Tipy na cestování v roce 2020

Tipy na cestování v roce 2020
Airbus A380 slouží aerolinkám China Southern.
Autor snímku © Airbus SAS - PASCAL PIGEYRE
SDÍLEJ:

Pro většinu lidí je v současné situaci cestování o něco dobrodružnější než za normálních okolností a zdá se, že aktuální globální vývoj nás v nejistotě ještě chvíli zanechá – uzavírání hranic či jednotlivých oblastí, měnící se omezení v jednotlivých zemích, rušení či změny letů, to je nová realita pro většinu cestujících.

Jak se na změny co nejlépe adaptovat a na co si dát pozor, pokud cestujete do zahraničí, radí Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické péče online platformy Kiwi.com, která se s dotazy od cestujících setkává denně.

Cílovou destinaci vybírejte pečlivě

Ať už cestujete kamkoliv, počítejte s tím, že některé věci budou jinak, než jste zvyklí. Vždy se před odjezdem zjistěte informace o místní aktuální situaci a počtech nakažených, pokud máte tu možnost, vyhněte se hotspots, tedy místům s vyšší koncentrací lidí, a jeďte na méně frekventovaná místa.

Stejně tak berte v potaz vládní doporučení (u nás například tzv. semafor), požadavky na karanténu či negativní COVID-19 test před příjezdem do země (či zpět). Některé země mohou při vstupu vyžadovat dodatečnou dokumentaci, například další zdravotní potvrzení, nebo kontaktní formulář Passenger Locator Form.

"Pokud váš itinerář zahrnuje přestup během mezipřistání a budete opouštět tranzitní zónu letiště, pamatujte na to, že pro vás tak platí stejná pravidla, jako při vstupu do země," připomíná Eliška Dočkalová a doplňuje další užitečnou stránku pro důležité cestovní a zdravotní informace Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Užitečné informace najdete také přímo na stránkách Kiwi.com.

Letadlo, pozemní přeprava nebo obojí?

Letadlová i pozemní přeprava mají i v současnosti svá pro i proti. Některé studie dokládají, že se mikrobi během letu nepřenášejí (díky specifické cirkulaci a filtraci vzduchu) snadno, na druhou stranu je těžší dodržovat bezpečnostní odstupy jak v letadle, tak na letišti u terminálů a bezpečnostních kontrol. Pokud tedy cestujete letadlem, snažte se ve frontách udržet odstup, nedotýkejte se madel u eskalátorů, klik či vozíků (případně si pak vydezinfikujte ruce). Svou palubní vstupenku mějte k dispozici ideálně na smartphonu, abyste předešli výměně papírových dokumentů.

Pamatujte, že některé letecké trasy mohou být pozměněny či úplně zrušeny, letové řády jsou redukované, nabízí se tedy možnost kombinace letecké a pozemní dopravy, díky které se dostanete do finální destinace. Tuto možnost můžete využít na Kiwi.com, kde díky jeho algoritmu najdete nejen unikátní letové trasy, ale také kombinace letů a pozemní dopravy v jednom cestovním itineráři.

VIDEO Vlakem z Polska do Ostravy

Pokud si děláte výlet třeba do Varšavy, můžete si cestu tam užít z vlaku, zpátky se pak rychle vrátit letadlem 

Ověření dostupnosti letů

Omezení a rušení letů je bohužel stále poměrně častým jevem. Ačkoliv se aerolinky i zprostředkovatelé snaží své pasažéry informovat co nejdříve, komunikace mezi články může mít zpoždění. Doporučuje se proto sledovat, zda je váš let stále naplánován k odletu.

Užitečným tipem je využívání stránek jako Flightradar24.com, Flightaware.com či Google, kam je možné zadat číslo letu, stejně jako na stránkách letiště či aerolinky.

Cestovní pojištění

Cestovní i zdravotní pojištění je samozřejmostí i za normálních okolností, během pandemie však jeho důležitost ještě stoupá. Určitě tedy před cestou zkontrolujte jeho platnost a pamatujte na to, že ačkoliv je situace při rezervaci cesty v normálu, může se rychle změnit a pokud nejste pojištěni, můžete přijít o nemalé peníze.

 

Čtěte obchodní podmínky přepravce

Zejména pasáže věnující se vracení peněz v případě zrušení letu. "Pamatujte na to, že vaše vlastní rozhodnutí neletět, ať už z důvodů obav, nebo vykazování příznaků nemoci, vás zbavuje nároku na vrácení peněz od aerolinky," upozorňuje Eliška Dočkalová na častý dotaz cestujících.

Lišit se mohou dočasně podmínky i pro kabinová zavazadla - některé aerolinky například snížily povolené množství zavazadel na palubě. Kabinová zavazadla, která se nevejdou pod sedadlo, budete muset s největší pravděpodobností odbavit.

