí replikou: "Šmik, šmik, hlava na tři půlky." Tohle sice na Islandu nedokážou, ale i tak vám dvě půlky budou bohatě stačit.

Ale nebojte, ne té vaší, nýbrž půlky hlavy ovčí. Je to jedno z dalších oblíbených jídel, která běžně seženete v restauracích nebo samoobsluhách jako polotovar.

Vynechme detaily toho, jak se přemlouvá ovce, aby vám dala svou hlavu, a podívejme se až na poslední stádium přípravy islandského, po staletí velmi oblíbeného pokrmu.

Celá hlava se nejprve řádně ožehne letlampou a zbaví se tak nepříliš chutné a nestravitelné srsti. V dalším kroku se pilou řeže vedví. Pak se všechno uvaří a pleskne na talíř. Můžete si tak doslova pochutnat na němé tváři. Jí se všechno – ouška, nos, kůže, jazyk… Pro toho, kdo se svému jídlu nedokáže postavit tváří v tvář, se z řečeného dělají i méně morbidní paštiky.

Pokud vás naopak toto jídlo zaujme, můžete si jej na cestách připravovat dle libosti. Půlky ovčích hlav zavařené v igelitovém pytlíku a hluboce zamražené seženete v každé islandské samoobsluze.

Nejzdravější snack

Snad při každé příležitosti se na Islandu konzumují harđfiskur, sušené ryby. Jejich příprava je po staletí tradiční a jednoduchá. Nachytáte ryby s nízkým obsahem tuku (to aby vám nežlukly), vyvrhnete a zavěsíte za ocas na sušák pod širým nebem. Ryby uschnou pod supervizí pohanských bohů živlů a počasí. Ještě dnes se s tímto postupem můžete na ostrově setkat.

V komerční sféře se využívají speciální sušicí pece. Islanďané se rádi chlubí tím, že mají snad nejzdravější snack na světě. Obsah proteinů i omega-3 nenasycených mastných kyselin by toto tvrzení mohl potvrdit.

Omáčka jako koktejl

V islandských stáncích a fastfoodech vás asi překvapí zjištění, že nemají tatarku, kečupu používají velmi zřídka a všichni prahnou po kokkteilsósa. Tento typický sós se skládá z majonézy, kečupu (a pak že ho nepoužívají!), hořčice a koření. Objevila se z ničeho nic někdy v 70. letech a dodnes žije velmi populárním životem.

Hranolky si snad bez kokkteilsósa na Islandu ani nedávejte. Běžně se servíruje také k rybě a jsou i tací, co do ní zahalí i pizzu. Omáčka je natolik průbojná, že ustoupili i giganti KFC a Mac a zařadili ji na Islandu do své standardní nabídky.

Bílý univerzál

Z mléčných produktů je Island snad nejvíce provázán s něčím, co se nazývá skyr. Bílá substance sestává převážně z mléka a je podobná jogurtu. Vzdáleně. Je totiž hustší a, nerad to přiznávám, i chutnější než náš jogurt.

Islanďané vyrábějí a konzumují skyr od té doby, co se stali Islanďany. Zajišťují si tak dostatečný přísun vápníku a proteinů. Dávají si ho ke snídani, ke svačině i jako dezert po hlavním jídle.

Skyr má ale i mnoho dalších tradičních způsobů využití. Na střední škole studenti rádi pořádají skyrové bitvy.

Zatímco v našich prestižních erotických klubech můžete pozorovat vnadné ženštiny, kterak spolu zápasí v bahenní lázni, islandská hóch erotika se odbývá za čvachtání skyru.

Velmi efektivního využití našel skyr i v nejrůznějších projevech občanské neposlušnosti. Když se Islanďanům opravdu nelíbí, co tropí jejich vláda, vytáhnou do ulic s kýbly skyru a ohazují jím neoblíbené vládní budovy i tváře.

Horydoly.cz Island na HORYDOLY

1 muž, 30 dnů, 30 maratonů

Bleší trh Kolaportid v Reykjavíku

Treking přes Duhové hory

Lavinami zasypaný Island

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů

Ďáblův odkaz, jezerní maraton

Island na vlastní pěst

Divukrásné příběhy mraků

Levný Island

Jak vypadá Island po výbuchu sopky?

Islandská příroda krizi nepodléhá


Zobrazit místo Island - Iceland na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Annapurna Best Trek in Nepal

Annapurna Best Trek in Nepal

Annapurna base camp journey is an extraordinary climbing occasion where you want fourteen days in Nepal for the bundle. In the event that your craving to book just for journeying days... celý článek

Vyplatí se firemní jazykové kurzy?

Everest Base Camp Trek

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Annapurna Best Trek in Nepal

Annapurna Best Trek in Nepal

Annapurna base camp journey is an extraordinary climbing occasion where you want fourteen days in Nepal for the bundle. In the event that your craving to book just for journeying days
Useful Informations about Annapurna Base Camp Trek

Useful Informations about Annapurna Base Camp Trek

The world-class hiking paths in Nepal include the Annapurna Base Camp trek. It is a substantial glacial basin that is situated to the north of Pokhara. Because of the unusual combination

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
To nejlepší z trabantů - diashow Hradec Králové, Aldis Přednáší Dan Přibáň 10.10. 19:00
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 25.-26.10. 25.10.
Skotské hory - diashow Neratovice, knihovna Přednáší David Hainall 31.10. 18:00
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 7.-9.11. Cestování 7.11.

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07