Dnes se koná další cyklojízda

Dnes se koná další cyklojízda
Pražská manifestační cyklojízda.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Dnes se se stejně jako každý třetí čtvrtek v měsíci, můžete bezpečně projet po ulicích v centru Prahy. Jindy jde o život.

Jak na to

Novinky z Evropy

Budapešťská cyklojízda pod názvem Kritická mez přilákala koncem dubna deset tisíc účastníků. Jelo se centrem maďarské metropole a přes dva dunajské mosty. Primátor Gábor Demszky přesto prohlásil, že město se zatím nebude zabývat cyklistickou dopravou.

V Londýně projížděla minulý týden centrem stovka cyklistů bez oblečení na protest proti znečištěnému ovzduší a nedostatku cyklistických stezek. Podobná akce se konala v dalších čtyřiapadesáti městech světa.

V Brně proběhla cyklojízda ke Dni Země z Náměstí Svobody do Šumavské ulice. Zúčastnilo se jí 250 cyklistů.

Horydoly podporují pražské cyklojízdy.

Dvouletá historie každoměsíčních cyklojízd centrem Prahy je spojená s celosvětovým hnutím Critical Mass (Kritická mez), jehož sympatizanté a účastníci se snaží hromadnými cyklojízdami skrze centra velkých měst poukázat na špatné podmínky místní dopravy na kole.

Neoficiální akce

"Pražské cyklojízdy stejně jako podobné akce v dalších státech nikdo oficiálně nepořádá, nemají svého pořadatele a vznikají spontánně," říká Jan Bouchal, který je součástí volného projektu Auto-mat propagující kromě jiného právě tuzemské cyklojízdy. "Chceme tím dát najevo, že kola jsou běžnou součástí dopravy a nemáme tedy zapotřebí žádat úřady o povolení k tomuto způsobu přepravy."

Příjemné počasí na projížďku

Poslední cyklojízda, která se konala v polovině května, se konala za krásného počasí. Vyjíždíme okolo šesté hodiny z parku na náměstí Jiřího z Poděbrad, stoupáme úzkými uličkami do Slezské a jako velký peloton o nějakých sto lidech se vezeme mírně z kopce po dobrém asfaltu k Náměstí Míru. Balík cyklistů se roztáhnul po celé šířce ulice a někteří řidiči aut začínají být nervozní. Viditelně je zklidňuje policejní hlídka na motocyklu, která se nenápadně připojuje za cyklisty a odděluje je od aut.

Začíná se šeřit, křížíme magistrálu, doprava vypadá přízračně. Všude stojí nastartovaná auta. Centrum je zablokované ne kvůli nám, ale je to běžný stav. Okolo Tančícího domu přejedeme Vltavu na Smíchov, vydáme se po nábřeží a vracíme se po mostě Legií na staroměstskou stranu. Míjíme Národní divadlo a Staroměstskou radnici, znovu jedeme přes most pod Letnou a peloton se rozjíždí každý po svém v okolí Strossmayerova náměstí.

Ještě před tím nastává menší konflikt, když se dvě auta pokoušejí předjíždět cyklisty po tramvajových kolejích a posléze je vytlačují ze silnice. Policista na motorce není v dohledu, a tak problém řeší několik urostlých mládenců, kteří obstoupí auto a řidiči důrazně doporučí, aby raději odjel.

Co chtějí účastníci

Smyslem cyklojízd je poukázat na to, že cyklistika je plnohodnotný druh dopravy, ne jen rekreační a sportovní aktivita.

Domníváme se, že současná smutná realita, kdy v Praze na kole opravdu jezdí víceméně jen skalní příznivci a sportovci, je pouze důsledkem přetíženosti Prahy automobily. Kdyby nebyl na každém kroku ohrožován automobilovou dopravou, byl by podle našeho názoru cyklista v Praze mnohem více rozšířeným druhem.

Argument, že Praha je na podobné "výstřelky" příliš kopcovitá, nepovažujeme za seriózní a hodný vážné debaty. Díky převodům, kterými je vybavena většina kol, nejsou ani pražské "hory" cyklistovi překážkou.

