Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole
Bezpečně na kole.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se, aby se jejich ratolesti naučily dodržovat pravidla jízdy na kole a nepřivodily si žádné zranění.

Oblíbenou možností, jak převážet dítě na kole, představuje vezení dítěte v sedačce nebo ve vozíku za kolem. Cyklisté jezdící s malými dětmi se tak dělí v základě na příznivce vozíků a příznivce sedaček. Zatímco vozík představuje větší nebezpečí z důvodu prodloužení kola, sedačka zase z toho důvodu, že je součástí kola. Pád kola tak automaticky znamená pád sedačky.

1. Vhodná cyklosedačka

Když je dítě v kojeneckém či batolecím věku a dokáže již samo sedět, je potřeba vybavit rodičovské kolo vhodnou cyklosedačkou. Vzhledem k tomu, že cyklosedaček v současnosti existuje na trhu nepřeberné množství, podle odborníků musí být správná cyklosedačka nejen pohodlná, ale hlavně bezpečná.

"Součástí kvalitní cyklosedačky by měla být velkoplošná ochrana před paprsky kola, která zabraňuje, aby se nohy dítěte dostaly do kola a zranilo se," vysvětluje Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz. Podle něj je rovněž nezbytné, aby opěradlo bylo možné nastavit do sedací a klidové polohy, aby si malý pasažér mohl jízdu užívat. "Cyklosedačka by měla být také opatřena nastavitelnými bezpečnostními pásy o šířce nejméně 20 mm s uzávěrem, které dítě nesmí samo otevřít. Sedačka by neměla mít ani ostré hrany nebo malé části, které by dítě mohlo vdechnout či spolknout."

2. Helma je základ

Než vyrazíte společně na cesty, vždy svému dítěti nasaďte na hlavu cyklistickou přilbu. Pamatujte, že i pád z malého kola může způsobit vážný úraz. Dětská helma na kolo musí padnout jako ulitá, má pohodlně sedět na hlavě, nikde netlačit a při předklonu nepadat.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

3. Aby dítě bylo vidět

Pro větší bezpečnost malého cyklisty slouží reflexvní doplňky jeho oblečení a kola stejně jako správně umístěné osvětlení. Pokud se váš výlet protáhne do večera nebo začne pršet, viditelnost kola i jezdce je nezbytná, a to nejen pro projíždějící auta, ale i pro ostatní cyklisty. Proto než vyjedete, zkontrolujte, zda mají vaše kola minimálně přední bílé a zadní červené odrazky a funkční světla, ideálně blikačky.

4. Pevná obuv a vhodné oblečení

Jestliže nevlastníte přímo cyklistické oblečení, nevadí. Při toulkách na kole může vaše dítě využít i běžný sportovní oděv, ovšem opět s ohledem na jeho vhodnost. Dbejte na to, aby cyklista vyrazil v pevné obuvi s neklouzavou podrážkou a ideálně bez tkaniček. Botasky nebo kecky udrží jeho nohu ve zdravé poloze a podrážka se vzorem zajistí, aby se noha ze šlapky nesmekla.

Boty s tkaničkou nejsou příliš vhodné. Tkaničky se totiž mohou kdykoliv rozvázat a zamotat do paprsků kola. Rozhodně nepusťte své dítě na kolo v letních sandálech nebo dokonce v pantoflích. Tam je riziko pádu z kola prakticky nevyhnutelné.

V případě oblečení představuje nejlepší variantu pohodlné sportovní oblečení, které by ale nemělo mít příliš volné nohavice, protože by se mohly zamotat do kola. Oblečení musí být samozřejmě přizpůsobené i venkovní teplotě.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

5. Zkontrolujte technický stav kola

Pokud plánujete celodenní výlet na kole nebo jen projížďku na pár minut, v obou případech si nezapomeňte ověřit, že je kolo vašeho dítěte v naprostém technickém pořádku. Brzdy musí být správně seřízené a musí fungovat, k dispozici musí být odrazky, světla a ideálně i zvonek. Sedadlo by mělo být ve správné výšce tak, aby dítě snadno dosáhlo na šlapačky, a duše kol by měly být nafouknuté.

6. Bezpečné ovládání kola

To, že celá vaše rodina jezdí často na kole, ještě nemusí znamenat, že všichni její členové umí kolo dobře ovládat. Raději si pokaždé zkontrolujte, zda vaše dítě dokáže správně brzdit, bezpečně nasedat a sesedat, zacházet s přehazovačkami a včas se vyhýbat překážkám.

