90 kilometrů před zimou na kole u Sázavy
Než uvítáme zimu v Posázaví, svezli jsme se na kole a trochu polezli po skalách. Netušili jsme ovšem, že najedeme 90 kilometrů, docela se nadřeme a zároveň promrzneme.
Plán byl jednoduchý: vyrazíme z Prahy, zalezeme na Zbořeném Kostelci a Pikovické jehle, a vlakem se vrátíme domů. Jenže jak známo - chceš-li, aby se Bůh zasmál, povídej mu o svých plánech. Nakonec jsme lezli jen jednou a šlapali nocí až do Prahy.
STRAVA.com: Stáhni GPX Kolovraty - Pikovice

V Kolovratech vystupujeme z vlaku. Přes Říčany a Kamenici jedeme po silnicích a trochu po cyklostezkách co nejkratší cestou ke Zbořenému Kostelci. Teplota je těsně nad nulou. Zataženo je jen nad námi. Na obzoru v Praze a na druhou stranu ke Kolínu svítí slunce.
Závěrečné údolí k Sázavě ukáže, jak bude za pár dní vypadat zima - u potoka leží sníh, silnice je namrzlá a teplota vzduchu klesá hluboko pod nulu.

Ve Zbořeném Kostelci na pár minut vysvitne slunce na soutok Kamenického potoka a Sázavy. Rychle se navlékneme do sedáků a vylezeme jednu pěknou dvacetimetrovou trojku. Při slanění už je zase pod mrakem.
VIDEO Skalní lezení Zbořený Kostelec
Lijeme do sebe horký čaj z termosky, zhltneme chleba se sýrem z domova a rychle šlapeme pryč. Po silnici po pravém břehu Sázavy do Týnce je pořád mrazivo.
Až když vyjedeme nahoru do Prosečnice, dostaneme se nad nulovou izotermu.

Po loukách, polích, přes lesy a hluboká údolí dorazíme na rozhlednu Pepř ve zlatonosném revíru Jílové. Stihneme se podívat na západ slunce.
Pokračujeme po vedlejších silničkách strmě nahoru i dolů do Bohem zapomenuté vesnice Bohuliby.
Odtud šlapeme bukovým lesem už jen podle GPS nad Pikovickou jehlu. Párkrát padáme do hlubokého listí, které zakrývá záludnosti lesních cest a úvozů.

Máme v plánu rychle slanit na železnici, překročit ji a už skoro za tmy vylézt dvojkovou Starou cestu na jehlu ke kříži. Bohužel se pod ní rozložili traťoví dělníci, kteří opravují Posázavský Pacifik. Pikovickou jehlu tedy v letošním horolezeckém deníčku neodškrtneme.

Bez cesty traverzujeme hlubokým lesem proti proudu Sázavy, až narazíme na dlouhý podchod pod železnicí. Ten nás dovede do trampské osady Na Babách. Jako obvykle nás tu vyslýchá jeden ze zdejších nevrlých trampů, kde jsme se tu vzali, a důrazně nám říká, že je to soukromý pozemek. Jako obvykle ho pozdravíme a pak ignorujeme.

Podjíždíme Pikovickou jehlu a zastavujeme na poslední margotku, kterou vezeme v batohu. Pak mažeme, co to dá, cestičkou po pravém břehu Sázavy do Pikovic. Schody k železniční zastávce Petrov u Prahy vybíháme s koly na ramenou. Zpocení a šťastní čekáme na vlak, který má přijet každou minutu.

Náhodně zjišťujeme, že vlak nejezdí a náhradní autobus odjíždí dole od mostu v Pikovicích. Okamžitě tam sjíždíme, ale autobus nikde. Ukazuje se, že existují čtyři různé časy odjezdů a my nevíme, který je správný - dva v internetových jízdních řádech a dva vylepené na zastávce.

Poslední vodáci s loděmi na střeše auta odjíždějí z pikovickécho parkoviště.
Usuzujeme, že autobus odjel. Zapínáme tedy světla a nocí jedeme po pravém břehu Sázavy a Vltavy, pak po levém a znovu pravém břehu až do Prahy na metro na Václaváku. Doma zjišťujeme, že jsem tímto lezecko-cyklistickým výletem oslavil 54. narozeniny.
UBYTOVÁNÍ: Najděte si pokoj v penzionech v Posázaví
Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Obhajoba titulu mistra světa Tománkovi zhořkla. Diskvalifikace v Nice otevřela debatu o pravidlech pro kategorii handcycle
Biatlonista na kole byl sražen ze silnice
Nejčtenější články
Cyklomaratony pro každé kolo 2026
Alpy AKTUÁLNĚ 2025
Obhajoba titulu mistra světa Tománkovi zhořkla. Diskvalifikace v Nice otevřela debatu o pravidlech pro kategorii handcycle
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Řepiště, U Máně | 30.10.-5.12. | 30.10. | |
| Klenoty pralesa - výstava | Olomouc | 17.10.-2.11. | 2.11. | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Hradec Králové, Bio Central | 3.-5.11. | 3.11. | |
| WTM - veletrh | Velká Británie, Londýn | 4.-6.11. Cestování | 4.11. | |
| EICMA - veletrh | Itálie, Miláno | 6.-9.11. Cyklistika a motocykly | 6.11. | |
| Caravaning - veletrh | Brno, Výstaviště | 6.-9.11. | 6.11. | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Ostrava, Minikino | 6.-8.11. | 6.11. | |
| Obzory - cestovatelský festival | Praha, Filozofická fakulta | 7.-9.11. | 7.11. | |
| Philoxenia - veletrh | Řecko, Soluň | 14.-16.11. Cestování | 14.11. | |
| Pelikánův seminář | Vršatec | 14.-17.11. Horská medicína | 14.11. |
Diskuse
| Analysis: Zelensky faces ... | ThomasSnino, 30.10.2025 8:34, 13 příspěvků |
| Jak, nevalné kvality??? | speleo, 29.10.2025 14:23, 4 příspěvky |
| Wax | Horydoly, 29.10.2025 14:21, 2 příspěvky |
| Wax | Papouš, 29.10.2025 9:34, 2 příspěvky |
| Jak, nevalné kvality??? | Lukas B., 29.10.2025 8:52, 4 příspěvky |
| Jak, nevalné kvality??? | Kuba Turek, 28.10.2025 15:32, 4 příspěvky |
| Jak, nevalné kvality??? | Václav, 28.10.2025 14:57, 4 příspěvky |
| Podvodnici? | Honza, 28.10.2025 10:39, 5 příspěvků |
| Podvodnici? | Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 28.10.2025 9:14, 5 příspěvků |
| Podvodnici! | student, 28.10.2025 5:29, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Společenské oděvy | Horydoly , 28.10.2025 21:27 |
| Velké Popovice | Horydoly , 26.10.2025 23:07 |
| Krumlovský vodácký maraton | Horydoly , 22.10.2025 20:56 |
| Sv. Martina oslaví Na Spi... | Horydoly Open, 22.10.2025 10:03 |
| Kosmetika | Horydoly Open, 22.10.2025 9:59 |
| Mezinárodní úspěch Kutné ... | Horydoly Open, 20.10.2025 9:30 |
| Podzimní výlovy | Horydoly , 17.10.2025 19:45 |
| Jižní Čechy | Horydoly , 15.10.2025 1:17 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH