Vše je v pohybu

Vše je v pohybu
SDÍLEJ:
Turistický průmysl zaměstnává v průměrných zemích na celém světě kolem desetiny práceschopného obyvatelstva, což je nejvíce ze všech oborů lidské činnosti. Je to zároveň druhé odvětví za automobilovým průmyslem, které vytváří největší zisk. Z tohoto prostřeného stolu si značnou část ukousnou cestovní kanceláře.

Ovšem svět je v pohybu a cestovky ho musí pozorně následovat. Jinak skončí na smetišti dějin.

Veletrhy signalizují růst

Stálý růst cestovního ruchu v Česku je možné pozorovat na dvou nejvýznamnějších domácích veletrzích. Brněnský Go zaměřený především na představení tuzemských destinací byl podle slov jeho organizátorů největší od počátku své existence a o právě začínajícím pražském Holidayworld představujícím především nabídku zahraničních zájezdů lze už teď říci to samé. „Vystavuje přes sedm set soukromých i státních subjektů, což je náš rekord,“ uvádí zástupkyně ředitele výstavnické firmy INCHEBA Silvie Georgievová.

Spolupráce s neziskovými organizacemi

Hlavní trend v cestovním ruchu je jasný: cestovní kanceláře už nemohou spolupracovat jen s majiteli a provozovateli turistických středisek, ale také s neziskovými organizacemi podporujícími cestovní ruch.

Například znovínští vinaři připravili v minulých letech jihomoravské cyklistické trasy od sklípku ke sklípku a cestovní kanceláře na ně teď pořádají zájezdy. Dalším příkladem je Klub českých turistů, který se stará o tisíce kilometrů značených cest pro pěší i běžkaře. „Zahraničním návštěvníkům je můžeme nabídnou a slíbit jim, že u nás nezabloudí,“ připomíná ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Jinak prospěšný je Golfový svaz. Čím více je v tuzemsku kvalitních golfových hřišť, tím více movité klientely sem mohou nalákat cestovní kanceláře.

Specializace poptávky

Trochu skrytý, ale významný trend, který se dotýká cestovních kanceláří, je rozdrobení a specializace poptávky. Ačkoliv základním kamenem velkých cestovek jsou stále letní pobyty u moře (cca 1/2 prodeje všech zájezdů) a zimní lyžařské zájezdy (cca 1/3 všech zájezdů), velkou část už tvoří tak zvaní nezávislí cestovatelé. Nejsou to jen batůžkáři s pár dolary v kapse, ale také příslušníci vzdělané střední třídy a bohatá elita.

Každý z nich má jiné nároky, ale shodují se v tom, že si sami vybírají a kompletují služby, které od cestovních kanceláří požadují. Kanceláře se tak z pouhých prodejen produktů nenápadně stávají poradenskými a nákupními centry cestovních služeb.

Batůžkáři

Batůžkáři, kterými jsou především studenti, obvykle potřebují nejlevnější letenku a je jim jedno, kdy poletí. Někdy si objednají i hostel nebo fakultativní zájezd v místě pobytu.

Cestovní kancelář nemá z batůžkářků velké peníze, ale ve velkém množství se vyplatí jim věnovat pozornost. Nejde totiž jen o okamžitý zisk, ale také o budoucnost. Vžfyť na několik let se tito lidé vyhoupnou do střední nebo vyšší třídy a budou mít na cestování k dispozici velké prostředky. Ale pozor! Tito lidé mají velký přehled, vybírají si nejvýhodnější nabídky a ve své přízni k cestovkám jsou velmi přelétaví.

Aktivní střední třída

Aktivní příslušníci střední třídy si sice nejčastěji kupují celé zájezdy, ale modelují je podle svých zájmů. Někteří chtějí zamluvit auto v půjčovně, další požadují turistického průvodce, jiní si kupují vstupy do kulturních památek a další potřebují třeba zajistit převoz bicyklu v letadle.

Takovým zákazníkům nejde o stokorunové rozdíly v cenách zájezdů, ale sázejí spíše na osvědčenou jistotu. Jestliže jsou oni nebo jejich známí spokojeni se službami cestovky, je velká pravděpodobnost, že je využijí i další roky.

Luxus na cestách

Nejbohatší zákazníci konzultují své zájezdy úplně podle svého. Není výjimkou, když si za stovky tisíc korun kupují helikoptérové lyžování na Aljašce, okružní jizdu po Americe, nebo pobyt v nejdražších hotelích v Paříži s návštěvou opery, divadla a slavných restaurací. Takové zájezdy jsou ryze individuální záležitostí nejen pro klienty, ale i pro pracovníky cestovních kanceláří.

Nezávislí cestovatelé

Důležité pro odhad budoucích trendů je sledování nezávislých cestovatelů. Díky poměrně levné dopravě není těžké zajet nebo zaletět kamkoliv na zeměkouli. Staré destinace jsou již okoukané a drahé, a proto se turisté přesunují dál.

Velmi to v současné době pociťuje například evropské Středomoří, protože jejich bývalé zákazníky jim přebírá severní Afrika a Turecko. Ty jsou ovšem už teď ohrožovány Thajskem a nejnověji Karibikem, jejichž ceny klesly i s dopravou pod evropskou úroveň.

