REPORTÁŽ: Doporučuji Mongolsko od Barabáše

REPORTÁŽ: Doporučuji Mongolsko od Barabáše
SDÍLEJ:

Mezinárodní festival outdoorových filmů začal v ostravském kině Vesmír. Osmý ročník odstartoval 15. října. Horydoly vám přinášejí krátkou reportáž.

Jak na to

Horydoly jsou hlavním mediálním partnerem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů a poskytují finanční odměnu pro nadějné amatérské filmaře.

Pátek – den první

Úvod obstarala vernisáž fotografií horolezce Libora Uhra, spojená s promítáním. Dynamicky sestříhané video přitáhlo pozornost obecenstva.

Panoramatické fotografie z různých koutů Himaláje a Karakoramu jsou vystavené ve vestibulu kina.

Festival začal po šesté hodině večerní v asijském duchu. Po koncertu hudebníků s tibetskými mísami se na pódiu objevila ladná indonéská tanečnice.

Pak už se režie chopil moderátor Pavel Anděl.

Na rybářský prut "ulovil" Steva Lichtaga, kterého přitáhl na pódium. Zaseklý háček nešel uvolnit a publikum pobaveně sledovalo zásah s kleštičkami.

Radek Jaroš (ten otužilec naboso v sandálech) a Libor Uher potom vykládali o své double expedici na Gašerbrum.

Cestovatel Pavel Blažek krátce pozval na svou besedu o přechodu zamrzlého Bajkalu a potom pódium znovu ovládly indonéské taneční kreace, tentokrát v podání tří tanečnic.

Na podiu se objevil zástupce za Moravskoslezský kraj, Jiří Vzientek, kterému ředitel festivalu Jiří Kráčalík předal nezbytné outdoorové propriety – ponožky, baťůžek a láhev ohnivé vody.

Hlavní hvězdou úvodního večera se stal čestný host festivalu Miloslav Stingl. Sympatický a skromný malý velký muž svými vtípky zcela odboural festivalové publikum.

Pavel Anděl vyburcoval publikum, aby rukama klaplo, zařval "Akce!" a touto klapkou byl festival odstartován.

Z bloku filmových upoutávek mě nejvíc zaujal film Uruca, animovaný příběh dvou lezců. Zatímco se prvolezec Hugo potí ve skále před těžkou pasáží a jeho parťák mu dodává morál, dole už nedočkavě číhá sup… Jsem docela zvědav, jestli takhle vtipný bude celý film.

Závěr večera vyplnil americký film The Fine Line. Úvod byl famózní, neskutečné záběry lyžařů v lavinách. Záběry ze zkoumání lavinového svahu byly opravdu zajímavé, ale pak se stal film trochu nepřehledným. Nepřidaly mu ani skákající titulky, které jsem očima honil na plátně.

Sobota – den druhý

Odpolední debatu s Miloslavem Stinglem v knihkupectví Librex jsem bohužel prošvihl, ale stihl tu večerní v kině Vesmír, s Pavlem Blažkem o první české expedici napříč zamrzlým Bajkalem.

Musím ocenit, že se Pavel nevyhýbal ani všetečným otázkám na náklady expedice a přiznal i školáckou chybu, která ho a jeho parťáka mohla stát i život.

Nechyběly fotografie a film o expedici s názvem Krokem, jezerem, ledem. (Rozhovor Pavlem Blažkem uveřejníme na Horydoly v příštích dnech.)

Neděle – den třetí

V nedělní filmové nabídce jednoznačně kraloval film Pavola Barabáše: Mongolsko – V tieni Džingischána. Autor se pokouší odpovědět na otázku, jak se nomádům podařilo realizovat první globalizaci v dějinách.

Ve filmu se paralelně prolíná putování expedice napříč Mongolskem s úvahami o Džingischánovi. Nechybí ani odlehčující momentky. Pokud vás někdy zajímalo, kam se v širé stepi schovat, když jdete na záchod, i to se ve filmu dovíte. Podmanivý hlas komentátora přidává filmu na vyznění. Profesionální záležitost.

Ausgesetzt neboli vysazení, tak se jmenoval film o lezení na Baffinově ostrově. Pětice horolezců se rozhodla vydat do končin, kde dosud ještě nikdo nelezl. Místní Inuité je dovezli sněžnými skůtry do zálivu Buchan gulf a tam jim dali adié.

Pětici čekal výstup na mohutnou skalní stěnu a potom 350 km dlouhá cesta na lyžích do nejbližší osady. Snad jen trochu patetická hudba při výstupu na vrchol lehce narušila dojem z jinak opravdu povedeného díla.

A další filmy? Wunderbaum z dílny Robina Kalety – lyžování ve volném terénu. The contiuum project – Lionheads. Partička lezců na místě zvaném Lionheads. Hodně muziky, lezení po skalách. Po pěti minutách už nebudete vědět, o čem to vlastně bylo. Vodácká putování – Kamenice. Film se sympatickým Lukášem Polertem by se spíš hodil do televize, než na festival.

