Hitler není Hietler, aneb do srdce Novohradských hor

Hitler není Hietler, aneb do srdce Novohradských hor
Pohoří na Šumavě. Už nikdy válku!
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Krásná krajina, málo lidí, zaniklé obce, romantika... co byste chtěli víc? Komunisté sem zakazovali vstup a ničili, co se dalo. Dnes je to ideální místo pro cykloturistiku, běžky nebo pěší putování.

Hitler není Hietler, aneb do srdce Novohradských hor
Cyklista jede z Hojné Vody do Černého Údolí, v Novohradských horách.
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

Doporučená literatura
Stanislav Kroupa: Hory pout zbavené
(Veduta, České Budějovice 2006)
Kolektiv autorů: Zmizelé Sudety
(Antikomplex, Praha 2007)

Barokní dominanta Dobrá Voda

Když vyjedeme z Horní Stropnice směrem na Dobrou Vodu (Brünnl), objeví se před námi zářivě bílá stavba na pozadí Novohradských hor. Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Dobré Vodě je zasazený tak nádherně do krajiny, jak to jen uměli barokní stavitelé.

Kostel je bohužel zavřený, a tak si ho jen prohlížíme zvenku. Pod dvojramenným schodištěm je kaplička s vyhlášeným pramenem. Od kostela je široký výhled do jižních Čech.

Dobrá Voda.

Jihočeské Lurdy

Prameny údajně léčivé vody, tryskající z hory Kravín, přitahovaly od 17. století davy poutníků, a proto zde nechal hrabě Buquoy postavit kostel a lázně. Roku 1715 byl podle návrhu neznámého architekta (možná to byl Kryštof Diezenhofer) postaven chrám. Vedle něj buquoyská rezidence.

Spisovatel Zikmund Winter toto místo nazval Jihočeské Lurdy. Přitahovaly nejen lázeňské hosty. Chrám byl oblíbeným mariánským poutním cílem a během roku se tu vystřídaly až čtyři stovky procesí.

Komunisté zasypali léčivý pramen

Lázeňské městečko obývali většinou Němci. Je proto jasné, jaký osud ho čekal po 2. světové válce. Ještě roku 1938 tu žilo téměř pět set obyvatel. V roce 1950 necelých padesát. Zbořena byla Buquyova rezidence, lázeňské penziony i obytné domy. Zasypán byl i hlavní pramen. Kostel naštěstí likvidaci přežil.

Pramen byl později obnoven, chrám přežíval. V Dobré Vodě vyrostly rekreační chaty. Z vyhlášeného lázeňského městečka se stala chatová osada. Chrám se v novém demokratickém režimu dočkal rekonstrukce a dnes na jeho bohoslužby přijíždějí potomci bývalých německých usedlíků.

Dobrá Voda.

Hojná Voda a Palacký

Od Dobré Vody nás čeká prudké, ale krátké stoupání k Hojné Vodě (Heilbrunn). Český název jí dal František Palacký a myslel tím vodu hojivou. Na zotavenou sem jezdil spisovatel Zikmund Winter.

Její osud byl podobný jako v Dobré Vodě. Obyvatelé byli vyhnáni, ale na rozdíl od slavnější sousedky zde nepřežil kostel. V 70. letech 20. století byl zbořen a zůstala po něm jen věž.

Od Hojné Vody klesáme k Černému Údolí. Osada byla známá svou buquoyskou sklárnou. Tavil se zde černý hyalit.

Nedaleko od Černého Údolí zřídil Buquoy v roce 1838 první evropskou přírodní rezervaci Žofínský prales.

Do srdce Novohradských hor

Za Černým Údolím je křižovatka. Doleva se jede do civilizace v podobě městečka Benešov nad Černou. My míříme napravo, do samého srdce Novohradských hor. Od této chvíle už není jednoduché sehnat ve vesnicích něco teplého k jídlu.

Pozdně barokní kostel svatého Linharta v Pohořské Vsi je v havarijním stavu, a tak se tu nekonají ani bohoslužby. Až sem kdysi sahalo pohraniční pásmo a v autobusech do Pohorské Vsi se kontrolovaly občanské průkazy.