Nezávislí cestovatelé mezi tím prošlapávají cesty do dalších regionů. Mezi mladými lidmi je teď v kurzu celá jihovýchodní Asie, Indie, Čína, ale také Ukrajina a Rusko. Velký zájem je i o cestování do Jižní Ameriky. To jsou místa, kam pravděpodobně zamíří české komerční cestovní kanceláře během příštích pár let.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

využití \"dobrodružných\" cestovek
Docela by bylo zajímavé tady shromáždit zkušenosti s outdoorovými cestovkami. Já až na výjimky využívám jen "cyklozájezdy", kdy mi každý den autobus převeze bagáž do nového noclehu. Mohu volně bikovat a nevláčím věci ...Vynikající (ale drahá) je Adventura, dost jezdím s Velotour z Tábora - levní, ale předpokládá se značná samostatnost klientů:-) Mně vyhovují.
  • Autor husky
  • Datum a čas 21.2.2005 10:38
Reaguj
Někdy se i musí řádně zaplatit i za nepohodlí
Přivedla mne k tomu fotografie u článku. Jsou CK, které se jmenují po známých objevitelích a poskytují klientůma např. následující servis: za cca 100-120 tis.Kč vytvoří zdání cesty do oblasti, která snad ještě jinou lidskou nohu nespatřila. Ovšemže to není pravda, ale tento fakt se před cestou umně zamlží. Klient je vláčen po cestách necestách, spí na zemi v domorodých chýších a platí dvoj- až trojnásobek toho, co by si při troše plánování pořádil na vlastní pěst. Ovšem celý "zájezd" se musí stihnout za tři týdny! Skvělá objevitelská "expedice". Klient je víceméně spokojen, veze si domů pěkné fotky, i když občas musí podnikavým domorodcům zaplatit za to, že si svléknou trička a doma bručí, že už jsou trochu zkažení.Oblíbené oblasti jsou jižní Etiopie či Nová Guinea, její indonéská část.
  • Autor Tok
  • Datum a čas 18.2.2005 12:07
Reaguj
Nevím, jak je to s chytrostí, nicméně píše se ty JSI... Látka základní školy.
  • Autor Bambule
  • Datum a čas 18.2.2005 09:41
Reaguj
Ty si zase chytrej
  • Autor von
  • Datum a čas 17.2.2005 20:09
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


How Far Is the Desert From Marrakech?

How Far Is the Desert From Marrakech?

The short answer is simple: the nearest desert-style landscape is Agafay, about 30 to 45 minutes from Marrakech. If you mean a fuller Sahara trip, Zagora is usually 6 to 7 hours away,... celý článek

Generace Z na dovolené: méně plánování, více flexibility a spontánních zážitků

Morocco Tour with Essaouira: Route Tips and Highlights

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

How Far Is the Desert From Marrakech?

How Far Is the Desert From Marrakech?

The short answer is simple: the nearest desert-style landscape is Agafay, about 30 to 45 minutes from Marrakech. If you mean a fuller Sahara trip, Zagora is usually 6 to 7 hours away,
Rent a Car with Driver in Morocco

Rent a Car with Driver in Morocco

Rent a car with driver in Morocco includes car hire with a driver, bus rental in Morocco, and all kinds of private transport across the country. That includes luxury vans, SUV vehicles,
Generace Z na dovolené: méně plánování, více flexibility a spontánních zážitků

Generace Z na dovolené: méně plánování, více flexibility a spontánních zážitků

Před pár lety byla pro většinu zaměstnanců symbolem odpočinku jedna hlavní letní dovolená, často plánovaná dlouhé měsíce dopředu. Mladší generace však stále častěji volí jiný přístup. Místo jednoho dlouhého pobytu
Ryanair OTA June dossier

Ryanair OTA June dossier

Ryanair, Europe’s No.1 low fares airline, today (Wed, 10 June) released its June OTA Survey, showing OTAs like eDreams and Tryp continue to overcharge customers up to 124% over Ryanair’s
Morocco Tour with Essaouira: Route Tips and Highlights

Morocco Tour with Essaouira: Route Tips and Highlights

Essaouira gives a Morocco tour with Essaouira a fresh coastal feel that busy imperial cities can't match. The ocean breeze, laid-back streets, and mix of history and local life make it easy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 14.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.-30.8. 24.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.
Den letiště Praha, Letňany 5.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 11.-16.9. 11.9.
SUPNera Neratovice 18.-19.9. Paddleboard 18.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 18.-20.9. 18.9.
Eurorando Klínovec 20.-27.9. Turistický festival 20.9.

Diskuse

farmacia mexicana en chicago Scottbop, 3.7.2026 21:56, 7 příspěvků
mexico city pharmacy Michaeldef, 3.7.2026 21:51, 20 příspěvků
mexican pharmacy prices Scottbop, 3.7.2026 21:51, 7 příspěvků
order medicine from mexico Travisprach, 3.7.2026 21:45, 7 příspěvků
medication in mexico Travisprach, 3.7.2026 21:34, 50 příspěvků
pharmacy delivery Timothyrar, 3.7.2026 21:30, 20 příspěvků
order medication from mexico JeffreySox, 3.7.2026 21:21, 7 příspěvků
buy drugs online ErnestDed, 3.7.2026 21:15, 20 příspěvků
pharmacy in mexico Timothyrar, 3.7.2026 21:11, 7 příspěvků
pharmacy mexico city ErnestDed, 3.7.2026 21:08, 50 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14