A teď jdi a běž...!

A teď jdi a běž...!
SDÍLEJ:
Trail running je nová sportovní disciplína na pomezí běhu a turistiky. Nejblíže má k přespolnímu běhu, jak si ho většina z nás vybaví ze školních let. Kostrbatý překlad názvu tohoto sportu zní: \"Běh po horských stezkách.\"
Jak na to

Mountain Marathon Cup

Alpin Marathon v Lichtenštejnsku se běžel sobotního rána 14. července. Je úsměvné, že zemička, jakou je maximálně 25 kilometrů dlouhé a nejvýše 12 kilometrů široké Lichtenštejnské knížectví, dokáže hostit dvaačtyřicetikilometrovou akci.

Pobavený úsměv však brzy zmizí z obličeje každého, kdo se rozhodne pustit se do křížku s osmnácti sty metry převýšení. Lichtenštejnský horský maratón spolu se dvěma švýcarskými tvoří už druhý ročník Poháru horských maratónů (Mountain Marathon Cup).

Před Lichtenštejnskem se trailisté setkali v Zermattu pod Matterhornem. V září přibyl do trojice Jungfraumarathon ve stínu dalších alpských vrcholů zvučných jmen, mezi nimiž vedle názvoslovného Jungfrau najdeme i Mnicha a Eiger.

Celkově na soutěživé trail runnery čekalo 5 573 výškových metrů a 126,585 kilometrů tratí. Teprve potom si mohli s úlevou oddechnout.

Obtěžkáni velkoobjemovou ledvinkou nebo malým batohem s pitím, jídlem, orientačními pomůckami a náhradním oblečením se pustíte do osamocené pouti v kopcovitém, horském prostředí.

Pravidla určujete vy. Za to nesete tíhu rizika bloudění, žíznění i hladovění. Každá svoboda něco stojí.

První setkání

Možná jste se s tím zvláštním výjevem, třeba v rakouských Alpách, už také setkali. Obtěžkáni řádně naloženým batohem supíte a funíte po horské pěšině do kopce za vidinou významného vrcholu nebo alespoň horské chaty, kde si na posilněnou dáte brátvurst a bír.

Najednou se okolo vás proženou lehkonozí sportovci oblečení v šortkách a tričku s krátkým rukávem, nazutí v běžeckých teniskách. Mnohem rychlejší než vy. Nezadýchaní.

Dřina a filozofie

Několika mohutnými vdechy naženete studený horský vzduch do plic. Nohy začnou kmitat po strmé kamenité stezce pohybem, který se při troše dobré vůle dá nazvat během.

Studený vzduch dobývá tělo zevnitř kousek po kousku. Zabodává své ostré ledové jehlice do všech zákoutí. Hlava se čistí, sinusoidy myšlenek snižují amplitudy.

Matrix všedního dne zůstává hluboko a daleko, na vzdálených rovinách. Všude se rozlévá horský klid a vy jste jeho součástí. Běžíte si, jak daleko a vysoko chcete. V tempu, které vám nejvíce vyhovuje.

Naběhané kilometry nehrají žádnou roli. Nikdo vás nehoní. Nikdo vás nechválí ani nekárá za případné chyby. Nikdo nesleduje dodržování pravidel. Jste svým vlastním zákonodárcem.

Není tu nikdo, koho můžete oslnit, nikdo, před kým byste si museli hrát na lepšího, než jste. A je jen jeden člověk, kterého můžete podvést – sami sebe. Dopřáváte si luxusu upřímnosti.

S pohledem vyvráceným do prudkého stoupání, na jehož konci tušíte horské sedlo, si můžete klidně říct: "Tohle nezvládnu, budu muset kus jít." Možná se i zastavíte, abyste popadli dech. A je to v pořádku.

Když při klesání zakopnete o vlastní nohu a zakusíte pár přemetů v hrubé suti, jež naštěstí končí jen párem obrovských modřin na bocích a minimální ztrátou krve z odřených dlaní, můžete si klidně říct: "Udělal jsem chybu, byla to blbost." A je to v pořádku.

Můžete zlobným hlasem pronést pár peprných nadávek a zlostně kopnout do nejbližší skály. Nebo se můžete rozbrečet a schoulit pod převis. A je to v pořádku. Není třeba si na nic hrát. Není totiž před kým.