Horydoly.cz Pohoří na Šumavě je v Novohradských horách

Pohořská Ves.  

Není Klaus jako Klause

Pokračujeme do Leopoldova. Vesnici dal název hrabě Jan Nepomuk Buquoy podle svého bratra. Pohořským potokem se plavily vory a jedno ze tří vazišť bylo právě zde. Hladina vody se navyšovala vypouštěním vody z nádrží na horním toku (německy Klause, počeštěle klausy).  Dnes se sem za velké vody občas vydávají kajakáři, aby spluti potokem do říčky Černá a po ní do řeky Malše.

Pomalu stoupáme podél Pohořského potoka až v bývalé hájovně Baronův most narazíme na funkční restauraci. Posilníme se, protože k další vesnici je to kus cesty a prý se tam nedá nic koupit. Jedeme krásnou, ale liduprázdnou krajinou. Na to, že jsou prázniny, je tu minimálně lidí.

Hietler není Hitler

Až v Pohoří na Šumavě (ale jsme v Novohradských horách!) potkáváme první skupiny turistů. Na konci 19. století zde žilo 1350 obyvatel, z toho asi 250 Čechů. Lidé se zde úspěšně živili malováním svatých obrázků na sklo, které se prodávaly po celé Evropě i Rusku.

Stanislav Kroupa se v knize Hory pout zbavené, zmiňuje o místní legendě, podle které je toto město rodištěm Hitlera. Zdroj tohoto tvrzení se možná skrývá na místním hřbitově. Když se podíváte na některé náhrobky, pochopíte. Je to ale opravdu jen legenda.

Historik Ian Kershaw píše, že jména jako Hietler, Hiedler nebo Hitler (znamená to malorolník) se objevují na počátku 19. století ve všech podobách. Otec Adolfa Hitlera se jmenoval Alois Schicklgruber a z nejasných důvodů si dal změnit jméno na Hitler.

Po válce přišel odsun a v roce 1953 zde zbylo jen sedmdesát hlav. Izolace se jim ale nelíbila, pro ostatní byl do vsi zakázán vstup, a postupně odcházeli, až se Pohoří vylidnilo. Začátkem sedmdesátých let zde nebyla ani noha.

Vyrabovaný barokní kostel Panny Marie Dobré rady zde zůstal jako němý svědek starých dob. Sametové časy mu paradoxně přinesly zkázu. V květnu 1999 se na střechu kostela sesula kostelní věž. 

Pohoří na Šumavě.

Barokní pohraniční sloup

Na začátku vesnice odbočujeme ke hranici, kde stojí historický pohraniční kámen. Je to trochu z ruky, ale zajížďka stojí za to. Cestou míjíme křižovatku polních cest s kamenným křížem. Doprava se jede na Cetviny, ale my pokračujeme rovně k lesu. Až vjedete do lesa, dejte si pozor, abyste nepřejeli.

Necelé tři metry vysoký barokní trojhranný pohraniční sloup z roku 1661 se tyčí nalevo, skryt kousek stranou od cesty. Stojíme na trojmezí Čech, Horního a Dolního Rakouska.

Horydoly.czHraniční kameny na divokém západě

Hraniční sloup u Cetvin.  

Vracíme se zpět a u zmíněného kamenného kříže odbočujeme západním směrem na Cetviny. Tady je to opravdu pustina. Za celou dobu potkáváme jen dvojici cyklistů. Občas projíždíme nějakou zaniklou ves, na kterou nás upozorňují jen informační cedule. Mostek přes potok je zbořený, ale dá se lehce přejít.

Opuštěné Cetviny

Konečně jsme v obci Cetviny. Spíše bývalé obci. Vidíme kolem sebe jen nově opravený gotický kostel Narození Panny Marie a opuštěnou budovu kasáren. Tak jako v Pohoří i zde je informační cedule s historií obce a dobovými fotografiemi.

