Botič v ohrožení

Botič v ohrožení
SDÍLEJ:
Otevřený dopis pražskému primátorovi

Vážený pane primátore,

obracím se na Vás s velmi naléhavou žádostí o pomoc při záchraně ploch zeleně v údolích Botiče a Pitkovického potoka. Louky v údolních nivách prodává Pozemkový fond ČR do soukromého vlastnictví a to se souhlasem Odboru životního prostředí Magistrátu.

Údolí slouží Pražanům odedávna. Zeleň využívají v posledních desetiletích zejména obyvatelé sídlišť Jižní Město, Petrovice a Horní Měcholupy k výletům a odpočinku. Do údolí byl vždy veřejný přístup, jsou zde hojně užívané turistické a cyklistické stezky. Naše městská část vynakládá mnoho úsilí a prostředků na údržbu těchto ploch a stezek pro veřejnost. Chceme rozšiřovat zeleň v souladu s magistrátním programem tzv. „Zeleného prstence kolem Prahy“. Letos jsme předložili na základě odborné studie návrh rozsáhlého zalesnění nových ploch státních pozemků, nyní polí, které by doplnily systém turistických a cyklistických okruhů a vznikl by radiální pás zeleně z Jižního města do volné krajiny směrem na Říčany. Tento návrh je projednáván jako změna územního plánu č. Z 0759/05.

Nyní je nebezpečí, že lidé ztratí možnosti užívání přírody v údolích a že nově navrhovaná zeleň nevznikne. Je pravděpodobné, že pokud budou uvedené plochy prodány, pak soukromý vlastník bude omezovat jejich veřejné užívání. Může je využít ke komerčním účelům a stavbám. S tím máme špatné zkušenosti, v katastru Křeslic došlo k vykácení lesa a nepovolené stavbě a úřady tomu nedokáží zabránit.

Záležitost je o to vážnější, že uvedené pozemky má podle informací pronajaté od Pozemkového fondu pan JUDr. Miloš Červenka, známý tím, že již koupil (údajně na základě přednostního práva z pronájmu) od Pozemkového fondu za zcela nepatrné částky řádu 10,-Kč/m2 rozsáhlé pozemky v Praze a další velké pozemky jsou mu postupně vydávány. Převody pozemků panu Červenkovi vzbuzují podezření, že jde o spekulaci se záměrem následného využití pozemků s vysokým ziskem bez ohledu na potřeby obyvatel. Je známo, že pan Červenka navrhuje na získaných pozemcích změny územního plánu ze zemědělské půdy na jiné využití, kde může dosáhnout až stonásobného zhodnocení vložených prostředků a zisky mohou být vzhledem k rozsahu pozemků závratné. Takový vlastník pak může získat značný vliv při tvorbě zákonů, rozhodování o územním plánu a převodech dalších státních pozemků.

Zdá se, že tento vliv již pan Červenka má. Proč např. Pozemkový fond odmítl pronajmout naší městské části pozemek-louku v údolí Botiče, kterou jsme následně chtěli získat uplatněním restitučního nároku, ale panu Červenkovi bez potíží pronajímá rozsáhlé pozemky? Proč Pozemkový fond dává pozemky do prodeje podle zákona č. 95/1999 Sb., při kterém nemá naše městská část s malými finančními prostředky prakticky šanci vůči panu Červenkovi pozemky získat a proč se pozemky nenabízí podle zákona o půdě č. 229/1991 jako vypořádání restitucí, kde bychom je mohli po zakoupení restitučních nároků levně získat do obecního majetku.

Takových otázek je více. Spolu s členy našeho zastupitelstva píšeme na různé instituce, jednáme s jejich představiteli a snažíme se zastavit tuto podivnou privatizaci veřejné zeleně, ale dosud se dopisy a jednání míjí účinkem. Marně poukazujeme na zvláštní okolnosti, např. že rozsáhlý pozemek o který se přihlásil pan Červenka s uplatněním přednostního práva z pronájmu, měl ve skutečnosti pronajatý někdo jiný a vzniká proto podezření, že pan Červenka se dopustil podvodného jednání s cílem získat majetkový prospěch. Je možné, že za panem Červenkou stojí vlivné osobnosti a on postupně získá lukrativní státní pozemky v Praze, takže na pražské restituenty již nic nezbude. Celá situace budí dojem, že po tunelování bank v našem státě nyní dochází k tunelování Pozemkového fondu.