Levnější let? Jde to i netradičně

Jedno z oblíbených řešení při hledání levných letenek je využití spojování letů, zejména při delších vzdálenostech. Častokrát jde totiž o levnější variantu než přímý let. Je tu ale ještě jedna možnost, trik zvaný skiplagging. Jednoduše řečeno jde o let s mezipřistáním, kdy z přestupní stanice uděláte cílovou. Cenová politika aerolinek je ovlivněna mimo jiné aktivitami konkurence či obsazenosti letu, a tak může nastat paradoxní situace, kdy dálkový let s přestupem ve vaší cílové destinaci je levnější než přímý let do této destinace.

"V tomto případě je však třeba pamatovat na to, že můžete cestovat pouze s kabinovým zavazadlem. Aerolinka totiž počítá s tím, že letíte až do finální destinace, kterou jste rezervovali, takže odbavené zavazadlo by letělo až tam. To samé platí pro případná víza - abyste si takový let mohli zarezervovat, musíte je mít platná pro finální destinaci, ačkoliv až do ní neletíte," vysvětluje Eliška Dočkalová.

Bezpečnost především

Ať už cestujete, či nikoliv, je extrémně důležité dodržovat pravidla, která brání šíření viru. Při cestách do zahraničí to platí snad ještě více, a proto se ujistěte, že dodržujete všechna bezpečnostní pravidla - noste roušku tam, kde je to vyžadováno, včetně letiště a paluby letadla. Při delších letech mějte při ruce roušek víc, abyste je mohli měnit. Noste při sobě dezinfekční gely, případně rukavice či ochranný štít, dodržujte opatření o bezpečné vzdálenosti (tam, kde je to možné, ideálně 2 metry od ostatních cestujících).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Ceneri Base Tunnel

Ceneri Base Tunnel

Only with the 15.4-kilometres-long base tunnel under the Ceneri will the continuous flat route from Altdorf to Lugano become reality. After the Gotthard and Lötschberg base tunnels, the Ceneri Base
Tipy na cestování v roce 2020

Tipy na cestování v roce 2020

Pro většinu lidí je v současné situaci cestování o něco dobrodružnější než za normálních okolností a zdá se, že aktuální globální vývoj nás v nejistotě ještě chvíli zanechá – uzavírání hranic či jednotlivých oblastí,
Himálaje AKTUÁLNĚ 2020

Himálaje AKTUÁLNĚ 2020

ANG RITA Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Temná turistika: 7 zajímavých míst k návštěvě

Temná turistika: 7 zajímavých míst k návštěvě

Smrt, tragédie nebo neštěstí spojuje fenomén pocházející z anglického výrazu Dark tourism, nebo-li Temná turistika. Jsou to místa, která zamávají častokrát i s otrlými cestovateli. Dark tourism bývá na hraně etiky, v poslední době
Malý ostrov Nauru si žil nad poměry a teď krachuje

Malý ostrov Nauru si žil nad poměry a teď krachuje

Nauru je třetí nejmenší stát na světě po Vatikánu a Monaku. Jako jediný stát nemá hlavní město. Zabírá malý vápencový útes uprostřed Tichého oceánu, který je pozůstatkem vyhaslé sopky. Geograficky patří

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce PŘESUNUTO 1.-3.10. 1.10.
Nana - cestovatelský festival Kutná Hora, GASK 2.-3.10. 2.10.
Kypr - diashow Strážnice, knihovna Přednáší Dagmar Pešková 6.10. 17:00
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 7.-11.10. Cyklo a moto 7.10.
ITB Asia - veletrh Singapur VIRTUÁLNÍ VELETRH 21.-23.10. 21.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Boot - veletrh Německo, Berlín 19.-22.11. Lodě 19.11.
Kolem světa Praha, Clarion 21.-22.11. Cestovatelský festival 21.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 24.-26.11. 24.11.

Diskuse

Včlánku o soeše JF jsou v... PK, 27.9.2020 1:13, 9 příspěvků
Včlánku o soeše JF jsou v... Václav, 26.9.2020 18:58, 9 příspěvků
Let balonem Josef, 25.9.2020 17:21, 4 příspěvky
Lety balonem Martin, 24.9.2020 19:09, 4 příspěvky
Stačí otočit hlavou :) Tom, 24.9.2020 15:00, 1 příspěvek
Petr Josef, 23.9.2020 20:37, 4 příspěvky
Zpravodajství Pišišvor, 22.9.2020 14:51, 2 příspěvky
Zpravodajství Petr Š., 22.9.2020 14:01, 2 příspěvky
Re: Anna, 22.9.2020 8:46, 7 příspěvků
Lety balonem Martin, 21.9.2020 11:10, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Milí přátelé Švýcarska, admin@ngs.cz, 26.9.2020 17:13
Re: Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:42
Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:39
Re: Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:14
Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:09
Název zůstává, mění se místo admin@ngs.cz, 15.9.2020 9:58
Kbely - lezecký instruktor admin@ngs.cz, 14.9.2020 20:04
Höllental - táboření Pivoň Pivoň, 14.9.2020 18:46