Pohoří na Šumavě je v Novohradských horách

Pohoří na Šumavě je v Novohradských horách
Pohoří na Šumavě.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Prohlížení map není dobré jen k získání informace odkud, kudy a kam. Často se z mapy dozvíme něco co nám není jasné, co nás donutí sebrat nejnutnější výbavu a vydat se na cestu do neznáma na cestu za poznáním. Stane se třeba, že na turistické mapě objevíme vesničku Pohoří na Šumavě.

Proč by na Šumavě nemohla stát vesnice jménem Pohoří? Říkalo se jí také Puchéř nebo Buchers.

Přijdeme záhadě na kloub?

Takový název do horské oblasti docela patří, ale to naše pohoří není ve skutečnosti na Šumavě, ale v Novohradských horách.

Na světě je tedy jedna z malých záhad, která volá po objasnění.

Brzy ráno je Benešov nad Černou ještě ospalý, malebné náměstí pusté a jakoby trochu zapomenuté. Podobně vypadá v rozplývající se mlze i blízká Pohorská Ves.

Testováno na lidech

Vznikla vlastně, ve srovnání s jinými, docela pozdě. V druhé polovině osmnáctého století ji jako dřevařskou osadu založil hrabě Buqoy a na počest své manželky pojmenoval Terčina vesnička u Lužického dvora (Theresiendötfl beim Luschnitzer Hof).

Na konci vesnice, v místní části Terčí dvůr objevujeme tabuli s nápisem: "Kozí sýry z nepasterovaného mléka naprosto nevyhovující normám EU, čili určené ke krmným účelům. Testováno na lidech."

Krmíme se s nebývalým nadšením a litujeme, že jsme nezastihli majitele pana Brázdu. Podle nápisu přicházíme o setkání s vtipným člověkem.

Pohořský rybník

Mlha, trochu nerada a líně mizí. Nenecháme se zlákat zelenou turistickou značkou která by nás přes někdejší Terčí huť zavedla ke Stříbrnému vrchu a rezervaci Žofín. Oplocený a nepřístupný prales byl v srpnu 1838 vyhlášen přísnou rezervací, dnes je snad nejstarší ve střední Evropě.

Pokračujeme raději zapomenutou horskou silnicí k Pohoří. Jedeme krajem hlubokých lesů, dlouhé kilometry nepotkáme živou duši. Jediná stopa po civilizaci je restaurace Baronův most. K návštěvě nás neláká, připadá nám poněkud vyumělkovaná, a tak se zastavujeme až u Pohořského rybníka.

Temná narudlá hladina potvrzuje, že břehy obklopuje rašeliniště. Být rybník více obklopen lesy, připomínal by Černé jezero. Vznikl však jako vodní nádrž v roce 1518 a dlouho sloužil při plavení dřeva.

Dřevaři a zemědělci

Pohoří je docela blízko. V opuštěné vesnici působí velmi podivně značky zákaz zastavení. Nad kostelem odstavujeme auto na pustém parkovišti.

Ves je zmiňována v 16. století hlavně jako osada dřevařů a zemědělců. V okolí bylo několik sklářských hutí a obyvatelé se brzy proslavili tvorbou podmaleb na skle, jejich práce byla vyhledávaná po celé Evropě.

Obec rostla. V roce 1924 v Pohoří působili čtyři obchodníci se smíšeným zbožím, obchod s chlebem, cukrářství, dva obchody s galanterním zbožím, obchod s hračkami, dvě trafiky, hodinářství, dva hokynáři, dva obchodníci s dobytkem, dva truhláři, zedník, kolář, kovář, mlynář, dva obuvníci, dva krejčí, dva řezníci, pekař, porodní bába a osm hostinců.

Odsun Němců ukončil historii obce

Prosperita skončila po válce odsunem Němců. Oblast se nepodařilo dosídlit, své vykonala pevná hráz socialismu a val proti imperializmu, hraniční pásmo. Strážci hranic zvolna likvidovali opouštěné domy, bavili se střelbou do kostelní kopule a v roce 1978 jste v Pohoří mohli najít už jen zchátralý kostel a tři zdevastované kamenné domy.