Další otázkou je, proč dal Odbor životního prostředí Magistrátu (OŽP) souhlas Pozemkovému fondu s prodejem státních pozemků v údolích Botiče a Pitkovického potoka i pozemků, kde je navržena nová zeleň. Lidé by čekali, že bude OŽP chránit veřejné vlastnictví ploch zeleně. OŽP porušil Evropskou chartu místní samosprávy, která má pro naší republiku závaznost mezinárodní smlouvy. Podle ní měl OŽP povinnost před vydáním souhlasu k prodeji pozemků v údolí Botiče a Pitkovického potoka projednat stanovisko s naší městskou částí. To neučinil. OŽP rozhodl i v rozporu s Programem rozvoje Městské části Praha-Křeslice schváleným podle zákona o Praze dne 12. 7. 1999.

Členové našeho zastupitelstva nedávno vyslovili názor v dopise na Ministerstvo životního prostředí ČR, že OŽP Magistrátu podléhá komerčním zájmům. OŽP totiž také souhlasí s komunikací v trase krátké varianty silničního okruhu (JVK), která by sice obchodně prospěla zájemcům o stavbu hypermarketů, ale zničila by přírodní hodnoty Milíčovského lesa, údolí Botiče a Pitkovického potoka a znehodnotila by životní prostředí tisíců lidí. Podle mého názoru OŽP Magistrátu nechrání životní prostředí, ale stal se jeho vážným nebezpečím. Chci Vás proto znovu požádat, vážený pane primátore, abyste zvážil možnost zrušení OŽP Magistrátu s tím, že jeho pravomoci přejdou na úřady městských částí. Ubezpečuji Vás, že by v takovém případě náš úřad nikdy nedal Pozemkovému fondu souhlas s prodejem státních pozemků v údolích Botiče a Pitkovického potoka, ani by nedopustil jiná ohrožení.

Rád bych Vás požádal, vážený pane primátore, abyste zajistil, že Odbor životního prostředí Magistrátu dá urychleně na Pozemkový fond opravu předchozího vyjádření a to tak, že nesouhlasí s prodejem z vlastnictví státu těchto pozemků stávající nebo plánované zeleně v katastrálním území Křeslice: 311/12, 311/14, 311/16, 401, 311/5, 311/17, 311/18, 311/19, 311/20, 311/26, 311/29, 311/30, 311/31, 311/37, 466/3, 466/4, 466/5, 475, 272/242, 273/72 (parcelní čísla jsou podle nabídky Pozemkového fondu). Pro možnost získání některých nejdůležitějších pozemků do obecního vlastnictví zakoupila naše městská část restituční nároky a podala žádost o odkoupení pozemků z nabídky Pozemkového fondu. Protože zřejmě nebudeme jediní zájemci a budeme podle zák. č. 95/1999 vyzváni k cenové nabídce, která, pokud má být úspěšná, by musela být podle předpokladů minimálně 15-ti až 20-ti násobná oproti výzvě a protože tyto peníze nemáme, dovoluji si Vás požádat o mimořádnou dotaci pro naši městskou část 7 mil. Kč na pozemky z nabídky s uzávěrkou 26. 10. 2003. Pro získání pozemku č. 272/242 z dřívější nabídky, jehož vydání je pozastaveno, by bylo třeba částku ve výši cca 15 mil Kč. Tyto ceny nejsou vysoké v porovnání s výkupy uskutečněnými hl. m. Prahou pozemků méně důležitých.

Vážený pane primátore, nyní se rozhoduje o charakteru území, jeho hodnotách a možnostech rekreace obyvatel. Rozvoj zeleně, její propojení s okolní krajinou, budování cyklistických stezek a zajišťování vyšší kvality životního prostředí je prioritou v Programovém prohlášení Rady hl. m. Prahy. Tyto zásady jsou i v Programu rozvoje Městské části Praha-Křeslice. Cíle a záměry města i naší městské části jsou tedy ve vzájemném souladu a navazují na sebe. Pevně proto věřím, že provedete účinná opatření k zamezení nežádoucí privatizace ploch zeleně a upřednostníte veřejný zájem před zájmem soukromým a komerčním. Nynější příležitost získání pozemků zeleně do obecního vlastnictví je jedinečná a nebude se opakovat. Věc velice spěchá. Dovoluji si Vás proto požádat o schůzku v nejbližších dnech k projednání dalšího postupu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Toníčku, jak jsi na tom?
Samozřejmě, že tam svoje pozemky má. Praha mu přispěje, dojde k scelení a změně UPn a je to! hudák pan starosta tak krásně bojuje za životní prostředí a všichni mu to kazí.
Reaguj
Nemáte tam, pane starosto, také nějaké vaše soukromé stavební pozemky?
  • Autor Kisek
  • Datum a čas 13.6.2004 15:14
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

Cyklonovinky 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

MAPY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

CYKLOSTEZKY Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

HAUTE MAURIENNE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

PAŘÍŽ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.

Diskuse

Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 124 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 27.11.2022 22:48, 124 příspěvků
INU Kuba Turek, 27.11.2022 17:28, 124 příspěvků
INU Honza, 27.11.2022 10:21, 124 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 124 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38