Každý sám za sebe

Trail running svým duchem navazuje na stále větší individualismus v naší uvolněné, svobodné, demokratické a globální postindustriální době. Každému jeho vlastní cestu!

Trail runner nepotřebuje vyasfaltované pěšiny, běží prostě tam, kde se mu líbí. Jeho vlastní cesta mu stojí i za požahání kopřivami velikosti dospělého muže, přeskočí kdejaký padlý kmen, vrhne se do traverzování bahnitého kopce a neodradí ho ani horská cesta vystlaná kravinci do úrovně kotníků.

Čím více nástrah, tím je trail runner šťastnější. Protože překážky jsou tu od toho, abychom je překonávali. Každý další krok mezi volné kameny a obnažené kořeny stromů vyžaduje plnou koncentraci. Ke zranění může dojít snadno. A lékař s potřebným vybavením většinou nebývá hned v závěsu.

Tímto způsobem si trailisté vnášejí do životů po špetkách spontánnost a dobrodružství. Taková je cena svobody. Nesnesitelná lehkost samostatného bytí? Svět je plný paradoxů. Trail running není výjimkou.

Lidé, kteří se mu ve volných chvílích věnují tělem i duší a pro které je svoboda na předních místech pomyslného žebříčku hodnot, občas zatouží po oficiální soutěži, po svázání regulemi, po pravidlech, jež určuje někdo jiný, ale hlavně po setkávání s podobně naladěnými jedinci a po neopakovatelné atmosféře takových podniků.

Tisíce stejně postižených lidí se sejdou v horách. Jsou ze všech zákoutí světa. Potkáte tu nadšeného hobby-běžce z Jihoafrické republiky nebo Japonska stejně snadno jako opěvovaného profesionála z Nového Zélandu.

S některými z nich si nejspíš v cíli žoviálně poplácáte po ramenou a vypijete nejedno nealkoholické pivo. Kolektivní duch s vámi udělá svoje. Vyburcuje vás k lepším výkonům.

Když se k tomu připočtou stovky a tisíce nadšených a povzbuzujících diváků podél trati, jeden si musí dávat pozor, aby začátek závodu nepřepálil a správně rozvrhl rychle ubývající síly.

Proč to ty lidi dělaj?

Kdo to jednou zkusil, takové otázky mu na mysli věru netanou. Zná spoustu odpovědí. Pan Váňa ze slovenského lázeňského městečka Dudince na podobné dotazy reagoval nezapomenutelný způsobem, v němž se zrcadlila zkušenost a moudrost stáří: "Za války naše letadlo sestřelili Němci. Byl jsem z posádky jediný, kterého našli živého a u kterého byli schopni rozeznat tvar lidského těla. Doktoři pak tu kaši dávali dva roky dohromady. I když mám od té doby jednu nohu kratší a u druhé špatný úhel postavení hlavice kyčelního kloubu, do svých šedesáti let jsem běhal dvanáct kilometrů denně. Na konci cesty si lehnu do trávy a koukám se do nebe. Nemyslím si o světě nic špatného, ale po běhu mi prostě připadá ještě mnohem krásnější."

Když se zahledíte do tváře rekordmana na dlouhé tratě Haileho Gebrselassie nebo ultramaratónce Miloše Škorpila, uvidíte jemný, hluboce usazený úsměv, za nímž můžete tušit spokojenost a smíření se vším a se všemi.

To, že běh, potažmo pohyb obecně, spouští v lidském těle tvorbu endorfinů (endogenních morfinů, tedy opiátů, jež si lidské tělo samo vytváří), je známá věc. Běh je nejjednodušší způsob, jak k nim přijít. Runner nepotřebuje drahá sportoviště ani nákladnou výstroj, a tudíž ani sponzory. A sponzoři nepotřebují jeho.

Dost možná, že pobíhání po kopcích není ani sport. Mnohem více je asi životním stylem psychicky unavených, fyzicky nevybitých a stále hledajících lidí.

Autor se na vlastní nohy a plíce přesvědčuje, zač je v horách maratónský chlebíček.

