Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu
Tongariro Alpine Crossing nabízí toalety každých pár kilometrů.
Autor snímku Matěj Halouska
SDÍLEJ:

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu
Tongariro Alpine Crossing, Emerald Lake.
Autor snímku Magdalena Šuková
Jak na to

Sopky Ruapeh, Ngauruhoe (Mount Doom) a Tongariro jsou součástí nejstaršího národního parku na Novém Zélandu. Národní park Tongariro byl vyhlášen v roce 1894, od roku 1990 je součástí Světového dědictví UNESCO. Sopky jsou stále aktivní. Ve 20. století proběhlo 45 erupcí, poslední roku 1977.

Tongariro Alpine Crossing je řazen mezi nejkrásnější treky světa. Některé zdroje ho dokonce uvádí jako číslo jedna mezi jednodenními výšlapy. Tato 8hodinová túra patří i mezi největší lákadla severního ostrova Nového Zélandu. Pro fanoušky J. R. Tolkiena je toto místo ještě o něco lákavější. Trek vede krajinou Pána prstenů, samotný Mordor (Mt Doom/Ngauruhoe) budete mít na dosah ruky (spíše nohy)

Tongariro Alpine Crossing je řazen mezi nejkrásnější treky světa. Některé zdroje ho dokonce uvádí jako číslo jedna mezi jednodenními výšlapy. Tato 8hodinová túra patří i mezi největší lákadla severního ostrova Nového Zélandu. Pro fanoušky J. R. Tolkiena je toto místo ještě o něco lákavější. Trek vede krajinou Pána prstenů, samotný Mordor (Mt Doom/Ngauruhoe) budete mít na dosah ruky, tedy spíše nohy.

Tongariro Alpine Crossing

Možná vás překvapí mnohá upozornění, týkající se náročnosti treku. Četné cedule podél trasy mají za úkol odradit méně zkušené turisty. Novozélandská horská služba prý z trasy zachraňuje 2-3 lidi do týdne.

Pokud však máte za sebou nějaké ty výšlapy do hor, nemusíte se ničeho bát. Je ale dobré horský terén nepodcenit a dobře se vybavit. Pojďme se tedy podívat na charakter trasy, doporučené vybavení i na dopravu a parkování.

Tongariro Alpine Crossing.  

Doprava a parkování

Parkovaní

Parkoviště u začátku treku je během léta omezeno 4hodinovým limitem a je vymezeno pro lidi, kteří odsud vyrážejí na kratší výšlapy do okolí. Pokud by někoho napadlo to i přes to zkoušet, věřte že si hlídači na parkovišti (na konci Mangatepopo road) zapisují SPZ a čas každého vozidla, které na toto parkoviště přijede.

Proto je potřeba využít parkoviště ve vesničce National Park, odkud vyjíždějí i Shuttle busy na start treku. Parkoviště je dostatečně velké a nemusíte se tedy bát, že nezaparkujete. Odtud už vyrážejí autobusy, které vás odvezou na začátek treku.

Shuttle bus na Tongariro Crossing

Autobusy, zde provozuje několik společností. Jízdenky se dají koupit online a stojí 40$. V ceně máte odvoz na začátek treku i vyzvednutí na konci treku. V autobuse vám řeknou nebo rozdají vizitky s jízdním řádem odvozů nazpět. Doporučujeme vyrazit co nejdříve, abyste se vyhnuli větším davům a bez problémů stíhali autobus nazpět.

Pokud například pojedete až autobusem v 9:00, budete mít 8,5 hodiny na to, abyste stihli poslední autobus. Pokud vše půjde bez problémů, měli byste to v pohodě stíhat. Nemůžete ale například jít až nahoru na Mount Doom, což je asi 3h zacházka. Pokud limit nestíháte, zavolejte řidiči autobusu. Společnosti za příplatek 25$ provozují tzv. sběrné jízdy.

Délka a charakter trasy

Tongariro Alpine Crossing je 19.4 km dlouhá trasa. V pohodovém tempu se spoustou focení se dá zvládnout cca za 8 hodin. V rychlejším tempu ji někteří stíhají i za 5 – 6 hodin.  Pomalejší počítejte ale klidně s 9-10 hodinami. Celkově na vás čeká 800 m převýšení. Jelikož je trasa jednosměrná, budete si muset pomoci lokálním shuttle busem. Vyrazit byste měli nejpozději mezi 8 a 9 ranní, ideálně ještě dřív. Jednodenní přechod Tongariro crossing začíná na parkovišti na konci ulice Mangatepopo, kam vás doveze autobus. Jsou zde toalety a je to rovněž výchozí bod pro kratší výlety po okolí.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé úseky trasy:

Časy pro jednotlivé úseky jsou orientační.

