Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole
Bezpečně na kole.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se, aby se jejich ratolesti naučily dodržovat pravidla jízdy na kole a nepřivodily si žádné zranění.

Oblíbenou možností, jak převážet dítě na kole, představuje vezení dítěte v sedačce nebo ve vozíku za kolem. Cyklisté jezdící s malými dětmi se tak dělí v základě na příznivce vozíků a příznivce sedaček. Zatímco vozík představuje větší nebezpečí z důvodu prodloužení kola, sedačka zase z toho důvodu, že je součástí kola. Pád kola tak automaticky znamená pád sedačky.

1. Vhodná cyklosedačka

Když je dítě v kojeneckém či batolecím věku a dokáže již samo sedět, je potřeba vybavit rodičovské kolo vhodnou cyklosedačkou. Vzhledem k tomu, že cyklosedaček v současnosti existuje na trhu nepřeberné množství, podle odborníků musí být správná cyklosedačka nejen pohodlná, ale hlavně bezpečná.

"Součástí kvalitní cyklosedačky by měla být velkoplošná ochrana před paprsky kola, která zabraňuje, aby se nohy dítěte dostaly do kola a zranilo se," vysvětluje Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz. Podle něj je rovněž nezbytné, aby opěradlo bylo možné nastavit do sedací a klidové polohy, aby si malý pasažér mohl jízdu užívat. "Cyklosedačka by měla být také opatřena nastavitelnými bezpečnostními pásy o šířce nejméně 20 mm s uzávěrem, které dítě nesmí samo otevřít. Sedačka by neměla mít ani ostré hrany nebo malé části, které by dítě mohlo vdechnout či spolknout."

2. Helma je základ

Než vyrazíte společně na cesty, vždy svému dítěti nasaďte na hlavu cyklistickou přilbu. Pamatujte, že i pád z malého kola může způsobit vážný úraz. Dětská helma na kolo musí padnout jako ulitá, má pohodlně sedět na hlavě, nikde netlačit a při předklonu nepadat.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

3. Aby dítě bylo vidět

Pro větší bezpečnost malého cyklisty slouží reflexvní doplňky jeho oblečení a kola stejně jako správně umístěné osvětlení. Pokud se váš výlet protáhne do večera nebo začne pršet, viditelnost kola i jezdce je nezbytná, a to nejen pro projíždějící auta, ale i pro ostatní cyklisty. Proto než vyjedete, zkontrolujte, zda mají vaše kola minimálně přední bílé a zadní červené odrazky a funkční světla, ideálně blikačky.

4. Pevná obuv a vhodné oblečení

Jestliže nevlastníte přímo cyklistické oblečení, nevadí. Při toulkách na kole může vaše dítě využít i běžný sportovní oděv, ovšem opět s ohledem na jeho vhodnost. Dbejte na to, aby cyklista vyrazil v pevné obuvi s neklouzavou podrážkou a ideálně bez tkaniček. Botasky nebo kecky udrží jeho nohu ve zdravé poloze a podrážka se vzorem zajistí, aby se noha ze šlapky nesmekla.

Boty s tkaničkou nejsou příliš vhodné. Tkaničky se totiž mohou kdykoliv rozvázat a zamotat do paprsků kola. Rozhodně nepusťte své dítě na kolo v letních sandálech nebo dokonce v pantoflích. Tam je riziko pádu z kola prakticky nevyhnutelné.

V případě oblečení představuje nejlepší variantu pohodlné sportovní oblečení, které by ale nemělo mít příliš volné nohavice, protože by se mohly zamotat do kola. Oblečení musí být samozřejmě přizpůsobené i venkovní teplotě.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

5. Zkontrolujte technický stav kola

Pokud plánujete celodenní výlet na kole nebo jen projížďku na pár minut, v obou případech si nezapomeňte ověřit, že je kolo vašeho dítěte v naprostém technickém pořádku. Brzdy musí být správně seřízené a musí fungovat, k dispozici musí být odrazky, světla a ideálně i zvonek. Sedadlo by mělo být ve správné výšce tak, aby dítě snadno dosáhlo na šlapačky, a duše kol by měly být nafouknuté.

6. Bezpečné ovládání kola

To, že celá vaše rodina jezdí často na kole, ještě nemusí znamenat, že všichni její členové umí kolo dobře ovládat. Raději si pokaždé zkontrolujte, zda vaše dítě dokáže správně brzdit, bezpečně nasedat a sesedat, zacházet s přehazovačkami a včas se vyhýbat překážkám.

VIDEO Cyklistické hřiště základní školy Eden

7. Jak se chovat na silnici

Pokud je to jen trochu možné, vyrazte s dětmi na výlet po vyznačených cyklostezkách do přírody mimo město. Tam se riziko nehody výrazně snižuje. Jestliže to však není možné, naučte je nejdříve, jak se chovat v silničním provozu. Krátké povídání s ukázkami obrázků či fotografií zaujmou děti různých věkových kategorií. Nezapomeňte vždy zdůrazňovat opatrnost a obezřetnost.

8. Jak se chovat na cyklostezce

Ani na cyklostezkách a jiných vyhrazených místech pro cyklisty, jako jsou cyklopruhy nebo koridory, děti nesmí zapomínat na bezpečnost. I tady existují pravidla, která je nezbytné dodržovat. Proto jděte svým dětem příkladem, jezděte vpravo, předjíždějte jen tehdy, je-li to bezpečné, ukazujte rukou, když chcete odbočit, udržujte vhodnou rychlost a rozestupy a samozřejmě se chovejte ohleduplně k ostatním cyklistům.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

9. Kázeň musí být

Je běžné, že děti rády tu a tam vědomě rebelují proti vůli rodičů. Vždyť zakázané ovoce chutná nejlépe. Při svém věku a zkušenostech si však ještě neuvědomují závažnost následků. Proto rodičům vyvstává nelehký úkol, naučit své ratolesti kázni při jízdě na kole a vysvětlit jim, proč je zvýšená opatrnost na místě a není tu prostor pro důmyslné zlobení.

10. Naučte je samostatnosti

S přibývajícím věkem začínají děti jezdit na kole samy bez dohledu rodičů, třeba do školy nebo ve volném čase s kamarády po ulici. Předtím, než na kole opustí brány domova, naučte je zodpovědnosti, která jim následně zajistí vlastní bezpečnost. Ověřte si, že skutečně rozumí všem pravidlům bezpečné jízdy na kole, díky níž se vrátí ve zdraví zase zpět domů.

Bezpečně na kole, základní škola Eden.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ELEKTROKOLA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

Říční břehy jsou veřejně přístupné

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

BOŘEŇ Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Německo AKTUÁLNĚ 2022

Německo AKTUÁLNĚ 2022

TŘICETILETÁ VÁLKA Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.
Šumavský pohár MTB Vimperk  Horská kola 18.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 24.9.

Diskuse

ke kráse jižní stěny malé... Lukas B., 18.8.2022 15:11, 4 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 18.8.2022 14:50, 4 příspěvky
Velký kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:11, 4 příspěvky
Velký Kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:08, 4 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53