Cyklistiku považujeme za zdravou a příjemnou formu dopravy, pokud jsou pro ni vytvořeny zdravé a důstojné podmínky. Ty právě v současné době v Praze neexistují, protože je jako dopravní prostředek značně přehlížená - na cyklistiku se v Praze vynakládá pravidelně 0-0,2% dopravního rozpočtu.

Našimi aktivitami se tedy snažíme podpořit rozvoj cyklistické infrastruktury a vytvoření takových podmínek pro používání jízdního kola, aby se mohlo stát běžným dopravním prostředkem a umožnilo bezpečnou a smysluplnou přepravu Pražanů.

Nejbližší cyklojízdy v Praze začínají tradičně u kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad v 17:45 hodin.

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

auta&kola
Dobry den,vcera jsem se zucastnil cyklojizdy Prahou.Bylo to uzasne.Na jedne strane prospor,volnost,radost z pohybu-na druhe nervozita,nasranost...Navrhuji jednoduche reseni vlade,jak vyznamne prispet do statniho rozpoctu:benzin a nafta 100,-Kc/litr a je vymalovano...Mesto patri rozhodne lidem a ne autum a smradu ze spalovacich motoru.
 • Autor Martin
 • Datum a čas 29.4.2011 11:41
Reaguj
cykloteroristi?
teda takovehle reakce bych opravdu necekal. v lete jezdim po praze temer jen na kole a pristup magistratu k budouvani stezek me primo sokuje. v mnoha mestech u nas i v zahranici se podarilo udelat kvalitni a hustou sit stezek i za cenu toho, ze bude ukrojen kus chodniku nebo ulice a jezdi tam na kole mnohem vic lidi. v praze je dlouhodobe pristup takovy, ze se obcas na nejaky roh da ukazatel, ze nekam patrne vede stezka, ale uz je na cyklistovi, aby si ji nasel. vic udelat nelze, protoze jsou v praze kopce! a take by nebylo tolik mista pro auta. osobne si myslim, ze kdyz by lidi v kolone videli, jak se cykliste po pripadne stezce dostanou nekam rychleji, tak by jim to treba taky secvaklo. uz dneska se pres centrum dostanu na kole rychleji nez autem. podobne akce mohou tezko nekoho zdrzet a tesim se, az se ji v srpnu zucastnim. jen si myslim, ze by mela vetsi efekt, kdyby se jezdilo dokola kolem magistratu v dobe, kdy jdou urednicci z prace, treba by si toho i vsimli. (to husky: to se zdrzovanim nekoho, kdo specha v sest vecer z jiraku na karlak za umirajici matkou autem jste myslel vazne???? ja obcas jedu odpoledne po nabrezi a specham i 40 minut)
 • Autor IA
 • Datum a čas 13.7.2005 13:48
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: pointa
1) Třeba tam, kde jsou místa pro parkování po obou stranách ulice, vybudovat jednosměrné cyklostezky (např. Příkopy, Revoluční, Dlouhá). 2) Např. Karlín, Žižkov, okolí Pohořelce. 3) např. Evropská, Podbaba, Michle. Mapa řeší mnohé, ale musí být aktuální a hlavně pravdivá. Je potřeba ji propagovat v médiích, umístit ji na tabule v centru města i na periferiích, a pod., aby se po trasách opravdu jezdilo.
Reaguj
Re: K poslední konané cyklojízdě
Tady není co zkoušet, nejedná se o žádný sportovní výkon, jen prudu v ovzduší plného výfukových plynů a nervozity.Tak ať se sepíše jasnej program s jasným a hlavně REÁLNÝM cílem, ať je vidět o co vám jde. Pak to bude mít podle mě smysl. Zatím mi ale stále není jasný.. B.
 • Autor Balů
 • Datum a čas 20.6.2005 07:42
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: pointa