1) Z údolí Mangatepopo k Soda Springs

Doba: 1 – 1,5 hodiny

První část trasy až k odbočce na Soda Springs má jen pozvolné stoupání a cesta vede po upravené pěšině nebo dřevěném chodníku. Čeká vás procházka takřka měsíční krajinou s výhledem na horu osudu/Mordor nebo Mt. Ngauruhoe.

Tongariro Alpine Crossing.

2) Odbočka k Soda Springs

Doba: 15 minut (tam a zpět)

Jen krátká odbočka (cca 5 minut chůze jedním směrem) vás dovede k vodopádu Soda Springs. Ačkoliv je voda z pramene čistá a studená, rozhodně není pitná (díky vysokému obsahu minerálních látek).

3) Výstup na Jižní kráter

Doba: 1 hodina

Od odbočky na Soda Springs vás čeká stoupání do Jižního a následně do Červeného kráteru. Toto stoupání je známo jako Ďáblovo schodiště. Prochází několika lávovými poli z posledních výbuchů minulého století. Na jeho začátku se nachází toalety. Celý tento výstup vede po schodech a upraveném chodníčku. Výstup od Soda Springs trvá přibližně 1 hodinu.

V Jižním kráteru se připravte na možný vítr a prudké ochlazení. Červená barva a charakter krajiny svým způsobem připomíná rudou planetu. Po průchodu po rovném dně tohoto kráteru vás čeká poslední strmý výstup na vrchol Červeného kráteru (nejvyšší bod celého treku).

Tongariro Alpine Crossing.

4) Z Jižního na Červený kráter

<>Doba: 45 minut – 1 hodina

Červený kráter se o své jméno zasloužil doslova pekelným vzhledem! Sopečnou činnost zde pocítíte všemi smysly. Z jeho vrcholku (1886 m. n. m.) už vás čeká pohled na Smaragdová jezírka.

5) Emerald lakes – Smaragdová jezírka

Doba: 10 – 20 minut

Zřejmě nejznámější fotografie z celého treku zachycují právě tato sytě tyrkysově-smaragdová jezírka. Za svou barvu vděčí minerálním prvkům této termální oblasti. V okolí můžete pozorovat dým unikající ze země. Voda v jezírkách je studená a kyselá –  koupat se v nich tedy nezkoušejte.

Sestup od vrcholku Červeného kráteru může být poněkud nepříjemný. Jedná se o prudší svah se spoustou suti a volných kamenů, které každým krokem sjíždějí dolů. Zde jsou ideálním pomocníkem trekingové hole. Tento úsek je technicky nejnáročnější částí trasy.

Tongariro Alpine Crossing.

6) Od Smaragdových jezírek ke Ketetahi Shelter

Doba: 1,5 hodiny

Zatímco trasa Great walku se zde odpojuje doprava. Tongaririo Crossing pokračuje přes Centrální kráter menším výstupem k Modrému jezeru. Toto jezero je pro Maory posvátné. Nedaleko za jezerem narazíte na další toalety. Odtud se pomalu otevírá výhled do údolí a následuje dlouhý sestup k přístřešku Ketetahi. Krajina se od této doby výrazně nemění. Stezka je odtud opět zpevněna v umělý chodník a schody klesající dolů. U Ketetahi opět naleznete toalety.

Tongariro Alpine Crossing.

7) Od Ketetahi Shelter na parkoviště Ketetahi Bus Park

Doba: 1,5 – 2 hodiny

Cesta pokračuje sestupem, který se v druhé části dostává do lesnaté části. Stezka zde křižuje koryto možného lávového proudu (uvidíte zde cedule). Tento úsek se doporučuje rychle projít a nevstupovat sem, pokud slyšíte podezřelé zvuky shora. Podél cestičky rovněž teče potok. Voda v žádném případě není vhodná k pití, vzhledem k vysokému obsahu minerálů z termálních pramenů. Těsně před koncem si můžete udělat krátkou odbočku k vodopádům.

Ke konci doporučujeme hlídat si čas, abyste třeba jen o pár minut neprošvihli svůj autobus, který jezdí zpravidla jednou za hodinu.

Tongariro Alpine Crossing.

Odbočka z Tongariro Alpine Crossing – Výstup na Mt. Ngauruhoe (Mt. Doom)

Doba navíc: 3 hodiny (tam a zpět)

Pokud jste fanoušky Pána prstenů, možná si budete chtít dát přídavek na “Horu osudu”. Pokud se tak rozhodnete, je třeba připočíst další 3 hodiny navíc. Cesta na Mt. Doom začíná od rozcestníku v Jižním kráteru a dále není značená. Nejlepší je držet se skalnatého hřebene. Pozor dávejte na uvolněné kameny.

