Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole
Rodinný cyklistický výlet do hor.
Autor snímku Beany
SDÍLEJ:

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se, aby se jejich ratolesti naučily dodržovat pravidla jízdy na kole a nepřivodily si žádné zranění.

Oblíbenou možností, jak převážet dítě na kole, představuje vezení dítěte v sedačce nebo ve vozíku za kolem. Cyklisté jezdící s malými dětmi se tak dělí v základě na příznivce vozíků a příznivce sedaček. Zatímco vozík představuje větší nebezpečí z důvodu prodloužení kola, sedačka zase z toho důvodu, že je součástí kola. Pád kola tak automaticky znamená pád sedačky. 

1. Vhodná cyklosedačka

Když je dítě v kojeneckém či batolecím věku a dokáže již samo sedět, je potřeba vybavit rodičovské kolo vhodnou cyklosedačkou. Vzhledem k tomu, že cyklosedaček v současnosti existuje na trhu nepřeberné množství, podle odborníků musí být správná cyklosedačka nejen pohodlná, ale hlavně bezpečná. „Součástí kvalitní autosedačky by měla být velkoplošná ochrana před paprsky kola, která zabraňuje, aby se nohy dítěte dostaly do kola a zranilo se,” vysvětluje Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz. Podle něj je rovněž nezbytné, aby opěradlo bylo možné nastavit do sedací a klidové polohy, aby si malý pasažér mohl jízdu užívat. „Cyklosedačka by měla být také opatřena nastavitelnými bezpečnostními pásy o šířce nejméně 20 mm s uzávěrem, které dítě nesmí samo otevřít. Sedačka by neměla mít ani ostré hrany nebo malé části, které by dítě mohlo vdechnout či spolknout,” dodává Fiala.

2. Přilba je základ

Než vyrazíte společně na cesty, vždy svému dítěti nasaďte na hlavu cyklistickou přilbu. Pamatujte, že i pád z malého kola může způsobit vážný úraz. Aby však helma splnila svůj ochranný účel, musí padnout jako ulitá, musí pohodlně sedět na hlavě, nikde netlačit a při předklonu nepadat.

3. Aby dítě bylo vidět

Pro větší bezpečnost malého cyklisty slouží také reflexivní doplňky jeho oblečení a kola stejně jako správně umístěné osvětlení. Pokud se váš výlet protáhne do večera nebo začne pršet, viditelnost kola i jezdce je nezbytná, a to nejen pro projíždějící auta, ale i pro ostatní cyklisty. Proto než vyjedete, zkontrolujte, zda mají vaše kola minimálně přední bílé a zadní červené odrazky a funkční světla, ideálně blikačky.

4. Pevná obuv a vhodné oblečení

Jestliže nevlastníte přímo cyklistické oblečení, nevadí. Při toulkách na kole může vaše dítě využít i běžný sportovní oděv, ovšem opět s ohledem na jeho vhodnost. Dbejte na to, aby cyklista vyrazil v pevné obuvi s neklouzavou podrážkou a ideálně bez tkaniček. Botasky nebo kecky udrží jeho nohu ve zdravé poloze a podrážka se vzorem zajistí, aby se noha ze šlapačky nevysmekla. Boty s tkaničkou podle něj také nejsou příliš vhodné. Tkaničky se totiž mohou kdykoliv rozvázat a zamotat do paprsků kola. Rozhodně nepusťte své dítě na kolo v letních sandálech nebo dokonce v pantoflích. Tam je riziko pádu z kola prakticky nevyhnutelné. V případě oblečení představuje nejlepší variantu pohodlné sportovní oblečení, které by ale nemělo mít příliš volné nohavice, protože by se mohly zamotat do kola. Oblečení musí být samozřejmě přizpůsobené i venkovní teplotě.

5. Zkontrolujte technický stav kola

Pokud plánujete celodenní výlet na kole nebo jen projížďku na pár minut, v obou případech si nezapomeňte ověřit, že je kolo vašeho dítěte v naprostém technickém pořádku. Brzdy musí být správně seřízené a musí fungovat, k dispozici musí být odrazky, světla a ideálně i zvonek. Sedadlo by mělo být ve správné výšce tak, aby dítě snadno dosáhlo na šlapačky, a duše kol by měly být nafouknuté.

6. Bezpečné ovládání kola

To, že celá vaše rodina jezdí často na kole, ještě nemusí znamenat, že všichni její členové umí kolo dobře ovládat. Raději si pokaždé zkontrolujte, zda vaše dítě dokáže správně brzdit, bezpečně nasedat a sesedat, zacházet s přehazovačkami a včas se vyhýbat překážkám.

7. Jak se chovat na silnici

Pokud je to jen trochu možné, vyrazte s dětmi na výlet po vyznačených cyklostezkách do přírody mimo město. Tam se riziko nehody výrazně snižuje. Jestliže to však není možné, naučte je nejdříve, jak se chovat v silničním provozu. Krátké povídání s ukázkami obrázků či fotografií zaujmou děti různých věkových kategorií. Nezapomeňte vždy zdůrazňovat opatrnost a obezřetnost.

