Česko má prvního zlatého Ironmana! Tománek ziskem titulu mistra světa přepsal paratriatlonové dějiny

Česko má prvního zlatého Ironmana! Tománek ziskem titulu mistra světa přepsal paratriatlonové dějiny
Jan Tománek závodí na Mallorce na handbike.
Autor snímku ARCHIV Honza Tománek
SDÍLEJ:

Česko má svého historicky prvního mistra světa v klasickém Ironmanu. Stal se jím paratriatlonista Jan Tománek, který ovládl Ironman World Championship Kona na Havaji. Sedmatřicetiletý český reprezentant opanoval nejtěžší triatlonový závod na světě v čase 12:15:11 hodiny a druhého Američana Fowlera porazil o více než pět minut. Tománek je tak momentálně prvním handicapovaným závodníkem, který má souběžně v držení tituly světového šampiona na klasické i poloviční ironmanské distanci.

"Moje pocity po zisku titulu světového šampiona se těžko popisují. Jde o mix obrovské euforie, úlevy a vyčerpání, které bude přetrvávat ještě několik dní," hlásí přímo z Havaje sedmatřicetiletý český reprezentant.

Za klíčové aspekty cesty za mistrovským titulem označil svou houževnatost, chladnou hlavu, ale především mnohaleté závodní zkušenosti. Právě s jejich pomocí se Tománek dokázal vyrovnat nejen s obavami ze specifického havajského klimatu vyznačujícího se velkým horkem a značnou vlhkostí, ale především se soupeři v čele s americkým dvojnásobným mistrem světa Fowlerem.

"V plavání jsem se od startu držel na čele spolu s Mexičanem Muñozem, ale zhruba po kilometru jsem ho nechal odplavat. Šetřil jsem síly a soustředil se na cyklistickou část, ve které jsem tušil, že bych měl mít oproti největší soupeřům včetně Fowlera navrch a chystal jsem se zaútočit," popisuje průběh závodu Tománek, jehož predikce se do puntíku potvrdila. "V cyklistice jsem své tempo podle plánu stupňoval. Zatímco Muñoz ztrácel, Fowler vypadal dobře a začal jsem cítit, že by to ve zbytku závodu mohl být problém. Přesto jsem do druhého depa jsem přijel s téměř dvacetiminutovým náskokem."

Jako rozhodující se ukázal ikonický výjezd na Palani Hill, při kterém českého reprezentanta nezastavil přívalový déšť ani problémy s běžeckou formulí, která na mokré trati ztrácela přilnavost. Navzdory potížím si Tománek držel dvacet kilometrů před cílem pohodlný náskok kolem deseti minut. 

"Když jsem se v tu chvíli ohlédl a Fowlera nikde neviděl, věřil jsem, že už to dokážu dotáhnout do konce. Poslední dva kilometry jsem jel tak, abych neudělal zbytečnou chybu, která by mohla mít fatální následky. Po průjezdu cílem už ve mně propukla čirá radost. Byla to největší euforie v mé sportovní kariéře," přiznává první český mistr světa v klasickém Ironmanu s tím, že vytouženého úspěchu by nedosáhl bez podpory své rodiny a silných partnerů jako je kryptoměnová burza BITmarkets.

Momentálně je Jan Tománek vůbec prvním handicapovaným závodníkem, který má souběžně v držení tituly světového šampiona ve dvou nejtěžších triatlonových závodech na světě. To však musí potvrdit ještě v polovině prosince, kdy ho čeká obhajoba titulu mistra světa na poloviční distanci v rámci závodu IRONMAN 70.3 Taupo na Novém Zélandu.

„Zatím zůstávám na Havaji, kde se budu ještě několik dní věnovat pozávodní regeneraci. Po návratu do České republiky začnu naplno s přípravou směrem k mistrovství světa na poloviční ironmanské distanci. Havaj mi ukázala, že po vytrvalostní stránce jsem na tom velmi dobře, zaměřím se tedy spíše na s rychlostní trénink, který vygraduje po příletu na Nový Zéland. Kromě momentální únavy mě nic nelimituje. Cítím se zdravý, plný sebevědomý a jsem připravený ponechat si v držení oba mistrovské tituly,“ dodává Tománek.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

ZILLERTAL Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Jabloneček: zábavná vyjížďka na elektrokole

Tour de France 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

ZÁBRDKA Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Deux roues, une symphonie - La Tchéquie à vélo

Deux roues, une symphonie - La Tchéquie à vélo

Česko se ve Francii představuje jako země, kde má cyklistika hluboké kořeny a kde se aktivní pohyb přirozeně propojuje s přírodou, kulturou i každodenním životem. Zahraniční zastoupení CzechTourism připravilo projekt Deux roues, une
Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Vysokohorské scenérie, desítky kilometrů tras a infrastruktura, která patří ke světové špičce. Italské horské středisko Livigno si získalo pověst jedné z nejatraktivnějších cyklistických destinací v Evropě. Není proto náhodou, že letošní letní sezónu
13 poznámek k chorvatské cykloturistice

13 poznámek k chorvatské cykloturistice

Cykloturistika je v Chorvatsku překrásná. Je ovšem třeba mít na mysli, že je úplně jiná, než v Česku. Na kole se jezdí hlavně na jaře (všechno kvete a voní) a na podzim (sklízí se
Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté: Astana a Kitzbühel

Čeští triatlonisté mají za sebou další povedený víkend na mezinárodní scéně. Na Asijském poháru v kazašské Astaně vybojoval Radim Grebík bronzovou medaili a Ema Ryšávková obsadila těsně pod stupni vítězů čtvrté místo.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Máchovým krajem na kole Doksy, Termit Cykloturistika 22.7.
MTB Sudety Challenge - cyklomaraton Polsko, Stronie Slaskie 22.-25.7. Horská kola 22.7.
Enduro Špičák 24.-26.7. Horská kola 24.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 25.7.
Podkrkonošský cyklomaraton Lázně Bělohrad Horská kola 1.8.
Xterra Prachatice, Křišťanovice Terénní triatlon 8.8.
Prima cup - cyklomaraton Karlovy Vary Horská kola 8.8.
Pilsenman - kvadriatlon Plzeň, Bolevecký rybník Plavání, horské kolo, kajak, běh 8.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 8.8.
Černokostelecký bajk Kostelec nad Černými lesy  Horská kola 15.8.

Diskuse

how can i get cheap clomi... Jamesbuipt, 22.7.2026 8:25, 23 příspěvků
Клиника Частный медик 24 HeathBab, 22.7.2026 8:21, 1 příspěvek
Buy Tadalafil 20mg BradleyJed, 22.7.2026 8:15, 23 příspěvků
how to get generic clomid... Jamesbuipt, 22.7.2026 8:09, 8 příspěvků
how to buy cheap clomid p... Jamesbuipt, 22.7.2026 7:58, 50 příspěvků
Лучшие карьерные возможно... работа курьер, 22.7.2026 7:34, 12 příspěvků
Cheap Cialis Jameszen, 22.7.2026 7:34, 66 příspěvků
Cialis without a doctor p... Jameszen, 22.7.2026 7:14, 8 příspěvků
Cialis 20mg price Geraldgaf, 22.7.2026 7:14, 66 příspěvků
трипскан сайт MalcolmDyday, 22.7.2026 6:11, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kennametal představuje Ne... Horydoly , 21.7.2026 3:59
Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29