Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!
Povážsky Inovec. Kudy se jede k horám?
Hana Suchá
SDÍLEJ:
K příjemným jarním aktivitám patří pobyt a sportování v přírodě na čerstvém vzduchu. Rozkvetlá zeleň, hřejivé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a pohyb vzpruží celý organismus. Příroda a sport, to je ten pravý balzám na tělo i na psychiku.
Jaro je jedno z nejkrásnějších období k tomu, aby si člověk dopřál aktivní odpočinek v přírodě a po zimě načerpal novou energii. S dvoukolým kamarádem lze smysluplně trávit volný čas a přitom si posílit zdraví. Jako každý sport v přírodě i jízda na kole dopřeje plicím více kyslíku, podporuje činnost srdce i mozku, ale samozřejmě také vyplaví spoustu hormonů štěstí a hned budete mít skvělou náladu. Ježdění na dvou kolech je skvělou prevencí vůči infarktu, hypertenzi a jiným civilizačním chorobám. Horské kolo poskytne spoustu nevšedních zážitků v krásném přírodním prostředí. Jízda na kole zlepšuje nejen fyzickou kondici, ale i duševní zdraví člověka - přispívá k veselé mysli a k dobré náladě.
Populární trasy pro cyklisty
Většina slovenských cyklostezek vede přes krásnou přírodní scenérii a má výborné informativní značení. Skvělé cyklostezky cyklistům nabízí Horehroní, Liptov, Šariš, Spišská Magura, Pieniny, Turiec, Záhoří, Horní Nitra, Vysoké Tatry a jiné regiony. Ať už vlastníte crossová kola nebo jiné typy kol, na českých cyklostezkách může každý cyklista zažít se svým dvoukolým kamarádem skvělé sportovní zážitky a navíc si upevnit své zdraví.
A pokud se chystáte na delší výlety, zvažte koupi elektrokola, které v současnosti doslova frčí. Elektrokolo prokáže dobrou službu zejména v horském kopcovitém terénu, neboť s plně nabitou baterií překoná desítky kilometrů a cyklistovi poskytne mnohem více možností si během jízdy užívat úžasné krásy přírody. Pokud však na svých cyklistických toulkách dáváte přednost Bratislavě a jejímu okolí, vybrat si můžete z různých kratších i delších, jednodušších i náročných okruhů.
Máte zájem o kratší nebo delší výlety?
Mezi nejkratší bratislavské cyklostezky patří trasa Figaro - Kamzík, která má jen tři kilometry a prochází přes Malé Karpaty, Podunajskou nížinu a Podunajskou rovinu. Poměrně krátká cyklotrasa je také Vinohradnická cyklomagistrála, která vede přes Svatý Jur, Vajnory, Raču a měří pouhých šest kilometrů. Další cyklotrasa, která měří do deseti kilometrů, je Dolnozemská cesta. Ta vede přes Podunajskou nížinu, Podunajskou rovinu, Petržalku, Háje a Louky přes udržovaný les i obytné oblasti.
Pokud máte rádi delší cyklistické výlety, skvělým tipem je Mariánská cyklostezka, která měří dvacet kilometrů. Trasa jede přes Borskou nížinu a táhne se přes Bratislavu, Záhorskou Bystrici, Devínskou Novou Ves a Marianku.
Okouzlit vás může také Stupavský okruh, který měří přes čtyřicet kilometrů a poskytuje bohaté cyklistické zážitky i těm nejnáročnějším sportovcům.
REPORTÁŽ Na cyklisty čeká v Praze mnoho nebezpečí. Rozpadlé chodníky, zarostlé cyklotrasy, frekventované ulice, zlí řidiči. Vše jsme si užili během jízdy z Letňan do Hostivaře. Deset kilometrů propojuje důležité pražské periferie
Orlické Záhoří je šest vesnic propojených do jedné obce, jejímž tradičním centrem je Kunštát. Ve 13. století zde stával hrad. Byl dřevěný, takže z něj nic nezůstalo. Pozdější propojení majetků a hranic
Po velmi úspěšném loňském roce, během něhož ovládl mistrovství světa v klasickém ironmanu na Havaji a přidal stříbro na světovém šampionátu na poloviční distanci (70.3) na Novém Zélandu, vstupuje paratriatlonista Jan Tománek
Ondřej Cink už přemýšlel o konci kariéry, ale teď poprvé vyhrál závod Světového poháru cross country na horských kolech. Podařilo se mu to ve 34 letech na trati v rakouském Leogangu.
Ideální městská lokalita pro horská kola byla postavena na umělém kopci za pražským sídlištěm Letňany. 60 metrů převýšení vydalo 5 kilometrů zajímavých singltrailů.