VIDEO

Stáhněte Jungfraumarathon, dechovka (4 MB, WMV, 1:10 min)

Podívejte na YouTube:

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: :-(
černoši musí mít najky, trajlruneři trajlrunerky
 • Autor pes
 • Datum a čas 13.11.2008 15:10
Reaguj
:-(
dobrej spamer
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 13.11.2008 12:08
Reaguj
jo a jednou jsem to zvoral
když matka mé dcery toho času v šestinedělí povídala nějaká cizí slova, a tak jsem šel kupovat štěňátko gaučového psíka a nutil ji sjíždět divoké vodní toky na netradičních plavidlech z rustikálního prostředí.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 13.11.2008 09:20
Reaguj
timbersports
no až budu pantátovi vyprávět, že ta kratochvíle, jak se sousedem vezmou kárku a jedou v družném hovoru do lesa na klestí, aby pak s hajným poseděli v hospodě nad zaslouženým pivem, se jmenuje Timbersports a že je to extrémní adrenalýnová aktivita...
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 13.11.2008 09:13
Reaguj
Re: Re: Re: Re: No podívejme!
Huh, Extrémní... okrajový, mimořádný... ale čím? Huh.Půlku těch slov neznám! Budu se učit, mrskat slovíčka.
Však i jinde. Byl jsme nahnán na takovej celkem nudnej pokec odnikud nikam. Zpětně jsem zjistil, že jsem byl aktérem na na workšopu, brejnšturmoval a kreatyvnil. Nevim co to je a nechci to vědět. Před manželkou jsem to zapřel, tohle by mi neprošlo! :-)
 • Autor Dag
 • Datum a čas 12.11.2008 21:02
Reaguj
Re: Re: Re: Re: No podívejme!
všechny ty chytrý cizí slova mají jeden sběrný termín: Fotzerei
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 12.11.2008 18:35
Reaguj
Re: Re: Re: No podívejme!
Freeride = ježdění jen tak
Freestyle = frajeření (na body)
Trick = zpravidla nějaký skok nebo otočka
XC = nejen z kopce
-cross (přípona, např. 4-cross, skicross, kayakros) = více závodníků na trati současně (podobně jako u přespoláku)
Adrenalinový = průměrná kancelářská krysa se trochu vybojí
Survival = víceboj v přírodě
Adventure = náročnější víceboj
Extrémní sport - tento pojem mi není úplně jasný, prý se pod to řadí kdejaké lezení po skalách, ježdění na lodičkách, ale také třeba kolečkové brusle, pouštění draků stoje na prkně, ježdění na kole z kopce. Že by extremní = dětský? Poraďte...
 • Autor Joe
 • Datum a čas 12.11.2008 14:52
Reaguj
Re: Re: No podívejme!
A pak jsou jeste takovy ty pojmy jako "cross country", "adventure" a "adrenaline".

Takovehle zavody, kde "o nic nejde", jsou obvykle s pekne drahym startovnym, kde dostanete startovni cislo, i kdyz se zavod kvuli pocasi neuskutecni, abyste si ho mohli doma (nebo spis v kancelari kvuli kolegum) povesit na zed. Kdyz se zavod uskutecni, tak vam poradatel posle domu cilove foto. :))

A nejradsi mam takove ty komorni zavody, kde startovne je okolo 50 Kc, kde zavodi porad stejni kamaradi a kde se jde vzdycky na krev a ne ze ne. Protoze kdo prohraje, tak je az do dalsiho zavodu totalni luzr a v ramci treninku by mel ostatnim chodit pro pivo. :)

 • Autor jx void
 • Datum a čas 12.11.2008 14:35
Reaguj
boty na TR
Pár testů letošních modelů bot na běhání v přírodě najdete tady: http://www.svetoutdooru.cz/serialy/?serial=106528-Trailrunning
 • Autor Ondra
 • Datum a čas 12.11.2008 14:16
Reaguj
Jungfraumarathon - není to ta akce, kde tuším letos dva z těchto "pohodářů" vypustili vyčerpáním duši?
 • Autor Ryba
 • Datum a čas 12.11.2008 14:14
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

CYKLOSTEZKY Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

JIHLAVA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

BIKE GUIDE Říčka Šembera připomíná kamenitou Vydru. Zatímco na Šumavě už sněží, ve středních Čechách ještě vládne krásný podzim. Pravý čas vyrazit na horském kole!  
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

HAUTE MAURIENNE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 14.-22.1. 14.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.

Diskuse

zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 5 příspěvků
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 5 příspěvků
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38