Cestou ke kostelu míjíme několik novodobých staveb, vypadají jako ubytovací zařízení, označení jim však chybí. Novodobá architektura se sice snaží napodobovat původní, ale jako kulisa před rozlehlými lučinami a rašeliništi působí trochu nepatřičně.

Jednoduché bohoslužby ve zříceném kostele

Plechová vrata uzavírající vstup do trosek kostela jsou pootevřená. Opatrně vstupujeme mezi pozůstatky stěn barokního kostela sv. Panny Marie Dobré rady z roku 1779.

Svatostánek se definitivně zřítil 30. května 1999, snahy lidí o jeho záchranu a obnovu jsou však zřejmé. Část kostela má střechu. Místo je jednoduše ale působivě zařízeno na bohoslužby. Farnost, do které Pohoří patří, se snaží získat peníze na celkovou obnovu svatostánku.

Pod kostelem je zdánlivě opuštěný hřbitov. Některé hroby ale ukazují, že se přece jen původní obyvatelé nebo jejich potomci na místa, kde dlouhé roky žili, vracejí. Květiny a opravené náhrobky jsou svědky, že kdysi kvetoucí a prosperující obec žije alespoň v duších někdejších obyvatel.

Český pramen Lužnice

"To jste to tu měli vidět hned po válce…" oslovuje nás starší muž přicházející cestou od rybníka. "Já tady po škole začínal jako hajnej. Pohoří bylo sice vystěhované, žili jsme tu tři civilisté a pár vojáků. Tady přeď vámi byla škola, naproti fara, okolo spousta statků, obchodů, ale všechno již mrtvé. Začátkem zimy napadl sníh a dva týdny jsme se neměli šanci dostat z vesnice, teprve potom vojáci uvolnili cesty. Ale bývalo to tady strašně krásné. Když mi skončila vojna, chtěl jsem se sem vrátit, ale osud mně zavál jinam."

Procházíme na konec někdejší obce do míst, kde jen těžko nacházíme stopy po objektu pohraniční stráže a polní cestou okolo litinového kříže jdeme směrem k hranici s Rakouskem.

Ještě před hraničním přechodem odbočujeme doleva, po pár krocích stojíme u pramene přítoku Lužnice, který je označován za pramen Lužnice v Čechách. Skutečný prmen Lužnice bychom museli hledat o kousek dál v Rakousku.

Kaple na trojmezí

Vracíme se na původní cestu, občas nás mine nákladní automobil se dřevem a přímo na státní hranici zastavujeme před opravenou kaplí Panny Marie Dobré Rady. Odpočíváme na jejím schodě a při pohledu na statky rozeseté po rakouské straně uvažujeme, jak by asi dnes mohla vypadat česká část pohraničí bez dlouholeté láskyplné peče bdělých ochránců jižní výspy tábora míru a socialismu.

Od kaple vyrážíme po modře značené cestě podél hranice, po třech kilometrech nás přivádí k rozmezí Čech, Horního a Dolního Rakouska. Na křižovatce tří cest obdivujeme tři metry vysoký trojboký barokní hraniční mezník z roku 1661.

Vpravo od sloupu na české straně, se v již zářícím slunci rýsuje proti modré obloze nejvyšší vrchol Novohradských hor Kamenec (1073 m n.m.).

Prameniště Pohořského potoka

Pouť, kde jsme se až k hraničnímu kameni mohli snadno orientovat, přechází v etapu bez značení. Je nutný smysl pro orientaci a dobrá mapa. Sestupujeme zarostlou pěšinou z mírného kopce, bojujeme s náletovými dřevinami, až se dostaneme na lesní cestu.

Přecházíme starý mostek, jsme uprostřed přírodní památky Prameniště Pohořského potoka. Šlapeme kousek od evropského rozvodí Labe a Dunaje.

Na křižovatce odbočujeme doprava a přes dva následující mostky přicházíme k někdejší škole v Pohoří.

Desetikilometrová pouť nám ukázala nenarušenou přírodu, zbytky historických památek a připomenula absurditu nedávných časů. Představa, že bychom krásná místa směli poznat před dvaceti roky je stejně nesmyslná, jako byly ostnaté dráty kdysi umístěné hned za Pohorskou vsí.