Znovu se opakuje známá historie. Prosperující obec, pak vysídlení a postupný zánik. Po vzniku Československa zde žilo přes šest set lidí. Dokonce se tu v pivovaru vařilo pivo. Po vysídlení Němců museli odejít i Češi. V padesátých letech byly obytné domy zbořeny nejen v Cetvinách, ale i v okoloních vesnicích. Do pohraničního pásma neměl nikdo přístup a v obci byli jen pohraničníci.

Kostel chátral až do pádu železné opony, kdy se ho podařilo společnou německo-českou rukou opravit a znovu vysvětit. Pravidelné bohoslužby se tu však nekonají. Kdo by sem chodil.

Jdu se podívat do kasáren. Rozbité sklo, nepořádek. Jaký je to kontrast proti kostelu. Připadám si trochu nepatřičně. Je krásný letní den a my jsme tady úplně sami. Široko daleko žádný zvuk. Jen ticho.

Opouštíme vesnici a na kopci ještě dlouze pozoruji budovu kostela, ukrytou v liduprázdné krajině

Cetviny.

Tichá je opravdu tichá

Další osada na řadě je sice jen zbytkem z někdejší rozlehlé vsi, ale žijí tady aspoň lidé. Z kamenné tvrze Tichá, která byla v 18. století přestavěna na pivovar, zbyla jen dvanáct metrů vysoká kamenná věž. Působivě se tyčí na břehu rybníka.

Přijíždíme k bývalé osadě Janova Ves. Dnes je zde rodinná farma, která nabízí něco k jídlu a možnost postavit stan. Je to taková správná, odlehlá usedlost. Dáváme si polévku a zádumčivě pozorujeme okolí.

Přes Malonty a Benešov nad Černou se vracíme do Horní Stropnice k autu. V nohách najeté kilometry, v hlavě plno otázek z návštěvy opuštěných vsí.

Tvrz Tichá.

Horydoly.cz Tady nedávají dobrou noc ani lišky 


Zobrazit místo Šumava a Novohradské hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

nemá

ten článek obsahuje dost nepřesností.............a navíc není objektivní

Reaguj
Dobrej počin

Dobrej počin a zajímavej popis. Zřejmě jedna z mála civilizací nedotčenejch lokalit.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 19.9.2012 10:21
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

DOMAŽLICE Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2023

Austria UCI Pump Track World Championships

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Praha 1, kterou ve ODS, a magistrát, který také vede ODS, rekonstruovaly ulici Na Florenci. Důvodem byla nová výstavba obrovského developerského projektu Masaryčka, který postavila Penta se souhlasem ODS. Od prvních plánů bylo
Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Cyklostezka Bezručovým údolím vede z Chomutova k Hoře Svatého Šebestiána na hřebeni Krušných hor.  V dolních partiích teče hluboce zaříznutá říčka Chomutovka, ve středních části je zalesněné smrkovými lesy a na hřebenech se táhnou
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

CYKLOSTEZKA Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Fantastický triatlonový říjen pro české barvy

Fantastický triatlonový říjen pro české barvy

Český triatlon prožil fantastický říjen. Tereza Kuříková zářila v Brazílii. Za 4. místo na Světovém poháru získala klid na olympiádu. Amatérky Barbora Besperát a Jana Richtrová vyválčily zlaté medaile ve svých věkových kategoriích

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Berlín 30.11.-3.12. Lodě 30.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Český Těšín, Petrklíč 1.-3.12. 1.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 1.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Světozor 2.-3.12. 2.12.
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 2.11.-3.12. 3.12. 18:00
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12.
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 10.-12.1. Horské technologie 10.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 12.-14.1. 12.1.

Diskuse

Zaevidoval bych to E, 2.12.2023 10:53, 49 příspěvků
Proboha . . . . Kuba Turek, 1.12.2023 21:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Zadna JPP, 1.12.2023 20:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 1.12.2023 19:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Honza, 1.12.2023 14:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Matej, 30.11.2023 22:39, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 30.11.2023 16:33, 49 příspěvků
Shrnuti X, 30.11.2023 13:45, 49 příspěvků
Shrnuti nejdůležitější Kapitán Amerika, 30.11.2023 12:08, 49 příspěvků
Pohádka Krkonoše Jana Boksova, 30.11.2023 11:07, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12