Pondělí – den čtvrtý

Pondělní program jsem začal v klubu Atlantik. Magický Mustang, ten název sliboval hodně, ale bylo to to nejhorší, co jsem na festivalu viděl. Parta nadšených buddhistů se vypraví do nepálského království Mustang a bohužel o tom natočí film. Moudra, která pronášejí na kameru, jsem přežil jen díky tomu, že jsem se těšil na další film.

Sám ve stěně, příběh mladíka, který leze sólo bez lana, stojí za to, jen je bohužel trochu krátký. Ale sledovat ho, jak leze Halfdome v Yosemitech bez jištění, je nádhera.

Poslední film, Bei Anruf Entdeckung - Das Abenteuer im Gepäck, pojednával o švýcarské majitelce cestovní kanceláře, která cestuje po západní Africe a vymýšlí novou trasu pro klienty. Zručně natočeno, ale proč se mám na outdoorovém festivalu dívat na to, jak se Švýcarka dohaduje s domorodci, že si u nich postaví pro turisty ubytovnu, tak to nevím.

Jak dohoda dopadla, netuším, protože jsem prchl do kina Vesmír, kde jsem se těšil na další film z dílny Pavola Barabáše o cestě na kole přes Himaláje. Jako první přišlo na řadu další dílo z řady The Contiuum Project, tentokrát s názvem Shake that Bear. Tohle už bylo o poznání povedenější kousek, než jeho předchůdce. Borce, který se trápil ve skalním komíně, mi bylo upřímně líto a trpěl jsem v kině s ním.

Ženy v horách neboli polské horolezkyně na himalájských osmitisícovkách. Naděje a zklamání zároveň. Zajímavý děj totiž po chvilce ztroskotal na neposlušné technice. Promítač film pustil ještě jednou, ale dopadlo to stejně. Na třetí pokus už publikum ani promítač nemělo sil. Velká škoda, u tohoto filmu mne to obzvláště mrzí.

Následovalo překvapení. Nepříjemné. Na plátně se objevili cyklisté ve vysokých horách, bylo tedy jasné, že to musí být Barabášův film Na kolech přes Himaláje. Úvodní titulky chyběly, nevím, jestli byl puštěný od začátku, ale o nic jsme asi nepřišli. Záběry cyklistů střídaly pohledy na krajinu a kláštery. Vše ale bez ladu a skladu. Chyběl i komentář, objevovaly se jen titulky s názvy průsmyků, kterým skupina projížděla.

Celé to vypadalo, jako kdyby se někdo pokusil ze zbytků filmových záběrů splácat film. Projekci sice také trochu zazdil špatný zvuk, ale i tak mi bylo záhadou, jak mohl Barabáš spáchat něco takového. Po velmi povedeném Mongolsku velké zklamání.

Neděli uzavíral Surfing Trip Mentawais Indonesia. Název říká vše, parta surferů sjíždí vlny u indonéského pobřeží. Pěkné záběry, ale po chvilce jsem se raději vydal do hospůdky surfovat na vlnách Ostravaru.

Podle ředitele festivalu Jiřího Kráčalíka je dalším zajímavým filmem například The Asgard Project. Opět lezení na Baffinově ostrově, tentokrát okořeněné base jumpingem, nenechte si ho tedy ujít. Já ho zatím neviděl.

Dalšími na řadě byly horolezecký výstup Radka Jaroše ve filmu No. 9. Manaslu 8163, film Steva Lichtaga Poslední lovci a Skryté světy Yucatanu II o objevu prehistorického lenochoda.

Mezinárodní festival outdoorových filmů na HORYDOLY

Minuty dobrodružství
Outdoorové filmy se rozjely ze Zlína
Brněnský outdoor ve filmu
Stingl v televizi a na festivalu
Tuhé skupenstvo vody
Outdoorové filmy půjdou do kin
SOUTĚŽ: Vstupenky na Echo outdoorových filmů
Nominace na podnikatele roku

Ročník 2009
Ročník 2008
Ročník 2007
Ročník 2006
Ročník 2005
Ročník 2004

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Gosaikunda Trekking Langtang Region

Gosaikunda Trekking Langtang Region

Gosaikunda Lake Trek is one most popular holy pilgrims from Hindu and Buddhist, Gosaikunda Lake lies 4,300 meters above sea level, and the trek is easy and short as well as... celý článek

Dálkové lety výrazně podražily během pandemie

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Annapurna High Pass Trekking

Annapurna High Pass Trekking

If you travel with a local reputed travel company, it means that your local guides and porters are exceptionally well-versed with the local etiquette. The main attraction of this trek is

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.

Diskuse

Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky
Nadýmání a zažívací potíže markinka, 14.9.2021 8:56, 2 příspěvky
Doba trvání aklimatizace Viajero, 10.9.2021 9:21, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Horydoly, 9.9.2021 17:08, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Anežka, 9.9.2021 16:18, 6 příspěvků
www.kenvelo.cz Karel Dokoupil, 6.9.2021 20:47, 55 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30