Jen se nám nepodařilo vypátrat, proč se vesnice jmenuje Pohoří na Šumavě, když všude okolo jsou Novohradské hory.

Horydoly.cz Zaniklé obce na Horydoly

Cetviny (Novohradské hory)

Domaslavičky (Český les)

Krudum (Slavkovský les)

Lohhäuser (Český les)

Maiersgrün (Český les)

Okna (Ralsko)

Padrť (Brdy)

Strážov (Ralsko)

Vysočany (Slavkovský les)

Výškovice (Slavkovský les)


Zobrazit místo Šumava a Novohradské hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Moc mám rád Šumavu

Šumavu mám moc rád :) Naposledy jsem byl ve Hnáčově a asi se tam ještě budu chtít vrátit. Celkově mám rád českou přírodu. A také výlety se svým čtyřnohým miláčkem :)

 • Autor radek
 • Datum a čas 6.7.2017 10:37
Reaguj
Výklad historie

No nevím... ?!

Že by v 50tých letech stát nebránil církevním orgánům v jejich činnosti, to je hodně zaslepený pohled na věc.

A že by měl v těchto letech někdo (zvlášť církevní představitelé), volný přístup do pohraničí, je ještě zaslepenější pohled.

Při představě, jak do uzavřeného pohraničí, plného vojáků přijíždí skupina dobrovolníků pod vedením církevních hodnostářů a ujímá se údržby opuštěného kostela ve vystěhované vesnici ........nevím zda mám brečet smíchy, nebo lítostí nad Vaší hloupostí, pane Láďo.

 • Autor Tom
 • Datum a čas 23.7.2014 10:51
Reaguj
Výklad historie

Když jsme u těchto základů: 2. světovou válku rozpoutaly dvě totalitní levičácké úchylácké režimy, když se domluvily na rozdělení Evropy, a k tomu se přidala třetí úchylácká diktatura daleko na východě. Železnou oponu spustila jediná neporažená úchylácká mocnost z těchto tří.

 • Autor aby bylo jasné
 • Datum a čas 23.7.2014 02:13
Reaguj
Výklad historie

Téměř žádný popis Pohoří se neobejde bez hloupého a černobílého vidění historie.

Vážený autore, tu vesnici nezničili Pohraničníci... Pro odpověď byste musel sáhnout hlouběji do historie / pokud jste toho schopen /.  Kdo rozpoutal druhou světovou válku, kdo určil hranice mezi dvěma tábory atd.  Každý následek má svoji příčinu. Když popisujete zničený kostel / dáváte vinu vojákům / zkuste někde ve vnitrozemí v této tak krásné době nechat otevřený kostel a uvidíte co z něho zbyde za krátkou chvíli. Nikdo církevním orgánům nebránil aby provedly alespoň nejnutnější údržbu.  Takže nežli vyjádříte své rozhořčení nad zničenou vesnicí , ověřte si fakta a zamyslete se  nad historií.      Láďa

 • Autor Láďa
 • Datum a čas 22.7.2014 18:32
Reaguj
Jo znám to tam
Pohorí-krásny kraj Milovali a zároveň preklínali sme ho. Volali sme ho "Hačava" napriek tomu, že je je tam nádherná príroda.Služba na hranici bola ťažká skrz počasie. Trochu sa tu v článku vojakom krivdí. Budovy nariadilo zničiť vtedajšie Ministerství vnitra ČSSR, včetne vojenských objektov Samotní vojaci síce niečo zničili, ale maximálne vytĺkli nejaké okno.Zamknutých objektov sa nikto nedotkol. Do veže kostola raz strieľal iba opitý dôstojník, nie radový pohraničníci. Dôstojníka za to suspendovali.http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10099469511-neni-hietler-jako-hitler/?streamtype=WM2
 • Autor Nicolas
 • Datum a čas 29.11.2010 15:14
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!... celý článek

Jednou zkusíš a víckrát nechceš jinak. Silnička je jiná dimenze cyklistiky

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 12 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 2 příspěvky
TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 12 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 12 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 12 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48