1)Místa pro cyklostezky jsem si ve stávající zástavbě a to zejména v centru nevšiml, silniční pruh má svoji předepsanou šířku a zúžit ho pro jakékoliv další využití je nesmysl. 2)S odtahy aut, parkujících na cyklostezckách souhlasím, ale to funguje pouze tam, kde jsou ony pruhy pro kola, viz 1). 3)No a vydávat mapy se můžou donekonečna. Problém střetu řidičů a cyklistů to neřeší, dokud nebudou fungovat bezpečné trasy a jsme zase u bodů 1) a 2). Takže to je pořád dokola a já jsem stále skeptický. B.
 • Autor Balů
 • Datum a čas 20.6.2005 07:34
Reaguj
K poslední konané cyklojízdě
Účastnil jsem se poslední konané cyklojízdy, jel jsem poprvé, a musím říct, že jízda proběhla na prosto v poklidu, v žádném případě nešlo o žádné velké omezování automobillů. Jediný "incident" byl s jedním taxikářem, který se snažil vjíždět do kolony i přesto že i kdyby se mu to podařilo, by neměl kam v zácpě pokračovat. Každopádně se zůčastním znovu, a kdo tu remcá ať to zkusí a uvidí jak to vlastně je, každopádně akce smysl má a čím nás bude víc tím líp.
 • Autor Jan
 • Datum a čas 18.6.2005 14:01
Reaguj
Re: Re: Re: Re: pointa
Uskutečnitelné řešení? Jen co mne napadá okamžitě: 1) vyznačit na frekventovaných ulicích a případně chodnících v centru pruhy pro cyklisty (místa je dost), okamžitě odtahovat auta, která parkují na stávajících cyklostezkách (práce městských policajtů), revidovat stávající cyklostezky (např. jsou v nich umístěné sloupy, dopravní značky...), vydat mapu doporučených průtahů městem pro cyklisty.
Reaguj
Re: Re: Re: pointa
Já tomu rozumím, ale to má smysl v momentě, kdy se s tím DÁ NĚCO DĚLAT. Tady se nic dělat nedá (teda podle mě)a výsledek je jen spousta naštvanejch řidičů. Jo kdyby byl prostor na budování cyklostzek a chyběla legislativa (třeba vhodné řešení územního plánu) nebo lépe rozdělené peníze na jejich výstavbu, tak to chápu. Řekni mi jediné praktické a uskutečnitelné řešení a já vytáhnu kolo z kumbálu taky :-) B.
 • Autor Balů
 • Datum a čas 17.6.2005 16:07
Reaguj
Re: Re: pointa
Řekl bych, Balů, že "cílovou skupinou" nejsou ani tak řidiči. To by bylo asi vážně dost kontraproduktivní. "Vychovávat" by to spíš mělo (nebo ještě spíš upozornit na rostoucí skupinu nespokojených, co by chtěli jezdit po městě bezpečně na kole) úředníky magistrátu a městských čáastí a hlavně ty, kdo rozhodují o směřování investic - tedy zastupitele a radní.
 • Autor Kuba K.
 • Datum a čas 17.6.2005 15:13
Reaguj
Aha...
po přečtení některých příspěvků mám pocit, že za každodenní dopravní kolapas v centru Prahy vlastně můžou cyklisti :-)))
 • Autor pražák
 • Datum a čas 17.6.2005 14:50
Reaguj
Celkem 31 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

NIZOZEMSKO Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

Tři flow traily s přídavkem kamenných sekcí vedou z kopců nad Sušicí. Vyšlápnout si nahoru musíte sami, abyste se dolů spustili s větrem o závod. 
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

TEST Zimní cyklistické rukavice Van Rysel Triban

Zimní ježdění na kole a koloběžce vyžaduje přiměřené oblečení. "Jestli se zpotíš, zemřeš," držíme se eskymáckého pravidla. Zároveň se musíme udržet v teple. Do konceptu naší cykloturistiky zapadají rukavice Van Rysel Triban. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 19.-21.2. 19.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.

Diskuse

Stay Updated: Trust Walle... Chris, 21.2.2024 7:33, 117 příspěvků
The first-class CBD products Martinhak, 21.2.2024 3:16, 3 příspěvky
The conquer CBD products Martinhak, 21.2.2024 1:03, 1 příspěvek
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44
Mše zamilovaných na Vyšeh... Horydoly Open, 15.2.2024 8:43
Kaňkovský masopust Horydoly Open, 15.2.2024 8:41