8. Jak se chovat na cyklostezce

Ani na cyklostezkách a jiných vyhrazených místech pro cyklisty, jako jsou cyklopruhy nebo koridory, děti nesmí zapomínat na bezpečnost. I tady existují pravidla, která je nezbytné dodržovat. Proto jděte svým dětem příkladem, jezděte vpravo, předjíždějte jen tehdy, je-li to bezpečné, ukazujte rukou, když chcete odbočit, udržujte vhodnou rychlost a rozestupy a samozřejmě se chovejte ohleduplně k ostatním cyklistům.

9. Kázeň musí být

Je běžné, že děti rády tu a tam vědomě rebelují proti vůli rodičů. Vždyť zakázané ovoce chutná nejlépe. Při svém věku a zkušenostech si však ještě neuvědomují závažnost následků. Proto rodičům vyvstává nelehký úkol, naučit své ratolesti kázni při jízdě na kole a vysvětlit jim, proč je zvýšená opatrnost na místě a není tu prostor pro důmyslné zlobení.

10. Naučte je samostatnosti

S přibývajícím věkem začínají děti jezdit na kole samy bez dohledu rodičů, třeba do školy nebo ve volném čase s kamarády po ulici. Předtím, než na kole opustí brány domova, naučte je zodpovědnosti, která jim následně zajistí vlastní bezpečnost. Ověřte si, že skutečně rozumí všem pravidlům bezpečné jízdy na kole, díky níž se vrátí ve zdraví zase zpět domů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


70letý elektrocyklista se srazil s autem u Horní Plané

70letý elektrocyklista se srazil s autem u Horní Plané

ČERNÁ VDOVA Starý cyklista na elektrokole se srazil s automobilem mezi obcemi Hodňov a Horní Planá v jižních Čechách. V nemocnici zemřel.... celý článek

Kaufland instaluje stojany na kola

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Cyklonovinky 2020

Cyklonovinky 2020

PLZEŇ Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se,
Alpy AKTUÁLNĚ 2020

Alpy AKTUÁLNĚ 2020

GROSSGLOCKNER Co je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Berzdorfer See, Niedow a Kristýna

Berzdorfer See, Niedow a Kristýna

PODCAST V česko-polsko-německém pohraničí se koupá ve třech bývalých uhelných dolech.
Přejezd Beskyd na kole přes 3 chaty

Přejezd Beskyd na kole přes 3 chaty

Prašivá, Kmínek a Portáš - tradiční horské chaty v Beskydech nabízejí cykloturistickou hřebenovku s přenocováním. Vše v jednom balíčku za jednotnou cenu. Cyklisté mají na výběr těžkou trasu pro horská kola nebo lehkou pro cestovní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
První pomoc na vodě - přednáška Praha, HG Sport 25.9. 18:30
Cyklobraní - cyklomaraton Valtice Horská kola 27.9.
Gočárovy schody - cyklomaraton a běh Hradec Králové Horská kola 28.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce PŘESUNUTO 1.-3.10. 1.10.
Nova Cup - cyklomaraton Mikulov Horská kola 3.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 7.-11.10. Cyklo a moto 7.10.
Císař Challenge Praha, Troja Přírodní víceboj 10.10.
Land-art Ralsko Náhlov PŘESUNUTÝ TERMÍN 10.10.
Hradecký cyklomaraton Hradec Králové Horská kola a koloběžky 17.10.
ITB Asia - veletrh Singapur VIRTUÁLNÍ VELETRH 21.-23.10. 21.10.

Diskuse

Lety balonem Martin, 24.9.2020 19:09, 3 příspěvky
Stačí otočit hlavou :) Tom, 24.9.2020 15:00, 1 příspěvek
Petr Josef, 23.9.2020 20:37, 3 příspěvky
Zpravodajství Pišišvor, 22.9.2020 14:51, 2 příspěvky
Zpravodajství Petr Š., 22.9.2020 14:01, 2 příspěvky
Re: Anna, 22.9.2020 8:46, 7 příspěvků
Lety balonem Martin, 21.9.2020 11:10, 3 příspěvky
Vůdce Petr, 20.9.2020 10:24, 6 příspěvků
Cestovní pojištění Patrik, 19.9.2020 8:36, 9 příspěvků
Let balonem Martin, 19.9.2020 0:17, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:42
Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:39
Re: Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:14
Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:09
Název zůstává, mění se místo admin@ngs.cz, 15.9.2020 9:58
Kbely - lezecký instruktor admin@ngs.cz, 14.9.2020 20:04
Höllental - táboření Pivoň Pivoň, 14.9.2020 18:46
Re: Breithorn admin@ngs.cz, 9.9.2020 12:32