Voda, Toalety, odpad, chaty

Voda

Ačkoliv podél cesty potkáte několik pramenů, voda z nich není pitná. Obsahuje až příliš vysoké množství minerálních látek. Proto je třeba vybavit se dostatečným množstvím tekutin na celý trek. Doporučujeme alespoň 3 litry vody na osobu.

Toalety

Jelikož se tento trek těší velké oblibě mezi návštěvníky, narazíte na suché toalety téměř na každém kroku. Podél treku je dokonce značení, jak daleko je to k dalším toaletám.

Odpadky

Opět zde platí pravidlo, jako jinde na Zélandu. Co sis přinesl, to si odnes. Odpadkové koše naleznete na začátku a na konci trasy.

Chaty

Na trase jednodenního přechodu na žádnou chatu nenarazíte. Ty se nacházejí jen na trase tzv. “great walk”, který má zhruba 43 km a dělá okruh napříč národním parkem Tongariro.

Doporučené vybavení

Dostatek vody (ideálně 3 l)
Jídlo na celý den
Opalovací krém (slunce je na Novém Zélandu opravdu silné)
Sluneční brýle
Pokrývka hlavy (kšiltovka, klobouk)
Svrchní nepromokavé oblečení
Pevná obuv
Lékárnička
Pokud máte trekingové hole, určitě se budou hodit

Počasí pro Tongariro Alpine Crossing

Předpovídat počasí pro horský terén je obecně složité. Je nutné počítat s tím, že se počasí v horách může rychle změnit. Během jednoho dne vám může svítit slunce, foukat vítr i pršet. Pokud je už od rána extrémně špatné počasí (mlha, vítr, déšť) zvažte, jestli nenechat horský přechod na jiný den.

TIP: Naplánujte si na oblast u Tongariro Crossing 1 až 2 dny navíc, pro případ, že byste přechod některý den nemohli absolvovat. V průměru v této oblasti může pršet zhruba každý druhý den.

Léto vs. zima

Je jasné, že v létě můžeme očekávat jiné podmínky než v zimě. V létě je základem dostatek vody, dobré oblečení a vhodná obuv. Letní sezona pro alpský přechod trvá od října do dubna. V zimě se pro překonání Tongariro Crossing doporučují i mačky a cepíny. Pokud tedy nemáte dostatečné zkušenosti nebo výbavu, vydejte se na trek raději během léta nebo si pronajměte průvodce.

Great walk – Tongariro Northern Circuit

Pokud vám nestačilo jednodenní Tongariro Alpine Crossing, můžete se vypravit na tzv. Great Walk Tongariro Northern Circuit. Jedná se o 43,1 km dlouhý okruh, který prochází sopečnou krajinou, horskými loukami, ledovcovými údolími a samotným srdcem národního parku. Pro tento Great Walk si vyhraďte 3-4 dny.

Pokud se na Great Walk chystáte v letní sezóně (Department of Conservation.

Ubytování u Tongariro Crossing

Nejlepší je se ubytovat přímo ve vesnici National Park Village, odkud vyjíždějí i autobusy na start treku. Se společností se domluvíte, že Vás vyzvedne přímo u hotelu a opět Vás na stejné místo dopraví zpět.

Možností ubytování je více, ale doporučujeme pokoj zarezervovat předem, protože jde o velice oblíbenou lokalitu a často bývá vše obsazené na poslední chvíli.

INFO: Tongarino Alpine Crossing a Tongariro National Park

Čtěte o dalších dobrodružství, které nabízí Nový Zéland:

Horydoly.czTONGARINO: Vopravdu si bereš do hor větrák? 

Rafting na Novém Zélandu – Kaituna Cascades, Rotorua

Rere Falls a Natural Rock Slide – Nový Zéland

Northland – průvodce pro váš roadtrip

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Co poskytují cestovní kanceláře v Tibetu?
Prohlídka tibetského chrámu

Prohlídka tibetského chrámu

Náš každodenní život je plný shonu a světskosti. K útěku před otravným životem v moderních městech je Tibet vaší svatyní. S tibetskou dovolenou můžete obnovit, osvěžit a očistit své tělo i mysl obdivováním zasněžených hor, tyrkysových
GO za gorilou: předpremiéra filmu

GO za gorilou: předpremiéra filmu

Dnešní odvysílání dokumentárního filmu Go za gorilou na televizi Prima Zoom předcházela charitativní předpremiéra.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Memorial Air Show
Roudnice nad Labem 22.-23.6. 22.6.
Oživené židovské město Třebíč 12.-14.7. 12.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Den tygrů Jihlava, ZOO 27.7.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.

Diskuse

Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08