VIDEO Cyklistické hřiště základní školy Eden

7. Jak se chovat na silnici

Pokud je to jen trochu možné, vyrazte s dětmi na výlet po vyznačených cyklostezkách do přírody mimo město. Tam se riziko nehody výrazně snižuje. Jestliže to však není možné, naučte je nejdříve, jak se chovat v silničním provozu. Krátké povídání s ukázkami obrázků či fotografií zaujmou děti různých věkových kategorií. Nezapomeňte vždy zdůrazňovat opatrnost a obezřetnost.

8. Jak se chovat na cyklostezce

Ani na cyklostezkách a jiných vyhrazených místech pro cyklisty, jako jsou cyklopruhy nebo koridory, děti nesmí zapomínat na bezpečnost. I tady existují pravidla, která je nezbytné dodržovat. Proto jděte svým dětem příkladem, jezděte vpravo, předjíždějte jen tehdy, je-li to bezpečné, ukazujte rukou, když chcete odbočit, udržujte vhodnou rychlost a rozestupy a samozřejmě se chovejte ohleduplně k ostatním cyklistům.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

9. Kázeň musí být

Je běžné, že děti rády tu a tam vědomě rebelují proti vůli rodičů. Vždyť zakázané ovoce chutná nejlépe. Při svém věku a zkušenostech si však ještě neuvědomují závažnost následků. Proto rodičům vyvstává nelehký úkol, naučit své ratolesti kázni při jízdě na kole a vysvětlit jim, proč je zvýšená opatrnost na místě a není tu prostor pro důmyslné zlobení.

10. Naučte je samostatnosti

S přibývajícím věkem začínají děti jezdit na kole samy bez dohledu rodičů, třeba do školy nebo ve volném čase s kamarády po ulici. Předtím, než na kole opustí brány domova, naučte je zodpovědnosti, která jim následně zajistí vlastní bezpečnost. Ověřte si, že skutečně rozumí všem pravidlům bezpečné jízdy na kole, díky níž se vrátí ve zdraví zase zpět domů.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak si užívat outdoorové sporty i během podzimu

Jak si užívat outdoorové sporty i během podzimu

Podzim má mnoho podob. Chvíli je barevný a teplý, pak ponurý a chladný, v každém případě jde ale o poslední období před dlouhou zimou. Jak si užít outdoorové aktivity v nejbarevnějším období roku?... celý článek

Valachy tour 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se,
Sázava AKTUÁLNĚ 2021

Sázava AKTUÁLNĚ 2021

LIDOVÉ KROJE Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Otava a Písek byly zásobárnou zlata pro krále železného a zlatého

Otava a Písek byly zásobárnou zlata pro krále železného a zlatého

Kde v Písku začít jinde, než na Kamenném mostě? Odstartujeme tedy vyjížďku na kolech právě zde. Na pravém břehu Otavy vedle mostu je centrum středověkého města.
Podchlazení na kole, pozor už v září!

Podchlazení na kole, pozor už v září!

Zdálo by se, že na kole je nejhorší, když mrzne, nebo studeně prší. Jenže plíživý nepřítel se skrývá jinde! Sychravé počasí při teplotách nad nulou hrozí podchlazením.  
Cyklista narazil do harvestoru na lesní silničce u Ralska

Cyklista narazil do harvestoru na lesní silničce u Ralska

ČERNÁ VDOVA 58letý cyklista měl nasazená sluchátka a vjel do levotočivé zatáčky na lesní silničce u Kuřivod v Ralsku. Proti němu vyjel harvestor, cyklista do něj vrazil a byl na místě mrtvý.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
TT - veletrh cestovního ruchu
Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 26.-28.11. 26.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00

Diskuse

Jak se ten svět mění RK, 27.10.2021 17:33, 7 příspěvků
Jak se ten svět mění Kuba Turek, 27.10.2021 11:35, 7 příspěvků
GR20 Petr, 27.10.2021 8:04, 8 příspěvků
Pěkně napsáno Petr, 27.10.2021 7:41, 1 příspěvek
Jak se ten svět mění. RK, 26.10.2021 22:45, 7 příspěvků
GR20 Michael Beranek, 26.10.2021 21:43, 8 příspěvků
GR20 Kuba Turek, 26.10.2021 15:54, 8 příspěvků
GR20 Šlojíř, 26.10.2021 8:53, 8 příspěvků
GR20 Horydoly, 25.10.2021 11:07, 8 příspěvků
GR20 Petr, 24.10.2021 22:43, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36
Mnichovo Hradiště - diashow Horydoly , 27.10.2021 13:56
Železnice Horydoly , 26.10.2021 15:57
Doporučení na výlet v Alpách Kuba Turek, 26.10.2021 1:12
Doporuceni na vylet v Alpach Horydoly , 26.10.2021 1:09
Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20